Autor Téma: Videorekordér - je stále bežnou součástí obýváků (resp. domácností)  (Přečteno 25113 krát)

blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Je staré dobré video stále velmi často součástí českých domácností nebo jejich počet už výrazně klesl, třeba ve srovnání s dobou před deseti lety, kdy videa již byla levná, ale nebyla žádná jiná alternativa? (nebo třeba 11-12 lety, nechci tady vést polemiku o tom, zda v roce 2002 už byly DVD-rekordéry, které se beztak zas tak moc nechytili).

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Je staré dobré video stále velmi často součástí českých domácností nebo jejich počet už výrazně klesl, třeba ve srovnání s dobou před deseti lety, kdy videa již byla levná, ale nebyla žádná jiná alternativa? (nebo třeba 11-12 lety, nechci tady vést polemiku o tom, zda v roce 2002 už byly DVD-rekordéry, které se beztak zas tak moc nechytili).
Před 10ti lety bych se vázal na Video,dnes už ne...má své mouchy
-Když hledáte na Videokazetě titul,musí se přetáčet kazeta a to chvíli trvá
-Páska se může trhat a pokud pásku podlepíte,teplem videa se slepené místo může uvolnit a zamotá se páska na video
-Kvalita záznamu mizerná
A dneska DVD,Bru-Ray disc,HDD
-Rychle vyhledá stopu,přehrávání je okamžité a může se přehrávat rychle
-Nebezpečí poškrábání disku a nečitelnost pro mechaniky  :D
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Čestmír Polák

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 145
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Mohu říci, že videa jsou ještě bohužel? součástí mnoha domácností. Sám jsem nedávno v jedné opravně viděl zákazníka, který si stařičké video nechal ještě opravit. Vzhledem k tomu, že jsem trochu lajdák a potřebné záznamy ze starých kazet jsem ještě všechny nezdigitalizoval, mám ještě pod postelí uloženy tři stará, tehdy špiškové HiFi videa. Dávno je však nepoužívám. Dokud video ještě maká a starých CRT televizorů je v domácnostech ještě 50 procent, tak se asi vyřadí až s novým televizorem, nebo satelitním přijímačem.
Současně bych chtěl apelovat na všechny, kdo se zbavují starých videjí i kazet, aby je neházely do kontejnerů, ale odvezli do sběrných dvorů. Občas vídám totiž ve směstném odpadu nejen videa a kazety, ale i jiné elektrospotřebiče, což je zločin.
VanTage 7100TS Kombo, Kaon KVR-1000TS PLUS, Strong DVB-T2, GigaBlue HD Quad Plus, Technisat DigitRadio 210,  SkyLink, freeSat, T-REX, Irdeto Cryptoworks, IRDETO, SKY IT, Polsat.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Myslím, že počet videí už značně klesl. Jednak v posledních letech je už prakticky nelze koupit, ale hlavně po digitalizaci je obtížné používat video pro nahrávání. Je potřeba programovat zároveň VHS a k tomu STB, což je pro běžného smrtelníka složitá a nepraktická kombinace. Kdo chce nahrávat z TV, pořídil si už dávno nějaký DVD/HDD rekordér, pro domácí video se zase změnily kamery, takže VHS ztratila smysl. Zůstávají tak staré kousky, které jsou drženy hlavně pokud je doma nějaký videoarchiv. Jeho přepis na DVD totiž není vždy jednoduchý.


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Ve skříni mám přes 100 kazet (většinou S-VHS, pár orig. VHS), digitalizovat je nebudu, takže dodnes mám pod televizí taky video. Nevidím na tom nic zvláštního, TV má vstupů dost a S-VIDEO vstup by byl stejně neobsazen, tak co :-)
Loudness War zabijí hudbu!

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


me116

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 94
    • Zobrazit profil
Já mám taky ještě Videorekordér s cca 250 kazetami :D :D A nemám v úmyslu ho vyhodit. Byla by to veliká škoda.  :)


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Přidávám se k těm, kteří v některé z audio/video sestav ještě udržují při životě videorekordér. Musím se ale přiznat, že je v posledních letech pravidelně zapínám jen 2x ročně. Tehdy totiž na nich přestavuji čas ze zimního na letní a naopak. :)

Také jsem nenašel sílu všeobecně zdigitalizovat ani amatérské nahrávky, nebo historické události z videokazet. Rezignoval jsem totiž na to, že by to někdy v budoucnu zajímalo někoho, až už tady nebudu. Zkrátka s mojí osobou odejdou na věčnost i některé přístroje v domácnosti, videa, video i magnetofonové kazety, vinylová LP-íčka a pod..

Jen při opravdu zvláštních a svátečních příležitostech vyštrachám nějakou videokazetu a s nostalgií si připomenu určitou dobu, události ve světě i v rodině. A proto mi nevadí ani šum, zhoršená kvalita obrazu a vůbec postupná ztráta dat na pásku.

