Autor Téma: Color Super KC91BL  (Přečteno 10556 krát)

Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Color Super KC91BL
« kdy: 25. 07. 2011, 09:10:46 »
Mám dotaz jaký má vliv na vlastnosti této antény zahuštění odrazového síta. Mezery mezi dráty jsou 5cm a ve čtyřech místech 2.5cm. Má cenu síto v místech mezer 5cm zahustit vodorovně jedním drátem nebo to má zanedbatelný vliv?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Color Super KC91BL
« Odpověď #1 kdy: 25. 07. 2011, 11:32:34 »
Při přístrojovém měření zisku a předozadního poměru (odolnosti na některá rušení) by asi rozdíl byl zaregistrovatelný, na obrazovce TV pravděpodobně ne. Ta hustota síta se spíše vzpomíná proto, že je charakteristická pro různé výrobce antén a souvisí s kvalitou, zejména vestavěného předimenzovaného zesilovače.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Milan CH.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 69
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Color Super KC91BL
« Odpověď #2 kdy: 25. 07. 2011, 20:29:10 »
Zlepšenie ČZP. Pokiaľ by ste potrebovali zvýšiť zisk, tak treba zväčšiť plochu reflektora.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Color Super KC91BL
« Odpověď #3 kdy: 25. 07. 2011, 20:47:07 »
Většina výrobců antén ale zvyšuje zisk přidáváním počtu direktorů, čili prodlužuje se celková délka antény a nezvětšuje plochu reflektoru.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re: Color Super KC91BL
« Odpověď #4 kdy: 26. 07. 2011, 05:44:20 »
Díky za rady.   

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Milan CH.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 69
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Color Super KC91BL
« Odpověď #5 kdy: 26. 07. 2011, 16:17:40 »
Většina výrobců antén ale zvyšuje zisk přidáváním počtu direktorů, čili prodlužuje se celková délka antény a nezvětšuje plochu reflektoru.
Moje vyjadrenie patrilo k funkcii reflektoru. Inak u antén typu Xcolor pre celé IV. a V. pásmo je zisk v IV. pásme, hlavne na jeho začiatku, závislý hlavne od plochy reflektora. Prvky sa v tejto časti pásma uplatňujú iba v malej miere a ani predlžovanie antény by neprinieslo výrazné zvýšenie zisku. Je to daň za širokopásmovosť. Prvky sú optimalizované pre vyššie frekvencie.
Proste sú pre IV. pásmo krpaté.  :)


Ma Te S

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 194
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Color Super KC91BL
« Odpověď #6 kdy: 26. 07. 2011, 17:40:28 »
Krátký rychlý dotaz mimo téma (nechci kvůli tomu zakládat nové téma):

Dala by se zužitkovat stará TV anténa určená pro nízké VHF kanály (konkrétně R7 a R9) pro příjem rozhlasu bez úpravy direktorů? Ta frekvence je asi 175 MHz a já potřebuju 87-108 MHz. Chtěl sem se teda zeptat jestli to bude hodně vadit. Taky jsem se chtěl zeptat, jestli někdo neví, jakou impedanci má anténní vstup rádia (3,5mm jack, Eton G3).
Díky odborníci ;)


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Color Super KC91BL
« Odpověď #7 kdy: 26. 07. 2011, 18:02:54 »
Moje vyjadrenie patrilo k funkcii reflektoru. Inak u antén typu Xcolor pre celé IV. a V. pásmo je zisk v IV. pásme, hlavne na jeho začiatku, závislý hlavne od plochy reflektora.
Nerad bych opět zabředl do žabomyší války, kdo má pravdu. Jen je mi záhadou, proč výrobci antén, i ti uznávaní, nezvyšují u svých antén zisk zvětšováním reflektoru, ale přidáváním direktorů. Obecně mají i pásmové antény na dolním kraji pásma nižší zisk, ale to až tak moc nevadí, protože nižší frekvence se zase lépe šíří. Proto mají takové antény relativně vyrovnanou úroveň příjmu i na obou koncích pásma. Existují i nejcitlivější kanálové Yaginy a i u nich je zisk naháněn délkou antény a počtem direktorů. Proč tedy výrobci antén nezvyšují zisk zvětšováním plochy reflektoru? Taková anténa by byla asi levnější, skladnější, nepotřebovala by další podpůrné ráhno. Zatím jsem nikde neviděl nabízet anténu, která by měla jen o poznání větší reflektor s odůvodněním, že se tím zvyšuje zisk. To jsou ti výrobci tak hloupí, že tu Vaší pravdu neznají? Třeba tak renomovaná firma, jako je SCHWAIGER, nabízí pro celé IV. a V. pásmo svojí anténu AV-91F, u které uvádí poměrně vyrovnaný zisk 14-16dB a kromě velkého počtu direktorů nemá viditelně zvětšený reflektor. Co Vy na to? Můžete uvést odkaz na nějakou profi anténu typu Xcolor, která má zvětšený reflektor, nejlépe i s fotkou? Opravdu byste mi tím rozšířil obzory a vědomosti.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Milan CH.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 69
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Color Super KC91BL
« Odpověď #8 kdy: 26. 07. 2011, 20:43:27 »
Nerad bych opět zabředl do žabomyší války, kdo má pravdu.
Nemusíte, mám ju ja. :)

Všetko je obsiahnuté v pracovnej frekvencii a v širke pásma, ktorú má daná anténa spracovať.


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Color Super KC91BL
« Odpověď #9 kdy: 26. 07. 2011, 23:14:55 »
To ale není nijak fundovaně vysvětleno. A docela vaše tvrzení popírá třeba tolik používanou anténu typu "síto", u níž je všeobecně známo, že pokud je potřeba vyšší zisk, nepomůže dále zvětšovat plochu síta, de facto reflektoru, nýbrž výhradně přidání direktorů. A to i na nízkých kanálech UHF pásma. Jak jste psal výše, "zahuštění" reflektoru neboli větší plocha reflektoru zvýší ČZP, což ve svém důsledku především brání příjmu nežádoucích a odražených signálů ze zadního směru (méně z bočních směrů) a nepatrně zvyšuje zisk celé antény. Avšak dosáhnout co nejlepšího zisku antény s podmínkou přijatelných rozměrů lze jedině přidáním dalších direktorů. Jak obrovská by musela být plocha reflektoru, aby nahradila pokud se totožného zisku týče třeba jen deset direktorů...? 


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Color Super KC91BL
« Odpověď #10 kdy: 26. 07. 2011, 23:32:05 »
Krátký rychlý dotaz mimo téma (nechci kvůli tomu zakládat nové téma):

Dala by se zužitkovat stará TV anténa určená pro nízké VHF kanály (konkrétně R7 a R9) pro příjem rozhlasu bez úpravy direktorů? Ta frekvence je asi 175 MHz a já potřebuju 87-108 MHz. Chtěl sem se teda zeptat jestli to bude hodně vadit. Taky jsem se chtěl zeptat, jestli někdo neví, jakou impedanci má anténní vstup rádia (3,5mm jack, Eton G3).
Díky odborníci ;)

No, sice se nepovažuji právě za nějakého extra odborníka, ale anténa by se použít pro příjem VKV II dala - a úspěšně. Ostatně co vám bráni ji vyzkoušet? Platí totiž pravidlo - anténa dimenzovaná pro vyšší kmitočty většinou spolehlivě zachytává kmitočty nižší, samozřejmě v řádu desítek MHz, ne stovek. Příkladem budiž anténa Kovoplast typ třeba S2039 (kanály 32-39), s níž můžete spolehlivě přijímat i kanály nižší, dejme tomu 24-31. Pokud byste ale zvolil opačnou možnost, tedy kanály 40-45, budete zklamán vysokou mírou poklesu zisku i poměrně strmou deformací přijímacího diagramu. Takže pokud máte k dispozici anténu pro kanál R7, zcela jistě se nebude bránit přijímat i pásmo VKV II. Samozřejmě s poklesem zisku vůči laděné anténě pro VKV počítat musíte, ale pro běžnou praxi stranou dálkového příjmu a nehomogenního elektromagnetického pole je míra ztráty (zisku) zanedbatelná.
« Poslední změna: 26. 07. 2011, 23:34:42 od Petr PetrK »


Milan CH.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 69
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Color Super KC91BL
« Odpověď #11 kdy: 27. 07. 2011, 01:03:57 »
No, sice se nepovažuji právě za nějakého extra odborníka, ale anténa by se použít pro příjem VKV II dala - a úspěšně. Ostatně co vám bráni ji vyzkoušet? Platí totiž pravidlo - anténa dimenzovaná pro vyšší kmitočty většinou spolehlivě zachytává kmitočty nižší, samozřejmě v řádu desítek MHz, ne stovek. Příkladem budiž anténa Kovoplast typ třeba S2039 (kanály 32-39), s níž můžete spolehlivě přijímat i kanály nižší, dejme tomu 24-31. Pokud byste ale zvolil opačnou možnost, tedy kanály 40-45, budete zklamán vysokou mírou poklesu zisku i poměrně strmou deformací přijímacího diagramu. Takže pokud máte k dispozici anténu pro kanál R7, zcela jistě se nebude bránit přijímat i pásmo VKV II. Samozřejmě s poklesem zisku vůči laděné anténě pro VKV počítat musíte, ale pro běžnou praxi stranou dálkového příjmu a nehomogenního elektromagnetického pole je míra ztráty (zisku) zanedbatelná.

Bohužiaľ nedala. Znova to súvisí s tou vetou čo som napísal vyššie.
Kanálová anténa pre tretie pásmo bola konštruovaná pre frekvenciu daného kanálu a šírku pásma 8MHz. Dá sa s miernym obmedzením použiť pre kanál o jeden nižší ako je určená. Už o dva kanály nižšie dochádza k značnému poklesu zisku.
Pracovná frekvencia antény, ktorú by ste potrebovali sa líší od pracovnej frekvencie antén, ktoré máte k dispozícii o 80MHz a viac, čo znemožňuje ich využitie pre vami požadovaný účel. 


Ma Te S

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 194
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Color Super KC91BL
« Odpověď #12 kdy: 27. 07. 2011, 08:44:59 »
Děkuji. To jsem právě chtěl vědět. Před lety jsem se na to chystal a věděl že je v tom zádrhel, každopádně teď jsem nevěděl že je ten problém jiná šířka pásma  :)


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Color Super KC91BL
« Odpověď #13 kdy: 27. 07. 2011, 08:49:47 »
Nerad bych opět zabředl do žabomyší války, kdo má pravdu.
Nemusíte, mám ju ja. :)

Všetko je obsiahnuté v pracovnej frekvencii a v širke pásma, ktorú má daná anténa spracovať.
Tak dobrá. Když už nejste schopen argumentovat něčím pádnějším, vysvětlete důvod postupu firmy Schwaiger při výrobě řady antén se zvyšujícím se ziskem. Na obrázcích je jasně vidět, že zisk výrobce zvyšuje počtem direktorů, reflektor nechává stejný. Zkuste tu svojí neotřesitelnou a nekompromisní pravdu doložit něčím podobným, kde výrobce zvyšuje zisk zvětšující se plochou reflektoru.

Zadání je také společné. Pracovní frekvence je 21 až 69 kanál a tím je snad podle Vás definovaná i šířka pásma.

Zda v této diskuzi budete žábou, nebo myší, to už nechám na Vás.  ;)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Color Super KC91BL
« Odpověď #14 kdy: 27. 07. 2011, 09:16:20 »
Milan CH.  27.7.2011 01:03:57

Bohužiaľ nedala. Znova to súvisí s tou vetou čo som napísal vyššie.
Kanálová anténa pre tretie pásmo bola konštruovaná pre frekvenciu daného kanálu a šírku pásma 8MHz. Dá sa s miernym obmedzením použiť pre kanál o jeden nižší ako je určená. Už o dva kanály nižšie dochádza k značnému poklesu zisku.
Pracovná frekvencia antény, ktorú by ste potrebovali sa líší od pracovnej frekvencie antén, ktoré máte k dispozícii o 80MHz a viac, čo znemožňuje ich využitie pre vami požadovaný účel.


Nemáte pravdu. I když antény pro III. TV pásmo byly konstruovány jako "dvoukanálovky", pak to, co píšete, platí směrem k vyšším kanálům (psal jsem o příkladu s anténou S2039), nikoliv směrem dolů. Ztráta zisku na nižších kmitočtech, a to i v případě pásma VKV II, je ve srovnání s anténou přímo určenou pro tyto frekvence, v homogenním magnetickém poli, zcela zanedbatelná. Jistě - jinak tomu bude u dálkového příjmu, ale o tom zmínka v dotazu  Ma Te S nebyla.
« Poslední změna: 27. 07. 2011, 09:21:13 od Petr PetrK »