Autor Téma: Širokopásmová UHF anténa FRACARRO 6 HD-zisk údajně 17 dB.  (Přečteno 25293 krát)

Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Re:Širokopásmová UHF anténa FRACARRO 6 HD-zisk údajně 17 dB.
« Odpověď #30 kdy: 16. 01. 2012, 06:52:32 »
Na nas panelak jsem strkal do STA jen SuperColorky od KovoPlastu Chrudim http://www.kovoplast.cz/Zvetseniny/a6iv.html.
Panelak je dost vysokej, stozar taky a okolni stromy/panelaky nevadej.
Takze jednu jsem namiril na Jedlak (MUX1/2), druhou na Krasov (MUX3), treti na Usti (eventualni MUX4 s volnou vlozkou Alcad...da se preladit) a FM vsesmeru antenu.
Horsi to bylo s DE MUXama z Ochsenkopfu...k23 a 29 mi jede ze Supercolorky z vedlejsiho panelaku (je vyssi) u rodicu, preves je specialnim vlnovcem s jakostnim linearnim zesilovacem 110uVdB.
Ale kanal 40 (koukame na BR/BR Alpha Space Night kosmonautiku a na info od sousedu za carou Sasko-Durynsko) byl problem. V lete jsem na klic nechal vyrobit kanalovou antenu.... 5m dlouhou.... 18.2dBi s kanalovym predzesilovacem 15dB (tranzistor BFG65 je za PI pasmovou propusti...kvuli blizkemu HAM vysilaci je tranzistor az za filtrem).
Kazdej ma moznost si kanalovou (skupinu blizkejch kanalu) vyrobit, je to nejziskovejsi DX antena.

Nadruhou stranu kdyz bychom (ci nekdo z vas) byli utopeni mezi panelaky/stromy/kopci v udoli  = vicecestny odraz o podobnych urovni signalu z vice odrazu, tak bych sahl po jine antenne, ktera je na nehogomenni signal delana....original plzenske sito, respektive soustavu sit 4-6ks.

Uz si nepamatuji presne, ale v jedne obci severne (E27) od Plzne byla na jednom baraku z 20-tych let (trochu vyssi nez ostatni v okoli) na strese soustava tusim asi 12-ti Plzenskych sit na jednom spolecnem stozaru na specialnich vyloznicich.
Pamatuji si na to uz jako decko...asi od 1983....a myslim, ze to uz nekdo demontoval okolo roku 2000, ale je mozne, ze to tam je dodnes. Bohuzel aktualni stav nevim.

Ta obec je to jedno z tehle dvou mist. Ktere z tech dvou mist to je, ale uz nevim.

A)
Strecha domu v ulici Plaská 1 v Třemošné v ohybu Americke (E27) pred zakladni skolou. Smerem k Plasum kdyz se zatacelo doleva, tak to byl ten barak vpravo, tedy alespon tusim jedno z tech dvou mist.

B)
Strecha domu vlevo vedle domu U Viaduktu 312 v Kaznejove u prechodu pres E27. Opet, pamatuji si, ze kdyz se zatacelo doleva, tak to bylo na baraku vpravo.


Nevim, ktere z tehle dvou mist to bylo, uz jsem 6 let nejel do Plzne.
Mozna, az pojedu do vojenske nemocnice v Plzni, tak se zastavim a udelam fotku.
Ti z Vas kdoz tam nekde bydli, zkuste to prekontrolovat. Mam tuseni, ze ta antenni farma tam zustala.
Podle typu instalace (specialni do kosoctverce, nasmerovano do nemecka) bych rekl, ze to bylo nekoho z CSDXC pro dalkovy prijem, ktery sledoval zapadni televizi pred rokem 1989.

Pokud se tam budete pohybovat a ty sparovane sita tam jeste budou, zkuste to nafotit a kdyz tak dat sem pak web odkaz kde bude fotka.


« Poslední změna: 16. 01. 2012, 06:54:41 od Martin Patera »
Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Re:Širokopásmová UHF anténa FRACARRO 6 HD-zisk údajně 17 dB.
« Odpověď #31 kdy: 16. 01. 2012, 07:31:30 »
Citace
Ale potom mne naopak o to více udivují příspěvky, kde se šermuje čísly, s přesností na desetiny decibelů. Kde ta čísla oni kritici vzali, když profesionální testy neexistují?

Ony ty profesionální testy existují, alespoň některých těchto antén, a z nich se dá odvodit i zisk podobně kostruovaných typů. Jen nelze čekat, že to někdo bude cpát na web jen tak, jedná se o know how, a to prostě není zadarmo. Mezi sebou si ale velká část lidí z oboru tyto informace vyměňuje, existují na to různé informační kanály, které jsou ale většinou uzavřené.
Navíc jsou tu i zkušenosti z podobných článků, kdy se třeba na konkurenčním webu jeden velmi znalý profík v článku rozpovídal o konstrukční kvalitě satelitních přijímačů a přesně tam jmenoval typy, které mají nekvalitní zdroje atd. Okamžitě přišly maily od dotčených dovozců a zástupců daných značek, že je článek lživý, nepravdivý atd. Občas se dokonce objeví v tomto směru i výhrůžky žalobou. Říkat "veřejná tajemství" nahlas se marketingovým expertům nehodí.

Citace
Máte někdo zkušenosti s anténami tohoto tvaru:

Maximum UHF200

Poslední dobou jich je vidět na střechách jako hub po dešti, dle datasheetu slibují relativně dobrý zisk (12 - 16 dB).

Platí to samé, co u Fracarra - zisk těch antén je značně nadsazený, diagram a vlastnosti jsou také horší než u antén klasických konstrukcí. Zejména je nevyrovnaný zisk na začátku a na konci pásma, tyto antény mají na začátku zisk nižší než klasické "colorky". Zrovna variant této konstrukce (viz. obrázek) je na trhu spousta (Maximum, König, Emme Esse, Televes atd.), zisk mají ale takřka stejný, liší se jen "počtem plastu" a mechanickou kvalitou. Zisk dosahuje přibližně 7,5-12,5 dBd.


Profesionalni anteny skutecne existuji.
http://www.rohde-schwarz.cz/cz/products/radiomonitoring/antennas/products/

V rijnu jsem si mohl osobne vyzkouset na Morave tuto antenu i s rotatorem (test DRM vysilace).
http://www.rohde-schwarz.cz/file_13858/HL471_brief_e_2010.pdf


Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653


Vladimír Dráb

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:Širokopásmová UHF anténa FRACARRO 6 HD-zisk údajně 17 dB.
« Odpověď #32 kdy: 16. 01. 2012, 08:19:37 »
A ještě tam při použití výkonné antény může vzniknout problém se směrováním, nenašel jsem ve vašich příspěvcích místo příjmu. Takže pouze teoretická úvaha: mohla by nastat situace, že dlouhá anténa s vysokým ziskem a malým úhlem příjmu nezvládne dobře Vídeň i Mikulov. Berte to jen jako teoretickou možnost, neznám místo příjmu, ani síly jednotlivých signálů.


Pavel B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Širokopásmová UHF anténa FRACARRO 6 HD-zisk údajně 17 dB.
« Odpověď #33 kdy: 16. 01. 2012, 12:34:39 »

Citace Kuba Melín
Citace
EDIT: Pro kanály 24-49 by mohla být zajímavá i Alcad BU-547. Má zisk až 16 dB (při přihlédnutí k tomu, že je to laděná anténa s délkou ráhna 2 metry ten zisk sedí). Nikde jsem nedohledal graf zisku
Ale já to dohledal:-)


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Širokopásmová UHF anténa FRACARRO 6 HD-zisk údajně 17 dB.
« Odpověď #34 kdy: 25. 01. 2013, 22:59:51 »
Alcad BU-547 nějak zmizel ze scény... Asi vsázejí pouze na Alcad BU-569...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0