Autor Téma: Příjem z Velké Javoriny.  (Přečteno 69657 krát)

Horal

• Profík
    • Zobrazit profil
Re:Příjem z Velké Javoriny.
« Odpověď #60 kdy: 18. 01. 2014, 17:49:19 »
No to jsem pochopil hned , že tím myslel po zesílení ve svém domovním zesilovači.
Já v mé lokalitě údaje z měření spektrákem nemám, ale po zesílení v domovníkovi Alcad to na Tv ukazuje 100% u K55 a 56, 70% u K57 a 95% u K23. Ale K 23, 55 a 56 se mi "lepí" na každou anténu bez ohledu na její typ a směrování. Takže vertikálně polarizovanou BU-115 mám natočenou na Javorinu hlavně kvůli K57, kterou bych jinak nechytil.
Tak ji otoč do horizontálu a třeba budeš na k57 překvapen. To není vtip.
Díky, až si budu na jaře zase něco dělat na střeše, tak to zkusím, jakej bude na K 57 rozdíl oproti vertikálu. Zatím to funguje spolehlivě v celém rozvodu(5 TV) na +- 70% úroveň- dle TV a STB, tak není naléhavá potřeba s tím vrtat.
U mně je nejhorší situace s naším MUXem 3 na K 59 z Kojálu (jiná možnost u mě není), to mě trápí víc než SK, jelikož je tam co do počtu nejvíce českých stanic, zejména pak ZOOM. Signál je evidentně nejhorší a přes den s častými výpadky a kostičkováním. Večer je to lepší. Nepomohl ani kanál. předzes. v kanál anténě, chybovost (nehomog. pole) je už na anténě, takže se to zesiluje i s tím.
A stavět nad chalupou několikametrový stožár kvůli tomu nehodlám. Nevím, jaký smysl měla strategie, vybudovat pokrytí MUXy 1 a 2 tak, aby se daly chytat skoro na pokojovou anténu, přičemž na 3. aby člověk zase stavěl stožáry a vrážel prachy do drahých směrových a ziskových antén, zesilovačů a slučovačů.
Bohužel jsou a budou "hluchá" nebo problémová místa v pokrytí dvb-t signálem. Takže buď kombinace dvb-t+sat a nebo prostě ty programy mít nebudete.
Jinak Zoom je opravdu zajímavá, Vetřelci dávnověku, důležité bitvy atd...

Reklama

• Stálý člen

Geofyzik

• Stálý člen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #61 kdy: 18. 01. 2014, 18:13:24 »
No to jsem pochopil hned , že tím myslel po zesílení ve svém domovním zesilovači.
Já v mé lokalitě údaje z měření spektrákem nemám, ale po zesílení v domovníkovi Alcad to na Tv ukazuje 100% u K55 a 56, 70% u K57 a 95% u K23. Ale K 23, 55 a 56 se mi "lepí" na každou anténu bez ohledu na její typ a směrování. Takže vertikálně polarizovanou BU-115 mám natočenou na Javorinu hlavně kvůli K57, kterou bych jinak nechytil.
Díky, až si budu na jaře zase něco dělat na střeše, tak to zkusím, jakej bude na K 57 rozdíl oproti vertikálu. Zatím to funguje spolehlivě v celém rozvodu(5 TV) na +- 70% úroveň- dle TV a STB, tak není naléhavá potřeba s tím vrtat.
U mně je nejhorší situace s naším MUXem 3 na K 59 z Kojálu (jiná možnost u mě není), to mě trápí víc než SK, jelikož je tam co do počtu nejvíce českých stanic, zejména pak ZOOM. Signál je evidentně nejhorší a přes den s častými výpadky a kostičkováním. Večer je to lepší. Nepomohl ani kanál. předzes. v kanál anténě, chybovost (nehomog. pole) je už na anténě, takže se to zesiluje i s tím.
A stavět nad chalupou několikametrový stožár kvůli tomu nehodlám. Nevím, jaký smysl měla strategie, vybudovat pokrytí MUXy 1 a 2 tak, aby se daly chytat skoro na pokojovou anténu, přičemž na 3. aby člověk zase stavěl stožáry a vrážel prachy do drahých směrových a ziskových antén, zesilovačů a slučovačů.
Bohužel jsou a budou "hluchá" nebo problémová místa v pokrytí dvb-t signálem. Takže buď kombinace dvb-t+sat a nebo prostě ty programy mít nebudete.
Jinak Zoom je opravdu zajímavá, Vetřelci dávnověku, důležité bitvy atd...

