Autor Téma: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?  (Přečteno 132470 krát)

Petr Hajčiar

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #60 kdy: 03. 10. 2011, 21:49:26 »
Tak v Bavorech se zatím nic nového neděje.
Upřesním moje příjmové podmínky a prozatímní zkušenosti: stanoviště je 5 km Z od Klatov, na půdě mám dipól (bez zesilovače) původně z 8-prvkové "chlumecké" antény pro 6-7 kanál. Polohu dipólu jsem optimalizoval na příjem celoněmeckého multiplexu na kanálu 5C. Signál pravděpodobně z Hohe Linie nad Regensburgem po nějakých 90 km vzdálenosti trochu kolísá, ráno je nejsilnější a odpoledne nejslabší, kanál 5C se ale vždy drží nad hranicí kvalitního poslechu. Výpadky zatím nebyly.
Paket Bayern 2 na kanálu 11D z téhož vysílače mám o něco slabší, zvuk už někdy "bublá". To mi ale zas tak nevadí, protože během října by měl signál výrazně zesílit.
Mux Bayern 1 na kanálu 12D je z Hoher Bogen silný a bezproblémový, vysílač je vzdálen cca 30 km.
Občas mi přijímač načte i mnichovský lokál na 11C, zvuk ale přinejlepším jen skřehotá, k poslechu to není. Jen jednou se mi načetlo i něco ze Saska, MDR Figaro atd. ale stejně to nehrálo.

Co se týče obsahu, nejzajímavější je pro mě celoněmecký mux, stanice v bavorských muxech tady jdou až na výjimky i na FM.

Zkusím přiložit panorama šumavského podhůří s vyznačeným vysílačem Hoher Bogen. Foceno z návrší JZ od Klatov.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #61 kdy: 03. 10. 2011, 22:05:56 »
No oni by hlavně měli dát tu 11D Bayern 2 na Hoher Bogen a ještě silnější, nežli je tam ta 12D. Tak zajímavé by z toho mohlo být Bayern 3, prý má večer už docela kvalitní pořady, ale ještě jsem nenašel čas si to přes net nebo přes sat testnout. Ale to tam asi fakt máš bezproblémově na FM. Ale mě by tam docela zajímal ten mnichovský mux, když by se tam daly ty prvky, tedy celá anténa, plus zasilovač, tak, že by nešel ? A čistě teoreticky by se mohl objevit i Ingolstadt na 11A a ten mi přijde osobně ještě zajímavější nežli ten 11C.
« Poslední změna: 03. 10. 2011, 22:09:15 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #62 kdy: 04. 10. 2011, 07:44:07 »
Tak v Bavorech se zatím nic nového neděje.

Zkusím přiložit panorama šumavského podhůří s vyznačeným vysílačem Hoher Bogen. Foceno z návrší JZ od Klatov.
Zdravím a přimlouvám se, asi nejen za sebe, za sledování změn v bavorském DABu a samozřejmě za referáty o nich, zde na webu.  ;)

Na levou část přiloženého panoramatu jsem se mnoho let denodenně díval, jako kluk.  ;D
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Petr Hajčiar

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #63 kdy: 04. 10. 2011, 20:54:16 »
...Ale mě by tam docela zajímal ten mnichovský mux, když by se tam daly ty prvky, tedy celá anténa, plus zasilovač, tak, že by nešel ?
S celou 8-prvkovou anténou (slušné monstrum s dvojitým reflektorem) jsem to zkoušel nejdřív, ale ona je to kanálovka na 6-7 kanál, čili dolní konec III. pásma, zatímco DAB většinou jede na kanálech 11 a 12. Na těchto vyšších kmitočtech se anténa chovala zvláštně, směrovost byla podivná, každý mux jakoby přicházel odjinud - a přitom by teoreticky měly mít všechny skoro stejný azimut... Takže jsem vzal zavděk aspoň dipólem. Na DAB by to chtělo pásmovou anténu na celé III. pásmo.
Všiml jsem si, že na toto pásmo existují i logpéra, ta jsou skladnější, třeba někdy vyzkouším.


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #64 kdy: 04. 10. 2011, 22:29:51 »
měrovost byla podivná, každý mux jakoby přicházel odjinud - a přitom by teoreticky měly mít všechny skoro stejný azimut...

No, čistě teoreticky, úvaha... Ten Horní vršek je celkem jasný o tom se v ČR ví a ten chytá, kde kdo...
Ovšem, když zde na fóru prvně padlo, že bylo zachyceno DAB Horní mez... Tak se tady spekulovalo, zda je to opravdu Horní mez a v úvahu přicházely naprosto v pohodě, minimálně 3 další vysílače... takže já bych si to mohl úvahou vysvětlit tak, že pokud ten dipól chytá Horní mez, dobře, chytá Horní mez...Ovšem celá anténa, která tím pádem měla o dost větší zisk, mohla v pohodě pochytat i ty další 3... A pak to opravdu mohlo ukazovat různé úhle, dle toho na který z nich se to zrovna natočilo... Jinak už zde také padla řeč o těhle anténách a né, že bych o tom něco věděl, ale oni jsou pro různé kanálové výseky a osobně také nevím,co na té STA máme zač... Tedy zrovna který z nich, když to vypadá všechno stejně...Ale padlo zde celkem přesvědčení, že ona to zase až taková ztráta nebude, tedy ony to vezmou taky...Což se mi celkem zdá i pravděpodobné... No a ten celoplošný je přece dole, tedy na 5C, takže to není od antény 6-7 nijak daleko....

Jinak já jsem hrozně zvědavý právě na to Sasko... Protože ten celoplošný je tady také na 5C. Ovšem to Sasko má být na 9B tuším... no a ony se dělaly všelijaké varianty třeba 6-8 nebo 8-10... A údajně tady byla Nova na 8. No takže když jeden je na 5C a druhý bude na 9B, tak pokud je tam 6-8, tak je to od každého jeden a mělo by to běžet tak asi stejně... Ovšem pokud je tam ta 8-10, tak to 5C jde jak jsem tady už asi tak 10x popsal, ovšem pak ta anténa bude v podstatě na tu devítku a v tom případě by to Sasko mohlo jít lépe, tedy defakto třeba stále bez vypadávání... Takže to mne docela zajímá, co se tedy stane... Bohužel start odsunuli... A samozřejmě nevím, co třeba zase udělá sníh atd... Ten celoněmecký pustili v srpnu, čili si s tím hrají 2 měsíce a zimu u toho ještě neznám...

« Poslední změna: 04. 10. 2011, 22:32:54 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pavel B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #65 kdy: 05. 10. 2011, 12:03:41 »
Chlumec stále vyrábí kvalitní antény na III pásmo 14ti prvkové a pozor ta cena!!Neuvěřitelných 360Kč s DPH, zisk je 12dB(d) a neviděl jsem u nás dovozce či výrobce, který by měl lepší nabídku.Jenže jsem nenašel, že by dělali na celé pásmo, dělají ve třech provedeních vždy pro 3 nebo 2 kanály.Ale pozor, ty kanály jsou oproti německým trochu posunuty,třeba ten kanál 8 je vpodstatě německý E7 (191,5MHz),takže spíš než na kanály je třeba tady koukat na frekvenci.http://www.kovoplast.cz/Zvetseniny/a2iv.html


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #66 kdy: 05. 10. 2011, 12:49:50 »
Smůla je v tom, že právě německý DAB je vysílán od 5 do 12 kanálu. A kvůli pár dB slučovat několik poměrně už velkých skupinových antén na sousedních kanálech snad ani nestojí za námahu. Ale pro dálkový příjem jen vybraného MUXu na jednom kanálu, nebo v rámci úzké skupiny kanálů, to řešení je.

Dalším problémem dlouhé 14-i prvkové antény je její montáž pro vertikální polarizaci. Její podpůrná konstrukce je vhodná pro horizontál. Po přetočení se asi bude prohýbat a ztrácet na stabilitě, nebo může přidaná podpůrná konstrukce degradovat elektrické vlastnosti původní antény.
« Poslední změna: 05. 10. 2011, 12:53:43 od Pamětník »
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #67 kdy: 05. 10. 2011, 15:06:55 »
No, mně tím nasadil Pavel docela brouka do hlavy... Pokud by se zakoupila tahle S 1407 GL
http://www.kovoplast.cz/Zvetseniny/a2iv.html
a použila na STA mohla by mít o nějaký ten db cca o 2 více nežli tahle
http://www.altronik.cz/alcad-bt751/d-71069/ pokud bych se rozhodl pro ni... /nějaká obdobná tam je, ale nevím jaká / a v této situaci je každý db dobrý,  čili by se to mohlo třeba o 1-2 čtverečky zvednout, což mi stačí ke štěstí a šlo by jen o to soustředit se na těch 5C, protože stejně Sachsen je plánovaný na Löbau a tam až ho dají, tak to tady půjde na jakýkoli kus drátu, takže prioritou je 5C.../ a jsou tam také zajímavější stanice, mimo jiné /... Ale má to několik ale.... Tím jak je to delší mohlo by dojít k tomu, že nebude stačit koax a musel by se vyměnit minimálně k zesilovači, nevím jak jsou udělány průchody a zda je to vůbec proveditelné... nebo by se musel nastavit, tedy udělat spoj, čili to je ztráta alespoň 1db a co získám zase částačně ztratím... pak je problém, jak velice správně píšete s tou polohou na kterou to zdá se není vyloženě postaveno a mohlo by se to prohybat nebo obdobnou neplechu nějakou dělat... no a v neposlední řadě je tam problém s tím samotným 5C... je otázkou zda na něm Němci navždy budou...cosi řešili s vysílačkami policie, co když jim rupne v kouli
a celé to z 5C vyhází někam nahoru ?
Takže to je takový problém, takže mě to velmi, velmi láká neboť těch pár db by mi mohlo zásadně pomoci, ale nevím, nevím, jsou tu vypsané problémy, které mě zrazují, takže o tom budu ještě asi chvilku přemýšlet.... ale ta výměna STA antény mě láká, 1-2 čtverečky by stačily, nic moc to nepotřebuje a chodilo by to OK celý každý den... Ale, nevím ještě.... tak obě stojí pár korun, jestli 300 nebo 700 to už roli nehraje...roli hraje to abych to nevyměnil a nezjistil, že se nic nezměnilo... což by mě naštvalo, protože hodně nerad někam lezu zbytečně...


