Autor Téma: Multiplex 3 - zkušenosti (Ještěd, Krásné, Praděd)  (Přečteno 82095 krát)

Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Multiplex 3 - zkušenosti (Ještěd, Krásné, Praděd)
« Odpověď #120 kdy: 10. 08. 2011, 10:32:29 »
Jestli to Lukášovi jde tak to vypadá na tohle
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Multiplex 3 - zkušenosti (Ještěd, Krásné, Praděd)
« Odpověď #121 kdy: 10. 08. 2011, 10:36:22 »
 :) To samý tady ve Stupně  :)
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Multiplex 3 - zkušenosti (Ještěd, Krásné, Praděd)
« Odpověď #122 kdy: 10. 08. 2011, 10:38:06 »
A pak se zakřivením země  :)
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Multiplex 3 - zkušenosti (Ještěd, Krásné, Praděd)
« Odpověď #123 kdy: 10. 08. 2011, 10:42:04 »
:o ovšem se zakřivením země to vypadá jaksi jinak
Pokud by se místo příjmu přesunulo z přechodu ulice na Zeleném pruhu (260 m/m a anténa na zemi = 0 m) na střechu paneláku na Jižáku, kde Lukáš bydlí, také by ten profil vypadal jinak a mohl by jen potvrdit, že se přece jen TV vlny trochu ohýbají s terénem. ;)
« Poslední změna: 10. 08. 2011, 10:57:34 od Pamětník »
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Multiplex 3 - zkušenosti (Ještěd, Krásné, Praděd)
« Odpověď #124 kdy: 10. 08. 2011, 11:10:18 »
 :D CHybka se vloudila,bodl jsem to někam,nezoomoval jsem to blíže  8) děkuji za upřesnění  ;)
« Poslední změna: 10. 08. 2011, 14:51:21 od Karel Cibulka »
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Multiplex 3 - zkušenosti (Ještěd, Krásné, Praděd)
« Odpověď #125 kdy: 10. 08. 2011, 14:48:16 »
 :) Takže tady Lukáš přijímá ten Praděd,na ten zlomek výkonu je to úctihodný výkon příjmu viz fotky,snad jsem se trefil hodnoty co nejbližší,takže zřejmě se signál lehce láme na tu dálku =)
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Multiplex 3 - zkušenosti (Ještěd, Krásné, Praděd)
« Odpověď #126 kdy: 10. 08. 2011, 17:41:21 »
K dokonalosti už chybí jen správně nastavit výšku přijímací antény nad zemí. To číslo 0 se tam objeví defaultně a uchopením myší se dá posunout nahoru na přibližnou výšku.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Multiplex 3 - zkušenosti (Ještěd, Krásné, Praděd)
« Odpověď #127 kdy: 10. 08. 2011, 19:52:41 »
 :) díky asi to zase o něco ztenčí ten přesah kopců a to lámaní je o něco menší a taky je zase menší ten přesah kopce =)  8)
« Poslední změna: 10. 08. 2011, 20:39:28 od Karel Cibulka »
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Multiplex 3 - zkušenosti (Ještěd, Krásné, Praděd)
« Odpověď #128 kdy: 11. 08. 2011, 00:50:49 »
Já se tedy, pánové, zrovna nepovažuji za odborníka na šíření elektromagnetických vln na velké vzdálenosti, přesto mi tak nějak "logicky" vadí při posuzování terénního profilu varianta výhradně se zakřivením Země, která zcela pomíjí skutečnost, že se vlny přece nezaboří "čumákem" kamsi pod zem... Když nebudu uvažovat terénní překážky a lámovost či ohýbání vln za nimi, tak přece více-méně kopírují zemský povrch. Jinak by příjem na velké vzdálenosti byl sotva možný.  Vlny by skončily svou pouť po několika desítkách km v hlubinách Země, aniž by vůbec byly nuceny překonat ("projít") nějakou vyvýšeninu - kopec.  Možná ale nemám pravdu... Upřímně řečeno - již jsem se párkrát zamýšlel, jaká varianta je vlastně použita při výpočtu pokrytí na mapách. Bez zakřivení Země (s přímým profilem) by byly výsledky, domnívám se, dosti zkeslené. Vnitřním pocitem dávám proto přednost terénnímu profilu se zakřivením Země, ale současně s vlnami nad ním, tzn. na příslušné mapě ponechávám aktivní oba "zelené bodíky", tj.  zakřivení Země + refrakce.  Co považujete za správnější - objektivnější, jakou variantu?  A netušíte náhodou, která je použita na mapách pokrytí?   Díky za názory a přeji dobrou noc. A nebo dobré ráno...?  :)
« Poslední změna: 11. 08. 2011, 11:20:59 od Petr PetrK »


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Multiplex 3 - zkušenosti (Ještěd, Krásné, Praděd)
« Odpověď #129 kdy: 11. 08. 2011, 08:01:45 »
Já se tedy, pánové, zrovna nepovažuji za odborníka na šíření elektromagnetických vln na velké vzdálenosti, přesto mi tak nějak "logicky" vadí při posuzování terénního profilu varianta výhradně se zakřivením Země, která zcela pomíjí skutečnost, že se vlny přece nezaboří "čumákem" kamsi pod zem... Když nebudu uvažovat terénní překážky a lámovost či ohýbání vln za nimi, tak přece více-méně kopírují zemský povrch. Jinak by příjem na velké vzdálenosti byl sotva možný.  Vlny by skončily svou pouť po několika desítkách km v hlubinách Země, aniž by vůbec byly nuceny překonat ("projít") nějakou vyvýšeninu - kopec.  Možná ale nemám pravdu... Upřímně řečeno - již jsem se párkrát zamýšlel, jaká varianta je vlastně použita při výpočtu pokrytí na mapách. Bez zakřivení Země by byly výsledky, domnívám se, dosti zkeslené, tak jako i v případě bez zakřivení. Vnitřním pocitem dávám proto přednost terénnímu profilu se zakřivením Země, ale současně s vlnami nad ním, tzn. na příslušné mapě ponechávám aktivní oba "zelené bodíky", tj.  zakřivení Země + refrakce.  Co považujete za správnější - objektivnější, jakou variantu?  A netušíte náhodou, která je použita na mapách pokrytí?   Díky za názory a přeji dobrou noc. A nebo dobré ráno...?  :)

Myslíte že signál šíří Lukovitým spůsobem,takový ohyb?no nevím,nevím ale nezdá se mi to přinejmenším reálné?  :-[
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Multiplex 3 - zkušenosti (Ještěd, Krásné, Praděd)
« Odpověď #130 kdy: 11. 08. 2011, 08:04:28 »
 :) To spíš věřím rovnější verzi  :D takže se může mírně ohýbat signál,takže DX příjem  ;D
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Multiplex 3 - zkušenosti (Ještěd, Krásné, Praděd)
« Odpověď #131 kdy: 11. 08. 2011, 08:12:58 »
 :) trochu jsem opravil články,zabodl jsem jaksi vedle,takže oprava na správné místo  8)
« Poslední změna: 11. 08. 2011, 08:33:37 od Karel Cibulka »
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Multiplex 3 - zkušenosti (Ještěd, Krásné, Praděd)
« Odpověď #132 kdy: 11. 08. 2011, 11:16:47 »
:) To spíš věřím rovnější verzi  :D takže se může mírně ohýbat signál,takže DX příjem  ;D

No jo, ale v rovnější verzi se vlny "zaryjí" do země. Pokud se ohýbají, jako že ano,pak musí zákonitě kopírovat zemský povrch, což, pravda, připomíná luk. Zkrátka nevím, a proto by mne velmi zajímal názor člověka znalého dané problematiky včetně názoru (konstatování), jaký terénní profil je brán v potaz v případě generování map pokrytí signálem z toho kterého vysílače. Ostatně v nápovědě na příslušném webu, jak postupovat v případě modelování terénního profilu, je taky zobrazena mapa "s lukem". Možná se jedná pouze o náhodu, možná o záměr autora nepřímo upozornit, jaký terénní profil pro šíření vln lze považovat za nejobjektivnější. Ale jak už jsem několikrát psal - nevím, nejsem si jistý, proto se snažím zjistit, s jakými názory, respektive vědomostmi, se mohou podělit jiní "diskutéři".   