Kdo ale chce, nebo potřebuje, stále ještě si může koupit video, i když už většinou v kombinaci s DVD přehrávačem, nebo i rekordérem. To jednodušší se dá obstarat i za 2500 Kč. Podobně i gramofony, kde s časem ale gramodeska asi neztrácí na kvalitě zvuku tolik, jako videokazeta na kvalitě obrazu.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Tak možná anktetní otázka - Pokud jste digitalizovali VHS, digitalitzovali jste i něco jiného, než vlastní záběry?

Já jsem do tohoto fanda. Paradoxně jsem digitalitzoval jen to, co bylo nahráno spíše nechtěně. Reklamy, upoutávky, znělky...

Vlastně kazeta, kdy byly nahrány pečlivě nějaké filmy (bez reklam) je téměř bezcenná. Zato kazeta s bordýlkem...

Vlastně reklamy mám nejraději, protože dobře zrcadlí dobu ve které vznikly.
http://www.youtube.com/starereklamy


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Jinak je tedy fakt, že moc není levné (dejme tomu za 50-60 Kč, což před lety E240 Sony CD nebo EMTEC HOME TV stála) přepisovatelné médium, na které by se dalo nahrát 8 hodin slušného záznamu - kvalitní VHSka nahraná na 6-hlavé VHS byla i v LP režimu slušná.

Tak možná 25 GB BD-RE za 100 Kč se dá.
16 GB SDHC je za 300 Kč.

Jinak teda DVD-rekordéry se někdy kolem těch let 2003-06 chytli nebo spíše ne? Například kvůli tomu. že se na DVD5 toho tolik nenarvalo? A byly vůbec modely, co uměli nahrávat z DVB bez rekomprese?



PIT0MEC

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 388
    • Zobrazit profil
DVD (a díky technologii nejspíš i BD) je úplně na ho*no, pokud jde o nelisovaný, ale vypalovaný věci. Záznam tam vydrží sotva pár let, takže pro archivaci třeba rodinných záznamů naprosto nepoužitelný. Tam páska (a je jedno jestli zrovna VHS nebo DV) nemá konkurenci. Různý paměťový karty apod. jsou pak ze hry úplně, to se hodí leda na přenášení souborů nebo pro krátkodobý záznam v PVR přístrojích.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Jinak teda DVD-rekordéry se někdy kolem těch let 2003-06 chytli nebo spíše ne? Například kvůli tomu. že se na DVD5 toho tolik nenarvalo? A byly vůbec modely, co uměli nahrávat z DVB bez rekomprese?
Pár DVD rekordérů v okolí mám, takže se asi chytly, i když rozhodně ne tolik jako kdysi VHS. Ale kdo chce nahrávat, nemá nebo neumí na PC a nahrávky si chce nechat, tak je to asi jediná možnost. Rekordér bez rekomprese jsem neviděl.
Tak možná anktetní otázka - Pokud jste digitalizovali VHS, digitalitzovali jste i něco jiného, než vlastní záběry?
Digitalizoval jsem především pro známé nahrávky typu svatba, promoce, rodina. A i to mi ukázalo, jak jsou různé stupidní ochrany i pro domácí nahrávání nebezpečné. Převáděl jsem nahrávku promoce, kterou pro studenty kdysi vytvořila nějaká videofirma. Aby si to nekopírovali, tak použila macrovision ochranu. Takže dneska, když už doma VHS nemají a chtěli si to převést na DVD, stále to nešlo. DVD rekordér zahlásil, že je nahrávka chráněná a konec. Musel jsem to protáhnout přes PC, karta s ruským SW si s tím hlavu nelámala :-)
Jinak docela by mě zajímalo, když se dnes prodávají prakticky pouze kamery nahrávající na HDD nebo flashku, co s tím většina lidí dělá. Pochybuji, že to stříhají na PC, i když nějaký stupidní SW třeba dostanou. Ani bych se nedivil, kdyby to přes videovýstup nahrávali právě na nějaký rekordér. A se záznamy z HD kamer to bude asi ještě horší, předpokládám, že BD doma pálí minimum jejich vlastníků.

PS: VHS doma stále používám - jsou to nejlepší a nejpřesnější hodiny v bytě, VHS ukazuje čas i datum na velkém displeji :-)
« Poslední změna: 11. 03. 2012, 13:01:33 od Jan Novák »


Čestmír Polák

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 145
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Ke svému příspěvku jsem zapomněl napsat, že některá stará nefunkční videa jsem rozebral, síťové zdroje jsem použil jinde a rozebrané rotační videohlavy jsem schraňoval až byly čtyři. Ty jsem pak použil jako podložky ke svému audiozesilovači. Na spodní část jsem nalepil flanel. Zesilovač má teď více místa na chlazení a je to velmi působivé.
VanTage 7100TS Kombo, Kaon KVR-1000TS PLUS, Strong DVB-T2, GigaBlue HD Quad Plus, Technisat DigitRadio 210,  SkyLink, freeSat, T-REX, Irdeto Cryptoworks, IRDETO, SKY IT, Polsat.


