No jo, ale v rovnější verzi se vlny "zaryjí" do země. Pokud se ohýbají, jako že ano,pak musí zákonitě kopírovat zemský povrch, což, pravda, připomíná luk.
O žádné "lukovité" šíření TV vln se nejedná. To je jen grafická kombinace spojnice místa vysílání a příjmu při odlišných horizontálních a vertikálních meřítcích. Pokud by to bylo v poměru 1:1, obrázek by byl téměř nečitelný. Vlny se tedy nezarývají do země, ale je pravdou, že pokud byste dokázal vybudovat správně tunel terénem který stíní přímé spojnici antén, potom by se dosah příjmu významně zvýšil. Přirozený fyzikální efekt, nešíření za obzor, nám umožňuje koordinovat vysílací frekvence a výkony TV vysílačů tak, aby vůbec bylo možné v různých oblastech šířit signál odlišných stanic. Pokud by to tak nefungovalo, muselo by třeba pro celou Evropu stačit jen těch asi 40 kanálů a to by v žádném případě nemohlo stačit pro nerušenou distribuci signálů existujících stovek a tisíců rozmanitých TV stanic.
Další přirozenou "ochranou" před neomezeným šířením TV vysílání spočívá v efektu útlumu signálu s dálkou. Ten vztah je popisován jako zmenšováním úrovně signálu se čtvercem vzdálenosti. Čili při dvojnásobné vzdálenosti je pokles úrovně 2
2=4, při čtyřnásobné vzdálenosti příjmu je už signál jen šesnáctina (4
2=16). Laicky řečeno, signál se postupně se vzdáleností "ředí", třeba stejně jako kouř z komína. Zkrátka fyzika má své zákony a ty se uplatňují ve všech přírodních i umělých dějích.