Autor Téma: Problém - příjem DVB-T a kolísání kvality  (Přečteno 8180 krát)

Martin Čižinský

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Problém - příjem DVB-T a kolísání kvality
« kdy: 10. 07. 2011, 20:34:38 »
Zdravím,
mám následující problém: na chatě v Křivoklátě - chatová osada Děče, v údolí u řeky - mám potíže s příjmem digitálního pozemního vysílání.
Anténa: síto "UAT 8 širokopásmová se zesilovačem" foto v příloze, Koaxiální kabel: Ben electronics 8 metrů dlouhý, Set-top box: HOMECAST T3000

Anténa je natočena směrem na vysílač Cukrák. Kanály 41, 53 a 59 jdou celkem slušně (kolem 40%), ale pouze ráno (cca do 9:30 hod.) a večer (cca od 20:30 hod.). Také naladím kanály 35 (mux 2) a 36 (mux 1) - netuším odkud jsou (pořád anténa směr Cukrák). Kanál 35 jde dobře během celého dne (30-60%) a kanál 36 hůře (1-25%). Největší problém ale je, že u všech kanálů hodně kolísá kvalita (někdy i 0-45%).

Můj dotaz zní: může to být způsobeno kolísáním elektrického proudu? Je to znát i na rozsvíceném světle. Nebo je to nekvalitní (špatně zvolenou) anténou/zesilovačem? Nebo vnějšími podmínkami? (stromy, apod.)

Vím, že je to těžké radit takhle na dálku, ale budu rád za každý nápad.
Předem díky za vaše odpovědi.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re: Problém - příjem DVB-T a kolísání kvality
« Odpověď #1 kdy: 10. 07. 2011, 21:02:48 »
no, příjmové podmínky máte docela špatné, ale především Vám to ještě zhoršuje ta použitá anténa. Samotná anténa zas tak špatná není, perla je ovšem ten zesilovač, co v ní je, pokud je v ní ten originální. Každopádně, těžko na dálku radit, nejlepší je posoudit podmínky na místě s patřičným vybavením. Ještě k těm k. 35 a 36, obojí je zřejmě vysílač Klínovec, přijímáte ho asi odrazem. Jinak, když už bude potřeba zesílit signál, tak je potřeba si rozmyslet, jaký zesilovač použít. Nicméně, především bude potřeba najít vyhovující signál bez použití zesilovače.
« Poslední změna: 10. 07. 2011, 21:06:59 od Miloslav Soška »
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


Martin Čižinský

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Problém - příjem DVB-T a kolísání kvality
« Odpověď #2 kdy: 10. 07. 2011, 21:59:49 »
Citace
no, příjmové podmínky máte docela špatné, ale především Vám to ještě zhoršuje ta použitá anténa. Samotná anténa zas tak špatná není, perla je ovšem ten zesilovač, co v ní je, pokud je v ní ten originální. Každopádně, těžko na dálku radit, nejlepší je posoudit podmínky na místě s patřičným vybavením. Ještě k těm k. 35 a 36, obojí je zřejmě vysílač Klínovec, přijímáte ho asi odrazem. Jinak, když už bude potřeba zesílit signál, tak je potřeba si rozmyslet, jaký zesilovač použít. Nicméně, především bude potřeba najít vyhovující signál bez použití zesilovače.

Ano, ten zesilovač je v ní originál. A myslím si, že bez použití zesilovače se v této lokalitě asi žádný dobrý signál nenajde. Podle čeho bych měl hledat vhodný zesilovač? Má vůbec cenu shánět do této antény zesilovač nebo zvolit jinou (jiný typ, např Yagi) anténu se zesilovačem?


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Problém - příjem DVB-T a kolísání kvality
« Odpověď #3 kdy: 10. 07. 2011, 22:24:34 »
Ta anténa není žádný zázrak, takže její vylepšování jiným zesilovačem bych si důkladně rozmyslel! Řešit v dané lokalitě příjem systémem pokus omyl, mi také nepřipadá rozumné. Použití antény Yagi do daných podmínek nepovažuji za moudré, takže bych volil plzeňské síto. S tím zesilovačem to už ale bude horší. Be znalosti místní situace je téměř vyloučené něco poradit.


Jan Pavlis

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 515
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Problém - příjem DVB-T a kolísání kvality
« Odpověď #4 kdy: 10. 07. 2011, 22:27:16 »
Zkuste vyzkoušet i jiný setobox.Rozdíly v citlivosti jsou i u stejných značek.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jaroslav Syrový

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Problém - příjem DVB-T a kolísání kvality
« Odpověď #5 kdy: 10. 07. 2011, 22:30:01 »
Já bych rovnou zkusil satelit a je po (zcela zbytečně řešeném) problému.


Jan Pavlis

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 515
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Problém - příjem DVB-T a kolísání kvality
« Odpověď #6 kdy: 10. 07. 2011, 22:53:15 »
Vyměním moje všechny satelity za chatu na Křivoklátě.Tim chci říct,že celé to vnímání okolní přírody Vám vydá za všechny televizní pořady.


pajas2

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 724
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Problém - příjem DVB-T a kolísání kvality
« Odpověď #7 kdy: 10. 07. 2011, 23:03:43 »
Já bych rovnou zkusil satelit a je po (zcela zbytečně řešeném) problému.
Evidentně jste v dané lokalitě nikdy nebyl, protože tak jednoduché to tam opravdu není.
DVB-S: tuner 3x DVB-S2; motor (cca 45°E-cca 10°W); solo 23,5°E/19,2°E
DVB-T: tuner 1x DVB-T; od Krašova přes Ještěd, Krásné po Javořici,  Cukrák + celá Praha
FM: tuner; 5prvková anténa; rotátor
DAB+: Yamaha T-D500
DreamBox 7080 HD s 2 TB HDD (4 tunery)


Amos Komenski

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Problém - příjem DVB-T a kolísání kvality
« Odpověď #8 kdy: 11. 07. 2011, 06:28:28 »
Přijímače Homecast T3000 vynikají výbornou citlivostí a selektivitou. Skoro se dá říci, že při 8m kabelu není žádný zesilovač potřeba. Pořiďte proto jakoukoliv trochu kvalitnější anténu bez zesilovače a pokud je DVB-T přijímač a kabel v pořádku a nic pořádně nechytíte, máte smůlu a Kabeltechnik Syrový má pravdu. Avšak za pokus s novou anténou to jistě stojí.


Jaroslav Syrový

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Problém - příjem DVB-T a kolísání kvality
« Odpověď #9 kdy: 11. 07. 2011, 17:28:47 »
Za pokud to jistě stojí, zvlášť když veškerý náklady s tím spojený hradí Amadeus Komenski, který si to vymyslel  ;D


Martin Čižinský

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Problém - příjem DVB-T a kolísání kvality
« Odpověď #10 kdy: 22. 08. 2011, 09:22:40 »
Tak jsem vyzkoušel plzeňské síto se symetrizačním členem a můj nejlepší výsledek byla kvalita 1%. Na střechu jsem zpět namontoval původní anténu a chytám kanály 35 a 36 - odraz Klínovec (se stejnou kvalitou jakou už jsem psal). Mohl by se příjem zlepšit (buď z odrazu nebo z Cukráku), kdyby se do plzeňského síta dal zesilovač? Můžete sem dát odkaz na nějáký? - aspoň jako příklad - vím že je těžké na dálku určit jaký by byl vhodný.
Předem děkuji


Vladimír Dráb

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re: Problém - příjem DVB-T a kolísání kvality
« Odpověď #11 kdy: 22. 08. 2011, 11:04:33 »
Doporučuji nakoupit několik dalších antén, k tomu pár zesilovačů a až pochopíte, že každá práce potřebuje nějaké znalosti a vybavení odpovídající technikou pozvěte nějakého anténáře. Bude rád, že máte kvalitní materiálové zázemí.  :)


spyko

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 573
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Problém - příjem DVB-T a kolísání kvality
« Odpověď #12 kdy: 22. 08. 2011, 14:53:24 »
Když už chcete zkoušet-vyhodit staré symetr.členy a koupit s.č. TEROZ,totéž platí o zesilovačí,nějaký širokopásmový-nizkošumový,18db -to byl můj amáterský pokus ,který se vyplatil kvůli polákům ! 8)
Manhattan/optibox aligátor/,AL85,Moteck 2100a,Bensat 120 hd,Panasonic 42PX80,philips 5680,180D