To já samo chápu, že jsou a budou vždy hluchá místa, jen to prostě člověka nase.e, když bydlí v ČR a chytí bez problému naše MUXy 1,2,4, všechny hlavní SK, 2 rakouské, ale náš 3., kde je nakonec nejvíc stanic (i když kvalita některých je diskutabilní) kloudně chytit nelze a měla by se kvůli tomu zvolit kombinace se SAT.
Vím, že to sem nepatří a není to o tématu tohoto vlákna, ale je přinejmenším podivné, že pokud ČRa a ČTÚ věděli, že MUX 3 nebude na Děvíně ani Babím lomě a jeho nynější "pokrytí" je tedy definitivní, proč namísto vysokého K59 nezvolili na Kojále K26, který by se jistě lépe šířil terénem a navíc by mohl zůstat i v případě uskutečnění 2. kmitočtové dividendy.

Horal

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #62 kdy: 18. 01. 2014, 18:25:13 »
Těch problémů je samozřejmě více, já tu psal o své máti, které kostkuje "Pařízkův" mux s hd kanály. Problém se týká jen TV Samsung LExxB vyrobené a distribuované v roce 2009/2010, která nezchroustá chyby ve vysílání nebo pre-echo. Shodou okolností bydlí ve vchodě "důchodců" a těch TV je tam asi 5ks. Už rok a půl to nikdo neřeší a nic se neděje, přestože připomínky plynuly jak na ČTÚ tak na provozovatele Muxu4 a to nejen cestou SVJ, ale i montážní firmy, která STA v roce 2012 rekonstruovala. Takže naštvaný nejste určitě jen Vy.

Geofyzik

• Stálý člen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #63 kdy: 18. 01. 2014, 18:42:15 »
Jasný, jsou to jen plané nářky jednotlivců, kteří mají holt smůlu, že bydlí "blbě" a  chytí víc zahraničních programů než domácích.
Já "celostátní" RS 7 nechytím vůbec, jelikož ačkoliv je to jen 35 km od Brna (přes kopečky), tak signál z žádného brněnského vysílače a ani UH a Zlína ke mě nedosvítí. Ale jednu výhodu to taky má. Až někdy v budoucnu bude třeba nějaké vysílání ze zkoordinovaného K56 z Hádů, aspoň mi to nezruší příjem K56 z Javoriny. Takže, jak se říká, všechno zlé je pro něco dobré.

Dan Rozsíval

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #64 kdy: 18. 01. 2014, 19:47:05 »
Nepomohl ani kanál. předzes. v kanál anténě, chybovost (nehomog. pole) je už na anténě, takže se to zesiluje i s tím.

Nejdřív je potřeba vhodná anténa a až pak příp. zesilovat. Pokud se v nehomogenním poli použije kanálovka tak se takovému výsledku vůbec nedivím.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.

Reklama

• Stálý člen

Geofyzik

• Stálý člen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #65 kdy: 18. 01. 2014, 20:19:35 »
Nepomohl ani kanál. předzes. v kanál anténě, chybovost (nehomog. pole) je už na anténě, takže se to zesiluje i s tím.

Nejdřív je potřeba vhodná anténa a až pak příp. zesilovat. Pokud se v nehomogenním poli použije kanálovka tak se takovému výsledku vůbec nedivím.
Jo, kdybych tak ještě věděl, která to je. Zkoušel jsem síto, UHF antény kratší i delší, kanálovku, a teď používám nějakýho  středně dlouhého Alcada(typ už si nepamatuji- už není v nabídce) pro celý V. pásmo (pro 43-69)=zatím "nejlepší" výsledek. Mám takový střídmý stožárek tak akorát na 3- 4 antény nad sebou, uchycené za reflektorem (udržuji mezi nimi výškovou rozteč aspoň půl metru, aby se vzájemně neovlivňovaly). Jak už jsem psal, nehodlám chalupu "zdobit" nějakým monstrózním stožárem a dlouhýma a těžkýma mnohoprvkovýma anténama. Takže tak.

omar3

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #66 kdy: 18. 01. 2014, 20:40:53 »

Tak, jak jeden klasik ověřil, že vyfukováním cigaretového kouře do vody nevznikne zlato, tak je potřeba ověřit i tuto teorii. Nemělo by mi to zabrat víc jak čtvrt hodinu. Bohužel, ležím s těžkou angínou a tento týden, ani příští to moc nadějně nevypadá.
Zato se můžete těšit na spoustu příspěvku ode mne, na které nemám normálně příležitost...
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345
IPTV: 4net, SML

wochomurka

• Stálý člen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #67 kdy: 18. 01. 2014, 21:12:56 »

Tak, jak jeden klasik ověřil, že vyfukováním cigaretového kouře do vody nevznikne zlato, tak je potřeba ověřit i tuto teorii. Nemělo by mi to zabrat víc jak čtvrt hodinu. Bohužel, ležím s těžkou angínou a tento týden, ani příští to moc nadějně nevypadá.
Zato se můžete těšit na spoustu příspěvku ode mne, na které nemám normálně příležitost...
Já bych si asi v úterý na to mohl chvilku udělat čas to vyzkoušet.Pravda je,že v okolí jsem pár dlouhých antén na Javorinu viděl otočených napůl mezi horizontálem a vertikálem.Ale opravdu bych je spočítal na prstech jedné ruky.Jinak vše klasicky vertikálně.

omar3

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #68 kdy: 18. 01. 2014, 22:10:12 »
Stejně to bude chtít udělat pokusy na více místech. Průběh depolarizace se může lišit lokalitu od lokality.

Dan Rozsíval

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #69 kdy: 19. 01. 2014, 11:52:07 »
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.

Geofyzik

• Stálý člen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #70 kdy: 19. 01. 2014, 12:26:52 »
Geofyzik: I plzeňáka?  http://www.televiznianteny.com/sito-velke-huste-p12713.html
Jo, jiný než velký hustý plzeň. jsem nikdy zatím nezkoušel. Fungovalo to asi tak stejně jak teď na toho Alcada BU-469,kanál 43-69, 13dB, jen byla slabší úroveň signálu na "měřáku" v menu TV a STB. Ale je pravda, že ač mám anténu na Kojál nejvýše na stožáru, je to asi jen 1m nad hřebenem střechy domu (stožár není v nejvyšším místě střechy, ale žádná blízká překážka směrem k vysílači není). Na jaře budu něco dělat kolem střechy, tak to zkusím ještě zvednout o 1.5 m nad střechu, aby byla anténa víc ve volném prostoru, třeba to pomůže.
Taky jsem si všiml, že dovozci a prodejci antén už nabízí konkrétně od Alcadu jen celopásmové antény UHF+LTE, a takové ty pro širší skupinu kanálů jako 21-47, nebo 43-69 už nejsou k mání. Asi o ně nebyl moc zájem. A vyloženě kanálovky pro skupiny 5. kanálů mě v dnešní době možných budoucích změn ve vysílaných kmitočtech nepřijdou moc praktické.

Dan Rozsíval

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #71 kdy: 19. 01. 2014, 12:37:52 »
Já bych spíš zkusil vzít toho plzeňáka přímo do ruky a hledat úplně jiné místo. Často se v takových podmínkách stává že se najde úplně někde jinde a tudíž žádné mega stožáry nejsou vůbec potřeba. Až dle výsledku bych teprve vymýšlel nějaké uchycení. 

Josef Zavřel

• Závislák
  • Místní i dálkový příjem DVB-T/T2 CZ,SK a FTA SAT
    • Zobrazit profil
« Odpověď #72 kdy: 19. 01. 2014, 13:20:27 »
Přeji hezkou neděli.
Udělal bych to jak píše pan Rozsíval.Příjmové podmínky se často na střeše liší i metr po metru.Zkoušel jsem různé antény a velké husté plzeňské síto od Vatenu nepřekonal ani jejich nový typ antény Color Delta,kterou jsem před měsícem zakoupil na zkoušku příjmu VP muxu 3 z BA Kamzíku a nebo z Bor.Mikuláše na K 27,když mě nejede K57 z V.J.Na Deltu také 0.Příjmové vlastnosti v dané lokalitě nemá lepší než síto.Porovnával jsem ji z příjmem K23,55 a K56 z V.J.,které chytám na síto a je to úplně stejné.To plz. síto mě připadá svými vlastnostmi asi vůbec nejlepší i pro dálkový příjem DVB-T.Staré české přísloví však říká,že "kde nic není,ani čert nebere" a platí to i v anténařině.Dlouhé antény se mě více uplatnily,když jsem jako kluk "lovil" analogové vysílání z Vídně.Zdraví J.Z.
DVB-T/T2 Kojál mux21,2,3,PS12,PS13,mux4,RS7,8, BO.
SK mux1,2,3,4,V.J.Ant.1x vel.husté plz.síto s příd.prvky.Zes.26/1,2
TV 43FUB8061-4K Finlux.
DAB+ČRo 12D Kojál,Teleko 8A Brno,př. Albrecht DR 52 BA a DUAL DAB 4 C, ant.FUBA DAB 307,    
SAT.Emme Esse 80cm Fe+4xLNB Megasat
Družice 13-19,2-23,5-28,2E.

Geofyzik

• Stálý člen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #73 kdy: 19. 01. 2014, 14:17:53 »
Přeji hezkou neděli.
Udělal bych to jak píše pan Rozsíval.Příjmové podmínky se často na střeše liší i metr po metru.Zkoušel jsem různé antény a velké husté plzeňské síto od Vatenu nepřekonal ani jejich nový typ antény Color Delta,kterou jsem před měsícem zakoupil na zkoušku příjmu VP muxu 3 z BA Kamzíku a nebo z Bor.Mikuláše na K 27,když mě nejede K57 z V.J.Na Deltu také 0.Příjmové vlastnosti v dané lokalitě nemá lepší než síto.Porovnával jsem ji z příjmem K23,55 a K56 z V.J.,které chytám na síto a je to úplně stejné.To plz. síto mě připadá svými vlastnostmi asi vůbec nejlepší i pro dálkový příjem DVB-T.Staré české přísloví však říká,že "kde nic není,ani čert nebere" a platí to i v anténařině.Dlouhé antény se mě více uplatnily,když jsem jako kluk "lovil" analogové vysílání z Vídně.Zdraví J.Z.
Díky za rady, asi to tak budu muset zkusit. Nejprve zkusím o něco zvýšit stožár, a když to nepomůže, pak teprve hledat jinou vhodnější polohu na střeše. To už je ale bez měřáku o dvou lidech, jeden na střeše a druhý s vysílačkou nebo mobilem pod střechou u TV.
Díky a hezkou neděli.

omar3

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #74 kdy: 19. 01. 2014, 14:44:09 »
Pokud nemáš měřák, tak si vem na střechu malou televizi, lepší je vidět přímou odezvu pohybu antény na obrazovce, než hlášení přes mobil.