Autor Téma: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?  (Přečteno 228997 krát)

Petr Hajčiar

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #90 kdy: 13. 10. 2011, 09:15:33 »
Jinak já se v tom hrabaje a hrabaje a stále nic nenalézaje, nalezl jsem alespoň 2 pěkné mapy těch dvou bavorských multiplexů. / I když tento měsíc přestanou platit. Tedy měly by přestat platit. A nevím jestli už na ně náhodou odkaz zde někde není.../

http://www.br-online.de/content/cms/Universalseite/2009/08/21/cumulus/BR-online-Publikation-ab-10-2010--192277-20110629113742.pdf

http://www.br-online.de/content/cms/Universalseite/2010/04/23/cumulus/BR-online-Publikation-ab-10-2010--192276-20110629113712.pdf

Tak a až teď jsem o tom konečně našel tuto stručnou informaci:

Stand: 12.10.2011 Aktuell

Auf Digitalradio (DAB/DAB+) haben B5 plus und B5 aktuell jeweils neue Kennungen (Service-Ids) erhalten. Um die beiden Programme auf Digitalradio weiterhin zu empfangen, müssen Sie einen Suchlauf am Ihrem Digitalradio-Gerät (DAB/DAB+) starten.



Ano, to je ono. Jen kvůli dvěma stanicím to bylo třeba znovu naladit...
A ty mapy... pěkné, ale použitelné jen pro nejhrubší orientaci. Ten druhý mux mi jde daleko za hranicí pokrytí... a vůbec to ořezávání na státních hranicích >:(

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #91 kdy: 13. 10. 2011, 20:08:40 »
DAB+ Bayern 1

Původní

BR-Klassik (192 kbps)
B5 plus (96 kbps Mono)
Bayern plus (128 kbps)
on3radio (128 kbps)
(freie Kapazität) (72 kbps DAB+)
(freie Kapazität) (72 kbps DAB+)
(freie Kapazität) (72 kbps DAB+)
ROCK ANTENNE (192 kbps)
Radio Galaxy (160 kbps)
 
Současný

BR-Klassik (192 kbps)
B5 plus (96 kbps Mono)
Bayern plus (128 kbps)
on3radio (128 kbps)
ROCK ANTENNE (192 kbps) [plan: 72 kbps DAB+]
Radio Galaxy (160 kbps)
[plan: Mega Radio (Bayern) (72 kbps DAB+)]
[plan: rt1 in the mix (72 kbps DAB+)]
[plan: Absolut Relax (72 kbps DAB+)]
[plan: Antenne Bayern digital (72 kbps DAB+)]
[plan: Antenne Bayern Info digital (48 kbps DAB+)]

DAB+ Bayern 2

Původní

Bayern 1 (OberBayern) (160 kbps)
Bayern 1 (Mittel-/Oberfranken) (72 kbps DAB+)
Bayern 1 (Mainfranken) (72 kbps DAB+)
Bayern 1 (NiederBayern/Oberpfalz) (96 kbps DAB+)
Bayern 1 (Schwaben) (72 kbps DAB+)
Bayern 2 plus (Nord) (80 kbps DAB+)
Bayern 2 (Süd) (160 kbps)
Bayern 3 (160 kbps)
B5 aktuell (72 kbps DAB+)
BR Traffic News (48 kbps Mono)
BR-Testkanal (128 kbps DAB+)
 
Současný

Bayern 1 (Oberbayern) (160 kbps)
Bayern 1 (Mittel-/Oberfranken) (80 kbps DAB+)
Bayern 1 (Mainfranken) (80 kbps DAB+)
Bayern 1 (Niederbayern/Oberpfalz) (80 kbps DAB+)
Bayern 1 (Schwaben) (72 kbps DAB+)
Bayern 2 plus (Nord) (80 kbps DAB+)
Bayern 2 (Süd) (160 kbps)
Bayern 3 (160 kbps)
B5 aktuell (80 kbps DAB+)
BR Traffic News (48 kbps Mono)
BR-Testkanal (128 kbps DAB+)

Takže to nebude jenom o číslíčkách.
U muxu 2 je tam vidět určité navýšení bitráte u některých stanic.
/ U jiných ovšem naopak snížení, došlo tam tedy k jakési optimalizaci a přehodnocení bitráte muxu.../

A u mux 1 jak jsem velice správně odhadl toto přečíslování je přípravou
na zařazení dalších stanic...

Pozn.: V mux B2 ten na TESTU je vysíláno BR-Klassik, tak je i možné, že potom by mohli po ukončení testu vypnout BR-Klassik v mux B1

Takže alespoň, že někde je do určité míry jasno... Ale trochu mi vrtá hlavou ten mux DAB+ Deutschland, kdy jsem minimálně 3x narazil na informaci, že říjnem tedy byly všechny práce v něm ukončené a takto, že už to zůstane a je to definitovní. Což by tedy znamenalo, že už nic nepřijde an neodejde a že se všichni konečně dohodli a že to takhle bude. Na druhou stranu jsem narazil na ojedinilou informaci, že v řijnu by mělo být přidáno radio RemiX, které mělo být jako náhrada za Sunshine Live a stále na některých místech figuruje jako plán Sunshine Live.... Tak, že v podstatě nelze zjistit, co je vlastně pravda a co platí, nic méně asi budu věřit tomu, co převažuje, tedy, že je to takto definitivní a že žádná Litera ani RemiX ani Sunshine Live už nebudou....

Je tohle ještě ve hře ?

sunshine live (72 kbps DAB+ kbps DAB+)
RemiX (74 kbps DAB+)
Litera (74 kbps DAB+)

Nebo už to dávno není ve hře ?
V prvních informacích, ještě před zapnutím 1.8.2011
figurovala ještě tato rádia...
Ale o těch už se nemluví, tak to už je asi passé

ERF Pop (36 kbps DAB+)
Radio 3.0 (64 kbps DAB+)
UIP - Urban Independent Pop (64 kbps DAB+)

Ale o tamtěch, se ještě, tak trochu mluví, takže nevím...


Další otázkou je samozřejmě Sasko, to nejen, že si to odsunulo na konec roku, ale stále má 3 stanice jako double. Otázka zní...Budou odpojeny ? Budou nahrazeny jinými ? Co se tam stane ?


No alespoń,že z těch Bavoráků vypadlo nějaké to info...



« Poslední změna: 14. 10. 2011, 07:01:05 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Petr Hajčiar

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #92 kdy: 14. 10. 2011, 09:27:57 »
Skvělá práce pane kolego José, Vy jste úplný investigativní žurnalista :)

Co se týče bavorského DABu, tak veřejnoprávní okruhy BR by měly postupně kompletně přejít do multiplexu 2 (ne nadarmo se tento identifikuje jako "BR Bayern"). To je informace z webu BR. Multiplex 1 (identifikace "Bayern") by tedy časem logicky obsahoval jen soukromá rádia.
Jinak, zvýšení bitrate z 72kbps na 80kbps DAB+ u stanice mluveného slova, to je tedy velkorysost (B5 aktuell v muxu BR Bayern).

Co se týče náplně muxu DR Deutschland, mám jen postřeh ke stanicím ERF, původně tam měly být dva programy ERF s bitrate 36 kbps, nakonec se asi rozhodli pro jediný s 72 kbps.
Já z tohoto muxu ovšem nejvíc poslouchám LoungeFM... Jako ranní budík to není špatné  :)
« Poslední změna: 14. 10. 2011, 09:31:21 od Petr Hajčiar »


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #93 kdy: 14. 10. 2011, 10:22:40 »
Co se týče náplně muxu DR Deutschland, mám jen postřeh ke stanicím ERF, původně tam měly být dva programy ERF s bitrate 36 kbps, nakonec se asi rozhodli pro jediný s 72 kbps.
Já z tohoto muxu ovšem nejvíc poslouchám LoungeFM... Jako ranní budík to není špatné  :)

To jste mne předběhl, protože jsem přemýšlel, zda se o tom mám zmínit nebo ne a pak jsem se na to vykašlal... Já právě také poslouchám z toho muxu jen Absolut Radio nebo LoungeFM nebo Radio BOB! a těm ostatním nevěnuji pozornost. Napřed jsem věnoval hodně času Absolut radiu. Pak LoungeFM. Pak BOB !. A z něj jsem se vrátil zase k Absolut radiu. Takže se nechávám budit Absolut radiem. Už z analogové Astry jsem znal ERF 1 a ERF 2 , přičemž na ERF 1 bylo spíše mluvení a na ERF 2 se více hrálo. Vnímal jsem, že zde má být zařazeno ERF a ERF POP, což by tak odpovídalo tehdejšímu vysílání na té analogé Astře. Mohlo se to za ty roky takto přejmenovat. Jenže bylo zařazeno pouze ERF. Jenže a toho jsem si právě nevšiml kdy. To bylo změněno. Ono tam není ERF. Ono je tam nyní ERF Plus. A to jsem zjistil až dnes, též jsem ještě věnoval pozornost tomu fotbalovému kanálu 90elf, protože tam se původně hrával pouze Heavy Metal, tedy, když se nehrál fotbal. No a to už neplatí, tedy hrají normálně pop všeho druhu. Dnes ráno, když jsem je pustil hráli např. Queeny a Davida Bowieho.
« Poslední změna: 14. 10. 2011, 10:29:02 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Pavel B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #94 kdy: 14. 10. 2011, 13:34:17 »
Tak mám malé upřesnění(pokud už se to tu psalo prosím za prominutí) ale dneska jsem narazil na tiskovou zprávu BLM(Bayerischen Landeszentrale für neue Medien )ze včerejška tedy ze 13.10.kde se hovoří třeba o tom, že Antenne Bay Digital+Antenne Bay Info Digital dostaly licenci jen pod podmínkou, že Rock Antenne přejde do DAB+ a jak už zmíněno v příspěvcích nad tímto 5 nových stanic dostalo DAB+ licenci
- Antenne Bayern digital (Antenne Bayern GmbH & Co. KG)
- Antenne Bayern Info digital (Antenne Bayern GmbH & Co. KG)
- Mega Radio (Bayern) (Fantasy Bayern GmbH)
- rt.1 in the mix (rt.1 digital broadcast GmbH)
- Absolut Relax (Neue Welle Rundfunk-Verwaltungsgesellschaft mbH & Co. KG.)
Všechno tohle bude vysílat na kanále 12D a startují nejpozději do ledna 2012(Der Sendestart ist bis spätestens Januar 2012 geplant.)


Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pavel B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #95 kdy: 14. 10. 2011, 13:46:27 »
Jinak těch aktualit je tam víc, mimo jiné i o České republice a o regionálních MUXech v Bavorsku http://www.bayerndigitalradio.de/presse/pressemeldungen/aktuelle-meldungen/


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #96 kdy: 14. 10. 2011, 14:54:21 »
Citace
startují nejpozději do ledna 2012(Der Sendestart ist bis spätestens Januar 2012 geplant.)

Tak tohle je důležité, zbytek všechno už vím, ale tuhle informaci jsem nenašel, tajně jsem doufal,
že odstartují už nyní v řijnu 2011, ale to bych po nich chtěl asi moc...

Citace
těch aktualit je tam víc, mimo jiné i o České republice

Jo, na to jsem narazil. Z toho jsem si dělal srandu, že v Německu se píše o tom, že máme v DAB+, RTL,
více nežli se o tom píše u nás... A to jsou jakési italské...To si nedovedu představit, co by se dělo,
když by se podařilo p.Řapkovi získat některé německé u nás populární rádio, např. Sunshine Live...


« Poslední změna: 14. 10. 2011, 14:59:54 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #97 kdy: 14. 10. 2011, 20:00:11 »
Citace
startují nejpozději do ledna 2012(Der Sendestart ist bis spätestens Januar 2012 geplant.)

Tak tohle je důležité, zbytek všechno už vím, ale tuhle informaci jsem nenašel, tajně jsem doufal,
že odstartují už nyní v řijnu 2011, ale to bych po nich chtěl asi moc...

Citace
těch aktualit je tam víc, mimo jiné i o České republice

Jo, na to jsem narazil. Z toho jsem si dělal srandu, že v Německu se píše o tom, že máme v DAB+, RTL,
více nežli se o tom píše u nás... A to jsou jakési italské...To si nedovedu představit, co by se dělo,
když by se podařilo p.Řapkovi získat některé německé u nás populární rádio, např. Sunshine Live...


Kdyz by Sunshine navic ponechal v DABu (MP2), kvuli starsim prijimacum, tak bych se panu Rapkovi klanel jako k bohu a okolo hvezdarny u nej doma bych zavedl "svatyni".

Faktem je, ze v DAB+ v rozumne kvalite se vejde 23 stanic v trochu horsi kvalite (ale porad lepsi jak DRM) az 28 stanic.
Takze prejate stanice by meli mista dost a myslim, ze nemci by s tim souhlasili (uz jsem si s nima dopisoval, kdyz jsem chtel doma spustit na 26MHz DRM jejich stanici s okresnim pokrytim).

Je treba vedet, ze MUX ma kapacitu cca 1.2Mbps, takze je treba spravne rozdelit stanice dle:

 

Plati obecne pravidlo, ze v MP2 (starej DAB) pouziva pro kvalitni stanice 192kbps/dual stereo...mene joint stereo, pro mene "kvalitni" ... ano i Sunshine, mereno na Klinovci... 128kbps joint stereo. 
Pro MP4 (DAB+) typicky plati MP4-AAC (bez +...SBR, bez v2 .... parametric stereo) pri kvalitni stanici 56kbps, pro mene kvalitni 48kbps. Mene casto se pouziva MP4-AAC+ (32/48kbps) a temer vubec MP4-AAC+v2 (32kbps).
Je fakt, ze SBR (AAC+) ani tolik nevadi...da se ztahnout elegantne bitstream i na 32/48kbps.
Mam sve zkusenosti s vysilanim v DRM a DRM+.
Da se vseobecne rici, ze pokud pan Rapek nepouzije "v2-parametric stereo", ale jen AAC+ ve vhodne konfiguraci pro SBR (SBR pouzit az nad 7kHz...tedy AAC pro 30-7000Hz a SBR/AAC+ pro 7000-150000Hz s plnym dual stereem), tak muze snizit celkovy bitstream pro stanici bez problemu na 42-48kbps.
Pokud chce pouzivat i "v2-parametric stereo", tak se da bitstream snizit i na 28-32kbps za predpokladu, kdy pro v2 ponecha v DAB+ rezimu alespon 4-5kbps.
Pro poslechu (pri testech jsem pujcil 2 prijimace kamaradum ... hifistum, jeden z nich je nevidomej) mi rekli, ze subjektivne (i me se to tak jevi) je "v2" znat zhorseni zvuku nez v pripade bez "v2". 
Zkratka se musi opatrne s nastaveni kvality nastaveni kompresoru MPEG4-AAC+v2.
Kdyz jsem s klukama testoval 20kHz DRM na 21MHz plne dvoukanalove AAC pri 48kbps...nejlepsi zvuk, tak jsme testovali i ruzna nastaveni pri "v2", aby to alespon subjektivne znelo nejlepe (prijimace byli zapojeny na sluchatka i domaci Hifi soustavu) zjistili, ze standardni 2kbps pro 9/10kHz stavajicih stanic na DV/SV/KV je opravdu malo (DAB+ a DRM/DRM+ maji stejnej kodek MPEG4-AAC/AAC+/AAC+v2/AAC+v5 a to dokonce i MPEG4-HVXC/CELP, proto pisi i o mojich pokusech s DRM).
Z mnoha testu bylo idealni dat "v2" alespon 4kbps...lepsi je vsak minimum 5kbps, supr uz bylo 6kbps.
Takze pokud by chtel pan Rapek usetrit, tak nejlepsi by bylo pri MPEG4-AAC+v2 v 32kbps rezimu toto:
20kbps pro MPEG4-AAC 
6kbps pro SBR v AAC+ 
5kbps pro v2 v AAC+v2
60bps pro RDS-EPG info text. 
Na vysvetlenou, 32kbps je celej bitstream, ale asi 0.8kbps zabira samotnej stream bez zvuku ci koncovych dat.
Takze je treba pocitat asi 31.2kbp pro realna data.

Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #98 kdy: 14. 10. 2011, 20:23:36 »
Citace

Kdyz by Sunshine navic ponechal v DABu (MP2), kvuli starsim prijimacum, tak bych se panu Rapkovi klanel jako k bohu a okolo hvezdarny u nej doma bych zavedl "svatyni".


U mne by si šplhl, když by tam získal CAROLINE http://www.radiocaroline.co.uk/#home.html to bych mu třeba i poslal bonbonieru nebo lahev vína...

Jinak pokud bych měl v ČR definovat 2 nejoblíbenější německé rozhlasové stanice.

Šlo by jednoznačně o Bayern 3 a právě o Sunshine Live http://www.sunshine-live.de/
Jelikož B3 je veřejnoprávní, tak to by mi přišlo poněkud nevhodné, míti ho v jiném státě v muxu.
Ale u Sunshine Live by to samozřejmě možné bylo, nehledě na to, že jejich majitel v ĆR legálně podniká a vlastní u nás rádia Impuls a Rock Zone.

http://www.regiocast.de/unternehmen/beteiligungen/

Pokud by se mu něco takového zdařilo, tedy míti Sunshine Live v muxu TELEKO DAB, byl by to samozřejmě nářez právě ohledně Německa, kde mělo být v tom celoněmeckém muxu DAB+Deutschland a není tam a asi už tam nebude. Takže by Češi vytřeli Němcům tímto způsobem zrak tak to by byl opravdu gól, tedy velice povedený vtip a to by bylo fakt haló... Tedy si myslím...

Jinak přemýšlím o jakých stanicích tu ještě Češi tak nejvíce mluví ? No celkem se dost poslouchá Lausitz.

A je možné, že se priority se zavedením DAB trochu změni nebo posunou, protože já si třeba oblíbil např. Absolut radio a už se i mluví o LoungeFm a to nejen zde, ale i jinde. Ovšem to nejsou Němci, ale Rakušané v německém muxu.

http://www.lounge.fm/

Proto mne celkem nemile překvapilo, že nevyužil té možnosti u toho RTL 102.5 http://player.rtl.it/?wr2ld=5 a nemá tam ten kanál COOL...

No uvidíme, snad ještě něco do muxu TELEKO DAB schrastí...


« Poslední změna: 14. 10. 2011, 20:51:09 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #99 kdy: 14. 10. 2011, 20:36:59 »
já už chci Ještěd anebo Černou horu! ;)
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #100 kdy: 15. 10. 2011, 07:13:04 »
já už chci Ještěd anebo Černou horu! ;)

Mně by to teoriticky také mohlo běžet už z Černé hory. Jsem sám zvědavý, co bude dříve. Zda saský mux v Drážďanech nebo TELEKO DAB na Černé hoře nebo TELEKO DAB na Ještědu. Pořadí bych typoval, jak jsem to napsal. Drážďany a saský mux a pak mux na ČH a pak někdy mux na J. Zatím mi jde celoněmecký Drážďany a právě z něj poslouchám BOBa./Radio BOB!./
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #101 kdy: 15. 10. 2011, 09:31:07 »
Citace
Faktem je, ze v DAB+ v rozumne kvalite se vejde 23 stanic v trochu horsi kvalite az 28 stanic.
Je treba vedet, ze MUX ma kapacitu cca 1.2Mbps, takze je treba spravne rozdelit stanice.

No oni někde psali, že v hnusný kvalitě se tam dá naflákat až 43 stanic.

p.Řapek uvedl, že by za optimální považoval 18 stanic.

Tady na DZ / asi jejich soukromý odhad / psali o 20 stanicích na mux.

p.Řapek to má nyní takhle:
 
 ČRo 2             128 kbits/s  DAB
 ČRo WAVE             160 kbits/s  DAB
 ČRo LEONARDO      64 kbits/s  DAB+
 ČRo D-dur              64 kbits/s  DAB+
 ČRo 3              80 kbits/s  DAB+
 ČRo REGION      64 kbits/s  DAB+
 ČRo Česko              40 kbits/s  DAB+
 GAMA RADIO      64 kbits/s  DAB+
 RADIO PROGLAS      64 kbits/s  DAB+
 Radio Vaticana      56 kbits/s  DAB+
 RTL 102.5 FM      72 kbits/s  DAB+
 RTL 102.5 Classis   64 kbits/s  DAB+
 RTL 102.5 Groove   64 kbits/s  DAB+
 RTL 102.5 Italian Style 64 kbits/s  DAB+

Já, podle toho, co tak slyším z toho Německa jakou to má kvalitu,
tedy, že je zatracený rozdíl mezi 64kbits/s a 72kbits/s v DAB+,
by jsem to osobně mírně navýšil a to asi zhruba takto...

ČRo 2 Praha      192 kbits/s DAB
ČRo Wave         192 kbits/s DAB
ČRo Leonardo      72 kbits/s DAB+
ČRo D-Dur          96 kbits/s DAB+
ČRo 3                96 kbits/s DAB+
ČRo Region         72 kbits/s DAB+
ČRo Česko          56 kbits/s DAB+
GAMA RADIO       72 kbits/s DAB+
RADIO PROGLAS   72 kbits/s DAB+
Radio Vaticana    56 kbits/s DAB+
RTL 102.5 FM      72 kbits/s DAB+
RTL 102.5 Classic 64 kbits/s DAB+
RTL 102.5 Groove  64 kbits/s DAB+
RTL 102.5 Italian Style 64kbits/s DAB+

To už by se mi zdálo jako slušná a odpovídající kvalita.
Je prostě třeba si uvědomit, že Praha hraje také hudbu a dobrou hudbu...
Jazz atd. D-Dur pak je v podstatě nadstavba Vltavy. Těch 64kbps/s u D-Dur je opravdu na pováženou...

PROGLAS také hraje hodně hudby a kvalitní hudby. A GAMA přeci sakra nejde ořezávat kvalitní rockovou hudbu.
Takže u těhle stanic jednoznačně 72kbits/s a niko-li méně...

A U DAB to zvednout na maximum tedy 192kbit/s

Viz citace:

---------------------------------------------------------------------------------------------
 TVFreak.cz - Pavel Zubatý - Mrzačení hudby - DAB
---------------------------------------------------------------------------------------------

Co má společného Iron Maiden s dvojicí Eva a Vašek? Mnoho asi ne. Tak co za bicími a el. kytarou dělá Bílá orchidej? Přeladit nejde, protože pak pěvecké duo nahradí šum nebo Hip-hop. Pak nám pomůže jedině internet nebo DAB, digitální rozhlasové vysílání.

Právě vzájemné překrývání rádiových stanic analogového FM bylo jedním z podstatných argumentů pro digitalizaci rozhlasového vysílání.

Stereofonní digitální vysílání  zpravidla používá 128, 160 nebo 192 kb/s. Použití 128 kb/s je jakési minimum, ale to neznamená, že by třeba 160 kb/s mp2 bylo nějakou velkou výhrou. Svědčí o tom i negativní ohlasy posluchačů, když v r. 2006 snížilo BBC u stanice Radio 3 datový tok ze 192 kb/s na 160 kb/s.

Na jaře 2007 proto proběhla několikadenní série testů na Univerzitě v Oslu. Skupinka 4-5 dobrovolníků měla za úkol poslechem sledovat změny v prostorovém obrazu vysokých frekvencí, především u bicích a činelů. V případě široké stereofonní báze docházelo k tomu, že snížením datového toku ze 192 kb/s DAB na 128 kb/s DAB se bicí (činely) posouvaly do středu. Dotklo se to především těchto testovaných skladeb:

        Aha, The sun always shines on TV (Hunting High and Low, Warner Bros, 1990)
        Cardigans, Erase/Rewind (Gran Turismo, Island / Mercury, 1998)
        Salvador Santana, Evil Ways (Song for My Father, Target Spotlight Series, 2007)
        Louise Goffin, Up on the Roof (Song for My Father, Target Spotlight Series, 2007)
        Silje Nergaard, When Judy Falls (Darkness Out of Blue, Universal, 2007).

V případě poslední skladby byl onen rozdíl nejmarkantnější. Dotyčná moderně Jazzová skladba využívá bicích k vytvoření širokého prostorového vjemu, který obklopuje jak ostatní instrumenty, tak vokály. Komprese na 128 kb/s DAB ale tento vjem „zprasila“ do jednoho středového zdroje. Podobně dopadla hloubka stereozvuku. Obzvlášť ženské hlasy trpěly úbytkem hloubky (citelné to bylo např. u skladby od nedávno zesnulé Amy Winehouse, I’m no good). Nekomprimovaná verze tak dovolila slyšet rozdíl vzdálenosti zpěvačky od nástrojů, kdežto u 128 kb/s verze všechny zvuky vycházely jakoby z jedné „lajny“ mezi reproduktory.

Další citelnou oblastí byl soprán. Na mono stanici Moox Live je slyšet zastřený zvuk, který podle měření Univerzity v Oslu odpovídá pokaženým výškám od cca 11 kHz (hranice ultrazvuku se pohybuje kolem 20 kHz). Dva nejmladší dobrovolníci (muži něco málo přes dvacet let) tak dokázali hned rozeznat, že v porovnání s FM rádiem (192kb/s DAB) je u 128 kbps DAB něco vážně v nepořádku. Tento rozdíl nebyl tak markantně vnímán staršími účastníky testů (i když se jejich věk pohyboval třeba kolem 25 let). Rozdíl ve vnímání rozdílu začínal na 14,25 kHz a končil u cca 18 kHz (což je pochopitelné z hlediska biodegradace zvukového ústrojí s přibývajícím věkem).

---------------------------------------------------------------------------------------------
Konec citace.

Takže se obávám, že v muxu TELEKO DAB už žádné místo není, pokud to má být v trochu posluchačsky únosné rovině, tedy konkurovat FM.

192 pro DAB a 96 pro DAB+

Tak by to mělo být !

A to se bavíme pouze o kvalitě FM.

V kvalite CD je pak opravdu onen TESTKANAL v zemských muxech,
kde je vysíláno již zmíněné BR KLASSIK o 128kbit/s v DAB+ a až tato kvalita je rovna kvalitě CD.

Pokud by tedy platila reklama a image u DAB+ , že má zvuk CD, muselo by jít o tok v DAB+ 128kbit/s.

V DAB to ani není možné, protože pak by to musel být tok 256kbit/s...
A běžné přijímače mají strop 192kbit/s tedy jsou stavěny maximálně na kvalitu FM
a nikoli na kvalitu CD !

Ovšem přesto mohou příjmu v kvalitě CD dosáhnout a to za předpokladu DAB+ a 128kbit/s.

Takže je otázka...Bude se náhánět kvantita ? Nebo se spíše půjde cestou kvality ?

Obávám se, že mux je již plný a už je jasné proč Němci mají v některých multiplexech pouze 9 stanic...

Ostatně na závěr možná filozofickou možná marketingovou otázku.

Pokud NET je plný stanic a jsou jich tam desítky tisíc, ale mají nízkou kvalitu...

Neměli by spíše propagátoři DAB+ uvažovat o kvalitě ? Tedy přestat propagovat kvantitu vůči FM a naopak nezačít prosazovat KVALITU ? Tedy jen pár stanic, ale opravdu ve zvuku CD ?

Tedy třeba těch 128kb/s ? Třeba by to byla správná strategie...
Ať má net desítky tisíc, ale pokud je bude mít v kvalitě nízké...

Tak by si DAB+ s vyšší kvalitou našlo své místo...

Ale jestli to chtějí mít v kvalitě 64kb/s tak pak opravdu možná boj o existenci prohrají...

« Poslední změna: 17. 10. 2011, 22:19:01 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - příjem v Praze?
« Odpověď #102 kdy: 21. 10. 2011, 14:00:04 »
Dnes jsem s další širokopásmovou anténou pro III. pásmo a všepásmovým kabelovým předzesilovačem znovu zkusil štěstí v pokusu o příjem DABu z bavorského Hoher Bogenu v Praze. Využil jsem akce s úspěšným testem příjmu DVB-T na novém kanále 42, na který přešel MUX ARD na HB z kanálu 7. O výsledku referuji v jiném vlákně Fóra.

Anténa byla nainstalována v kupoli věže bývalého meteorologického radaru v Praze - Libuši. Směrování na HB bylo definováno příjmem DVB-T ze stejné kóty. Protože DAB přijímač PURE Evoke Flow neposkytuje moc velký prostor pro experimentování s příjmem slabých stanic, první test signálu jsem udělal pomocí klasického DVB-T STB Maximum. Bez zařazeného zesilovače se na bargarfu síly signálu na kanálech 5 a 11 dal jen vytušit náznak signálu. Po zapojení zesilovače úrovně zajímavě poskočily nahoru a dávaly naději, že tentokrát se příjem podaří. Po aktivaci DAB přijímače se během ladění objevila první skupina šesti stanic, která potom byla v L pásmu doplněna o 14 dalších, vysílaných v pražském MUXu Telekem. V seznamu stanic také proto zmizely před nazvy stanic otazníky, což je příslušný příznak nedostupnosti stanice. Po nastavení předvolby na stanici Rock Antenne se sice u symbolu síly signálu (schody u symbolu antény v pravém horním rohu displeje) objevily 2 stupínky, zaplnila se levá část bargrafu kvality signálu, ale po několika vteřinách se neozval zvuk z této stanice, ale poslední hraná stanice z pražského vysílače. Tato automatika přijímače tak bohužel reaguje na špatný signál a tak je k dispozici jen pár vteřin na to, zkoušet nějak lépe nastavit příjem. Dokud totiž není kvalita signálu postačující, přijímač se naladí na tu poslední funkční. Po několika pokusech jsem tuto akci vzdal. Je potěšující, že se nějaký digitální signál ve III. pásmu k nám dostane, ale pro příjem by bylo asi nutné toho udělat více. Dnes jsem se také dozvěděl, že objednaná 14-i prvková kanálová anténa na 10 až 12 kanál nebude. Prodejce jí už prodal a omluvil se za automat, že mi potvrdil objednávku na vyprodané zboží. Proto možná budu uvažovat o jiném prodejci a o pár dB vyšší zisk této dlouhé antény by konečně mohl vést k úspěchu. Také si budu muset pohrát s předzesilovačem, případně změřit, zda by nepomohly nějaké zádrže, či propustě.

Dnes jen mohu konstatovat, že změny v bavorském DABu se projevily i v Praze, ale pro smysluplný příjem to zatím není. Možná, že po slibovaném zvýšení výkonů a počtu stanic v Německu, se podmínky ještě zlepší?

P.S. Kolega Chozé jistě s radostí identifikuje, co, na čem a odkud jsem vlastně zachytil? :)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #103 kdy: 21. 10. 2011, 15:11:23 »
P.S. Kolega Chozé jistě s radostí identifikuje, co, na čem a odkud jsem vlastně zachytil? :)

No Vy jste se pokoušel chytit Bavorsko, tedy Horní vrch, což tak nějak víme, že je to na takovéto hranici, tedy s výsledkem, že se to zachytí, ale už to nemá sílu hrát... Možná by to bylo schopno hrát brzy ráno... No možnosti tam vidím tak, že ono to má teď 3kW... Ještě během řijna by měla být přidána bavorská dvojka a stále čekáme na  tento dalo by se říci veřejnoprávní mux a ten má mít 4kW... Takže je otázkou zda ten 1kW bude stačit k tomu aby to už hrálo... Teoreticky by tomu tak být mohlo... V každém případě, někdy, někdy, pán bůh ví kdy, třeba po roce 2015, třeba nikdy, no měl by se tam objevit a je tam plánovaný ještě i lokální mux a ten má mít 8kW a ten pak už musí chodit v Praze úplně v pohodě... No tady ale byla zjištěna jiná věc, tady bylo zjištěno, že ono to hraje spíše z druhé strany, tedy zkoušel jste otočit to Vaše zařízení nikoli na HB, ale na Drážďany ? Podle mého názoru by jste měl uspět a ten celoněmecký z Drážďan by Vám možná mohl i hrát.

Ještě k tomu automatockému přehazování u Pure to je velice, ale velice nepřijemná věc, která mě osobně přivádí k šílenství a z fleku bych to vyměnil za přijímač, který se takto nechová a umoźńuje prostě nastavit frekvenci ručně... Ono totiž to umí nejen vyhodit, když je slabý signál, ale dokonce vyhodit i když je silný signál... Tedy pokud přijímač nějaké muxy naladí společně, třeba 2 nebo 3, tak samozřejmě nejsou nikde otazníky a všechny jedou. Ale pokud je někde, kde naladí jen 1 nebo 2, tak přesto, že potom je přenešen do místa kde jdou 3, tak ta bestie i když je tam třeba 100% signál toho třetího muxu o něm neví a stále tam rve ty předešlé. Je nutno vždy znovu spustit ladění aby ho vzal opět na vědomí. Tedy ladění jakoby vymaže informace z minulého ladění nebo tak něco. Stanice sice v paměti zůstanou, na rozdíl od Pure One Mini, kde se hned ještě ke všemu samovymaží. Tak u naších dvou tam  jsou, ale potvora tvrdí, že to není funkční a rve to na to, co má zafixované a teprve po novém proladění to vezme na milost. Takže je dokonce i velice obtížné i když je člověk v 100% signálu donutit ho k tomu aby vzal takovou stanici vůbec na vědomí. Naschval jsem mu ji uložil. A 3x ji vnutill a 3x mě s ní vykopl a dal si to o čem věděl, že jde...Teprve snad na po čtvrté vyhodnotil, že asi není něco v pořádku, když mu ji tam uživatel stále cpe a milostivě ji spustil i bez ladění...Takže ten automat pro blbce je opravdu hrůzostrašnej. Vzpomeňte, jak jste přijel z chalupy a ač tam byly, takj Vám Telekácký stanice hrát nechtěly. Oni asi v Pure moc nepočítají s tím, že člověk si bude ladit nějaké muxy a další den úplně jiné muxy. Asi nepočítají, že lidé třeba cestují nebo tak. Je to divný. Dokonce se mi ho podařilo parádně zblbnout nastolením mu úmyslně takové situace jak se s tím vyrovná. Vypadalo to tak, že mux co šel neměl otazníky a šel, ale byl tam druhý mux, ten měl otazníky, ale měl signál a šel taky. A byla to docela sranda. Stanice co se z něj spustila otazník neměla a hrála, ale ostatní ho měly, tak jsem vzal další z téhož muxu, opět otazník ztratila a hrála, ale ta předešlá ho zase získala i když byla schopna hrát. A když jsem to dal na tu, co ho neměla, tak ji spustil bez keců, ale, když na tu, co ho měla, zase tam rval ten druhý mux, nežli jsem ho donutil se přesvědčit, že tam signál je. Dononce asi po čtvrtém nebo pátem spuštění takové otazníkové stanice, si to samovolně přehodil, tedy všechny stanice muxu otazníky ztratily, ale naopak je narval všem stanicím toho druhého muxu, které ovšem také šly. Takže jsem mu zase začal nutit stanice z tohoto muxu a on posléze zase narval otazníky tam tomu muxu. Prostě nevěděl a nebyl schopen zjistit, že je v situaci, kde jdou dva muxy. A prostě tenhle guláš mu odstraní až nové proladění, čímž se tedy aklimatuzuje na daný stav, ošáhne si, co kde je a už pak funguje. Takže to je opravdu divočina a na takovéto lovení jsou prostě přijímače Pure velmi nevhodné.



« Poslední změna: 21. 10. 2011, 16:08:18 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Jan Mouca

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 118
    • ICQ komunikátor - 25256439
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #104 kdy: 21. 10. 2011, 17:31:02 »
Tak jsem prozkoumal to moje Revo Pico RS a tam jsou 3 možnosti ladění, Local Scan, Full Scan a Manual Scan, to se potom ladí vždy ten jeden kanál s indikací kanálu, frekvence a názvu. Co se týče příjmu HB v Praze tak tam hodně vadí Brdy, když jsem kdysi vysílal na CB tak taky nebylo možno se na pražáky dovolat.
DAB: Revo Pico RS, Albrecht DR 301, iRiver B 20, Sangean DDR31+, Noxon DAB Stick.