Autor Téma: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?  (Přečteno 132450 krát)

José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #120 kdy: 22. 10. 2011, 19:56:26 »
No u mne to tak složité není. Ten bargraf v podstatě kopíruje kvalitu těch procent, ale trochu jinak. Dochází tam ke zpoždění vůči zvuku a to někdy i dost značnému, tedy přijímač dává přednost přehrání a pak teprve zobrazení nějakého toho infa. Pokud je v nějakém velmi dobrém signálu a ten mu vypadne na 0, umí to dopočítat, ale musí jít o velice krátkou dobu výpadku, dejme tomu do 2 sekund. Přijímače se trochu liší. Vy máte do předělu 5 čtverečků a za předělem 10 čtverečků. Já mám do předělu 4 čtverečky a za předělem 11 čtverečků. Mám tedy tu předělovou čáru o jeden čtvereček posunutou směrem k začátku té čáry. Tak kvalita na STA / tedy zesilovač i anténa STA, zatím nikoli, moje / je taková, že večer a ráno má 7 čtverečků, tedy 4 čtverečky do předělové čáry a 3 čtverečky nad předělovou čárou. To stačí k tomu aby to bezproblémově hrálo. Jak se začne blížit poledne, začne se to postupně zhoršovat, dejme tomu úbytek jednoho čtverečku za hodinu. A dostane se to o ty 3 čtverečky nad čarou méně, tj. jen na 4 čtverečky do předělové čáry. A přestane to zhola hrát.
Ještě jsem vypozoroval rozdíl mezi bargrafem a procenty na prutové anténě a na STA. Tedy u prutové antény je ta podobnost grafu a procent ještě vyšší, tedy dejme tomu 80% signálu má 8 čtverečků bargrafu apod. Ovšem na STA sice je signál, ale není bargraf. A když není bargraf začne to zkuhrat. Ale může dojít i k opačné situaci. Procenta nejsou nic moc, třeba jen 50%, stává se třeba právě po ránu, ale bargraf vykazuje 7 čtverečků a hraje to v pohodě. Tedy ten bargraf spíše zobrazuje kvalitu nežli ta procenta, která možná spíše zopbrazují intenzitu, ovšem jsou označeny jako kvalita, pak nevím, co zobrazuje bargraf, ale je v podstatě důležitější, pokud je třeba jen 2 čtverečky nad předělovou čarou a nekolísá, tedy je tam stabilně, hraje to. Na druhou stranu už mi i hrál a měl čtverečky jen dva. Takže je to trochu záhada, to je pravda.
Tak jak popisujete to lítání od 0 do 100 a zpět, to mi dělá. když se blíží bouřka apod. Jinak, když je klidné počasí, tak je to stabilní. Tedy má to těch svých 7 a ani se to nehne a pak to také perfektně jde. Jak to začne takto lítat, tak se mění počasí a pak to může udělat prakticky cokoli. Tedy i v době kdy to nechodí, normálně běžet anebo i naopak v době kdy to normáloně chodí, neběžet.
« Poslední změna: 22. 10. 2011, 20:02:38 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #121 kdy: 23. 10. 2011, 08:37:29 »
Tak mi to nedalo a "pošťuchování" Chozého nakonec vyústilo v ještě jeden pokus. Na mapě jsem vyhledal směr na Hohe Linii a po ránu vylezl na střechu a anténou pootočil jen o 20°! Po návratu k přijímači zůstal MUX 12D z Hoher Bogenu na všech maximálních hodnotách a kvalita MUXu na kanálu 11D byla přece jen o poznání stabilnější. Nedočkavě jsem proto spustil nové proladění a když hned na počátku naskočilo číslo 18, bylo jasné, že MUX 5C z Hohe Linie se identifikoval. Moje naděje, že nezůstane jen u identifikace se naplnila. U všech 18 stanic zmizely otazníky a stanice hrály. V síle a kvalitě srovnatelné s již dříve zachyceným MUXem z HL. Během psaní tohoto příspěvku poslouchám oblíbenou stanici Chozého = RADIO BOB! bez jediného pazvuku, jako příznaku slabého signálu.

Na ilustracích uvádím mapovou situaci, průběh ladění, vzorek z přírůstku 18 stanic z Německého MUXu a údaje o příjmu RADA BOB!.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #122 kdy: 23. 10. 2011, 09:13:21 »
No vidíte to a je to. Teď už to můžete klidně zazimovat a jet domů. Teď už máte opravdu HB+HL. A více z toho na chalupě v DAB/DAB+ už asi nedostanete. Na to, že jste ještě před půl rokem měl totéž v poli mezi komáry, je to očividný pokrok. Takhle už bych řekl, že je to v pohodě.

Jen jste popletl ty mé oblíbené stanice. RADIO BOB! jako hessenskou stanici s classic rockem jsem sice typoval, že by mne mohla zajímat, ale ona z počátku vysílala pouze demo smyčku a rozhodovalo se, zda tam vůbec bude, byly tam nějaké problémy s propagací sexismu, / ono to má nějaké kontaktní pořady a puberťáci v nich žvaní o sexu /, které se nějakým kontrolním úřadům, nezdály vhodné aby to šlo po celém Německu v DAB+, no na konec se zúčastnění nějak dohodli / mělo se to vypípávat, pouštět se záznamu a cenzurovat / a pustili to... Ale po několika posleších jsem to označil spíše za pop rock, nazval to horším českého rádia HEY a v podstatě to neposlouchám...

Takže z tohoto muxu 5C já mám nejoblíbenější a hraji si denně ABSOLUT RADIO a občasně LoungeFM, což je rakouská stanice s Chilliout, tedy právě to, co nedalo Teleko do svého muxu z toho balíčku RTL 102.5...

Plus jsem si v poslední době oblíbil ještě i Deutschlandfunk, protože jsem zjistil, že tam občas dávají velmi zajímavé věci... Což sice vím asi tak 20 let, ale nesledoval jsem jí poslední roky, takže jsem nevěděl jaký je aktuální stav. To už není vím, takže ta se u mne dostala na třetí místo. Tedy ABSOLUT RADIO, LOUNGE FM a DEUTSCHLANDFUNK, na zbytek kašlu, včetně BOBa.

Z toho bavorského muxu 1 by to pro mne byla jednoznačně ROCK ANTENNE, kterou jsem roky poslouchal denně z DVB-S / v době, kdy v ĆR ještě nevysílal Beat /

A z té bavorské dvojky by to jednoznačně bylo BAYERN DREI, které jsem poslouchal roky z FM v Praze.

Takže v podstatě z toho, co Vám tam nyní jede v DAB/DAB+ bych si vybral Absolut rádio, LoungeFm, Deutschlandfunk, Rock Antenne a Bayern 3. Což je asi tak pro mne 5 přijemných stanic. To už považuji za velice slušné.

Protože z českého FM, já si u nás z 30 stanic dokáži vybrat 3, tedy Beat, Hey a Vltavu.

Mně bohužel jde jen to 5C a teď tam mám to LoungeFM a před chvílí jsem tam měl od 8 hodin, kdy mne to vzbudilo to Absolut Rádio, které je z toho i podle mne i podle německé kritiky, nejlepší.
/ Tedy o BOBu a o LoungeFM napsali, že jsou jako auta, co jedou se zataženou ruční brzdou. Ovšem k tom já jsem poznamenal, že možná, když by LoungeFM odbrzdilo, že už by to na mne bylo příliš a že to už bych třeba nevydržel a že mi takto vyhovuje./

Jinak Rock Antenne považuji za bezchybnou. A BAYERN 3 prošlo podobnou věcí jako český Radiožurnál. Tedy byla to skvělá stanice, která mne ovlivnila asi nejvíce, ze všech stanic. Jenže, když začala vysílat Antenne Bayern/ má být také v únoru zařazena do bavorského muxu 1/ tak B3 se začalo prasit až se úplně zprasilo. Tedy stejné, co udělal RŽ pod vlivem F1 a Impulsu. Tedy nesmyslný boj veřejnoprávní stanice o posluchače s komerčním sektorem. Ovšem Němci si to uvědomili. Tedy Bavoráci. A už někde před 10 lety řekli, že takhle ne. A že to není cesta a že veřejnoprávní rozhlas má být jiný, nežli komerčky. A pustili se do opravy. Osobně jsem to odhadoval tak, že se jim podařila zatím na 30%. Ale zdá se, že už je to zase lepší a lepší. Tedy byl jsem upozorněn na některé pořady od 20,05 které si mám poslechnout a které už stojí za to...

No v každém případě 3 muxy máte. A pokoušet se o lokálky z Mnichova a Ingolstadtu, to už vidím jako dosti beznadějné. Takže nyní už jen můžete v pohodě na jaře sledovat přesuny v rámci těch muxů, které dozajista budou. Tedy o některých už víme. Jako bude to přidání 5 stanic do mux 1 atd. Nyní máte v Merklíně shodnou nabídku jako p.Hajčiar v Klatovech. Tedy vše z HB a vše z HL.
Teď už je to jenom na nich, co kam přesunou, co přidají a co uberou atd. atd.

Na druhou stranu, když mně mohl jít při extrémních podmínkách Berlín./viz. 2 fotky v mém profilu/
Proč by někdy nemohl ten Ingolstadt naskočit Vám, že ?
/viz. mapky./
Až tu zase Dxteři začnou příští rok psát jak chytili na VKV Švédsko apod. A Vám vylítne u HL signalizace na plno, tak prostě spustíte autotune a uvidíme. Třeba Vám pojedou i půl dne na chalupě i ty 2 lokálky...

V každém případě, těch lokálek teď jede po Bavorsku 5.
Ale celkem je jich naplánováno 20.
A z toho 2 se týkají i Vámi zachycených vysílačů a to:
6D Hoher Bogen 8kW
12A Hohe Linie 5kW
Ale kdy je tam dají, tak to ví tak pán bůh...

V zásadě by to přineslo jen tyto stanice:
charivari (128kbps DAB)
Chickenfoot (128kbps DAB+)
gong fm (128kbps DAB+)
Ale ta kvalita u těch dvou je zajímavá ! To je v kvalitě CD a jediné, co máte o takovém bitráte je TEST BR KLASSIK mux BR Bayern 2.

Oni to budou muset asi hodně popřehazovat. Také mají plánováno 5 zemských bavorských muxů. A jedou dva. Ale v první fázi by měly jet prý 3. Ale u toho B3 ani nemají stanoviště, kde jako má být. Ale někde psali, že 3 zemské by měly jit. A rozdali rovnou na 5. Ale s třemi se tak nějak počítá. Ale kde všude má být třetí ? Nikde to nepíšou... Ale minimálně bude asi jako dvojka a trojka, ne ? Takže pak také i na těhle dvou vysílačích. Takže ono se tam toho asi bude dít ještě vcelku dost.

V každém případě teď by měli dát ten mux dva i na HB, takže ten by měl změnit kvalitu z těch 75% HL na těch 100% HB. Ovšem jestli to udělají ? Nebo zase odloží ? Ještě na to mají asi týden. Zhruba.

« Poslední změna: 23. 10. 2011, 13:27:00 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Petr Hajčiar

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #123 kdy: 23. 10. 2011, 20:35:24 »
Na satelitu Astra 19,2, kmitočet 12,633/H, identifikace kanálu tuším Radio MagicStar promo, běží informační smyčka o "digitálním rádiu" - DAB v Německu se zaměřením na Bavorsko. Formou slide show se tam prezentují veřejnoprávní i soukromé stanice, včetně těch z regionálních muxů. K tomu jako audiostopa hraje Radio MagicStar z mnichovského lokálního DABu.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #124 kdy: 23. 10. 2011, 23:38:29 »
...Jen jste popletl ty mé oblíbené stanice. RADIO BOB!
Tak to se omlouvám. Ale neměl jsem čas detailně zkoumat všech 18 nových stanic a tak jsem si vzpoměl, že jste kdysi Chozé tuto stanici nějak komentoval a zkusil jí "okoštovat". Tak jsem jí naladil a během psaní příspěvku mi vysílaná hudba, jako kulisa, vyhovovala. Často jsem dříve zkoušel Rock Antenne, kde mne nalákal jejich slogan "jen hudba, žádné slovo" a ve skutečnosti se tam vykecávají na můj vkus až moc často a dlouho. >:(
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #125 kdy: 24. 10. 2011, 06:12:20 »
Tak to je úplně jedno ne... Tak na Rock Antenne kecají dost... Na tom Radio BOB! kecají taky a jdou tam reklamy atd... Není to ono... Dejte si to Absolut rádio nebo to LoungeFM, podle mne jsou obě o třídu výše... Tedy bez reklam a bez keců.... Na Lounge FM nemluví vůbec, jen vždy řeknou větu : ,,Posloucháte relaxační rádio..." Nebo nějakou její odbodu v podobném duchu... Celkem jsem jich slyšel asi 5 různých... A na Absolut rádiu odpoledne a večer nemluví také vůbec, jen v 3/4 na celou jsou zprávy, které trvají 2min, tj. řeknou 3 nejdůležitější informace. Dopoledne se může stát, že tam někdy trochu hovoří, ale nijaké zásadní dlouhé vykecávání to není... Jak jsem řekl, mně z tohoto muxu nejvíce sedí ta dvě zmíněná, tedy Absolut radio a LoungeFM. Z toho bavorského privátního ta Rock Antenne a z toho bavorského veřejnoprávního ta Bayern 3. Jak jsem chytil ten braniborský mux, tak z něj bych si vybral tu FH Europa, tedy WDR 5 Funkhaus Europa, což je o World Music, tedy třeba 2 hodinový přenos lidovek z Finska, Norska apod. S tímhle začalo Multikulti Berlin, ale to pak později pro nedostatek posluchačů zkrachovalo, tak to začali dělat tihle WDR a těm se to zatím daří, tedy oni vznikli těsně před koncem Multikulti Berlin a chvilku asi rok, možná rok a půl jela obě společně. A pak Multikulti Berlin zkončilo a už je jen tohle WDR. No a z toho saského to MDR Sputnik. To je bývalá eNDéRácka stanice jejich svazu mládeže, tedy obdoba československého E+M z kterého se pak na Slovensku stalo Rock FM a později Radio FM, u nás ho pak nahradilo Radio Wave. Tak to východoněmecké také mělo pár krát na mále a chtěli ho zrušit, ale pak ho nechali a chytlo se to. Z počátku tam byly odborné námětové pořady o všem možném od World Music po Heavy Metal. Později už přešli víceméně na techno. Nic méně třeba pořad o World Music Makossa si tam nechali. No uvidíme, kdy to v tom Sasku pustí. Oznámený termín, konec roku 2011 také žádné přesné datum. Jsem velice zvědavý, co to udělá, tedy zda bude rozdíl mezi Saskem a celoněmeckým také takový jako je u Vás mezi Bavorskem a celoněmeckým. Uvidíme. Tedy uslyšíme. Tedy snad. Někdy.

« Poslední změna: 24. 10. 2011, 07:08:24 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #126 kdy: 24. 10. 2011, 11:33:10 »
... No uvidíme, kdy to v tom Sasku pustí. Oznámený termín, konec roku 2011 také žádné přesné datum. Jsem velice zvědavý, co to udělá, tedy zda bude rozdíl mezi Saskem a celoněmeckým také takový jako je u Vás mezi Bavorskem a celoněmeckým. Uvidíme. Tedy uslyšíme. Tedy snad. Někdy.
Až ty Drážďany spustí s 10 kW, tak zkusím příjem i v Praze. Terénní profil sice není příhodný, ale co kdyby? Přibližný směr antény na mé oblíbené lokalitě (kupole bývalé radarové věže ČHMÚ) odhadnu podle Bukovky. Tak zatím končím se stejným "uvidíme"?!  :o ::)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #127 kdy: 24. 10. 2011, 22:18:13 »
Já bych nebyl pesimistou. Rádio na VKV mi tu hraje bez problémů, občas se objeví i TV. Vydržet! Fandím vám. ;)
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #128 kdy: 24. 10. 2011, 22:35:37 »
Já bych nebyl pesimistou. Rádio na VKV mi tu hraje bez problémů, občas se objeví i TV. Vydržet! Fandím vám. ;)

Hm...A Vy máte VKV a DVB-T z Drážďan nebo z Löbau, to je totiž docela rozdíl. Hlavně v profilu terénu. Až bude DAB na Löbau tak tady poběží na prutovou anténu jakéhokoli přijímače a běžně v autorádiu. Ale otázka zní, kdy bude na Löbau ? Je tam plánováno. Ale to může být klidně až po roce 2015. Na víc je tam plánovaný jen ten saský mux, takže celoplošný stejně bude nejblíže v Drážďanech.
Ovšem p.Mikuláštík, co tu měl tu recenzi o tom Pure One Mini, ten celoplošný na střeše domu na Barandově chytil na prutovou anténu toho přijímače. Takže proč by nemohl jít chytit jinde ? Když se použije anténa pro dálkový příjem a zesilovač ? Nejspíše mohl. Nic méně znovu se ptám Vy chytáte Drážďany nebo Löbau ? Protože to, že vám jde nějaké Lausitz a RTL Hitradio Sachsen a PSR apod. To nehraje roli, to vše vysílá Löbau plus 3 muxy DVB-T.

Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #129 kdy: 24. 10. 2011, 22:39:35 »
José, snad si nemyslíte, že nevím, co chytám za vysílače? Samozřejmě, že chytám Drážďany a pro zajímavost třeba i tu vaši Zittau - lokálka R.SA. ;) Na VKV se to chytá jinak, ale přechodem na digitál půjde dálkový příjem do kytiček...
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #130 kdy: 24. 10. 2011, 23:05:34 »
Jo, na tu lokálku z Žitavy si pamatuji, že jste tady o ní psal... No dobře... Tak Vám chodí tedy na VKV Drážďany...

Nic méně, dálkový příjem VKV šel do kytiček v ČR už před 15 lety. Právě proto vymysleli DAB. Tedy nedávno jsem se zcela seriozně dočetl, že hlavním důvodem zadání požadavku vývojářským firmám na vývoj digitálního audio formátu pro zemské digitální vysílání bylo právě neuvěřitelné zahumusení a prakticky nepoužitelnost analogového FM všude na světě.

Což je asi pravda, když zde dochází po revoluci i takovým nepochopitelným věcem, že jeden žabožrout z Francie si spustí v Praze na 88,2 jakousi Evropu 2 a pak si spustí na 88,1 tutéž Evropu 2 z Ještědu a pak, když to udělá a projde mu to přes všechny dozorčí orgány jako jsou ČTÚ a RRTV, tak je z toho vytřeštěný, že ruší sám sebe a že se mu směje půl republiky...

Ale není bohužel samozřejmě nikde napsáno, že až budou po FM rozdělovat multiplexy  pro DRM+, že to udělají lépe... A že bude moci dálkový příjem FM, tentokrát digitálně s DRM+, opět začít.

Ledacos o možné budoucnosti už nasvědčuje zasírání UHF s DVB-T, respektive neschopnost to rozdělit tak aby všude měli v pohodě 3 celoplošné muxy... Jak je vidět umí také dobře vyrobit situaci, kde ruší sami sebe, tedy Černá hora a Ještěd, kanál 60.... Takže Prima Love není možné z DVB-T u nás aledovat...

Uvidíme, co se stane až 1.11.2011 odstartuje RTM a zda Prima Love nevstoupí do jejich multiplexu z důvodů nepoužitelnosti K60.




« Poslední změna: 25. 10. 2011, 06:31:29 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #131 kdy: 25. 10. 2011, 04:44:39 »
ZMĚNA V CELONĚMECKÉM MUXU 5C !

1.11.2011 v něm začne vysílat RADIO SUNSHINE LIVE.


