Autor Téma: Jak rychlý má být USB disk připojený k set-top-boxu  (Přečteno 16178 krát)

PIT0MEC

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 388
    • Zobrazit profil
Re:Jak rychlý má být USB disk připojený k set-top-boxu
« Odpověď #15 kdy: 18. 12. 2011, 16:51:32 »
I v DVB-T může být o HD řeč a nemusí jít jenom o mux 4, ale stačí třeba kabelovka UPC, která takto šíří pár programů. To jenom na okraj :-)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Vít Drbal

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak rychlý má být USB disk připojený k set-top-boxu
« Odpověď #16 kdy: 18. 12. 2011, 21:27:42 »
Zdravím všechny, co je toto zajímalo!
Tak jsem to nakonec risk a šel do slabší klíčenky "Flash disk Verbatim Store 'n' Go PinStripe 16GB" ( http://www.alza.cz/verbatim-store-n-go-pinstripe-16gb-d152378.htm ) z Alza.cz a nanečisto jsem to vyzkoušel v počítači, kde jsem nechal souběžně nahrát večer zprávy z ČT1 a Primy přímo na ní. Oba soubory se nahrály bez problémů, poč nekříčel, že by zařízení nestíhalo a lze to bez problémů přehrát i na jiném PC a hlavně v TV.
Takže, až udělám poslední zkoušku přímo s STB, tak dám vědět.
A dopředu avízuju, že mě šlo o řešení pro babičku, kde u Ulice či Ordinace popř. u Vražd v Midsomeru a dalších nějaká ta kostička nevadí ;-)
Nikdo učený z nebe nespad..., nebo si pěkně nabil hubu


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Jak rychlý má být USB disk připojený k set-top-boxu
« Odpověď #17 kdy: 03. 04. 2012, 18:27:07 »
Stručně: pro SD záznam 30 Mbit/s, pro HD záznam nebo timeshift 60 Mbit/s.

Potíž je, že výrobci hlavně flešek udávají "počítačovou hodnotu", tedy např. vypočtou rychlost z doby záznamu 512MB souboru (mj. proto uvádí rychlost ve všeříkající hodnotě např. 10 MB/s). To je pro vysílání NAPROSTO nepodstatné. Pro tebe je důležité, jakou rychlostí se PRŮBĚŽNĚ zapisuje (včetně fragmentace, včetně zápisu do FAT, včetně přepínání mezi paměťovými oddíly,...) a tam můžou být podstatné výpadky až na desetinu "počítačové hodnoty". A na těchto výpadcích ti to buď zakostičkuje nebo může záznam/přehrávání úplně vypadnout.
To se dá jen vyzkoušet.

Pozn: harddisky (které se točí, ne SSD) tímto vůbec netrpí. (Ale zase hřejí...)

A ještě: kde jsem viděl šikovnou utilitku HD_Speed, která uměla měřit rychlosti USB pamětí včetně grafu průběhu. To jsem čuměl, jak dopadnou "rychlé flešky". A už je nechci vidět. Od té doby jsem HDD-man.
« Poslední změna: 03. 04. 2012, 18:29:54 od Petr Svoboda »


Petr Š.

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 158
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak rychlý má být USB disk připojený k set-top-boxu
« Odpověď #18 kdy: 04. 04. 2012, 12:41:42 »
Stručně: pro SD záznam 30 Mbit/s, pro HD záznam nebo timeshift 60 Mbit/s.
To je jako co? 30 Mbit/s nemá ani celý multiplex, a to většinou ani na satelitu. PVR nic nemění a na disk ukládá pořád jen to, co dostává z multiplexu. Takže třeba DVB-T mux2 má necelých 20 Mbit/s a 5 programů, což znamená průměrně 4 Mbit/s a špičkově tak maximálně dvojnásobek (a to hodně přidávám), takže 8 Mbit/s. A to by, pokud by do toho nešlo další čtení nebo zápis, měl zvládnout jakýkoliv nový Flash disk.
Samozřejmě, může existovat vyjímka, ale dost bych se (u nepoškozeného disku) tomu divil. Já před půl rokem kupoval bratrovi jeden z nejlevnějších 32GB disk a ten měl nějaký problém, až když jsem dal na dvoutunerovém PVR dva záznamy najednou.


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Jak rychlý má být USB disk připojený k set-top-boxu
« Odpověď #19 kdy: 04. 04. 2012, 13:21:49 »
Stručně: pro SD záznam 30 Mbit/s, pro HD záznam nebo timeshift 60 Mbit/s.
To je jako co? 30 Mbit/s nemá...

To je zkušenost. A ne jako. Skutečná, hluboká.
Bohužel rychlost zápisu s rychlostí transportního toku má pramálo společného. Zřejmě jen jednotku.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Honza Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak rychlý má být USB disk připojený k set-top-boxu
« Odpověď #20 kdy: 05. 04. 2012, 09:15:59 »
Mě se to nezdá. Já nahrávám na obyčejnou mini SD kartu a HD na Flešku Patriot. A nevidím problém. Oproti HDD to má výhodu, že nic nehučí. A Patriot ma 32 G, což mi plně dostačuje.


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Jak rychlý má být USB disk připojený k set-top-boxu
« Odpověď #21 kdy: 05. 04. 2012, 10:03:51 »
...Potíž je, že výrobci hlavně flešek udávají "počítačovou hodnotu", tedy např. vypočtou rychlost z doby záznamu 512MB souboru (mj. proto uvádí rychlost ve všeříkající hodnotě např. 10 MB/s). To je pro vysílání NAPROSTO nepodstatné. Pro tebe je důležité, jakou rychlostí se PRŮBĚŽNĚ zapisuje (včetně fragmentace, včetně zápisu do FAT, včetně přepínání mezi paměťovými oddíly,...) a tam můžou být podstatné výpadky až na desetinu "počítačové hodnoty".
Nevim co oznacujete z pocitacovou hodnotu. Ale pokud je testovani na pocitaci co k cemu, tak rychlost je jen jedna a pouzitelna pro kontrolu funkcnosti v PVR. Nebo si snad myslite, ze PC nemusi delat tyhle operace "včetně fragmentace, včetně zápisu do FAT, včetně přepínání mezi paměťovými oddíly,"?


Petr Š.

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 158
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak rychlý má být USB disk připojený k set-top-boxu
« Odpověď #22 kdy: 05. 04. 2012, 10:39:55 »
Stručně: pro SD záznam 30 Mbit/s, pro HD záznam nebo timeshift 60 Mbit/s.
To je jako co? 30 Mbit/s nemá...

To je zkušenost. A ne jako. Skutečná, hluboká.
Bohužel rychlost zápisu s rychlostí transportního toku má pramálo společného. Zřejmě jen jednotku.
Aby bylo jasno, mě šlo o ty přenosové rychlosti zápisu. Ty jsou skoro řádově nižší.
<br>A samozřejmě, že existuje dost flashdisků, které to nezvládnou, ale u současně prodávaných je jich podle mě absolutní minorita.


Martin Fred

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak rychlý má být USB disk připojený k set-top-boxu
« Odpověď #23 kdy: 05. 04. 2012, 12:05:49 »
OMG nechpu co tady resite. Na nahravani z DVB-T vcetne HD a timeshiftu staci jakakoliv flashka s rychlosti zapisu třeba 4MB/s (pomalejsi snad ani na trhu nejsou). I na tu klidne můžete nahravat cely DVB-T mux! A fragmentace u Flash pameti? No to uz je opravdu moc...
« Poslední změna: 05. 04. 2012, 12:09:11 od Martin Fred »


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Jak rychlý má být USB disk připojený k set-top-boxu
« Odpověď #24 kdy: 05. 04. 2012, 12:16:27 »
OMG nechpu co tady resite.

Nic si z toho nedělej. To se ti stane pokaždé, když vpadneš do tématu, o kterém nic nevíš.



Martin Fred

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak rychlý má být USB disk připojený k set-top-boxu
« Odpověď #25 kdy: 05. 04. 2012, 12:36:44 »
Ano pak mi urcite vysvetlis fragmentaci Flash pameti, kde se uz z principu uklada do pametovych bunek nahodne ze ano?


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Jak rychlý má být USB disk připojený k set-top-boxu
« Odpověď #26 kdy: 05. 04. 2012, 12:46:58 »
Nevim co oznacujete z pocitacovou hodnotu. Ale pokud je testovani na pocitaci co k cemu, tak rychlost je jen jedna a pouzitelna pro kontrolu funkcnosti v PVR. Nebo si snad myslite, ze PC nemusi delat tyhle operace "včetně fragmentace, včetně zápisu do FAT, včetně přepínání mezi paměťovými oddíly,"?
To "počítačová" je můj termín. Zatím jsem nikde nenašel publikováno lepší označení. U PC se to musí dělat taky, ale v jiný okamžik Uvedu drobnou, a poněkud nepřesnou ukázku, pro ilistraci ale vyhoví: hláška Windows - zápis se zpožděním se nezdařil - a to dlouho po době, kdy se s fleškou skutečně pracovalo a kdy naposledy blikla ledka. U zápisu do externí paměti flash je třeba - aby dané části transportního toku (neplést s multiplexem, to je fakt něco naprosto jiného) a to nejméně obraz a zvuk (což jsou dva samostatné toky - už se musíme, proboha, oprostit od analogového vnímání), už očištěné o nepotřebný balast (tady si zamaká procesor) zapsaly do paměti (obvykle velikost chunku-mnoho GOPů neodpovídá velikosti clusteru v paměti a řadič paměti musí přepínat na adresní sběrnici). Bloky pak mohou narazit na fragment jiného souboru, nefunkční cluster - u stále dokola zapisovaných a mazaných clusterů ve flash se až překvapivě brzy vyčerpá jejich životnost (víme všichni o tomto omezení? známe fyzikální princip této nevolatilní paměti?) znovu se musí přepínat. Dále se musí udělat zápis do fatky, která je jinde (a znovu se přepíná). A nedej bože do toho přijde požadavek systému nebo uživatele na čtení z jiné části paměti (naštěstí čtení je rychlé, ale přepínání stejně pomalé). To jen velmi stručně. Otravovat vzduch rozptylem rychlosti různých čipů nebo banků uvnitř jedné flešky už nebudu (nejlepší značky v tom mívají lepší výsledky).
A odtud je hlavní výhoda HDD - výrobce ví, že zápis přes mechaniku je pomalý, vše výše uvedené se odehrává v (až) gigantickém bufferu bez přepínání, odskoků do jiných částí a na disk se pak nasype jeho obsah celkem v klidu.
Odtud také pramení rychlosti disků, které začínají na 100 Mbit/s, kdežto ultimátní flešky na téže hodnotě končí. Celkem nelogické, když v disku je vše pooomalé oproti bleskovém silikonu ve fleškách, že? Měření to však potvrzují.

Pozn: hodnoty, které jsem výše napsal, platí. Můžeme s tím nesouhlasit,... (J. Cimrman)


Martin Fred

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak rychlý má být USB disk připojený k set-top-boxu
« Odpověď #27 kdy: 05. 04. 2012, 12:58:30 »
Odtud také pramení rychlosti disků, které začínají na 100 Mbit/s, kdežto ultimátní flešky na téže hodnotě končí. Celkem nelogické, když v disku je vše pooomalé oproti bleskovém silikonu ve fleškách, že? Měření to však potvrzují.
100 Mbit/s=12,5MB/s, ano je to pro vas nepredstavitelne, ale opravdu existuji Flash pameti s vyssi rychlosti :-D Dokonce a tomu uz vůbec nebudete verit existuji SSD Flash disky, které dosahuji bezne rychlosti cteni/zapisu 500 MB/s. Ano o tehle rychlosti si mohou pevne disky nechat jen zdat a o rychlosti pristupu uz vůbec není třeba mluvit.


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Jak rychlý má být USB disk připojený k set-top-boxu
« Odpověď #28 kdy: 05. 04. 2012, 15:38:52 »
Ať to nevypadá, že se chci hádat.
Naprosto nepolemizuji s existencí rychlých flešek. Jen houšť, ať už jsou tady a jsou levné (zkoušel jsem).
Původní dotaz zněl na rychlost přípojného disku. Na to jsem dal odpověď, která pramení z dlouhodobé zkušenosti, měření a zkoušení různých zařízení a analýzy problému. To jsem sdělil jako FAKTA.
Odmítám tvou domněnku, že celý mux se musí nahrát na pomalou flešku 4MB/s (tuto šílenou "pajednotku" přebírám od tebe, sám bych ji nenapsal), protože má zkušenost tomu neodpovídá. Podotýkám, že jsem záměrně neuváděl měření, grafy a hlubší rozbor. Přesahuje to, podle mě, účel fóra.
Předkládám svůj názor, ať se tazatel a čtenář sám rozhodne.


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Jak rychlý má být USB disk připojený k set-top-boxu
« Odpověď #29 kdy: 05. 04. 2012, 16:12:56 »
To "počítačová" je můj termín. Zatím jsem nikde nenašel publikováno lepší označení. U PC se to musí dělat taky, ale v jiný okamžik Uvedu drobnou, a poněkud nepřesnou ukázku, pro ilistraci ale vyhoví: hláška Windows - zápis se zpožděním se nezdařil - a to dlouho po době, kdy se s fleškou skutečně pracovalo a kdy naposledy blikla ledka. U zápisu do externí paměti flash je třeba - aby dané části transportního toku (neplést s multiplexem, to je fakt něco naprosto jiného) a to nejméně obraz a zvuk (což jsou dva samostatné toky - už se musíme, proboha, oprostit od analogového vnímání), už očištěné o nepotřebný balast (tady si zamaká procesor) zapsaly do paměti (obvykle velikost chunku-mnoho GOPů neodpovídá velikosti clusteru v paměti a řadič paměti musí přepínat na adresní sběrnici). Bloky pak mohou narazit na fragment jiného souboru, nefunkční cluster - u stále dokola zapisovaných a mazaných clusterů ve flash se až překvapivě brzy vyčerpá jejich životnost (víme všichni o tomto omezení? známe fyzikální princip této nevolatilní paměti?) znovu se musí přepínat. Dále se musí udělat zápis do fatky, která je jinde (a znovu se přepíná). A nedej bože do toho přijde požadavek systému nebo uživatele na čtení z jiné části paměti (naštěstí čtení je rychlé, ale přepínání stejně pomalé). To jen velmi stručně. Otravovat vzduch rozptylem rychlosti různých čipů nebo banků uvnitř jedné flešky už nebudu (nejlepší značky v tom mívají lepší výsledky).
A odtud je hlavní výhoda HDD - výrobce ví, že zápis přes mechaniku je pomalý, vše výše uvedené se odehrává v (až) gigantickém bufferu bez přepínání, odskoků do jiných částí a na disk se pak nasype jeho obsah celkem v klidu.
Odtud také pramení rychlosti disků, které začínají na 100 Mbit/s, kdežto ultimátní flešky na téže hodnotě končí. Celkem nelogické, když v disku je vše pooomalé oproti bleskovém silikonu ve fleškách, že? Měření to však potvrzují.
..
" hláška Windows - zápis se zpožděním se nezdařil - a to dlouho po době, kdy se s fleškou skutečně pracovalo a kdy naposledy blikla ledka".
Takto merit rychlost je nesmysl.

"..nejméně obraz a zvuk (což jsou dva samostatné toky"

To je naprosto nesouvisejici s rychlosti disku, PVR uklada jeden vyfiltrovany transportni tok (uvnitr obsahujici vetsinou jeden obraz a zvuk).

"..zapsaly do paměti (obvykle velikost chunku-mnoho GOPů neodpovídá velikosti clusteru v paměti a řadič paměti musí přepínat na adresní sběrnici)."
GOP (ze sveta MPEG obrazu) ani chunk (ze sveta IP prenosu) nema s ukladanim PVR na disk nic spolecneho.

"Odtud také pramení rychlosti disků, které začínají na 100 Mbit/s, kdežto ultimátní flešky na téže hodnotě končí."

Pred rokem a pul byl bezne k dostani USB flash disk se skutecnou rychlosti zapisu/cteni 29/30 MB/s, pri zapojeni na USB3 pak 44/64 MB/s. Tak nevim co je "ultimatni" a co kde konci.