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Tak pokud někdo má doma kvalitní S-VHS stroj, není co řešit a stále občas slouží. Kvalita reprodukce u takových přístrojů je totiž slušná, a to zejména u zvuku. Málokdo ví, že zvuk z kvalitní HiFi stereo VHS kazety nahrané nějakým špičkovým rekordérem se skoro vyrovná CD, a to i parametry (odstup signál-šum, dynamika, kmitočtový rozsah...). A velmi kvalitní je zvuk dokonce i v LP módu, tedy při 8-10 hodinách na kazetě. Proto jsem hlavně dříve využíval VHS pro archivaci zvukových záznamů, například večerních rozhlasových pořadů a podobně. A dodnes to tak občas dělám, pokud se jedná o jednolitý několikahodinový záznam například ze satelitu nebo FM pásma, který nehodlám dále archivovat.

Navíc mám doma ještě jednu "nostalgickou" VHS kazetu s klipy nahrávanými v rozmezí let 1995-1998 z hudebních stanic VIVA+, MTV a VH1... První nahrávky jsou dokonce mono, protože jsme sice už tehdy měli vynikající rekordér Panasonic (který měl dokonce na displeji měřiče vybuzení zvuku a manuální otočný regulátor hlasitosti nahrávání...), ale stanice v pražské kabelovce byly v monu. Stereo přišlo až někdy v roce 1996-97.

Ten starší Panasonic dosloužil někdy na přelomu tisíciletí, a poté ho nahradil nejvyšší S-VHS model téže firmy, který slouží dodnes...

Z VHS jsme některé věci digitalizovali, jednalo se zejména o kompletní seriál Twin Peaks vysílaný na ČT, který pak až do roku 2009 nikdo nevysílal a na DVD vyšel včetně vynikajícího CZ dabingu až minulý rok... Pak tu máme převedené třeba záznamy vystoupení divadla Sklep vysílané na TV3 (kdo si na ni ještě pamatuje? :)), a podobné klenoty... Originální VHSky už šly z domu, z nahrávatelných jsem si tu nechal 10-20 ks těch nejkvalitnějších (S-VHS TDK, VHS TDK E-HG a BASF).
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


PIT0MEC

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 388
    • Zobrazit profil
Digitalizoval jsem především pro známé nahrávky typu svatba, promoce, rodina. A i to mi ukázalo, jak jsou různé stupidní ochrany i pro domácí nahrávání nebezpečné. Převáděl jsem nahrávku promoce, kterou pro studenty kdysi vytvořila nějaká videofirma. Aby si to nekopírovali, tak použila macrovision ochranu. Takže dneska, když už doma VHS nemají a chtěli si to převést na DVD, stále to nešlo. DVD rekordér zahlásil, že je nahrávka chráněná a konec. Musel jsem to protáhnout přes PC, karta s ruským SW si s tím hlavu nelámala :-)
Jinak docela by mě zajímalo, když se dnes prodávají prakticky pouze kamery nahrávající na HDD nebo flashku, co s tím většina lidí dělá. Pochybuji, že to stříhají na PC, i když nějaký stupidní SW třeba dostanou. Ani bych se nedivil, kdyby to přes videovýstup nahrávali právě na nějaký rekordér. A se záznamy z HD kamer to bude asi ještě horší, předpokládám, že BD doma pálí minimum jejich vlastníků.

PS: VHS doma stále používám - jsou to nejlepší a nejpřesnější hodiny v bytě, VHS ukazuje čas i datum na velkém displeji :-)
Na těch starých nahrávkách zcela jistě Macrovision nebude. Jenom kodér stál několik desítek tisíc a nechat si záznam rozmnožit profesionálně bylo ekonomicky únosný až od cca 100 kopií, takže to se firmě produkující sotva pár desítek kazet z nějaký stužkový nebo promoce nevyplatilo.
A z dnešníma nahrávkama dělají lidi obvykle to, že to šoupnou na HDD v PC, vesměs bez nějaké duplikace. Pak se jim HDD v PC potentuje a nemají nic. Nebo si to vypálí na DVD a za pár let najdou místo nahrávky leda tácek pod pivo.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Na těch starých nahrávkách zcela jistě Macrovision nebude. Jenom kodér stál několik desítek tisíc a nechat si záznam rozmnožit profesionálně bylo ekonomicky únosný až od cca 100 kopií, takže to se firmě produkující sotva pár desítek kazet z nějaký stužkový nebo promoce nevyplatilo.
Žádná jiná ochrana snad u VHS neexistovala a DVD rekordér hlásí, že video je chráněno proti kopírování a z toho důvodu nebude nahrávat. Přitom jinak nahraje cokoliv i nesynchronizovaný šum (má vlastní TBC). Byl to maturitní ples velkého gymnázia, takže pár desítek kopií určitě udělali.