Nadále v očekávání:
- start muxu BR Bayern 2 na Horním vršku o 10kW do konce řijna 2011
- start muxu Sachsen 1 o 10kW v Drážďanech do konce roku 2011
- start 5 nových stanic v muxu Bayern 1 do konce ledna 2012


« Poslední změna: 25. 10. 2011, 07:22:16 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Jan Mouca

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 118
    • ICQ komunikátor - 25256439
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #132 kdy: 25. 10. 2011, 08:04:04 »
Tak blahopřeji p. Pamětníku k odchytu kanálu 5C. Já zde v Plzni v dolíku u řeky nemám z toho kanálu ani "ťuk". Mnichov se mi naladí ale signál nula. Kanál 11D mám pod hranicí zaručeného příjmu. Jak jsem ale viděl z Vaší fotky displeje je 5C těsně nad hranicí spolehlivého příjmu.
« Poslední změna: 25. 10. 2011, 11:56:53 od Jan Mouca »
DAB: Revo Pico RS, Albrecht DR 301, iRiver B 20, Sangean DDR31+, Noxon DAB Stick.


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #133 kdy: 25. 10. 2011, 08:57:11 »
ZMĚNA V CELONĚMECKÉM MUXU 5C !

1.11.2011 v něm začne vysílat RADIO SUNSHINE LIVE.
Díky José, o téhle změně vím. Chtěl jsem vám to na odpoledne připravit jako jednu z novinek. ;)
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #134 kdy: 25. 10. 2011, 09:22:03 »
Tak blahopřeji p. Pamětníku k odchytu kanálu 5C. Já zde v Plzni v dolíku u řeky nemám z toho kanálu ani "ťuk". Mnichov se mi naladí ale signál nula. Kanál 11C mám pod hranicí zaručeného příjmu. Jak jsem ale viděl z Vaší fotky displeje je 5C těsně nad hranicí spolehlivého příjmu.
Děkuji. ;) Příjem 11C mám na chalupě po přesměrování antény na Hohe Linii zatím uspokojivý, zlepšil se oproti původnímu nasměrování, o 20° jinému, na Hoher Bogen. Jaký bude dlouhodobě kvalitní příjem z 5C, to teprve uvidím. Přiznáván, že to mohl být i jen dočasně dobrý stav po ránu, při mlze a asi i inverzi. Ale za tu asi hodinu sledování hudby ze stanice RADIO BOB! se neozval ani jediný zvukový artefakt nekvalitního příjmu. Na údaje bargrafu, ani % kvality se u Evoke Flow nedá hledět jako skutečné hodnoty, popisující a zaručující spolehlivost příjmu. V archivu mám dost záběrů na displej, kdy počet čtverečků i procent výrazně poklesl, ale na zvuku se to neprojevilo. Na druhé straně, při příjmu 11C za původních podmínek, bylo někdy slyšet poruchy v příjmu, i když % a bargraf ukazovaly standardní hodnoty. Jak jsem daleko a zaručeně od hranice spolehlivého příjmu 11C a 5C proto moc neřeším. Zatím mi to stačí a pořád mám na chalupě k dispozici tisíce netových rádií i bez zapnutého počítače.  :D Stále uvažuji o pořízení 14-i prvkové Yaginy pro DX pokusy, ale na trhu není pro celé III. pásmo, jen pro skupinu 3 kanálů. A to je pro obsáhnutí současných 5, 11 a 12 kanálu možná problém. K reálnému grafu zisku těchto antén jsem se zatím nepropracoval, abych nakonec neskončil s více tříkanálovými anténami. Také by pravděpodobně pomohl laděný kanálový zesilovač, nebo alespoň jen na III. pásmo. Ale výrobci a prodejci, s příchodem DVB-T a zatímním nerozšířením DABu, tento segment antén a příslušenství momentálně nepodporují. A doba, kdy jsem si s nadšením takové věci pořizoval na koleně, ta už je bohužel za mnou.

Oprava : chybně jsem uvedl kanál 11C, měl to být 11D!!! :-[
« Poslední změna: 25. 10. 2011, 10:56:43 od Pamětník »
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další