Autor Téma: Pardubice/Krásné - zkušenosti s příjmem  (Přečteno 162508 krát)

luky

  • Host
Re: Pardubice/Krásné - zkušenosti s příjmem
« Odpověď #105 kdy: 15. 04. 2010, 13:10:08 »
Omlouvám se, nebyl to úmysl a už se to nesgtane a taky nechápu proč vůbec dovoluje aplikace takovou velikost písma?!

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


nepřihlašovač

  • Host
Re: Pardubice/Krásné - zkušenosti s příjmem
« Odpověď #106 kdy: 15. 04. 2010, 14:59:58 »
Dával jsem STB příbuznému na chalupu nedaleko Hořiček (Posadov) a docela mne překvapil o dost zhoršený příjem analogu (ČT1+2, tedy K22+K57, zde to bylo hlavně K22), který teď jede sníženým výkonem (jindy zde ČT jde zcela precizně). Prima na K34 zde vždy chodila velmi špatně (asi ten směr vychází právě do minima AS Primy). Naštěstí DVB-T (K32 i K39) jde jako z praku (anténa - krátká "kolorka" na půdě, zesilovač žádný). Zkusmo jsem zkusil i "náhražku" = dipol od YAGI antény za oknem jižním směrem (směr vysílač) a chodilo to v pohodě, podle bargrafů minimální pokles (oproti anténě na půdě). Spokojenost majitelů byla maximální :-)).


Jarda

  • Host
Re: Pardubice/Krásné - zkušenosti s příjmem
« Odpověď #107 kdy: 16. 04. 2010, 22:48:30 »
Doufal jsem, že budu moci sledovat digitální vysílání z Krásného ale bohužel signál žádný. Prý aby to nerušilo Poláky tak se jede pouze na 25%.Kdyby se jelo na 75, to bych pochopil ale takhle signál dosahuje kousek za Hradec. Ještěd zasahuje dost daleko do Německa a Polska a to nikomu nevadí.Poláci vysílají na úplně jiných kanálech, takže by to nemělo vadit.
 



D.K.

  • Host
Re: Pardubice/Krásné - zkušenosti s příjmem
« Odpověď #108 kdy: 16. 04. 2010, 23:09:54 »
Doufal jsem, že budu moci sledovat digitální vysílání z Krásného ale bohužel signál žádný. Prý aby to nerušilo Poláky tak se jede pouze na 25%.Kdyby se jelo na 75, to bych pochopil ale takhle signál dosahuje kousek za Hradec. Ještěd zasahuje dost daleko do Německa a Polska a to nikomu nevadí.Poláci vysílají na úplně jiných kanálech, takže by to nemělo vadit.

hmm tak jste si poplakal, odborně popsal problematiku mezinárodní koordinace kmitočtů, a teď nám řekněte kde vlastně a na co jste to zkoušel... o končícím signálu za Hradcem nikde nic nepíšou, ona je tam nějaká zeď? ;)


Jarda

  • Host
Re: Pardubice/Krásné - zkušenosti s příjmem
« Odpověď #109 kdy: 17. 04. 2010, 18:44:43 »
Jsem z Náchoda. Analogové vysílání sleduji z Krásného přes vykrývač na Vyhlídce. V poslední době hrozně zrní ČT 2,také ČT 1 začla zrnit. Naivně jsem si myslel, že digitál tady půjde.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Vážení....
« Odpověď #110 kdy: 17. 04. 2010, 18:57:51 »
Minulý týden ve středu (14.4.) byla provedena výměna anténního systému na vysílači na Krásném. Pokud to někomu z Vás uniklo, pak byste měli vědět, že veškeré vysílání v pásmu UHF z tohoto vysílače je provozováno z náhradního anténního systému, který je asi o 30-40 pod vrcholem věže. Náhradní anténní systém je složen z několika kusu "rakviček", a zdaleka nemá parametry hlavního anténního systému. Za těchto okolností vyhodnocovat kvalitu signálu a pokrytí z tohoto vysílače je naprosto absurdní!!! Vyčkejte tedy do okamžiku až bude do provozu uvedený hlavní AS, změna bude zcela zásadní.


