Autor Téma: Rada amatérovi  (Přečteno 24758 krát)

Ota Vata

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Rada amatérovi
« kdy: 11. 12. 2011, 11:00:17 »
Dobrý den,
prosím o radu pro naprostého amatéra. Týká se to chytání PL muxu z Katowic v Ostravě. Neraďte mi prosím ať si pozvu odbornou firmu, v podstatě ten příjem nijak zásadně nepotřebuji, jen budu mít radost, když se mi ho samotnému podaří chytit.... snad rozumíte.
Nyní k věci:
Bydlím v domku v Ostravě-Heřmanicích, mám na půdě směrovou anténu Maximum UHF 15 A se zesilovačem tuším 24dB. Anténu mám natočenou na Katowice. Pokud nepoužiji zesilovač, chytím bez problému náš MUX1 (54k), MUX2 (37k) a MUX3 (48k). Nic víc. Pokud zapnu zesilovač, chytím i Katowice (49k), Klimkovice (59k) a Skryczne (62k), avšak naše MUXy 1,2,3 mi kostičkují. Předpokládám, že to způsobuje zesilovač, který zesílí i ty silné kanály z mého okolí. Je možné vložit do rozvodu kanálové zádrže pro pásma 37, 54 a 48 ? Resp. místo 48 asi spíše 47, aby mi to neutluminlo i 49k ? Dají se takové zádrže nainstalovat takto 3 za sebou ? Neznehodnotí mi to zcela ten signál ? Nebo bude lepší jiné řešení ?  Děkuji moc za radu a omlouvám se za mé chabé znalosti z oboru.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Honza Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada amatérovi
« Odpověď #1 kdy: 11. 12. 2011, 11:44:07 »
Bydlím u Mitsubishi v Přívoze. Mám Matelku 19 prvků, natočenou na Katowice a mám tam malý zesilovač od IVA, tuším 12dB. Chytám všech 5 muxů (1,2,3,4, a Klimkovice) + Katowice 49 kanál. Bez zesilovač nechytím 4 mux a Klimkovice, respektive velmi blbě. Nekostičkuje to, hraje to velmi dobře. Doporučoval bych si půjčit kvalitnější anténu a vyzkoušet to bez zesilovače. Když Katovice chytnu já a mám tam mezi vysílačem a mnou právě hladnovský kopec, ta Vy to musíte chytnout taky. Anténu Vám za mírný obnos, proti 100% záloze, určitě půjčí v některé ostravské prodejně (omko, atos)


Honza Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada amatérovi
« Odpověď #2 kdy: 11. 12. 2011, 11:47:45 »
Ještě jsem zapomněl. Tu anténu bez zesilovače vytáhněte na střechu. Moéžná, že to půjde na tu vaši. Řekl bych, že ta půda je žáva na prameni. Ostravské vysílače u Vás musí jít na "nasliněný prst". Já bych tu anténu vytáhl ven a zkusil to v ruce. Pak bych se zařídil dále.


Libor L

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 695
  • Po klacku sahá ten, komu došly argumenty!!
    • Zobrazit profil
Re:Rada amatérovi
« Odpověď #3 kdy: 11. 12. 2011, 11:55:53 »
Dobrý den,
prosím o radu pro naprostého amatéra. Týká se to chytání PL muxu z Katowic v Ostravě. Neraďte mi prosím ať si pozvu odbornou firmu, v podstatě ten příjem nijak zásadně nepotřebuji, jen budu mít radost, když se mi ho samotnému podaří chytit.... snad rozumíte.
Nyní k věci:
Bydlím v domku v Ostravě-Heřmanicích, mám na půdě směrovou anténu Maximum UHF 15 A se zesilovačem tuším 24dB. Anténu mám natočenou na Katowice. Pokud nepoužiji zesilovač, chytím bez problému náš MUX1 (54k), MUX2 (37k) a MUX3 (48k). Nic víc. Pokud zapnu zesilovač, chytím i Katowice (49k), Klimkovice (59k) a Skryczne (62k), avšak naše MUXy 1,2,3 mi kostičkují. Předpokládám, že to způsobuje zesilovač, který zesílí i ty silné kanály z mého okolí. Je možné vložit do rozvodu kanálové zádrže pro pásma 37, 54 a 48 ? Resp. místo 48 asi spíše 47, aby mi to neutluminlo i 49k ? Dají se takové zádrže nainstalovat takto 3 za sebou ? Neznehodnotí mi to zcela ten signál ? Nebo bude lepší jiné řešení ?  Děkuji moc za radu a omlouvám se za mé chabé znalosti z oboru.

A když máš zdravotní problémy, taky se ptáš na rady ohledně léčby na netu nebo voláš RLS na tel. 155? Kdy už konečně kdejaký "moula" pochopí, že i antény se instalují odborně, na základě naměřených hodnot, měřícím přístrojem v místě příjmu??

Mám rovněž "dotaz" Už několik dnů mě pobolívá koleno, nevíte, jak to vyřešit?? K doktorovi nechci, nerad platím 30 Kč a čekám. Pokud mi někdo ohledně bolavého kolena "poradí" budu rád. Telefon nevlastním, takže tel. 155 ani jiné číslo volat nebudu!


Ota Vata

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada amatérovi
« Odpověď #4 kdy: 11. 12. 2011, 12:01:37 »
Děkuji za radu. Zkusím to umístit na komín (na střeše nemám ani hromosvod, takže tam to dát nemůžu). Poradíte mi nějakou tu "kvalitnější" anténu, například z nabídky ATOSu ? Díky moc.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Ota Vata

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada amatérovi
« Odpověď #5 kdy: 11. 12. 2011, 12:38:18 »
Vážený pane Libore, přesně takové reakce jsem se obával. S tím Vašim kolenem mě to mrzí, ale porovnáváte tu jablka s hruškama. Mi přece vůbec nejdo o nějakých 30 kč u lékaře, řesp. o poplatek anténářské firmě. Když ty Poláky nechytím, vůbec nic se neděje, stejně bych se na ně asi nijak často nedíval. Mi bohatě postačují ty 3 české MUXy. Na rozdíl od vašeho kolene, kde Vám jen jedno zdravé asi stačit nebude...
Mi šlo jen o to, zjistit, kde je chyba, když vlastně "umím" chytnout všechno, ale ne najednou. Nic víc, nic míň. Když mi někdo poradí, budu rád (tímto děkuji panu Honzovi). Když se mi to podaří "rozchodit" všechno najednou, budu ještě více rád. Pokud ne, věšet se nebudu. Pokud jsem se Vás svým dotazem nějak dotknul, omlouvám se.


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada amatérovi
« Odpověď #6 kdy: 11. 12. 2011, 13:59:09 »
Dobrý den,
prosím o radu pro naprostého amatéra. Týká se to chytání PL muxu z Katowic v Ostravě. Neraďte mi prosím ať si pozvu odbornou firmu, v podstatě ten příjem nijak zásadně nepotřebuji, jen budu mít radost, když se mi ho samotnému podaří chytit.... snad rozumíte.
Nyní k věci:
Bydlím v domku v Ostravě-Heřmanicích, mám na půdě směrovou anténu Maximum UHF 15 A se zesilovačem tuším 24dB. Anténu mám natočenou na Katowice. Pokud nepoužiji zesilovač, chytím bez problému náš MUX1 (54k), MUX2 (37k) a MUX3 (48k). Nic víc. Pokud zapnu zesilovač, chytím i Katowice (49k), Klimkovice (59k) a Skryczne (62k), avšak naše MUXy 1,2,3 mi kostičkují. Předpokládám, že to způsobuje zesilovač, který zesílí i ty silné kanály z mého okolí. Je možné vložit do rozvodu kanálové zádrže pro pásma 37, 54 a 48 ? Resp. místo 48 asi spíše 47, aby mi to neutluminlo i 49k ? Dají se takové zádrže nainstalovat takto 3 za sebou ? Neznehodnotí mi to zcela ten signál ? Nebo bude lepší jiné řešení ?  Děkuji moc za radu a omlouvám se za mé chabé znalosti z oboru.

A když máš zdravotní problémy, taky se ptáš na rady ohledně léčby na netu nebo voláš RLS na tel. 155? Kdy už konečně kdejaký "moula" pochopí, že i antény se instalují odborně, na základě naměřených hodnot, měřícím přístrojem v místě příjmu??

Mám rovněž "dotaz" Už několik dnů mě pobolívá koleno, nevíte, jak to vyřešit?? K doktorovi nechci, nerad platím 30 Kč a čekám. Pokud mi někdo ohledně bolavého kolena "poradí" budu rád. Telefon nevlastním, takže tel. 155 ani jiné číslo volat nebudu!

Ale Libore, trocha tolerance by neškodila.  ;) Já pana Otu docela chápu, i když už jsem těch hokusů-pokusů viděl taky nemálo, které samozřejmě konaly vše možné, jen "nechytaly" televizní programy. Ale příjem televize ani náhodou nelze postavit na roveň zdraví. To není srovnání hrušek s jablky, to se prostě vůbec srovnat nedá! Souhlasím, že i antény je záhodno instalovat odborně, zejména pak STA. Ale v rodinném domku? Proč si nepohrát. :D Když si vzpomenu, jak jsem si kdysi coby kluk hrával já bez jakéhokoliv měřícího zařízení, pouze s knížkou či odbornými časopisy (Amatérské rádio) v ruce, a co vše jsem se přitom naučil, zjistil, než jsem se "dobelhal" k výsledku...  Zkrátka takovéto zkušenosti vám žádný měřák nepoví, vlastně nepředá. Řeknu vám, že kdybych vždy zarputile vycházel z toho, co ukáže měřící zařízení i v případě DVB-T, pak bych x instalací antén zavrhnul. Jistě - měřák napoví, zda to ještě vůbec má smysl, nicméně i to, co je již pod hranou, lze většinou úspěšně vyřešit, samozřejmě za předpokladu, že v daném místě příjmu alespoň nějaký zpracovatelný signál je. A v případě tazatele je signálu něúrekom, i toho polského. A i když by bylo účelnější použít antény alespoň dvě, aby se vyloučilo zesilování CZ muxů,  určitě bych se nevzdal ani myšlenky chytat vše na jednu anténu. Na střeše totiž může být vše OK i bez zesilovače. A pokud ne, rozhodně bych ho nejprve vyměnil za slabší, např. Teroz č. 405 nebo 406, a teprve poté, kdyby mi nadále záleželo na příjmu polského DVB-T, volil variantu "profesionálnější". Čili jinak řečeno - aktivitu p. Oty ani náhodou neodsuzuji, protože má velkou naději na úspěch i bez osobního přičinění "lékaře" antén. Fandovství v technickém oboru určitě namístě je, i za cenu, že něco občas nenávratně "odvaříme". To záleží na každém z nás, jak se k té které záležitosti postavíme a kolik peněz jsme ochotni vyhodit okny...  Zdraví ale - to je přece zcela jiná hodnota, nevyčíslitelná hodnota, kdy mezi ním a třeba anténami, auty... rovnítko ani náhodou neexistuje.  A nebo snad ano...?  Hezkou slunečnou neděli přeje všem PK.


Honza Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada amatérovi
« Odpověď #7 kdy: 11. 12. 2011, 14:26:50 »
Pane Oto, já bych ze startu nic nekupoval. Vzal bych holou anténu bez zesilovače, jenom se symetrizačním členem, připojil bych ji na STB, vystrčil ze střešního okénka a koukal bych se, co tam vlastně je. Ta střecha tam bude problém. Vím o kolegovi, že tam chytil ten 49 prakticky na kus drátu, kostičkovalo to sice, ale bylo to tam. Ta Vaše anténa až tak špatná nebude. Podle mne by to na ní mohlo jít. Já mám 32m svodu a dole rozbočovač a kdybych nechtěl 4 mux, tak se bez zesilovače obejdu. Vám to musí jet bez zesilovače jak víno. Ps. Jestli to dáte na komín, nebo na stožár, tak je to s rizikem blesku stejné. Prostě je to špatné. A u komína Vám ještě kouř odrovná anténu. Jinak - nedejte na blbé kecy a zkuste to sám. Já sice zaplatil za materiál asi o 1000,- víc, než kdybych si zavolal odborníka, možná, že to mám uděláno úplně blbě, ale jede mě to, nekostičkuje a mám s toho větší radost, než kdyby nekdo přijel, namontoval to a já přitom pil kafe. Držím palec.


spyko

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 573
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada amatérovi
« Odpověď #8 kdy: 11. 12. 2011, 14:33:47 »
Libore,taky jsem ryzí amater a hraje mi to ,tak proč mu nepomoci???/1,2,3,4, klimkovice,mux2,mux 1-PL/+dvb-s2 s motorem !!! Pozemně-2xkopie BU119+teroz nizkošum.18db 21-69 8)/mám výhodu oddělení obou antén stěnou-tím se neovlivňuji,na cz symetr.člen teroz/-Havířov 8)
Manhattan/optibox aligátor/,AL85,Moteck 2100a,Bensat 120 hd,Panasonic 42PX80,philips 5680,180D


Ota Vata

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada amatérovi
« Odpověď #9 kdy: 11. 12. 2011, 21:32:52 »
Děkuji všem za rady, přes týden se k tomu za světla nedostanu, ale příští týden to zkusím nějak vykoumat. Ještě jednou díky !


Robert Zeman

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 325
  • Pravda začíná tam, kde končí signál České televize
    • AOL komunikátor - Roby
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada amatérovi
« Odpověď #10 kdy: 12. 12. 2011, 00:46:33 »
Jsem vyložený amatér v oboru, signály chytat jsem se učil víceméně sám, ale mám tu jednu perličku - hlavně pro pana Libora: Ještě za doby ryze analogové (rok 1997) zrušila (konečně!) mamina černobílý Bajkal a koupila barevný Samsung. Jenže signál přenášený černou dvojlinkou měla dobrý pouze ČT1 a STV2, Nova hrála mizerně. Tak přišel pán od firmy i s měřákem a veškerým nádobíčkem a já mu nadiktoval, co bych rád za programy. Velmi mě zklamal, když prohlásil, že ČT2 z Třebíče (45.k) prostě nejde sloučit s Markízou z Bratislavy (44.k). Abych to zkrátil - musel jsem to po něm "opravit"  ;D - prostě - já ty dva programy sloučil. Bez měřáku, bez duchů, a ještě nám později na anténu směrem na Třebíč hrála Prima z Javořice (59.k)! Momentálně chytám na tři antény všechny čtyři české MUXy, dva slovenské a dva rakouské. Kolegy TV-amatéry podporuji.
Dostupnost DVB-T: celkem 60 různých TV programů (s Plustelkou a bez rakouských multiplexů D, E, F).

CZ: multiplexy 1, 2, 3, 4, RS7, RS8;
SK: multiplexy 1, 2, 3, 4;
AT: multiplexy A, B, D, E, F.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada amatérovi
« Odpověď #11 kdy: 12. 12. 2011, 08:17:29 »
Ač nejsem milovníkem jen samých profíků a amatérům vždy držím palce, s tímto hodnocením bych si dovolil polemizovat. Tehdy měl technik pravdu, správně sloučit kanály 44 a 45 nešlo. Ty jste nesloučil ani Vy, odporuje to totiž fyzikálním zákonům. Na druhé straně Vám ale věřím, že to všemu navzdory fungovalo, ale nedá se tomu říkat sloučení. Jen bych měl dotaz. Dokázal jste zajistit stejný příjem i všem Vašim sousedům? To by totiž musel profík dokázat a ono nestačí mít prostě štěstí.  ;)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Honza Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada amatérovi
« Odpověď #12 kdy: 12. 12. 2011, 09:12:24 »
Pamětníku, jsou profíci a jsou PROFÍCI. Já jsem si nechal namontovat satelit na 13,19,23 od hodně dobré firmy. Přišel pán s měřákem za 150 000, namontoval to a pak se musel ještě 3x vrátit, aby to chodilo, jak má. Teď to chodí, jak má a v rámci reklamace ty další tři návštěvy byly zadarmo. Já se naštval, trochu postudoval a namontoval kolegovi sestavu 13,23 na menší parabolu, než mám já. Mu to chodí bez reklamace už rok. Montoval jsem to jenom podle Bargrafů v STB. Nezatracuji odborníky, věřím, že mezi nima jsou velicí machři, ale občas jde trefit na matláka a občas se i perfektní odborník sekne. A to není jenom v antenářském oboru, to je všude.


ceco ceco

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 95
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada amatérovi
« Odpověď #13 kdy: 12. 12. 2011, 11:14:22 »
A když máš zdravotní problémy, taky se ptáš na rady ohledně léčby na netu nebo voláš RLS na tel. 155? Kdy už konečně kdejaký "moula" pochopí, že i antény se instalují odborně, na základě naměřených hodnot, měřícím přístrojem v místě příjmu??

Mám rovněž "dotaz" Už několik dnů mě pobolívá koleno, nevíte, jak to vyřešit?? K doktorovi nechci, nerad platím 30 Kč a čekám. Pokud mi někdo ohledně bolavého kolena "poradí" budu rád. Telefon nevlastním, takže tel. 155 ani jiné číslo volat nebudu!

S tím kolenem je náhodou výborný příklad. Zkuste do googlu zadat bolest kolene a uvidite kolik vam vyleze diskuzi a rad. :) Jak od lidi, kteri se s "timto problemem" setkali amatérsky osobně, tak od lekařů. A závěry jsou obecně stejné. "Pokud se problem nevyřeší ani po těchto radách, až pak je odborník jediným řešením."
« Poslední změna: 12. 12. 2011, 13:06:51 od ceco ceco »


Franta Finta

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada amatérovi
« Odpověď #14 kdy: 12. 12. 2011, 13:09:05 »
na bolave koleno jedine francovka. ne na koleno, ale do hrdla :)
klobasy si muzu taky koupit v krame, ale radost nad vysledkem mi za tu drinu stoji.