Autor Téma: Rada amatérovi  (Přečteno 24759 krát)

Robert Zeman

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 325
  • Pravda začíná tam, kde končí signál České televize
    • AOL komunikátor - Roby
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada amatérovi
« Odpověď #15 kdy: 13. 12. 2011, 01:40:19 »
Ač nejsem milovníkem jen samých profíků a amatérům vždy držím palce, s tímto hodnocením bych si dovolil polemizovat. Tehdy měl technik pravdu, správně sloučit kanály 44 a 45 nešlo. Ty jste nesloučil ani Vy, odporuje to totiž fyzikálním zákonům. Na druhé straně Vám ale věřím, že to všemu navzdory fungovalo, ale nedá se tomu říkat sloučení. Jen bych měl dotaz. Dokázal jste zajistit stejný příjem i všem Vašim sousedům? To by totiž musel profík dokázat a ono nestačí mít prostě štěstí.  ;)
No, já byl tehdá úplný diletant a na Kamzík jsem nasměroval anténu (s vnitřním 44.k zesilovačem) Yagi, která byla uzpůsobena příjmu kolem 59. kanálu. Ale jaký jsem použil slučovač, to už se prostě nepamatuju. Ale šlo to nám i dědovi, takže rozbočovač byl jasný.
Dostupnost DVB-T: celkem 60 různých TV programů (s Plustelkou a bez rakouských multiplexů D, E, F).

CZ: multiplexy 1, 2, 3, 4, RS7, RS8;
SK: multiplexy 1, 2, 3, 4;
AT: multiplexy A, B, D, E, F.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada amatérovi
« Odpověď #16 kdy: 13. 12. 2011, 08:07:38 »
No, já byl tehdá úplný diletant a na Kamzík jsem nasměroval anténu (s vnitřním 44.k zesilovačem) Yagi, která byla uzpůsobena příjmu kolem 59. kanálu. Ale jaký jsem použil slučovač, to už se prostě nepamatuju. Ale šlo to nám i dědovi, takže rozbočovač byl jasný.
Já jsem ale netvrdil, že i "diletant" nemůže mít štěstí. Pokusím se to demonstrovat na celkem triviálním případu. Někdo už udělal vše pro zlepšení signálu, ale pořád tomu něco chybí. Proto se rozhodl přidat další anténu. Že musí být dodrženy jisté zásady, aby se signály z obou antén skutečně sčítaly, to by měl vědět každý, kdo se do toho pouští. Ale samozřejmě není vyloučeno, že se to náhodou povede i bez dodržení předem definovaných jednoznačných technických požadavků. Samotný slučovač vedlejších kanálů ale neexistuje, jen v něm obsažené pasivní prvky to efektivně nedokáží zajistit, nejsou dost selektivní.

Tu druhou větu až tak moc nechápu. Pokud už nějaký signál máme, jeho rozbočení je už brnkačka, pokud za ním zůstane dostatek signálu pro připojené tunery. Já jsem ale narážel na něco jiného. Zda právě to Vámi realizované řešení by bylo opakovatelné u někoho jiného? Třeba i stejné antény na jiném místě, se stejným slučovačem, ale s jinou kabeláží? A to je běžný úkol pro profíka. Ten si nemůže dovolit u jednoho zákazníka náhodou systém zprovoznit a u dalšího, třeba jen v sousedním domě, neuspět jen proto, že mu opět nepomůže náhoda.

Dovolím si celou situaci opět demonstrovat na podobném případu, který si asi většina kutilů dokáže živě představit. Chování VF vln se hodně podobá vodě. Jistě si každý dovede představit rozvod teplé a studené vody, ale pro přiblížení k reálu s příjmem dvou odlišných TV kanálů, bude mít jedna z trubek menší průměr a bude v ní jiný tlak vody. Nad umyvadlem se v takovém případě namontuje běžná baterie, díky které se dá namíchat jednotlivými kohoutky požadovaný proud vody o zvolené teplotě. Diletant ale bude tuto situaci řešit tak, že obě trubky rovnou spojí Y spojkou (slučovačem) do jediné a na tu konečně namontuje obyčejný kohoutek. Může se stát, že poměr velikosti trubek a tlaků bude takový, že náhodou z kohoutku bude vytékat vlažná voda, která na mytí rukou bude vyhovující. Ale, ve většině případů bude tlak v jedné trubek větší a voda z ní bude zpět zatlačovat tu druhou. Potom, po otevření kohoutku, už nepoteče vlažná voda, ale ledová, nebo vařící. Přesvědčujte potom instalatéra, že si zbytečně hraje s připojováním směšovací baterie, když to náhodou u někoho uspokojivě funguje i bez ní. A takový TV má nejraději, když oba sloučené signály jsou v nějaké signálové úrovni, v určitém rozsahu. A to se "diletantským" způsobem nemusí podařit splnit, protože nesprávný slučovač posílá signál z jedné antény nejen do TV, ale část i do druhé antény, ze které se zbytečně vyzáří zpět do etéru. A k tomu dojde i se signálem z druhé antény. Pokud je ovšem signálu z obou antén nazbyt, tyto popsané ztráty nemusí zásadně vadit, do TV ještě něco málo z obou antén doputuje a divák se může dívat, bez jím pozorovatelných problémů, na oba kanály.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Jan Bajger

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada amatérovi
« Odpověď #17 kdy: 13. 12. 2011, 11:10:11 »
Vážený,
1. Anténu doporučuji uzemnit, pokud nemáte hromosvod. Ten by byl mnohem lepším.
2. Proveďte demontáž reflektoru Vaší antény. Tím posílíte české programy, které přicházejí zezadu.Kostičkování by mělo zmizet.
3. Jinak je lepší řešení se dvěma samostatnými anténami a laděnými propustmi. Pokud si troufáte, pak Vám dále poradím.


Honza Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada amatérovi
« Odpověď #18 kdy: 13. 12. 2011, 11:52:11 »
Já bych si taky nechal poradit. Ale upozorňuji, že poláci vysílají na 49, budou na 55 a 41 a češi na 37,48,54,59,63. Kdybyste mi poradil jak na to, tak bych byl nadšen. (nedělám si strandu, uvítal bych to)


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada amatérovi
« Odpověď #19 kdy: 13. 12. 2011, 12:56:10 »
Já bych si taky nechal poradit. Ale upozorňuji, že poláci vysílají na 49, budou na 55 a 41 a češi na 37,48,54,59,63. Kdybyste mi poradil jak na to, tak bych byl nadšen. (nedělám si strandu, uvítal bych to)
Proč chceš radit když Ti to všechno funguje na tu jednu Matelku...? Stačí Ti čekat až poláci pozapínají k55 a k41 z Katowic a máš to tam, ne? Když sedíš pod vysílačem (CZ) tak můžeš mít anténu natočenou třeba do země a ZC stejně pojede, tak proč mermomocí řešit slučování více antén...? Naopak největší výhodu digitálu vidím v tom, že se už nemusíš mermomocí honit za nejlepším signálem ale stačí zajistit spolehlivě (za všech okolností, za každého počasí...) signál postačující pro bezproblémový příjem a to často ve vhodných lokalitách lze i jednou anténou ze všech směrů tak není důvod se tomu bránit... v podstatě to je ideální řešení, zvlášť při dané skladbě blízkých kanálů...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Honza Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada amatérovi
« Odpověď #20 kdy: 13. 12. 2011, 13:10:46 »
Jenomže ti poláci na tom 55 budou vysílat podstatně menším výkonem, než na tom 49 a pak si myslím, že nastane problém. Ale je pravda, že brod je ještě daleko a netřeba sundávat kalhoty.  ;)


Jan Bajger

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada amatérovi
« Odpověď #21 kdy: 13. 12. 2011, 15:02:59 »
V zásadě na Poláky bude samostatná anténa, za ní bude laděný slučovač na dva kanály (například K 49+62), za ním širokopásmový zesilovač, hybridní slučovač s propustnou větví pro ss proud, napáječ s výhybkou.České programy budou ze samostatné širokopásmové antény napojeny na druhý vývod hybridního slučovače bez napájení. V případě nutnosti bude mít i česká větev laděné propusti a zesilovač. Síla signálu se pravděpodobně bude muset regulovat atenuátory ještě před hybridním slučovačem. Proč ne?


ceco ceco

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 95
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada amatérovi
« Odpověď #22 kdy: 14. 12. 2011, 13:56:20 »
Asi budu dráždit tygra bosou nohou, ale o to nejde se nepodělit. Ostravsko, město Hlučín, lokální anténářská firma, chtěl jsem cenovou nabídku na zprovoznění Polských a Slovensých muxů, protože se mi v tomhle počasí nechce na střechu laborovat s přenosnou TV.
1: Chtěl bych se zeptat, jestli dělátě instalace DVB-T, pro příjem zahraničních Muxů?
2: Zahraničních? To asi myslíte satelit ne?
1: Nemyslím satelit, myslím pozemní vysílání.
2: To tady žádně zahraniční kanály nechytnete.
1: Jaktože ne, mají tady být Poláci a Slováci.
2: (volání na někoho do dveří z kanceláře)... aha no tak jedni Poláci by možná šli chytnout (nejspíš myslela Skryczne k 62, které jede už teď bez jakýchkoli zesilovačů), ale ti vam stejně nepojedou, oni vysílají v MPEG4. Na to potřebujete jiný STB, víte...
1: Samozřejmě.
2: No ale Slováci tu nejsou. Jedině satelit.
1: Tak vám pěkně děkuji.

Co k tomu dodat... Snad jen to, že český digitál svého času řešili obdobně...


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re:Rada amatérovi
« Odpověď #23 kdy: 14. 12. 2011, 17:00:19 »
Ano, co k tomu dodat? :( To jsou bohužel ti odborníci od stolu, a že jich bohužel není málo...
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


Libor L

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 695
  • Po klacku sahá ten, komu došly argumenty!!
    • Zobrazit profil
Re:Rada amatérovi
« Odpověď #24 kdy: 14. 12. 2011, 18:11:52 »
Asi budu dráždit tygra bosou nohou, ale o to nejde se nepodělit. Ostravsko, město Hlučín, lokální anténářská firma, chtěl jsem cenovou nabídku na zprovoznění Polských a Slovensých muxů, protože se mi v tomhle počasí nechce na střechu laborovat s přenosnou TV.
1: Chtěl bych se zeptat, jestli dělátě instalace DVB-T, pro příjem zahraničních Muxů?
2: Zahraničních? To asi myslíte satelit ne?
1: Nemyslím satelit, myslím pozemní vysílání.
2: To tady žádně zahraniční kanály nechytnete.
1: Jaktože ne, mají tady být Poláci a Slováci.
2: (volání na někoho do dveří z kanceláře)... aha no tak jedni Poláci by možná šli chytnout (nejspíš myslela Skryczne k 62, které jede už teď bez jakýchkoli zesilovačů), ale ti vam stejně nepojedou, oni vysílají v MPEG4. Na to potřebujete jiný STB, víte...
1: Samozřejmě.
2: No ale Slováci tu nejsou. Jedině satelit.
1: Tak vám pěkně děkuji.

Co k tomu dodat... Snad jen to, že český digitál svého času řešili obdobně...

Jméno firmy! A plné, včetně IČ, ať si za své jednání nese plnou zodpovědnost! To je pořád dokola, "volal jsem na nějakou firmu tam a tam", ale její název nenapíše nikdo!!!!


ceco ceco

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 95
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada amatérovi
« Odpověď #25 kdy: 14. 12. 2011, 21:03:54 »
Jméno firmy! A plné, včetně IČ, ať si za své jednání nese plnou zodpovědnost! To je pořád dokola, "volal jsem na nějakou firmu tam a tam", ale její název nenapíše nikdo!!!!

Jak pořád dokola? Kdo je z druhé strany republiky, tomu je putna nějaké jméno, a kdo je místa znalý, ví, že v Hlučíně moc anténářů není... Chcete jméno a IČO? Použijte google a máte co hledáte na celé první straně.


Drahoslav Brašule

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada amatérovi
« Odpověď #26 kdy: 14. 12. 2011, 23:38:29 »
DVB-S/S2: 23,5°+19,2°, Parabola Panorama,
LG 102-575S-HBBTV Funkční!! :)
DVB-T příjmače:Homecast Twin
DVB-T Brno Hády1: MUX1-k29,MUX2-k40,MUX3-k59
DVB-T Javorina: STV1, STV2, STV1 HD - k57
DVB-T Javorina: Joj, Joj+, Markýza, Doma - K56
DVB-T Starý Poddvorov: MUX 4 - k46


Libor L

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 695
  • Po klacku sahá ten, komu došly argumenty!!
    • Zobrazit profil
Re:Rada amatérovi
« Odpověď #27 kdy: 15. 12. 2011, 08:08:19 »
Pak je to jasné! Tihle ještě pár měsíců zpátky tvrdili, že PL v DVB-T vůbec nevysílá a je nutné si koupit SAT + TNK kartu! Je potřeba vždy před takovýmito "pafirmami" všechny důrazně varovat! A to i ty z "Konce světa, potažmo republiky"! Mohou mít totiž různé filiálky i na opačném konci než je HL.



ceco ceco

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 95
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada amatérovi
« Odpověď #28 kdy: 15. 12. 2011, 18:48:49 »
No vidíte to :). A zkuste si za takové situace, překonat nutkání "si to zprovoznit sám", když víte, že fůře lidí okolo to funguje. Obávám, se že právě kvůli takovým vám hodně lidí fušuje do řemesla, včetně mě teda. A i přes to, že lenost zase kednou zvítělila a člověk se rozhodne řešit to přes firmu, opět možná nezbyde než popučovat komponenty a zkoušet, než to vyjde a být vděčný za každou radu na takových forech :).


Ota Vata

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada amatérovi
« Odpověď #29 kdy: 17. 12. 2011, 19:31:08 »
Dobrý večer všem,
takže poučen vašimi radami jsem dnes zkoušel něco vykoumat. Prosté vytáhnutí antény na střechu bez zesilovače se nesetkalo zcela s úspěchem. Ani Klimkovice, ani Katowice jsem nechytil... ale zajímavé, že Skrzyczne jsem chytil. Ve druhém pokusu jsem zapnul zesilovač na anténě a odstranil reflektor. Češi sice nekostičkují, ale Poláci se nechytli... No a třetí pokus jsem učinil se zapůjčeným velkým Plzeňským sítem, ke kterému jsem zapojil zesilovač 14 dB a opět namířil na Katowice (na půdě). A ejhle, naprosto krásně mi jedou češi 1,2,3, Klimkovice, Katowice a Skrzyczne. A když jsem u síta vypnul zesilovač, tak Katowice jsem sice chytal, ovšem velmi mizerně. Skrzyczne jede i bez zesilovače. Takže v zásadě "úkol splněn", pes byl pravděpodobně zakopán v silném zesilovači a možná i v typu antény...
Akorát co mě velmi překvapilo je Skrzyczne. Takovou sílu signálu jsem nečekal. Měl jsem za to, že výkon 25 kW se mě netýká a přitom ho chytnu i bez zesilovače...
Někdy v budoucnu si zkusím ještě lapit mux4 - pokud bude ještě vysílat :-) Zkusím na to využít tu původní anténu Maximum.
Takže děkuji všem za rady, moc mi pomohly v mém experimentování ! Je to důkaz že i naprostí trotli se můžou díky diskuzím lecčemu přiučit...
Pěkný večer !