Autor Téma: Pardubice/Krásné - zkušenosti s příjmem  (Přečteno 162446 krát)

Tomas

  • Host
Re: Pardubice/Krásné - zkušenosti s příjmem
« Odpověď #60 kdy: 06. 04. 2010, 15:37:30 »
Co se dá dělat, jen jsem to vyzkoušel a napsal zkušenost. Velkou anténu si pořizovat nehodlám (tu pokojovou mám půjčenou na vyzkoušení. I tak si myslím, že by ČRA a této lakolitě určitě měli spustit nějaký dokrývač (Andrlák). Přece jen cca 15tis. lidí je dost.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Pardubice/Krásné - zkušenosti s příjmem
« Odpověď #61 kdy: 06. 04. 2010, 15:44:55 »
Co se dá dělat, jen jsem to vyzkoušel a napsal zkušenost. Velkou anténu si pořizovat nehodlám (tu pokojovou mám půjčenou na vyzkoušení. I tak si myslím, že by ČRA a této lakolitě určitě měli spustit nějaký dokrývač (Andrlák). Přece jen cca 15tis. lidí je dost.

Pochopte, že na některých místech se prostě bez výkonné venkovní antény neobejdete. Bylo tomu tak v době analogu, bude tomu tak (a častěji) i v době DVB-T. Prostě pokryto tam bude, ale nikoliv takovým silným signálem, aby vám stačila pokojová anténa. Pokojová anténa, popř. venkovní panelová anténa atd. jsou antény náhražkové, které k příjmu stačí jen tam, kde je velice silný signál, tzn. ve velkých městech nebo v blízkém okolí vysílače.

V členité oblasti, jakou je okolí Ústí nad Orlicí, bude třeba použít venkovní směrovou anténu. Pokud si ji pořizovat nechcete, máte s DVB-T alespoň prozatím smůlu...
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Petr Koumar

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Pardubice/Krásné - zkušenosti s příjmem (Polná)
« Odpověď #62 kdy: 06. 04. 2010, 19:19:34 »
Dobrý den,
nevíte někdo, jak je dobré pokrytí vysílačem Krásné v omezeném režimu v Polné? Nejlépe na ulici Resslova.


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Pardubice/Krásné - zkušenosti s příjmem (Polná)
« Odpověď #63 kdy: 06. 04. 2010, 19:25:16 »
Dobrý den,
nevíte někdo, jak je dobré pokrytí vysílačem Krásné v omezeném režimu v Polné? Nejlépe na ulici Resslova.

Jistým vodítkem pro vás může být mapa pokrytí na http://dvbt-servis.cz/mapy.

Ovšem na dálku v žádném případě nelze přesně říci, jaké pokrytí v daném místě je! Buď to musíte vyzkoušet, a nebo si v lepším případě pozvat někoho s měřícím přístrojem, aby signál proměřil.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Pardubice/Krásné - zkušenosti s příjmem
« Odpověď #64 kdy: 06. 04. 2010, 19:49:08 »
Velkou anténu si pořizovat nehodlám. I tak si myslím, že by ČRA a této lakolitě určitě měli spustit nějaký dokrývač (Andrlák). Přece jen cca 15tis. lidí je dost.
Celá myšlenka digitalizace vychází, při zajištění pokrytí státem garantovaného území a není to celých 100%, z předpokladu, že je teresteriální digitální vysílání přijímáno venkovní anténou ve výšce 10m nad terénem. Možná tomu ještě chybí úplná specifikace předpokládané referenční antény, ale to by už mohlo zavánět monopolem a porušením pravidel hospodářské soutěže. Dokrývač by se měl použít jen tam, kde by těch 15 tisíc obyvatel nemělo kvalitní příjem i za předpokladu vlastnictví opravdové antény a ne těch náhražek, spojovaných s digitálním vysíláním.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Butes

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 550
  • DVB-T Ready-Krásné 100kW!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Pardubice/Krásné - zkušenosti s příjmem (Polná)
« Odpověď #65 kdy: 06. 04. 2010, 21:01:52 »
Dobrý den,
nevíte někdo, jak je dobré pokrytí vysílačem Krásné v omezeném režimu v Polné? Nejlépe na ulici Resslova.

Jistým vodítkem pro vás může být mapa pokrytí na http://dvbt-servis.cz/mapy.

Ovšem na dálku v žádném případě nelze přesně říci, jaké pokrytí v daném místě je! Buď to musíte vyzkoušet, a nebo si v lepším případě pozvat někoho s měřícím přístrojem, aby signál proměřil.

Pokud se tady často cituje z map dvb-t servisu, chci se zeptat jaká je přesnost těchto map v porovnání s mapou ČRa. Má někdo zkušenost s tím, že tam kde signál podle mapy není, tak ho přijímá a naopak? Tam směřuje i můj dotaz. MUX3 Krásné vysílat nebude, od srpna bude možný příjem z Černé hory. Hlinsko je na okraji příjmu MUX 3 z Černé hory. Město je v údolí a podle map z dvb-t servisu je signál na okolních kopcích. Jak silná by musela být anténa směr Černá hora? A má to vůbec cenu zkoušet. Nerad bych kupoval něco, co fungovat nebude. Anténu mám nyní směrem na Krásné a bez problémů přijímám přes polskou matraci s nově vyměněným zesilovačem, typ teď z hlavy nepovím. Díky
DVB-T Krásné 32k 34k 39k, Andrlův Chlum 45k
Phillips 32PFL7406K, Leadtek WinFast DTV1800H
DVB-S Astra 19,2°E 23,5°E; Philips 32PFL7406K
DAB Technisat DigitRadio 210 IR
FM Philips LX600


Butes

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 550
  • DVB-T Ready-Krásné 100kW!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Pardubice/Krásné - zkušenosti s příjmem
« Odpověď #66 kdy: 06. 04. 2010, 21:25:12 »
Pochlubte se, jak vám šlapou Pardubice. :o

Ještě jinak! Pochlubte se s kvalitou příjmu. Na netu jsme nikde nenašel screeny z dvb-t pro porovnání z jiných vysílačů. ::)
DVB-T Krásné 32k 34k 39k, Andrlův Chlum 45k
Phillips 32PFL7406K, Leadtek WinFast DTV1800H
DVB-S Astra 19,2°E 23,5°E; Philips 32PFL7406K
DAB Technisat DigitRadio 210 IR
FM Philips LX600


pajas2

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 724
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Pardubice/Krásné - zkušenosti s příjmem
« Odpověď #67 kdy: 06. 04. 2010, 22:30:32 »
Vysoké Mýto, sídliště Družba, ve stínu od vysílače Krásné.
Příjem na dlouhou Colorku bez zesilovače, pouze K29 Kojál a K40 Černá hora. Se zesilovačem i K43 Ještěd, ale pouze slabě. K32 ani K39 nehrají vůbec. Na K32 je analogová ČT 1 ze Žďáru nad Sázavou a na K39 poměrně silně analogová Nova ze Svitav.
DVB-S: tuner 3x DVB-S2; motor (cca 45°E-cca 10°W); solo 23,5°E/19,2°E
DVB-T: tuner 1x DVB-T; od Krašova přes Ještěd, Krásné po Javořici,  Cukrák + celá Praha
FM: tuner; 5prvková anténa; rotátor
DAB+: Yamaha T-D500
DreamBox 7080 HD s 2 TB HDD (4 tunery)


david.kriz

  • Host
Re: Pardubice/Krásné - zkušenosti s příjmem
« Odpověď #68 kdy: 07. 04. 2010, 00:24:30 »
Pochlubte se, jak vám šlapou Pardubice. :o

Ještě jinak! Pochlubte se s kvalitou příjmu. Na netu jsme nikde nenašel screeny z dvb-t pro porovnání z jiných vysílačů. ::)

Co to je screeny z DVB-T ??? Resp. k čemu je to dobré?


Daniel

  • Host
Re: Pardubice/Krásné - zkušenosti s příjmem
« Odpověď #69 kdy: 07. 04. 2010, 10:26:16 »
Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda se někdo nesetkal s kostičkováním obrazu u Muxu 2.
DVB-T chytám v obci Pohled, u Havlíčkova Brodu.Anténu mám s předzesilovačem,
Mux 1 mi ukazuje signál 98% a kvalitu taky 98%, Mux 2 je signál 90% a kvalita se pohybuje od 75%-83%. Přesto mi obraz občas kostičkuje. Skoušel jsem i odpojit předzesilovač, ale v tom případě mám tmu a žádný signál. Dokážete někdo poradit?
Díky


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Pardubice/Krásné - zkušenosti s příjmem
« Odpověď #70 kdy: 07. 04. 2010, 11:20:45 »
Citace
Pokud se tady často cituje z map dvb-t servisu, chci se zeptat jaká je přesnost těchto map v porovnání s mapou ČRa. Má někdo zkušenost s tím, že tam kde signál podle mapy není, tak ho přijímá a naopak? Tam směřuje i můj dotaz. MUX3 Krásné vysílat nebude, od srpna bude možný příjem z Černé hory. Hlinsko je na okraji příjmu MUX 3 z Černé hory. Město je v údolí a podle map z dvb-t servisu je signál na okolních kopcích. Jak silná by musela být anténa směr Černá hora? A má to vůbec cenu zkoušet. Nerad bych kupoval něco, co fungovat nebude. Anténu mám nyní směrem na Krásné a bez problémů přijímám přes polskou matraci s nově vyměněným zesilovačem, typ teď z hlavy nepovím. Díky

Mapy jsou velmi přesné, ale nezohledňují odrazy a velmi málo zohledňují ohyby signálu. Takže ač mapa indikuje velmi silný signál na kopcích okolo, v údolí je na mapě bílo, ač tam signál je (dostává se tam ohybem nebo odrazem). Pokud se tedy relativně blízko vysílače, kde je jinak pokrytí "zelené" (tedy 56 dBuV a více), nachází bílé místo, je téměř jisté, že tam signál bude. Zato v oblastech dále od vysílače jsou již mapy téměř 100% přesné, a indikují signál jen tam, kde doopravdy přítomen je.

Mapy ČTÚ a ČRa jsou v tomto zase druhým extrémem, tam je signál i na hluchých místech poblíž vysílače, kde v reálu není nebo je velmi slabý. Navíc jsou ořezané, takže tam není vyznačen signál 85 km a více od vysílače, ač tam jistě přítomen je (např. Černá hora podle map ČRa vůbec nehraje v Praze, ač je tu silná jak .....). Mapy na mém webu jsou obecně realističtější, resp. téměř nikdy na nich není signál vyznačen v místě, kde v reálu není přítomen. Mapa je tedy trochu "podhodnocená", což je jiste lepší, než kdyby byla nadhodnocená... :)

Co se týče Černé hory v Hlinsku, tam je velká šance ji na výkonnou anténu zachytit. A pokud nechytíte Černou horu, pak je velká šance i u Jihlavy-Javořice na kanále 30.
« Poslední změna: 07. 04. 2010, 11:24:20 od Kuba Melín »
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


david.kriz

  • Host
Re: Pardubice/Krásné - zkušenosti s příjmem
« Odpověď #71 kdy: 07. 04. 2010, 11:30:34 »
Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda se někdo nesetkal s kostičkováním obrazu u Muxu 2.
DVB-T chytám v obci Pohled, u Havlíčkova Brodu.Anténu mám s předzesilovačem,
Mux 1 mi ukazuje signál 98% a kvalitu taky 98%, Mux 2 je signál 90% a kvalita se pohybuje od 75%-83%. Přesto mi obraz občas kostičkuje. Skoušel jsem i odpojit předzesilovač, ale v tom případě mám tmu a žádný signál. Dokážete někdo poradit?
Díky

A jak jste ten zesilovač "odpojil" ? Pokud jen vytažením napájecího adaptéru ze zásuvky, tak se nestalo nic jiného, než že přestal pracovat a zneprůchodnil tak cestu veškerému signálu. Takže jste nic nechytil celkem logicky. Je nutno zesilovač odstranit zcela. Pokud je na kabelu, nahradit spojkou, pokud v anténě, tak symetrizačním členem.


Daniel

  • Host
Re: Pardubice/Krásné - zkušenosti s příjmem
« Odpověď #72 kdy: 07. 04. 2010, 12:08:15 »
Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda se někdo nesetkal s kostičkováním obrazu u Muxu 2.
DVB-T chytám v obci Pohled, u Havlíčkova Brodu.Anténu mám s předzesilovačem,
Mux 1 mi ukazuje signál 98% a kvalitu taky 98%, Mux 2 je signál 90% a kvalita se pohybuje od 75%-83%. Přesto mi obraz občas kostičkuje. Skoušel jsem i odpojit předzesilovač, ale v tom případě mám tmu a žádný signál. Dokážete někdo poradit?
Díky

A jak jste ten zesilovač "odpojil" ? Pokud jen vytažením napájecího adaptéru ze zásuvky, tak se nestalo nic jiného, než že přestal pracovat a zneprůchodnil tak cestu veškerému signálu. Takže jste nic nechytil celkem logicky. Je nutno zesilovač odstranit zcela. Pokud je na kabelu, nahradit spojkou, pokud v anténě, tak symetrizačním členem.


Aha, máte pravdu, opravdu jsem jen odpojil napájecí adaptér, můžu Vás tedy požádat o radu?Používám tuto anténu http://www.klelektronik.cz/zbozi/9763/Antena-Delta-Plus.htm jaká mám tedy udělat opatření a jak?Bohužel se v této problematice příliš nevyznám.
Děkuji


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Pardubice/Krásné - zkušenosti s příjmem
« Odpověď #73 kdy: 07. 04. 2010, 12:52:19 »
Citace
Používám tuto anténu http://www.klelektronik.cz/zbozi/9763/Antena-Delta-Plus.htm jaká mám tedy udělat opatření a jak?Bohužel se v této problematice příliš nevyznám.

Rada v tomto případě je jasná: zakoupit pořádnou anténu. Tato anténa je pokojová, což samo o sobě je problematické v oblasti dále od vysílače... Navíc zisk té antény bude maximálně pár dB, a tak se na vstup zesilovače nedostává kvalitní signál. Zesilovač samotný také nebude nijak kvalitní, a lehce se bude zahlcovat.

Pokud nemáte v této oblasti zkušenosti, ideálně se obraťte na někoho, kdo je má. Ten by vám měl korektně nainstalovat anténu, se kterou již problémy s kostičkováním mít nebudete.  8)
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re: Pardubice/Krásné - zkušenosti s příjmem
« Odpověď #74 kdy: 07. 04. 2010, 13:00:18 »
Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda se někdo nesetkal s kostičkováním obrazu u Muxu 2.
DVB-T chytám v obci Pohled, u Havlíčkova Brodu.Anténu mám s předzesilovačem,
Mux 1 mi ukazuje signál 98% a kvalitu taky 98%, Mux 2 je signál 90% a kvalita se pohybuje od 75%-83%. Přesto mi obraz občas kostičkuje. Skoušel jsem i odpojit předzesilovač, ale v tom případě mám tmu a žádný signál. Dokážete někdo poradit?
Díky

A jak jste ten zesilovač "odpojil" ? Pokud jen vytažením napájecího adaptéru ze zásuvky, tak se nestalo nic jiného, než že přestal pracovat a zneprůchodnil tak cestu veškerému signálu. Takže jste nic nechytil celkem logicky. Je nutno zesilovač odstranit zcela. Pokud je na kabelu, nahradit spojkou, pokud v anténě, tak symetrizačním členem.


Aha, máte pravdu, opravdu jsem jen odpojil napájecí adaptér, můžu Vás tedy požádat o radu?Používám tuto anténu http://www.klelektronik.cz/zbozi/9763/Antena-Delta-Plus.htm jaká mám tedy udělat opatření a jak?Bohužel se v této problematice příliš nevyznám.
Děkuji
Jsem toho názoru, že za tu cenu by bylo lepší malé síto s kvalitním nízkošumovým zesilovačem, a ne tato parodie na anténu. Ale k věci - netuším, jaký zisk bude mít tato anténa po nahrazení stávajícího zesilovače symetrizačním členem. Každopádně, dodatečným investicím ve formě kvalitnější antény se nevyhnete, bych řekl.
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky