Autor Téma: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?  (Přečteno 46087 krát)

Dušan L.

 • Nováček
 • *
 • Příspěvků: 30
  • Zobrazit profil
Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
« kdy: 12. 10. 2011, 03:06:17 »
Zdravim panove.

Mel bych dotaz trosku z jinehou soudku, nicmene s digitalnim vysilanim souvisejici ;-)
Zajimaly by mne vase nazory na moznost vlivu silneho vyslace na zdravi cloveka.
Konkretne se mi jedna o obydli 1km od DVB-T vysilace s vykonem 100kW.

Precetl jsem nekolik ruznych clanku, pricemz zavery jsou nejednoznacne... Jednoznacne poskozovani zdravi neni potvrzeno, avsak ani vyvraceno. Jedine snad clanky od zamestnancu "hygieny" jednoznacne tvrdi, ze vse je v poradku ;-)

Jsem si vedom nasledujicich skutecnosti:
- vliv je velice individualni, mohou byt jedinci jez jsou vysoce citliví na EMP (az 15% populace)
- zdravotni potize muze zpusobovat psychosomatika
- nase hygienicke normy (obvzlaste ty zmirnene z roku 2000) urcite prekracovany nejsou

Spekulativni pak je, ze DVT-B je skodlivejsi nez analog... Jak si to ale mam vztahnout k tomu, ze v analogu se vysila/lo s nasobne vetsimi vykony ? (300, 400kW...)

Neumim si udelat jednoznacny zaver. Byt vsak trvale "pod napetim" ;-) se mi tak nejak tezko vstrebava.

Mozna mi vase nazory pomohou...

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0


Pamětník

 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 2 562
 • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
« Odpověď #1 kdy: 12. 10. 2011, 09:07:52 »
Nemám patent na rozum, ale názor ano. Ono to s tím vlivem na zdraví čehokoliv bude asi podobné. Člověk vždy žil ovlivněn okolní přírodou i technologiemi.

Ve Vašem případě bych ale spíše věřil tomu, že pro DVB-T stačí menší vysílací výkon, čili i menší vliv. V podstatě není velký rozdíl mezi analogem a digitálem. Ve výsledcích zkoumání vlivu záření na člověka nelze kalkulovat s tím, že by se jedinec vystavil dlouhodobému vlivu VF energie po desítky let a ten samý by byl ve stejné době někde uplně jinde. Jakmile se budou srovnávat v těchto protichudných podmínkách dva ruzní jedinci, nebude jejich zdravotní stav jiný jen pro rozdílné pusobení VF prostředí. Větší roli budou hrát dědičné dispozice, životospráva, životní styl, zaměstnání a pod.. Proto se nedivím rozdílným hodnocením jakékoliv sporné situace od hygieniku a "ochráncu přírody". Podobně to vychází při hodnocení vlivu chemičky, nebo dálnice za plotem. Ale nedivme se. Žádná metoda měření vlivu VF záření na člověka není dokonalá a jednoznačná. Je dokonce pravděpodobnější, že vyzařování domácích spotřebiču muže zatěžovat organizmus více, než blízký vysílač. Nesmí se ale zapomínat i na to, že člověk u vysílače absorbuje podobné dávky záření jako každý druhý, ale ten vysílač k tomu má navíc.

Zpět k vysílači. Třeba obsluha na letadlových lodích, či pozemních vysílačích, je dlouhodobě vystavena podstatně většímu ozařování a vydrží to i desítky let.

Zda je tedy bydlení v blízkosti vysílače nebezpečným hazardem, nebo duvodem k přestěhování, to už nechávám jen na Vás.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Jan Novák

 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 2 445
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
« Odpověď #2 kdy: 12. 10. 2011, 09:44:47 »
Podobný problém se kdysi řešil při spuštění Žižkova a byla kolem toho dost značná hysterie. Dnes Žižkov nikoho netrápí, přitom používá dost velké výkony uprostřed města. Kmitočty, na kterých vysílají TV vysílače, jsou nízké, takže jejich působení je minimální. Rozdíl mezi digitálem a analogem moc velký není. Jen díky typu modulace digitál vysílá v podstatě s konstantním výkonem v celém přiděleném spektru a nezávisle na vysílaném obrazu, zatímco u analogu byly velké špičky na nosných obrazu, barvy a zvuku. Proto má analog větší špičkový výkon.
Vliv na člověka kdysi jeden technik shrnul následovně: Na TV vysílači je pro člověka nejškodlivější vysílaný program :-)


Martin B.

 • Člen
 • **
 • Příspěvků: 67
  • Zobrazit profil
Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
« Odpověď #3 kdy: 12. 10. 2011, 09:47:21 »
Znáte tu příhodu, jak se kdysi spouštěl Žižkov? Jak se ptali lidí v okolí jak se jim zhoršil zdravotní stav?... téměř všichni prý odpovídali že se hodně zhoršil, že je bolí hlava, že jim je špatně atd.. atd... no a za týden od této ankety ten vysílač opravdu spustili...  Běžte se zepatat obyvatel Žižkova, jak se cítí teď po těch letech... vsadím se že 99,9% Vám odpoví, že to že vedle nich je vysílač ani neví (kromě toho, že si tam občas dojdou na kafe...) Nebo se běžte zeptat obyvatel obce Krásné (jeden z nejsilnějších vysílačů u nás), jestli je v jejich obci nějak zvýšený výskyt rakoviny?... Nebo se zeptatejte Davida Kříže, který bydlí vedle Topolné a podle jeho slov mu tam řve i ve sklepě... jak se cítí? Já myslím že (ačkoliv v poslední době moc nekomunikuje - nic ve zlém Davide:-))) ), tak že odpoví, že dobře....  Nebo se zeptejte krátkovlných radioamatérů - kteří mnohdy i celý život vysílají a zařízení mají prakticky vedle sebe "na stole" a taky necítí žádné zdravotní problémy....
Pokud mohu mluvit za sebe, tak mě by spíše než 1km vzdálený 100kW vysílač vadilo, kdybych bydlel v posledním patře paneláku a nad hlavou měl BTSku... jo ještě by mi možná vadil blízký AM vysílač, ale né z důvodu že bych se bál o zdraví... ale proto, že by se mi to pletlo do mého DX příjmu a lovení SV, KV a DV vzdálených vysílačů... nebo, že by to na krystalce přeřvalo všechno vzdálené...


david.kriz

 • Host
Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
« Odpověď #4 kdy: 12. 10. 2011, 20:47:49 »
čau Martine :-)
vidíš a já bych se BTSky nad hlavou nebál, o moc větší vliv musí mít BTSka na vedlejším baráku v úrovni vlastních oken. Co mám nad hlavou mne nezajímá (pod svícnem je tma). Kolem sebe mám všechny 3 opy, jeden z nich mi svítí do oken (viz příloha). Neřeším to. :-) Víc než VF se bojím lidské blbosti...

Topolná je fajn :-)
(chalupa kilometr za zády)


Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0


Martin B.

 • Člen
 • **
 • Příspěvků: 67
  • Zobrazit profil
Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
« Odpověď #5 kdy: 12. 10. 2011, 22:43:53 »
Ahoj, jsem rád, že o Tobě konečně slyším:-)) Fotka Topolný je nádherná... to je krása:-))
Ohledně BTSky, to jsem myslel možná tak trochu jako příměr... že se lidé kolikrát bojí, třeba kilometr vzdáleného TV vysílače, jenom proto "že je mohutný a je vidět" a už vůbec nevidí třeba ty BTSky, nebo když někdo bydlí v paneláku v přízemí, tak nevidí to, že možná pár metrů od postele má chodník a v něm kabely VN 22kV, v místnosti vedle možná trafačku pro celé sídliště... nebo jako souseda podobnýho "blázna", jako je tento: http://danyk.wz.cz/  kterej jim tam "září" přes zeď a ani o tom neví....

Velmi zajímavé je vysledovat, kdy tato panika z všeho co je VF vůbec začala... má to prvopočátek v době kdy vynálezce rádia Guglielmo Marconi předváděl své systémy bezdrátového spojení přes Atlantik... tehdy se do něj v Timesech v různých článcích obouvali majitelé a akcionáři firem, které provozovaly podmořské kabely... Marconi, se pak nechával lékařsky demonstrativně vyšetřit... dá se tedy říct, že prvopočátek všeho byla závist a obavy konkurence...
Marconi se pak radiotechnice věnoval další desítky let - celý život... např. na své jachtě Elettra, kam postupně přesunul svojí laboratoř experimentoval s vysíláním výkony řádově v kW.... postupně experimentoval se signály od DV počínaje, přes SV, KV až k VKV... věnoval se ale i ještě kratším vlnovým délkám... vybudoval rádio Vatikán... a to všechno aniž by to zanechalo následky na jeho zdraví, nebo na zdraví jeho dětí...
« Poslední změna: 13. 10. 2011, 07:17:45 od Martin B. »


Martin Patera

 • Stálý člen
 • ***
 • Příspěvků: 191
  • Zobrazit profil
  • OK1MJO
Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
« Odpověď #6 kdy: 13. 10. 2011, 18:31:01 »
Jelikoz jsem OK1MJO, tak bych rekl, ze nejhorsi obavy by mel mit clovek z velice blizkeho vysilace, kterej vysila na mikrovlnach v podstate "hranate" impulsy..... mobilni telefon GSM/UMTS s az 2W PA.

Ten pomer mezi analogem a digitalem je asi tento.
Cim vyssi kmitocet (a zvlast nad 1GHz) a cim hranatejsi signal (digitalni....analogove AM/FM ma mirne "vlny-oblouky"), tim pro telo hure.

Cili kdyz nekdo bude vysilat 100W PA do vsesmerky 5m od Vas na 1.3GHz FM modulaci (25kHz kanal), tak je to v pohode.

Ale kdyz bude ve stejne konfiguraci vysilat OFDM-QAM64 (25kHz kanal), tak bych se radeji posunul z tech 5m od anteny asi tak na vzdalenost 20m, aby se ozareni vyrovnalo.

Jde o to, ze "hranatejsi" (digitalni) kmity pulsni modulace lepe "pronikaji" skrze maso nez ovalna vlnovka analogove modulace pri stejnem vykon/kmitoctu/sirce pasma.

Koneckoncu s timto "ctvercem ochrane vzdalenosti" pocita i zakon o neionizujicim zareni (kdyz jsem vyvijel laserove FSO, tak jsem ten zakon musel taky dodrzet ... http://www.elspeedy.cz a to same jako radioamater po me chteli lidi "hygienicke" papiry, jelikoz mam 1kW PA 50cm pred sebou na stole) 139/2000 a 1/2008...narizeni vlady 480/2000 o ochrane zdravi pred neionizujicim zarenim.


Update:

http://www.uloz.to/10613484/emc-cz-zakon-1-2008sb-pdf 
http://www.uloz.to/10613486/emc-cz-zakon-139-2000-pdf 

« Poslední změna: 14. 10. 2011, 19:08:18 od Martin Patera »
Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653


Milan Pantůček

 • Stálý člen
 • ***
 • Příspěvků: 129
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
« Odpověď #7 kdy: 13. 10. 2011, 22:41:28 »
... cim hranatejsi signal (digitalni....analogove AM/FM ma mirne "vlny-oblouky")...

... "hranatejsi" (digitalni) kmity pulsni modulace lepe "pronikaji" skrze maso nez ovalna vlnovka analogove modulace ...
To jsou perly !
Vaše představy o radiových signálech jsou vskutku originální !


José

 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 1 719
 • Vivat RADIO 1 !
  • ICQ komunikátor - 73659371
  • Zobrazit profil
  • DAB
  • E-mail
Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
« Odpověď #8 kdy: 13. 10. 2011, 23:07:16 »
Čirou náhodou, jak TELEKO přidalo do svého muxu Radio Vaticana, hledal jsem všechny možné informace o této stanici,
tedy v kolika vysílá jazycích, jaké je schéma vysílání atd. atd.

A úplně nechtěně jsem narazil na informace, které mne docela pobavily, tedy o jakési škodlivosti Radia Vaticana...


http://www.independent.co.uk/news/world/europe/ring-of-fear-surrounds-vatican-radios-masts-681617.html

http://www.ben.iss.it/precedenti/ottobre/1oct_en.htm

http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/4531247.stm

Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Martin B.

 • Člen
 • **
 • Příspěvků: 67
  • Zobrazit profil
Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
« Odpověď #9 kdy: 13. 10. 2011, 23:41:22 »
To José: jo, jo... o tom se už pár let (asi 10) mluví... Vatikán kvůli tomu i omezoval výkony a časy... čekal jsem, kdy to v tomto fóru někdo vytáhne:-D   Komentovat to nebudu...
Ona je pravda, že když se jedná o tak citlivé a kontroverzní téma, jako je katolická církev, tak do ní se celkem snadno kope a většinou to zůstane bez odezvy (středověk, aby na někoho poslali křižáky, kteří by je srovnali, nebo aby někoho upálili už není)... jen by mě zajímalo, co by se stalo, kdyby se někdo začal navážet do nějaké muslimské stanice... a že jich napříč kmitočtovým spektrem je...
někde jsem dokonce četl názor nějakých Jehovistů, nebo koho, že za tím jsou škodlivé vlny Katolíků, kteří uznávají P.Marii - a to je podle nich zhouba pro lidstvo... a proto i ty vlny jsou prý zhoubné:-D :-D
No comment...

Jinak k tomu programu atd. Tak tady jsou časy, jazykové mutace a frekvence KV a SV - platné pro letní období 2011 (jinak paralelně s tím jedou přes sat a vkv - v Římě)

Evropa: http://www.radiovaticana.org/it1/sched_eur1.asp
Asie a Oceánie: http://www.radiovaticana.org/it1/sched_asia.asp
Amerika: http://www.radiovaticana.org/it1/sched_ame.asp
Afrika: http://www.radiovaticana.org/it1/sched_afr.asp


José

 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 1 719
 • Vivat RADIO 1 !
  • ICQ komunikátor - 73659371
  • Zobrazit profil
  • DAB
  • E-mail
Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
« Odpověď #10 kdy: 14. 10. 2011, 06:21:28 »
Ono snad toho není ani tolik arabských, jako třeba amerických pro Araby. Ale osobně bych jako nejrychleji rostoucí za posledních 10 let označil Rusy a Čínu. To je šílené, co se objevilo čínských stanic. Číňané pro Španěle a Číňané pro Francouze a Číňané pro Araby. České vysílání samozřejmě mají taky. http://czech.cri.cn/  Dle toho, co jsem zahlédl v poslední době, tak se nejvíce vyváží v současné době Rusová a Čína, ti to perou do všech horem, dolem... Zvláště přes DVB-S. Russia Today už je snad i zařazano v kabelovce UPC. Ještě před 10 lety všude dominovalo CNN a Sky News apod. Teď je to všude samý Číňan a Rus. http://rt.com/
« Poslední změna: 14. 10. 2011, 07:09:16 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Martin B.

 • Člen
 • **
 • Příspěvků: 67
  • Zobrazit profil
Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
« Odpověď #11 kdy: 14. 10. 2011, 07:25:04 »
Jo, to je pravda! Čína expanduje... upřímně, když jsem poprvé naladil jejich vysílání na 963 kHz - úplně náhodně a Číňánek tam ňahňal česky, tak jsem nejdříve myslel že to je nějaká "pirátská stanice"... ono to je docela někdy i komické:-)  Ale pak když jsem si o nich zjistil více informací, jsem doslova vyvalil oči... v kolika jazycích vysílají (spousta jazykových mutací, včetně češtiny se dá zachytit i u nás) - jedou tradičně přes KV a SV - někdy (hlavně SV) i prostřednictvím vysílačů v Evropě - např. přes vysílač ve Finsku, nebo Albánii (pronajímají si určité časy od místních stanic, jako ta KBS World od RTL 1440 kHz atd... dokonce si myslím, že právě od té RTL mají taky nějakou hodinku)...
No a pak samozřejmě vysílají i přes ty moderní platformy, jako je NET asi i SAT atd...
Pokud je chytnete na klasických pásmech (SV, KV) a napíšete jim report - klidně i v češtině... to pro ně není problém, tak stejně jako spousta jiných stanic posílají velmi pěkné QSL lístky a nějaké brožůrky, CDčka a suvenýry z Číny...  je to zajímavé...
« Poslední změna: 14. 10. 2011, 07:34:09 od Martin B. »


José

 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 1 719
 • Vivat RADIO 1 !
  • ICQ komunikátor - 73659371
  • Zobrazit profil
  • DAB
  • E-mail
Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
« Odpověď #12 kdy: 14. 10. 2011, 07:41:29 »
Tak já je objevil někdy v 70.letech, když jsem byl zvědavý, co vše na KV,SV mluví česky...To byla ještě taková ta doba Radia Tirana a Radia Monte Carlo Monaco http://www.radiomontecarlo.net/ apod. No a pak zase v DVB-S, když jsem byl zvědavý, co tam mluví česky nebo pouští české titulky. Nebo vůbec pouští titulky nebo jazyk jiné země. Což tam byly zajímavé věci, třeba takové BBC Prime chodilo roky s českými titulky. Nebo jedna italská stanice, už si nepamatuji která chodila s německými, tak na ni šlo potom koukat atd. Nejvíce jazyků má tradičně Eurosport a EuroNews. Nebo EbS. http://ec.europa.eu/avservices/ebs/schedule.cfm Takže sledovat přenosy z parlamentu EU v češtině, je docela legrace.
« Poslední změna: 14. 10. 2011, 07:48:48 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Martin Patera

 • Stálý člen
 • ***
 • Příspěvků: 191
  • Zobrazit profil
  • OK1MJO
Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
« Odpověď #13 kdy: 15. 10. 2011, 00:41:10 »
... cim hranatejsi signal (digitalni....analogove AM/FM ma mirne "vlny-oblouky")...

... "hranatejsi" (digitalni) kmity pulsni modulace lepe "pronikaji" skrze maso nez ovalna vlnovka analogove modulace ...
To jsou perly !
Vaše představy o radiových signálech jsou vskutku originální !


Za to vy jste perla cislo jedna.

Snazil jsem se to alespon trochu vysvetlit laikum.
Me osobne je jasne co se deje s proteinovym materialem.
Problem je, ze by plna odpoved byla na 4 stranky a bohuzel...laikove by ji nerozumely.
Diky studii v EU a USA musela firma Icom stahnout perfektni rucku Icom IC-T81 z trhu. Ze i kdyz je to 1W/FM analog, tak to pronika do masa hodne.
Zajimave, ze kdyz chteli prodat nove digitalni rucky D-Star (taky 1W/1.3GHz), tak se smernice najednou "uvolnila".
Je dost studii, ktere jasne rikaj, ze linearni analogova modulace v MW nizkych pasmech pronika mene pod povrch kuze nez pulsni digitalni modulace s vice "hranoly".

Konec koncu jsem delal pokusy behem subregionalu na sobe na 10368MHz s 30W PA (150cm parabola ccca 230kW ERP).
Mluvil jsem do SSB mikrofonu TRX-IF , piskal jsem...i na FM/AM.
Do cervena opalenej (ruce, oblicej) jsem by asi za 2h.
Kdyz jsem odpojil mikrofon a pripojil HAMDrm modem QAM64-OFDM/QPSK, opalenej jsem byl za 50 minut.
Delal jsem ruzne pokusy, takhle zareagovalo moje telo.
Fakt je, ze jsem musel i k ocnimu, pri digi modulaci jsem zacal slzet divnou hmotu, ocni mi rekl, ze mam zanet ocnich spojivek..jestli jsem se nedival do oblouku pri elektrickem svarovani.

Zkratka jsem si chtel na zaklade PDF studii overit i na sobe, jestli pulsy pronikaji pri stejnych RF parametrech jako u analogu AM/FM tak, jak to popisovali v tech dokumentech.

Avsak pravda je ta, ze nejvetsi nebezpeci z hlediska zdravi nejsou DVB 100kW ERP blizke vysilace. Dokonce ani BTSka GSM1800 (200W ERP)/UMTS2100 (250W ERP) na strese protejsiho panelaku i kdyz jste u okna vaseho bytu pod strechou vaseho panelaku, ktery ma stejnou vysku jako protejsi panelak s onou BTSkou neni takove nebezpeci.
Nejvetsi nebezpeci jsou bohuzel nase GSM/UMTS mobily, ktere maji vykony GSM 900MHz-2W/7W, GSM 1800MHz 1W/5W, UMTS 2100MHz 1W.   
7W v aute HF sada s pripojnou externi antenou, prepnuti 2W/7W probiha na zaklade detekce pripojene externi anteny...starsi mobily, dnesni maj jen 2W..plati to jak pro GSM900, tak GSM1800. Pro UMTS2100 TDD/FDD plati jen 1W.
Ono mit 2W 900MHz/1W 1800-2100MHz primo u mozku treba pri pulhodinovych hovorech nekolikrat za den neni moc zdrava vec.
Kdyz si lidi na Zizkove stezovali na 32kW ERP DVB, tak pri mereni spektrakama museli pozadat lidi, aby si vypli mobily, protoze jsou nekoliksetkrat silnejsi na hustotu vykonu pole nez najaky vzdaleny 32kW vysilac.

http://www.tzb-info.cz/1801-elektromagneticke-pole-a-zdravotni-rizika-i

A co se tyce 650kW ERP v Topolne a blizke obce....z hlediska ozareni obyvatelstva to neni tak hrozne...pravda, kdyz by Topolnou predelali do DRM, tak uz bych tak klidnej nebyl.

« Poslední změna: 15. 10. 2011, 01:04:42 od Martin Patera »
Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653


José

 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 1 719
 • Vivat RADIO 1 !
  • ICQ komunikátor - 73659371
  • Zobrazit profil
  • DAB
  • E-mail
Re: Zivot vedle vysilace - vliv na zdravi ?
« Odpověď #14 kdy: 15. 10. 2011, 07:09:09 »
Citace
A co se tyce 650kW ERP v Topolne a blizke obce....z hlediska ozareni obyvatelstva to neni tak hrozne...pravda, kdyz by Topolnou predelali do DRM, tak uz bych tak klidnej nebyl.

Tím chceš říci co ? Že DRM je ekoligické jen zdánlivě / nižší výkon, jeden vysílč místo x vysílačů /, ale má větší negativní vliv na lidi nebo co ?

Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL