Autor Téma: Multifokus  (Přečteno 8476 krát)

Tommiq

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Multifokus
« kdy: 11. 11. 2011, 06:02:42 »
Dobrý den,
mám zájem přijímat více družic, než jen 23,5 a 19,2. Chtěl bych ještě 28,2 a 13,0, příp. ještě nějaké další. Uvidím, co všechno by se chytlo. Mám 85 Al parabolu. Je to možné multifokusem (šilháním)?
Jaký je asi tak rozsah stupňů, kam až můžu s touto parabolou jít? A jaký typ konvertorů mám koupit? Momentálně mám monoblock. Nemám shánět vhodnější parabolu?
Máte s tím někdo zkušenosti?
« Poslední změna: 11. 11. 2011, 06:28:13 od Tomáš Urbánek »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Honza Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Multifokus
« Odpověď #1 kdy: 11. 11. 2011, 08:14:21 »
Já mám jako přímý 23 a šilhám 13. To znamená že deset stupnů sem a deset tam. Dohromady 20°. Je to na 80 parabole a nedělá to problémy.


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re: Multifokus
« Odpověď #2 kdy: 11. 11. 2011, 09:03:31 »
Dobrý den,
mám zájem přijímat více družic, než jen 23,5 a 19,2. Chtěl bych ještě 28,2 a 13,0, příp. ještě nějaké další. Uvidím, co všechno by se chytlo. Mám 85 Al parabolu. Je to možné multifokusem (šilháním)?
Jaký je asi tak rozsah stupňů, kam až můžu s touto parabolou jít? A jaký typ konvertorů mám koupit? Momentálně mám monoblock. Nemám shánět vhodnější parabolu?
Máte s tím někdo zkušenosti?

Máme  :)
OP85 se bez problémů dá použít pro příjem od 28,5°E, do 13°E, případně od 23,5°E do 5°E , leta jsem to tak montoval, do většího rozsahu než je 10-12° na obe strany od  střední polohy bych se uz nepoustel, resi se to bud levnejsi Maximkou, nebo lepsi ale i drazsi Toroidalkou či Visiosatkou, ktere jsou na to konstruované.  Samozrejme lze udelat specialnim drzakem i soucasny prijem 23,5°E a Thor na 1°W se stredem na 9°E, ale musi se pocitat s poklesem zisku. Anténa se takto degraduje na cca 60 cm. Chce to peclive mechanicke nastaveni, a je to spise na hrani, nez na divani....
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


Tommiq

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Multifokus
« Odpověď #3 kdy: 11. 11. 2011, 12:15:18 »
A máte taky zkušenost s parabolou MAXIMUM E-85 Multifocus?
Má k ní být dodáváno 5 konvertorů. Je možné ještě nějaké konvertory přidat?
Lze konvertory libovolně posouvat na liště? Má mít záběr asi 48°, opravdu je jedno, které družice v tomto rozsahu si vyberu? Kolik parabola váží? Někde uvádí 14kg, někde 8kg. Je parabola vhodná připevnit na konzoli na balkon, nebo musí být na stožáru? - kvůli váze.
Zatím jsem tuto parabolu našel vždy jen ocelovou. Vyrábí se i hliníková?


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re: Multifokus
« Odpověď #4 kdy: 11. 11. 2011, 13:34:12 »
samozrejme ze s Maximkou mam zkusenosti, za malo penez malo muziky.... , K tem 5-ti drzakum neni problem dokoupit dalsi.
Shrnuti :
plus   :  cena , prijem od 33°E do 4°W , 5 drzaku v cene.
minus :  povrchovka, mizerne uchyceni listy s drzaky k rahnu , kriticke nastaveni krajnich pozic, bez upravy nemoznost montaze na pruchozi stozar.

anteny pro multifokus se vyrabeji kvuli presnosti z oceloveho plechu, nebo i se sklolaminatu (Visiosat), ta vyssi hmotnost cca 14kg je spravne.


 
« Poslední změna: 11. 11. 2011, 13:38:48 od Karel Mrázek »
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Multifokus
« Odpověď #5 kdy: 11. 11. 2011, 14:04:44 »
Maximum E-85 nebrat, jednou jsem ji použil a nikdy víc.
Je to těžké jak kráva, nastavit to je problematické, třmen drží špatně a parabola se protáčí, lak se odírá, matky jsou nekvalitní a lehko se "orvou" atd.

Pro multifokus na 13E-28,5E je naprosto ideální a vynikající volbou Fuba 85Al s jejich multifokusem, držáky jsou kovové a ani se nehnou, samotná parabola je špičková, neprotáčí se a je relativně lehká i přes své masivní provedení, vyrábí se ve více barvách...
Pro instalace používám výhradně tyto paraboly, buď 80Al s monoblokem pro 19,2+23,5E a nebo 85Al s multifokusem a 13+19,2+23,5+28,2E, v obou případech jsou výsledky vynikající a montáž je komfortní.

S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re: Multifokus
« Odpověď #6 kdy: 11. 11. 2011, 18:52:06 »
Maximum E-85 nebrat, jednou jsem ji použil a nikdy víc.
Je to těžké jak kráva, nastavit to je problematické, třmen drží špatně a parabola se protáčí, lak se odírá, matky jsou nekvalitní a lehko se "orvou" atd.

Pro multifokus na 13E-28,5E je naprosto ideální a vynikající volbou Fuba 85Al s jejich multifokusem, držáky jsou kovové a ani se nehnou, samotná parabola je špičková, neprotáčí se a je relativně lehká i přes své masivní provedení, vyrábí se ve více barvách...
Pro instalace používám výhradně tyto paraboly, buď 80Al s monoblokem pro 19,2+23,5E a nebo 85Al s multifokusem a 13+19,2+23,5+28,2E, v obou případech jsou výsledky vynikající a montáž je komfortní.

Nesouhlasím...dodavatelů a výrobců e-85 je mnoho a v současné době lze sehnat velmi kvalitní parabolu. Koncem října jsem ji koupil v Atosu Ostrava VOC okolo 1090,-Kč bez DPH. Monentálně dělá radost sousedům :-). Jinak na 13,19,23,28 doporučuji EmmeEsse 85 a multifokus Inverto práce jedna radost. Ať se daří
Honda Enduro Team


Tommiq

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Multifokus
« Odpověď #7 kdy: 14. 11. 2011, 06:15:51 »
Děkuji Vám všem za názory. Promyslím to a pak sem napíšu, jak jsem se nakonec rozhodl a jak to šlo naladit.
Ještě jsem se chtěl zeptat, v případě, že se rozhodnu pro 85 Al kteréhokoliv výrobce, kam až se s ní dostanu? 28°-13° tedy v pohodě, a šlo by to až na 5E?
Nebo mám radši pořídit 90tku, ale bude to na balkóně na bytovce, nevím, jak by to vypadalo. A kdybych se časem rozhodl, že to chci pro dva přijímače, tak řeší se to jenom multipřepínačem, nebo na to mám myslet už teď a vybrat konvertory se dvěma výstupy?
« Poslední změna: 14. 11. 2011, 06:45:56 od Tomáš Urbánek »


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re: Multifokus
« Odpověď #8 kdy: 14. 11. 2011, 07:23:41 »
Druhá možnost tzn. myslet na to už teď a vybrat LNB se dvěma výstupy,samozřejmě záleží kolik družic chcete přijímat u té druhé telky,nemusí to být o obou stejné.
Co se týče antény tak 5E bych osobně na obyčejnou 85 už nedával. Neříkám že by to nehrálo ale otázkou je stabilita příjmu. Raději bych se opravdu poohlídl po nějaké speciálce pro tento rozsah. Místní profíci třeba doplní.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


Jan Bajger

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Multifokus
« Odpověď #9 kdy: 15. 11. 2011, 00:18:09 »
Mám doma T 90, T55 a měl jsem donedávna E 85 multifokus. Přikláním se ke kritice E 85, nikoliv z důvodu špatné funkce, ale má dlouhý krk, tj. velkou vzdálenost od úchytu na trubce k plechu. Za větru se nutně musí chvět více, než jiné typy parabol. Rovněž nosič konvertorů není příliš stabilní a měl by se zpevnit, například na okrajích. Pokud se nežádá příjem slabých stanic, pak postačí malá T 55. Větší anténa =větší rezerva za deště. Ale i na velké parabole může krůpěj, stojící kapka na konvertoru, dost zeslabit příjem.To je moje zkušenost. Dnes bych vystačil s T 55.