Láďa

  • Host
Re: Pardubice/Krásné - zkušenosti s příjmem
« Odpověď #111 kdy: 17. 04. 2010, 21:01:54 »
Kdy bude uveden do provozu nový anténní stožár ? Mám chatu v Bělči n. Orl. a signál z Černé hory perfektní a z Krásného ani ťuk...


david.kriz

  • Host
Re: Pardubice/Krásné - zkušenosti s příjmem
« Odpověď #112 kdy: 17. 04. 2010, 21:20:34 »
Kdy bude uveden do provozu nový anténní stožár ? Mám chatu v Bělči n. Orl. a signál z Černé hory perfektní a z Krásného ani ťuk...
Měnily se antény, ne stožár.
Do konce května, resp. v jeho druhé půlce.


Karel Kýr

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Pardubice/Krásné - zkušenosti s příjmem
« Odpověď #113 kdy: 20. 04. 2010, 01:28:05 »
Ulice Duhová (u nemocnice pod Vyhlídkou) 6 patro paneláku, balkon otevřen výhledem na části Náchoda od Kašparáku, přes Vyhlídku až po Staré město Bražec a zčásti Vysokovský kopec (balkon je rohový), anténa ATX-91, obdoba X-Color 91 bez zesilovače, STB SENCOR.

Jen pro zajímavost: DVB-T z Černé hory přijímána odrazem od kopců geometricky téměř přesně proti vysílači ČH, signál cca 56 ale kvalita byla snížena cca na 50 - 55% oproti stavu, kdyby anténa mířila přímo.

Nyní k příjmu z Krásného:

K32, MUX1 příjem 80% síla, 100% kvalita. Rušení od Kašparáku není znát, anténa má za reflektorem zeď domu a navíc vysílač na Kašparáku je téměř přímo z opačné strany.

K39, MUX2 příjem ve dne 80% síla, 70 - 84% kvalita ve dne velmi dobrá, večer pokles kvality až pod použitelnou úroveň. Číselně ještě ověřím. Je znát velký vliv K39 z Vyhlídky i ve dne, anténou bylo nutné dohledat místo trochu za rohem budovy a orientovat Vyhlídku pokusem omylem do minima vyzařovacího diagramu. I tak je večerní a nočním příjem MUX2 zlý. Nabízí se zkusit kvalitní koax namísto současného tenkého a dále dojde k pokusu umístit anténu tak, že bude od Vyhlídky cloněna drátěným sklem balkonového zábradlí. Příčina zhoršení příjmu je mi trochu záhadou, síla signálu je v místě příjmu veliká, analog z Krásného poskytuje špičkový obraz bez duchů.

O kvalitách STB SENCOR mám taky trochu pochyby, dočasně používaný RECORDER PANASONIC například ukazoval mnohem nižší hodnoty signálu (což by se dalo chápat vzhledem k absenci etalonu úrovně mezi jednotlivými typy STB) ale i kvality, což mě dost udivilo, Tam kde SENCOR ukazoval kvalitu 60, PANASONIC zobrazil cca 40... Inu co naděláme, nejde o profesionální nástroje.

Za zmínku stojí i to, že krátce po zapnutí DVB-T nám po Náchodě jezdil měřící vůz:-)

Přeji všem mnoho zdaru s příjmem DVB-T a těším se na reakce. Sám se v budoucnu hodlám pokusit o zjištění hranice, odkud je možné přijímat na kopci pod vyhlídkou pražské MUXy, v lokalitě ulice Duhová to je podle současných zkušeností utopie, ale třeba by stálo za pokus jěště použít nízkošumový zesilovač a lepší koax - holt nám fandům to nikdy nedá spát, vždyť co kdyby přeci jen, když už jde signál přes kopce i z Litického chlumu a svůj signál k Náchodu v zašumělé formě dotlačí i Ještěd...



ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re: Pardubice/Krásné - zkušenosti s příjmem
« Odpověď #114 kdy: 20. 04. 2010, 10:39:24 »
Mozna se bude hodit tato informace. Vypada to, ze CRa z Krasneho snizuji vykon o 3 dB kazdy den od 19.4. v casech 8-10 a 17-19.
http://www.radiokomunikace.cz/vysilaci-sluzby/digitalni-tv-vysilani/udrzbove-prestavky-vysilacu.html


Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
Re: Pardubice/Krásné - zkušenosti s příjmem
« Odpověď #115 kdy: 20. 04. 2010, 12:12:34 »
Pravděpodobně proto, že se na vysílači intenzivně pracuje.  :)


Martin Bušek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Pardubice/Krásné - zkušenosti s příjmem
« Odpověď #116 kdy: 21. 04. 2010, 13:49:34 »
Zajímalo by mě co si myslíte o rušení Löbau / Krásné, na 39. kanále. Na Jičínsku jsem naměřil celkem slušné rušení, po zvýšení výkonu Krásného možná boudou mít problémy i Němci. Napadlo to někoho ???
« Poslední změna: 21. 04. 2010, 13:51:43 od Martin Bušek »


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re: Pardubice/Krásné - zkušenosti s příjmem
« Odpověď #117 kdy: 21. 04. 2010, 14:08:28 »
Zajímalo by mě co si myslíte o rušení Löbau / Krásné, na 39. kanále. Na Jičínsku jsem naměřil celkem slušné rušení, po zvýšení výkonu Krásného možná boudou mít problémy i Němci. Napadlo to někoho ???
Jak a čím jste to naměřil? Proč by měli mít nějaké problémy? Němci vysílají ve V polarizaci. I když, nedávno jsem si otestoval na Chlumu u Mladé Boleslavi příjem z Krásného. S krátkou Colorkou ve V polarizaci, namířenou na sever, se mi tam Krásné na 39. k zezadu dralo pořád, takže Germáni utrum...
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


G Spider

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Pardubice/Krásné - zkušenosti s příjmem
« Odpověď #118 kdy: 21. 04. 2010, 20:34:27 »
Ještě jednou pro pomalejší ... tedy pro mne  ;)... hlavní AS už je na Krásném osazen....V druhé polovině května přijde přepojit analog i DVB-T - k.32 i k.39 do nového AS ? Antény jsou tedy provizorně někde v o 30-40m níže než budou ve finále ... ? Nyní probíhají výluky ... a výkon je vždy v časových intervalech zmenšen na 12,5kW ... viz email výše ? Děkuji za kompletní shrnutí informace. Jinak lokalita Brandýs nad Orlicí - MUX 1 OK, ale MUX 2 bída. Použit kanálová zesilovač 32,39 a anténa EMME ESSE AT45TLMS ... Na 38k jede ale přeladěný analog 10W takže si myslím že vysílání potlačuje slabší signál z Krásného ( přeci jenom zesilovač nebude tak ostrý a bude zesilovat i dolů ), který je o kanál výš. ... Díky za reakce. Hezký večer ... *GS


Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
Re: Pardubice/Krásné - zkušenosti s příjmem
« Odpověď #119 kdy: 21. 04. 2010, 21:00:12 »
Hlavní AS osazen. K přepojení do hlavního AS dojde v druhé polovině května - analog 22, 57 a digital 32, 39. V současné době je v nepravidelných intervalech (http://radiokomunikace.cz/vysilaci-sluzby/digitalni-tv-vysilani/udrzbove-prestavky-vysilacu.html) snižován výkon na 12,5kW. Náhradní anténní systém do kterého teď jde analog 22, 57 a digital 32, 39 je těsně pod hlavním AS. Prima zůstává na svém AS po celou dobu.