Autor Téma: Jak vytrhnout velrybě stoličku - srovnání starého a nového přepisu  (Přečteno 22607 krát)

Radoslav Košvanec

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 54
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Tak u analogu nešlo o žádnou úsporu. Ale při vysílání filmu 21:9 přenášelo obraz přibližně 300 řádek, což je dost málo, zbytek byl černý. Při tehdejší velikosti obrazovky z filmu ani moc nezbylo, proto byl ořez oblíbený.
Proto se u DVD zavedl anamorfní formát, aby se pro přenos využilo vždy všech 576 řádek. Bohužel na 21:9 se nemyslelo ani v SD ani v HD, takže ten problém se opět opakuje.

21:9? Omylný prežitok z doby vzniku MPEG formátu. Je to ekvivalent políčka 70mm filmu, alias 2,20:1. Tento formát sa nakoniec nevyužil z dôvodu jednoduchého: 70mm formát sa totiž komerčne prestal používať.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Tak dnešní letterboxový Musíme si pomáhat si ČT za rámeček nedá... :(


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
21:9? Omylný prežitok z doby vzniku MPEG formátu. Je to ekvivalent políčka 70mm filmu, alias 2,20:1. Tento formát sa nakoniec nevyužil z dôvodu jednoduchého: 70mm formát sa totiž komerčne prestal používať.
21:9 je 2,33, což je nejblíže stále používanému poměru 2.35:1. Takže jako přežitek dávných dob bych to rozhodně neoznačil.


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
ad poměry stran: Tak třeba v pátek Adelheid byl odvysílán v 1:37 pillar box, což je zřejmě zcela správně. Jen majitélé CRT 4:3 (bez možnosti pan-scan) museli mít z toho rámu radost...


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Zrovna u těchto formátů blízkých 4:3 si myslím, že v SD je lepší je vysílat s mírným ořezem. Při tom malém rozlišení je rozhodně lepší nevidět 3% krajů obrazu, než přijít o 20% rozlišení. Výsledných asi 550 pixelů horizontálně je bída. V HD s tím samozřejmě problém není.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Dušan Vokoun

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Psal jsem na NFA následující dotaz:

Dobrý den,

 Měl bych na Vaši instituci následující dotaz:

 V rámci projektu Digitalizace 200 českých filmů, která v současnosti
 (tuším) probíhá jsem na netu narazil na seznam vybraných filmů,
 kterých se tato digitalizace má týkat. Nicméně chybí mi - resp.
 nelze nikde - nalézt seznam již zdigitalizovaných titulů včetně
 například dalších informací (kdo digitalizaci prováděl, kolik stála
 apod.)

 Tudíž bych chtěl za sebe touto cestou poprosit, zda by tento seznam
 již zdigitalizovaných děl nemohl vzniknout resp. být publikován
 ON-LINE na webu Národního filmového archívu - samozřejmě za
 předpokladu, že to platná legislativa umožňuje, finančně by to snad
 neměl být problém.

 Děkuji.


A bylo mi odpovězeno následující:

Dobrý den,

digitalizace českých hraných filmů byla velký a ambiciózní projekt, pro
který se však zatím nenašel způsob financování. Musíme rozlišovat
digitalizace ve smyslu komerčního zpřístupňování filmů na DVD (tomu se
věnuje například firma Fimexport Home Video) a digitální restaurování -
tímto procesem prošel zatím jen film Marketa Lazarová - podrobné
informace najdete na www.nfa.cz.
V současné době se připravuje digitální rerstaurování filmu Hoří, má
panenko. Pokud se podaří tento projekt zafinancovat, bude film uveden v
digitálně restaurované podobě na karlovarském festivalu letos v létě.

S pozdravem

Martina Kovaříková
NFA sekretariát

Národní filmový archiv
Malešická 12
130 00 Praha 3
tel. 271 770 500
fax. 271 770 501
www.nfa.cz


Dotaz z mé strany:Kdo teda dělá ty přepisy do HD-rozlišení u filmů co byly vysílány v HD v České televizi ? Naivně jsem se domníval, že jsou digitalizovány v rámci té mega-akce a najednou tomu   tak není ? Tak kdo to teda digitalizuje a z jakých peněz ?

Zdravím.

Dušan


Malata1 Jak

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 463
    • Zobrazit profil
Já předpokládám, že prostou digitalizaci si normálně dělá ČT. Viz vedlejší téma: http://forum.digizone.cz/index.php?topic=1535.0


muf muf

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Podle toho co jsem viděl v reportáži na ČT si tyto přepisy na HD dělá sama ČT jenom pro sebe a nikde je dál nerozšiřuje. Ten původní "mega projekt" si myslím že nikdy nedokončí.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
ČT si ty přepisy dělá sama. Ale pokud je dělá pro NFA, tak nevidím důvod, aby si část nákladů nepokryla tím, že kopii prodá zpět NFA, případně dostane nějaké procento z toho, když NFA tuto kopii půjčí jinam.
Jinak mi přijde trochu hloupé, že ČT převedla do HD třeba Cirkus Humberto, ale ke koupi nabízí jen DVD.


Dušan Vokoun

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil
    • E-mail
A jaká je kvalita toho přepisu co si dělá ČT na HD a co to stojí v porovnání třeba s již udělanou Markétou Lazarovou, což je dílo z toho projektu digitalizace 200 českých filmů ? Tam to dělalo UPP a dělal se digitální master v rozlišení 4K a z toho pak distribuční mastery pro kino DCP + klíče a dál distribuční master pro Blue-ray atd. A NFA uvedla, že tato "sranda" stála cirka 1,5 mega a naštěstí to celé zatáhl sponzor.

ČT toho zdigitalizovala už asi celke dost - škoda, že nemají na webu dostupný seznam toho, co už udělali - nicméně při tom množství pochybuji, že by do toho dali 1,5 mega na jeden fim jak NFA ..?!....

Fakt by mě to zajímalo...ten jejich telecine...

Zdravím...


Malata1 Jak

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 463
    • Zobrazit profil
Jak jsem pochopil, tak ČT dělá jen "prostou" digitalizaci s opravou jen těch nejzásadnějších chyb. Kdežto Markéta Lazarová to bylo kompletní restaurování políčko po políčku.


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
1) Filmy a TV filmy:
Babička
Zlatí Úhoři
U pokladny stál
Jak vytrhnout velrybě stoličku - Jak dostat tatínka do polepšovny
Limonádový Joe
Muž z prvního století
Poslední růže od Casanovy
Baron prášil
Byl jednou jeden král
Císařův pekař - Pekařův císař
Zlatovláska
Smrt v sedle
Adelheid
Zlaté kapradí

2) Seriály
Prima sezóna (5 dílů)
Hříšní lidé města pražského (12) (btw: jakýto kontrast vůči 4 filmům s Vacátkem)
Panoptikum města pražského (10)
Vlak dětství a naděje (6)
Byl jednou jeden dům (5)
Malý pitaval z velkého města (14?)
Cirkus Humberto (12)
Dynastie Nováků (13)
Dobrodružství kriminalistiky (26 - ve vysílání)
= celkem 103 dílů

Je to jenom to, co jsem si vzpomněl a bez porevolučních českých filmů, u kterých nevím, zda to dělala ČT nebo jiná společnost již dříve. ČT používá telecine DATACINE SPIRIT 2K, skenuje se běžící film (ne stojící políčko za políčkem). Co se týče ceny, tak 50-ti minutový díl Hříšných lidí Českou televizi stál 50 000 Kč. Tak jestli by se film dal pořídit tak za 100 000 Kč(???) Co se týče smetí apod., tak si ČT dává celkem zálěžet, aspoň poslední dobou. Třeba v Jak vytrhnout.... vady prakticky nebyly.


Pokud se ta digitalizace zadrhává, tak je to celkem průšvih a ostuda. Skutečně NENÍ MOŽNÉ dělat z jedný remastrace filmu pomalu událost roku. Není to žádná velká matematika - aby ty filmy byly hotovy dejme tomu do 4 let, vychází to na jeden film týdně. Sledovat filmové klenoty typu Marečka prostřednictvim těch starých přepisů (jestli jsou třeba z počátku 90. let) na stále lepších a větších televizorech je čím dál více zoufalý. Ještě když si to člověk uvědomí, že by ten obraz mohl být řádově lepší (a jak moc, to právě vidí na remasterech ČT), tak snad aby ani neměl chuť se na to podívat. Ale to už je spíše věc komerčních TV jako Nova a Prima, kde se tyto kousky objevujou nejčastějc. Skutečně by mne zajímalo, jestli třeba aspoň Nova se snaží řešit tu nedostatečnou kvalitu přepisů, nebo je jí to jeno, protože divák n@vák se mrkne tak jako tak.


Malata1 Jak

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 463
    • Zobrazit profil
Ale to už je spíše věc komerčních TV jako Nova a Prima, kde se tyto kousky objevujou nejčastějc. Skutečně by mne zajímalo, jestli třeba aspoň Nova se snaží řešit tu nedostatečnou kvalitu přepisů, nebo je jí to jeno, protože divák n@vák se mrkne tak jako tak.
Obávám se že tedy se hraje pokerová tvář. Komerční TV nemůže na sobě dát znát, že by za lepší přepis byla ochotná něco připlatit. Je výhodnější čekat až přepis udělá sám distributor a za stejnou cenu.


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
No, na Valentýna dá ČT v HD Konec básníků v Čechách. U týto pentalogie je to vždycky docela sranda. ČT zřejmě vydržuje na tento 4. (a zřejmě nejhorší) díl práva a tak ho nemůže odvysílat N@va, která teď dávala 1-3. a 5. díl. Taky to, že 4. díl z pentalogie je v HD a ostatní ne, je koncepce jak stehno.

Možná něco podobného nás čeká u Zdivočelé země, kde v by HD mohla být 1. a 4. serie. Tedy, premiérová 4. serie bude v HD určitě, u 1, v to doufám, jelikož byla natáčena na film, takže by měl v úvahu připadat remaster. Bohužel, 2. a 3, serie se stala "obětí" toho, že cca v desetiletí 1998-2008 se téměř vše točilo na digibetu.
« Poslední změna: 01. 02. 2012, 23:49:56 od blueflash . »


Malata1 Jak

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 463
    • Zobrazit profil
No, na Valentýna dá ČT v HD Konec básníků v Čechách. U týto pentalogie je to vždycky docela sranda. ČT zřejmě vydržuje na tento 4. (a zřejmě nejhorší) díl práva a tak ho nemůže odvysílat N@va, která teď dávala 1-3. a 5. díl. Taky to, že 4. díl z pentalogie je v HD a ostatní ne, je koncepce jak stehno.
ČT zcela jistě má práva neboť 4. díl přímo natáčela. Na Nově jsem ho zaznamenal pouze jednou v kompletní řadě všech 5 dílů před televizní premiérou 5. dílu. 
Od té doby ovšem ostatní díly na Nově nesmyslně rotují snad 2x ročně a k tomu se ČT IMHO jentak nepodvolí. Mmchd nejhorší díl je ten poslední který už je úplně o ničem.