« Poslední změna: 05. 10. 2011, 15:14:10 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #68 kdy: 06. 10. 2011, 11:57:56 »
Tak už jí mám doma, těmto cenám: http://antenysatelity.eshop-zdarma.cz/index.php?category_id=34
...nešlo prostě odolat...
« Poslední změna: 06. 10. 2011, 12:11:01 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #69 kdy: 06. 10. 2011, 14:26:31 »
Tak už jí mám doma, těmto cenám: http://antenysatelity.eshop-zdarma.cz/index.php?category_id=34
...nešlo prostě odolat...
Štěstí přeje připraveným. Momentálně, vzhledem k TV na UHF, to jsou neprodejné ležáky. Až se ale rozjede DAB ve III. pásmu, vrátí se ceny opět do reálných čísel.

A který kousek to je konkrétně?
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #70 kdy: 06. 10. 2011, 14:54:29 »
Citace
A který kousek to je konkrétně?

Protože mi jde prioritně o tu 5C tak ta na úplném spodku, tedy S 1407 GL.

(Přičemž se liší popis, on má uvedeno 6-8, ale výrobce má uvedeno 5-7.)
« Poslední změna: 06. 10. 2011, 14:56:01 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #71 kdy: 06. 10. 2011, 15:43:35 »
Velmi slusna cena.


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #72 kdy: 06. 10. 2011, 17:14:11 »
Velmi slusna cena.

Hehehe... Už to neplatí... Už přišel na to k čemu je to dobrý...

Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #73 kdy: 06. 10. 2011, 19:29:30 »
Nebo už doprodal?

Jak jsem už napsal výše " "Štěstí přeje připraveným"!

Já to stihl díky Chozému. Viz přiložený výřez z dnešní mé objednávky.... :D
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #74 kdy: 06. 10. 2011, 19:48:11 »
Nebo už doprodal?

Jak jsem už napsal výše " "Štěstí přeje připraveným"!

Já to stihl díky Chozému. Viz přiložený výřez z dnešní mé objednávky.... :D

Hehe... Tak jestli takových objednávek dostal deset... Tak doprodal, zdražil a ještě ho kleplo...

To je totiž mimochodem nejhorší asi z 5 místních satelitních prodejců, který je jednak nejdražší a jednak nejblbější a někdy před deseti lety jsem se s ním strašně pohádal, naštěstí si mne nepamatoval a odcházel jsem od něj jako zcela otřesený zákazník s pocitem, že takového blba, jsem dlouho nepotkal, naštěstí tehdy značně rozhozen, jsem došel k p.Nýdrlemu, kterého pro změnu od té doby považuji za nejlepšího v okolí, http://www.sat2000.cz/cs/ a kudy chodím, tak ho chválím.  Tak já tohoto také skoro nepoznal, dost za těch 10 let zestáral, je to bývalý technik z Ještědu, ovšem chytrý jak tágo, přitom o 2/3 věcí kolem DVB-S neměl tehdy ani páru. Teď ji pro změnu neměl o DAB/DAB+, měl ty antény vyloženě na vyhození, jen, že je všeobecně drahý, tak je tam měl za 200Kč i když to byl pro něj jen šrot... Tak se tedy opět poučil a zjistil, že se opět jako obvykle mýlí, takže mám celkem z toho vtípku, co se mi vydařil, radost, myslím, že byl dnes velmi překvapen... Konec, konců si vydělal, na něčem, co už chtěl zahodit...
« Poslední změna: 06. 10. 2011, 20:16:13 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL