Autor Téma: 31.8. - dva roky ČT HD  (Přečteno 10774 krát)

blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
31.8. - dva roky ČT HD
« kdy: 31. 08. 2011, 06:50:21 »
Tak už dva roky vysílá ČT v HD. Jen houšť a větší kapky. Osobně to pokládám za největší technický mezník od 1.5.1973, když se na ČST 2 začalo vysílat barevně. Možná někdo začne argumentovat se začátkem DVB vysílání (a je jedno zda T nebo S), jenže to bylo zkrátka pořád jen to SD.....

Současně s tímto slaví i Vyprávěj.  :)

Jak to vlastně tenkrát probíhalo? Vím, že v MUXu vysílal ČT 1 HD-upscale, tuším, že bez loga "HD", ale jak to bylo třeba na SAT-u?

A tedy skutečně tou premiérovou HD premiérou byly první vteřiny prvního dílu Vyprávěj? Žádný HD promosmyčky nebyly, pokud vím...
« Poslední změna: 31. 08. 2011, 10:28:40 od blueflash . »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Libor L

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 695
  • Po klacku sahá ten, komu došly argumenty!!
    • Zobrazit profil
Re: 31.8. - dva roky ČT HD
« Odpověď #1 kdy: 31. 08. 2011, 07:53:31 »
Na ten "blábol" o zahájení barevného vysílání na programu ČST2 od 01. 01. 1973 jsi přišel kde??
Pokud bychom měli brát v úvahu historická data, tak opravdu první barevné tv vysílání v normě SECAM (nezaměňovat s normou SECAM III.B opt. - ta byla přijata až 20. 01. 1967 ve Francii), byť pouze experimentální bylo zahájeno v červnu 1964 z Petřína prostřednictvím vysílače TESLA, 0,2kW PA na K24, které s různě dlouhými přestávkami trvalo až do léta 1968. Poté bylo barevné vysílání provozováno ve dnech 14. až 22. února 1970 při příležitosti lyžařského MS v Tatrách, byl to požadavek pro přenos do zahraničí (síť Eurovize) z této události.
PRAVIDELNÉ BAREVNÉ VYSÍLÁNÍ V SÍTI TEHDEJŠÍHO PROGRAMU ČST2 BYLO ZAHÁJENO DNE 09. 05. 1973!!!!

Tolik malá lekce z tv historie u nás.



blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Re: 31.8. - dva roky ČT HD
« Odpověď #2 kdy: 31. 08. 2011, 10:33:33 »
Na ten "blábol" o zahájení barevného vysílání na programu ČST2 od 01. 01. 1973 jsi přišel kde??
Pokud bychom měli brát v úvahu historická data, tak opravdu první barevné tv vysílání v normě SECAM (nezaměňovat s normou SECAM III.B opt. - ta byla přijata až 20. 01. 1967 ve Francii), byť pouze experimentální bylo zahájeno v červnu 1964 z Petřína prostřednictvím vysílače TESLA, 0,2kW PA na K24, které s různě dlouhými přestávkami trvalo až do léta 1968. Poté bylo barevné vysílání provozováno ve dnech 14. až 22. února 1970 při příležitosti lyžařského MS v Tatrách, byl to požadavek pro přenos do zahraničí (síť Eurovize) z této události.
PRAVIDELNÉ BAREVNÉ VYSÍLÁNÍ V SÍTI TEHDEJŠÍHO PROGRAMU ČST2 BYLO ZAHÁJENO DNE 09. 05. 1973!!!!

Tolik malá lekce z tv historie u nás.

No, to jsem s tim 1.1.1973 upsal, chtěl jsem napsat "1.5.1973", měl jsem zafixováno, že to bylo jako k 20. výroči zahájení vysílání ČST, ale tedy to asi nebylo na den přesně (1.5.1953 - 1.5.1973) ale až k výročí osvobození.

A nebylo to tzv. pravidelné barevné zkušební vysílání?

O tom MS v Tatrách jsem věděl - a tedy on ten barevný obraz byl normálně v ČSSR naladitelný, pokud měl někdo barevnou TV?

