Autor Téma: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?  (Přečteno 132449 krát)

Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #180 kdy: 07. 11. 2011, 16:11:00 »

Stejně je ale fascinující, že ti ten 1kW z Drážďan na 12A jde až v Neratovicích.

Me spis fascinuje, ze je ten 12A silnejsi nez 5C, ktery mi navic IRiver nenaladi :( Takze kupuju druhy...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #181 kdy: 07. 11. 2011, 17:49:57 »
Citace
Me spis fascinuje, ze je ten 12A silnejsi nez 5C, ktery mi navic IRiver nenaladi :( Takze kupuju druhy...

Že by ta inverze nebo co ? Ale proč funguje na 1kW Sasko a nefunguje na 10kW Německo ?
Zajímavé...

Jo, dle netu, v bavorském muxu DAB+ Bayern 1 začalo už dnes vysílat MEGARADIO (72 kbps DAB+).
Další 4 stanice by měly být připojeny zítra.

Vy už jste za ty Vaše pokusné přijímače utratil tolik, že když by jste to všechno sečetl, tak už by jste za to měl řádné a dozajista funkční Pure Mini i s akumulatorem.

Co tuhle mrchu ? Nemá to L-Band, ale cena je podobná jako ten iRiver B20 a měl by jste ve sbírce zase něco jiného http://elektronika.avizo.cz/digitalni-radio-denver-dab43-plus-35295-5953569.html


« Poslední změna: 07. 11. 2011, 18:21:33 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #182 kdy: 07. 11. 2011, 18:13:51 »
José, vy jste teda kujón! ;) Neměli to náhodou spustit až v lednu 2012? Viz: http://www.infosat.de/Meldungen/?msgID=65186
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #183 kdy: 07. 11. 2011, 18:22:40 »
José, vy jste teda kujón! ;) Neměli to náhodou spustit až v lednu 2012? Viz: http://www.infosat.de/Meldungen/?msgID=65186

To měli, ale pak se objevila aktualizace, že 8.11.2011.... A teď se objevila aktualizace, že tohle jedno už tam je.. Ale já to z Liberce jaksi neověřím, že...

« Poslední změna: 07. 11. 2011, 19:38:39 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #184 kdy: 07. 11. 2011, 18:26:55 »
A kde se ta informace objevila, že jsem tak smělý? :)
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #185 kdy: 07. 11. 2011, 18:43:03 »
A kde se ta informace objevila, že jsem tak smělý? :)

http://www.ukwtv.de/sender-tabelle/  DAB - Deutschland - Bayern

( Vždy projdu všechny položky a dívám se nahoře na datum, tím vidím v které lokalitě se něco změnilo, u Bayern máte změnu DNES, zbytek už je sranda, tedy přečíst si, co se tam děje...)

Ovšem koukám, že ta změna 8.11.2011 už tam zase není.
Takže tam bylo ještě včera, že těch 5 stanic má být připojeno 8.11.2011.
Ovšem nebyla tam 8.11.2011 uvedena změna u Rock Antenne z DAB na DAB+.
Přitom víme, že Antenne Bayern mám dojem, že to byla ona, podmiňovala svůj vstup do tohoto muxu právě změnou u Rock Antenne z DAB na DAB+. Je pravděpodobné, že pokud by zůstala Rock Antenne v DAB, tak že by se to tam nevešlo a Antenne Bayern by měla nižší kvalitu s kterou nesouhlasila. Proto bylo celkem zajímavé, jak bude situace řešena, zmiňuji se o tom zde na DZ.
No a řešení už zde je. Zdá se, že ty 4 stanice budou připojeny až dle původního plánu, tedy v lednu, kdy právě má být Rock Antenne změněna z DAB na DAB+. A připojení se tedy týkalo nikoli všech, ale pouze jedné, jediné stanice.

A ta ještě ke všemu nebyla připojena až 8.11. ale dle všeho již dnes, tj. 7.11.2011
Nyní tedy už jen pouze potřebuji maličkost a to ověřit, zda tam MEGARADIO už doopravdy je a zda hraje atd.

Výzva pro pány Hajčiara a Moucu, kterým to bez problémů chodí. Vlastně ono by se to načetlo i Štěpánovi, ale tomu by to nehrálo.

Je to tam ?


« Poslední změna: 07. 11. 2011, 19:58:30 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Jan Mouca

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 118
    • ICQ komunikátor - 25256439
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #186 kdy: 07. 11. 2011, 20:26:45 »
Tak jsem to proladil, Rock Antenne Bayern z HB  je stále v MPEG 2, ale v tomto muxu přibylo:
MEGARADIO BAYERN, 72kbps, AAC, tedy DAB+. Signál jako obvykle naplno.
« Poslední změna: 07. 11. 2011, 21:22:15 od Jan Mouca »
DAB: Revo Pico RS, Albrecht DR 301, iRiver B 20, Sangean DDR31+, Noxon DAB Stick.


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #187 kdy: 07. 11. 2011, 20:32:50 »
Dobrá, děkuji. Je to tam. Je to potvrzeno. Do mux DAB+ Bayern 1 byla předána nová stanice a to MEGARADIO BAYERN.

Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Petr Hajčiar

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #188 kdy: 07. 11. 2011, 20:50:50 »
Také potvrzuji přírůstek MEGARADIO BAYERN  ;)
Jinak příjmové podmínky se normalizovaly a kromě muxů z HB a HL už nehraje nic.


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #189 kdy: 07. 11. 2011, 20:57:35 »
Pánové, ani nevíte, jak jsem vám vděčný. Tyhle novinky se zkrátka nikde jinde u nás nepíšou, takže pouze díky vám se informace na DigiZóně objeví. Zítra to tedy hodím jako zprávičku hned na osmou.

Ještě dotázek: Co to ERF rádio? To měla být novinka v DAB+ snad od listopadu, ale já mám takový pocit, že už je to tam delší dobu. Mýlím se, nebo ne?
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #190 kdy: 07. 11. 2011, 21:10:10 »
Už jsem to zde rozebíral, ale já to klidně zopakuji. Není mi přesně známa struktura rádií ERF. Nechť si to ten,kdo to potřebuje vědět, někde dohledá... Ale osobně velice dobře znám a pamatuji, ještě z analogového vysílání na Astře stanici ERF 1 a stanici ERF 2. Jednička byla taková strohá, obyčejná. Dvojka byla tvořena za účelem oslovení mladší generace, tedy hodně folku, popu apod.
V digitálním vysílání na Astrách DVB-S nejsou nebo o nich nevím.
/ Jo tak tam jsou http://www.erf.de/1212 /

Před 1.8.2011 byly v celoněmeckém multiplexu DAB+ avízovány 2 stanice. A to ERF a ERF Pop, Toto rozložení by mohlo určitým způsobem odovídat původnímu rozložení na analogové Astře.

Ovšem nestalo se tak. Od 1.8.2011 tam od samého začátku od první chvíle působila stanice ERF.
Ovšem po určité době se její identifikace změnila na ERF Plus.  Tedy místo ERF bylo ERF Plus.
Nevím zda ERF Plus je nějakým speciálním digitálním hybridem nebo kompromisem mezi ERF a ERF POP. Něco třeba jako je ČT HD vlastně výtah z ČT 1, ČT 2 a ČT 4 Sport. To si musíte zjistit někde na webu ERF.
http://www.erf.de/6477-DAB%2B.html?reset=1
Toto je pouze popsání toho, co vím já a co jsem viděl a zažil se stanicemi ERF. Více nevím.

Zdá se, že ta rádia mají 4. Přičemž avízována byla ERF a ERF POP a je tam ve skutečnosti ERF PLUS.

Ještě to prodrbu tedy 1x i když jsme to zde už asi 2x zdrbli.
V této chvíli už nic v celoněmeckém muxu neočekávám, domnívám se, že 19 stanic je až až.

Ale znovu tedy proberu všechna možná i nemožná jména.
Vše, co bylo řečeno, že tam bude, tam je, mimo následujících:

Měl tam být ještě tedy jeden kánál z kanálů ERF, ten tam není, místou dvou, je tam jen jeden.
Mělo tam být rádio LITERA, tedy jen asi o 40kbits/s obdoba slovenského radia Litera.
Bylo to dosti kritizováno, že to tam má být.
Mělo tam být nějaké techno radio s názvem RemiX.
A mělo tam být něco s názvem Gold, což jsem si dohledal, o co jde, v zájmu, zda náhodou nemá jít o oldies a nemělo, měly to být takové ty prostonárodní nationale schlagery, tedy něco, co celkem nesnáším, jak českého, tak i německého. To bylo vše o čem se kdy mluvilo. Osobně se domnívám, že nic dalšího už tam zařazeno nebude. Možná maximálně ta LITERA. Ale spíše ani ona ne. Uvidíme. V této chvíli nic nikde avízovaného není.

Co se týče BAVORSKA, tam je situace zcela jiná. Tam trvá upozornění na zařazení 4 dalších stanic. RT 1 in the mix, Absolut Relax, Antenne Bayern a Antenne Bayern Info Digital. Přičemž Antenne Bayern je mi celkem dobře známa. Ostatní neznám.







« Poslední změna: 07. 11. 2011, 22:00:07 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #191 kdy: 07. 11. 2011, 21:13:26 »
Citace
Me spis fascinuje, ze je ten 12A silnejsi nez 5C, ktery mi navic IRiver nenaladi :( Takze kupuju druhy...

Že by ta inverze nebo co ? Ale proč funguje na 1kW Sasko a nefunguje na 10kW Německo ?
Zajímavé...

Vy už jste za ty Vaše pokusné přijímače utratil tolik, že když by jste to všechno sečetl, tak už by jste za to měl řádné a dozajista funkční Pure Mini i s akumulatorem.

Co tuhle mrchu ? Nemá to L-Band, ale cena je podobná jako ten iRiver B20 a měl by jste ve sbírce zase něco jiného http://elektronika.avizo.cz/digitalni-radio-denver-dab43-plus-35295-5953569.html

Urcite to bylo tim pocasim. Jeden den 12A skoro naplno, druhy den pod urovni, kdyz prijimac vubec neco naladil (a to rucne).

Ty prijimace me zatim moc nestaly. Tevion stovku, Aigo stovku.. Jen ten IRiver je drazsi. Jeden. Pure je uz moc velky a to radio z odkazu jsem dlouho sledoval na ebay. Ale je to vlastne ten muj Tevion. Stejny displej, stejny rozsah.. A jsem rad, ze se mi na displeji IRiveru objevil obrazek. To me zatim potesilo ze vseho nejvic ;) Rad vidim co posloucham :) Uz takovy pasek LED diod na zesilovaci potesi ;)
 Neni duvod sbirat prijimace, kdyz nejsem v dosahu zadneho vysilace. Sice mi tu ted hraje sunshine-live, ale z netu ;) Prece si nenecham ujit set co tam prave hraje. Carl Cox je Carl Cox ;)


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #192 kdy: 07. 11. 2011, 22:19:57 »
Dneska signal silne kolisal a ne vzdy mi IRiver neco naladil. Bohuzel jsem zjistil, ze prijimac Aigo kanal 5C naladi behem jedne sekundy (rucni ladeni), zatimco IRiver se vzdy chytil az na 12A (ktery mel navic oproti vcerejsku polovicni silu).

Ještě mě napadná jedna možnost, ale nevím jestli je to fakt možné nebo je to naprostá pitomost, ale vezmu za základ toto od p.Petra Hajčiara, cituji:

,,Zajímavé je, že vůbec nehrál jinak stabilní Deutschland na 5C, ačkoliv mux B2 ze stejného vysílače byl relativně dost silný. Vysvětluji si to tak, že na 5C nastala kolize signálů z vícero vysílačů, přičemž byl překročen ochranný interval... jinak nevím"

Co když by něco obdobného, tedy zmatek z více vysílačů mohlo mít i vliv na to, že to ten iRiver vůbec není schopen ani naladit ? Nevím zda by bylo něco takového možné... ale mohlo by to možná vysvětlit proč 1kW z Drážďan byl lepší než 10kW z Drážďan, které mohly jít do kolize s jinými 5C buh ví odkud... Protože oni tam sice mají SFN, tedy mají to na stejných kanálech, ale přeci jen se asi nepočítá s dálkovým přijmem někde v ČR a tam už nejspíše to schopno rušit se vzájemně, je...




« Poslední změna: 07. 11. 2011, 22:25:41 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Petr Hajčiar

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #193 kdy: 07. 11. 2011, 22:21:44 »
Myslím že i DAB má nějaký ochranný interval, nebo ne? A při mimořádných příjmových podmínkách se může vytvořit neplánovaná SFN a je to v háji  :)

Ještě k tomu rádiu ERF bych si dovolil malou zajímavost: Před nějakými 10 lety v analogu na Astře bývala každý den odpoledne na ERF půlhodinka v češtině, připravovala to česká redakce TWR. Nyní má TWR coby Rádio 7 už vlastní celodenní program na satu.
« Poslední změna: 07. 11. 2011, 22:24:03 od Petr Hajčiar »


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #194 kdy: 07. 11. 2011, 22:29:57 »


Ještě mě napadná jedna možnost, ale nevím jestli je to fakt možné nebo je to naprostá pitomost, ale vezmu za základ toto od p.Petra Hajčiara, cituji:

,,Zajímavé je, že vůbec nehrál jinak stabilní Deutschland na 5C, ačkoliv mux B2 ze stejného vysílače byl relativně dost silný. Vysvětluji si to tak, že na 5C nastala kolize signálů z vícero vysílačů, přičemž byl překročen ochranný interval... jinak nevím"

Co když by něco obdobného, tedy zmatek z více vysílačů mohlo mít i vliv na to, že to ten iRiver vůbec není schopen ani naladit ? Nevím zda by bylo něco takového možné...

Na to myslim celou dobu. Jenze ty prijimace by meli mit stejne moznosti prijmu. A kdyz to dva naladi, neni duvod aby to ten treti taky nevzal. Koukam na ty prehledy vysilacu a kanal 5C se vysila docela casto. Takze mozne to je. Treba by to vysvetlovalo i ten slabsi signal co ted je. Driv byl 5C nejsilnejsi. Zkusim to zase za 14 dni. Teba bude nejaka zmena.

 Jinak jsem si vsiml zajimave informace. Tedy alespon teoreticky. Kvuli tomu bych nikam necestoval ;) Treba se neceho podobneho dockame i u nas.

Bayern
12A Regensburg [miFriends-DMB-Pilotprojekt]