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Multiplex 3 - zkušenosti (Ještěd, Krásné, Praděd)
« Odpověď #133 kdy: 11. 08. 2011, 11:22:02 »
... mi tak nějak "logicky" vadí při posuzování terénního profilu varianta výhradně se zakřivením Země, která zcela pomíjí skutečnost, že se vlny přece nezaboří "čumákem" kamsi pod zem... Když nebudu uvažovat terénní překážky a lámovost či ohýbání vln za nimi, tak přece více-méně kopírují zemský povrch. Jinak by příjem na velké vzdálenosti byl sotva možný.  Vlny by skončily svou pouť po několika desítkách km v hlubinách Země, aniž by vůbec byly nuceny překonat ("projít") nějakou vyvýšeninu - kopec.  Možná ale nemám pravdu...
Jako i v jiných technologických otázkách, ani šíření elektromagnetických vln není zcela černobílé. Většina vysílačů nevysílá do země, ale horizontálně směrem k obzoru. Proto se může stát, že v těsném okolí vysokého vysílače je signálová tma (přesně podle optických zákonů = pod svícnem býva tma). Většina kmitočtů, na kterých se dnes vysílá televize, se bohužel převážně šíří jen přímočaře. Pouze za určité situace (kombinace teploty a vhhkosti vzduchu v přízemní vrstvě) se mohou částečně vlny ohýbat k zemi, ale i naopak, do kosmu. To, co předpokládáte u šíření signálu Vy, tedy ohyb vln při zemi, platilo donedávna u navigačního systému OMEGA. Tento systém, jen spoluprací pouhých 8 (slovy osmi) majáků, rozesetých po  celé Zeměkouli, dokázal na cca 10 kHz zásobovat navigační systémy po celé Zemi. Kmitočet a výkon prý dokázaly jedním impulsem obkroužit Zeměkouli i několikrát. Také původní vysílání TV na kanálech 1 a 2 přinášelo pro DX-many většinou v létě dálkové příjmy až z tisícikilometrových vzdáleností. Na dnes používaných kanálech se TV signál lépe šíří za obzor zejména tehdy, když překážka má ostrou hranu. Na ní se signál "rozkládá" a část se může vyzářit za hranou zpět k zemskému povrchu.

Omlouvám se skutečným odborníkům na šíření TV vln za velmi zjednodušené a ne zcela přesné vysvětlení překážek a podmínek v dálkovém příjmu dnešního DVB-T. Někomu i tato forma ale může posloužit.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Multiplex 3 - zkušenosti (Ještěd, Krásné, Praděd)
« Odpověď #134 kdy: 11. 08. 2011, 11:41:07 »
No jo, ale v rovnější verzi se vlny "zaryjí" do země. Pokud se ohýbají, jako že ano,pak musí zákonitě kopírovat zemský povrch, což, pravda, připomíná luk.
O žádné "lukovité" šíření TV vln se nejedná. To je jen grafická kombinace spojnice místa vysílání a příjmu při odlišných horizontálních a vertikálních meřítcích. Pokud by to bylo v poměru 1:1, obrázek by byl téměř nečitelný. Vlny se tedy nezarývají do země, ale je pravdou, že pokud byste dokázal vybudovat správně tunel terénem který stíní přímé spojnici antén, potom by se dosah příjmu významně zvýšil. Přirozený fyzikální efekt, nešíření za obzor, nám umožňuje koordinovat vysílací frekvence a výkony TV vysílačů tak, aby vůbec bylo možné v různých oblastech šířit signál odlišných stanic. Pokud by to tak nefungovalo, muselo by třeba pro celou Evropu stačit jen těch asi 40 kanálů a to by v žádném případě nemohlo stačit pro nerušenou distribuci signálů existujících stovek a tisíců rozmanitých TV stanic.

Další přirozenou "ochranou" před neomezeným šířením TV vysílání spočívá v efektu útlumu signálu s dálkou. Ten vztah je popisován jako zmenšováním úrovně signálu se čtvercem vzdálenosti. Čili při dvojnásobné vzdálenosti je pokles úrovně 22=4, při čtyřnásobné vzdálenosti příjmu je už signál jen šesnáctina (42=16). Laicky řečeno, signál se postupně se vzdáleností "ředí", třeba stejně jako kouř z komína. Zkrátka fyzika má své zákony a ty se uplatňují ve všech přírodních i umělých dějích.
« Poslední změna: 11. 08. 2011, 11:51:03 od Pamětník »
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další