Nicméně o tom vysílání z Petřína jsem neslyšel. A to se jako vysílal barevný monoskop nebo něco takového?
« Poslední změna: 31. 08. 2011, 10:39:43 od blueflash . »


Libor L

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 695
  • Po klacku sahá ten, komu došly argumenty!!
    • Zobrazit profil
Re: 31.8. - dva roky ČT HD
« Odpověď #3 kdy: 31. 08. 2011, 18:12:28 »
Od 9. května 1973 bylo barevné vysílání v síti programu ČST2 prohlášeno za "řádné"! Jistě, ten kdo měl v období konání oné sportoví události v Tatrách barevný přijímač (oficiálně bylo zakoupeno několik kusů od francouzského dodavatele a několik ks zapůjčeno výrobcem Videoton z tehdejší MLR) a byl v dosahu zkušebního tv vysílače Poprad  na K24 a Bratislava (zde, ale vysílací kanál nevím), tak mohl barevné tv vysílání sledovat. Ovšem v reálu to asi nebyl témeř nikdo, protože barevný tv vysílač asi v té době nevlastnila žádná soukromá osoba. Údajně ani tehdejší prezident a generální tajemník ÚV Gusta Husáků. Co bylo obsahem tehdejšího barevného tv vysílání z Petřína, to je otázka. Monoskop určitě taky, ale co vím, tak tam snad mělo být přenášeno nějaké vysílání sportovních událostí. Odkud to je záhada. Jinak v roce 1968 (u příležitosti ZOH v Grenoblu, které Frantící vysílali barevně v soustavě SECAM III.B opt. a které se přijímaly v rámci mezinárodní výměny, byly prováděny rovněž ze strany tehdejší Správy radiokomunikací nějaké testy ohledně barevného vysílání. Samozřejmě, že do distribuční sítě na jednotlivé TXy v tehdejší ČSSR toto bylo předáváno ČB.  Takže zřejmě i tyhle přenosy ze ZOH byly součástí tehdejšího pokusného barevného vysílání z Petřína.


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Re: 31.8. - dva roky ČT HD
« Odpověď #4 kdy: 01. 09. 2011, 04:12:44 »
Hm, zajímavé s tim Grenoblem. To jsem ani nevěděl, že už byl v barvě. Dokonce jsem na YouTube našel i nějaký barevný magnetický TV záznam - žádný film, či telerecording (kinescope)
http://www.youtube.com/watch?v=wB3-r6uAlm8

Jinak díky za zajímavé informace. Oceňuji tyhle informace včetně toho, co měl Gustáv v obejváku. Ale prezidentem byl až od roku 1975... ;)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: 31.8. - dva roky ČT HD
« Odpověď #5 kdy: 01. 09. 2011, 10:25:48 »
...Pokud bychom měli brát v úvahu historická data, tak opravdu první barevné tv vysílání v normě SECAM (nezaměňovat s normou SECAM III.B opt. - ta byla přijata až 20. 01. 1967 ve Francii), byť pouze experimentální bylo zahájeno v červnu 1964 z Petřína prostřednictvím vysílače TESLA, 0,2kW PA na K24, které s různě dlouhými přestávkami trvalo až do léta 1968. ...
Čekal bych, že se z toho vysílače vysílalo v Secamu i Palu. V 60. letech se ještě soustavy testovaly a pokud vím, z technického hlediska vyšel Pal líp. Ovšem politicky zvítězil Secam, ale aspoň celé Kavky se postavily a celou dobu jely v Palu, konverze byla až na výstupu.


Libor L

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 695
  • Po klacku sahá ten, komu došly argumenty!!
    • Zobrazit profil
Re: 31.8. - dva roky ČT HD
« Odpověď #6 kdy: 01. 09. 2011, 12:40:59 »
Hm, zajímavé s tim Grenoblem. To jsem ani nevěděl, že už byl v barvě. Dokonce jsem na YouTube našel i nějaký barevný magnetický TV záznam - žádný film, či telerecording (kinescope)
http://www.youtube.com/watch?v=wB3-r6uAlm8

Jinak díky za zajímavé informace. Oceňuji tyhle informace včetně toho, co měl Gustáv v obejváku. Ale prezidentem byl až od roku 1975... ;)

Sorry, máš pravdu, prezidentem republiky byl G. H. jmenován FS až v květnu 1975, poté co FS schválilo změnu Ústavy ČSSR a odvolalo těžce nemocného L. Svobodu z tohoto postu. Ten, úřad prezidenta nevykonával cca. od roku 1973. "Oblíbený" Novoroční projev za něj vždy přečetla tv hlasatelka.

G. H., si barevnou tv pořídil až někdy kolem let 1976-77.  :D


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Re:31.8. - dva roky ČT HD
« Odpověď #7 kdy: 15. 03. 2012, 02:27:29 »
http://www.youtube.com/watch?v=1QSexsFtAVI
Bratislavská lyra 1974. Nevíte, je možné, že by už v roce 1974 mělo TS Bratislava barevný kamery? Či spíše přijeli soudruzi z Prahy?  :o Každopádně kvalita famózní. Západní vykořisťovatelé od Bosche skutečně uměli.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:31.8. - dva roky ČT HD
« Odpověď #8 kdy: 15. 03. 2012, 08:15:30 »
http://www.youtube.com/watch?v=1QSexsFtAVI
Bratislavská lyra 1974. Nevíte, je možné, že by už v roce 1974 mělo TS Bratislava barevný kamery? Či spíše přijeli soudruzi z Prahy?  :o Každopádně kvalita famózní. Západní vykořisťovatelé od Bosche skutečně uměli.
2. program už měl barevné pravidelné vysílání od roku 1973, tak proč by neměli kamery? I když tohle byla zřejmě záležitost jednoho přenosového vozu. V každém případě obrazová kvalita a hlavně barevné konvergence jsou mnohem lepší, než se pak běžně vidělo v mnoha pořadech vysílaných v 80. letech :-) Jinak nejlepší kvalitu asi mívali Němci. Vždycky mě to překvapí, když ZDF dává sestřih ze starých hudebních pořadů.


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Re:31.8. - dva roky ČT HD
« Odpověď #9 kdy: 15. 03. 2012, 09:41:09 »
http://www.youtube.com/watch?v=1QSexsFtAVI
Bratislavská lyra 1974. Nevíte, je možné, že by už v roce 1974 mělo TS Bratislava barevný kamery? Či spíše přijeli soudruzi z Prahy?  :o Každopádně kvalita famózní. Západní vykořisťovatelé od Bosche skutečně uměli.
2. program už měl barevné pravidelné vysílání od roku 1973, tak proč by neměli kamery? I když tohle byla zřejmě záležitost jednoho přenosového vozu. V každém případě obrazová kvalita a hlavně barevné konvergence jsou mnohem lepší, než se pak běžně vidělo v mnoha pořadech vysílaných v 80. letech :-) Jinak nejlepší kvalitu asi mívali Němci. Vždycky mě to překvapí, když ZDF dává sestřih ze starých hudebních pořadů.

Jj, to určitě. Mám nějaký klipy z ZDF Kultnacht a ta obrazová kvalita je na to, že jsou to 35-40 let starý nahrávky skutečně velmi dobrá. No a důvod je právě ten, že jak ten Gott na tý Lyře 1974, tak to ZDF natáčelo na špičkový kamery od Bosche.
zřejmě tento typ, který byl využíván i na LOH v Mnichově 1972 - http://www.fernsehmuseum.info/fese-kcu-40.html
Zřejmě bylo tímto natočeno i pár exteriérů k první řadě Nemocnice na kraji města. Obrazová kvalita těchto několika scén byla neskonale lepší než scény z ateliéry točené na Tesly.

Ale asi tedy skutečně přijeli soudruzi z Prahy. I když možná do Blavy mohla jít nová technika dříve než třeba do Brna, kde se snad ještě v roce 1980 točilo na ČB kamery.

Každopádně ceňme si těchto starých a kvalitních barevných záznamů.


Radoslav Košvanec

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 54
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:31.8. - dva roky ČT HD
« Odpověď #10 kdy: 24. 03. 2012, 12:42:47 »
Jj, to určitě. Mám nějaký klipy z ZDF Kultnacht a ta obrazová kvalita je na to, že jsou to 35-40 let starý nahrávky skutečně velmi dobrá. No a důvod je právě ten, že jak ten Gott na tý Lyře 1974, tak to ZDF natáčelo na špičkový kamery od Bosche.
zřejmě tento typ, který byl využíván i na LOH v Mnichově 1972 - http://www.fernsehmuseum.info/fese-kcu-40.html
Zřejmě bylo tímto natočeno i pár exteriérů k první řadě Nemocnice na kraji města. Obrazová kvalita těchto několika scén byla neskonale lepší než scény z ateliéry točené na Tesly.

Ale asi tedy skutečně přijeli soudruzi z Prahy. I když možná do Blavy mohla jít nová technika dříve než třeba do Brna, kde se snad ještě v roce 1980 točilo na ČB kamery.

Každopádně ceňme si těchto starých a kvalitních barevných záznamů.

Soudruzi z Prahy nemuseli prísť, farebná technika bola v Bratislave už od roku 1972 a v roku 1973 už bolo farebné vysielanie z Bratislavy "pravidelné", ale zároveň sa točili čiernobiele veci až do roku 1985 na 16mm. :/


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:31.8. - dva roky ČT HD
« Odpověď #11 kdy: 24. 03. 2012, 19:59:47 »
Soudruzi z Prahy nemuseli prísť, farebná technika bola v Bratislave už od roku 1972 a v roku 1973 už bolo farebné vysielanie z Bratislavy "pravidelné", ale zároveň sa točili čiernobiele veci až do roku 1985 na 16mm. :/
Barevné vysílání mohlo být pravidelné třeba jen ze studia a záznamu. Přenos z Lyry ale nejspíš vyžadoval barevný přenosový vůz. Byl tehdy v Bratislavě?


Radoslav Košvanec

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 54
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:31.8. - dva roky ČT HD
« Odpověď #12 kdy: 25. 03. 2012, 23:46:34 »
Barevné vysílání mohlo být pravidelné třeba jen ze studia a záznamu. Přenos z Lyry ale nejspíš vyžadoval barevný přenosový vůz. Byl tehdy v Bratislavě?
Jeden určite


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Re:31.8. - dva roky ČT HD
« Odpověď #13 kdy: 11. 07. 2012, 10:27:07 »
Jj, to určitě. Mám nějaký klipy z ZDF Kultnacht a ta obrazová kvalita je na to, že jsou to 35-40 let starý nahrávky skutečně velmi dobrá. No a důvod je právě ten, že jak ten Gott na tý Lyře 1974, tak to ZDF natáčelo na špičkový kamery od Bosche.
zřejmě tento typ, který byl využíván i na LOH v Mnichově 1972 - http://www.fernsehmuseum.info/fese-kcu-40.html
Zřejmě bylo tímto natočeno i pár exteriérů k první řadě Nemocnice na kraji města. Obrazová kvalita těchto několika scén byla neskonale lepší než scény z ateliéry točené na Tesly.

Ale asi tedy skutečně přijeli soudruzi z Prahy. I když možná do Blavy mohla jít nová technika dříve než třeba do Brna, kde se snad ještě v roce 1980 točilo na ČB kamery.

Každopádně ceňme si těchto starých a kvalitních barevných záznamů.

Zmińované kvalitní exteriéry z Nemocnice - http://www.youtube.com/watch?v=UlNKItG_-O0
Mnohem lepší obraz než ateliérové záběry točené na čs. kamery typu Tesla TKP 305.

BTW: Díval se někdo včera na Gotta v HD? Musím říct, že asi takto jsem si to nějak představoval. I když v době natáčení / TV premiéry koncertu ještě ČT1 HD nebylo (chyběly mu 2 měsíce), tak dobře, že se to na HD kamery natočilo, aby to nyní mohlo být v HD odvysíláno. Ještě, že se do toho koncertu nenas*ala Nova. I když to bylo hodně Novácké (režisér Adamec, tváře Novy typu Gondíci, Šťastný, Adamovská....)  To budou dříve prasata létat, než N@va začne vysílat v HD i přenosy. Přeičemž se do té doby ještě 100x pochlubí, jaký je průkopník v HD vysílání...