Autor Téma: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?  (Přečteno 132474 krát)

Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #30 kdy: 05. 08. 2011, 11:22:01 »
Pořád jste na tom, na našem severozápadu, v možnostech přeshraničního příjmu DABu ve III. pásmu z Německa lépe, než my, jižněji, proti Bavorsku. Podle sice hrubých německých počítačových map to tak alespoň vypadá.

Střídavé počasí posledních dnů asi má na svědomí to, že se opět přihlásila moje záda. Zda proto bude muset sejít z mého plánovaného výšlapu na Čerchov, zatím netuším. Podle map je ale v okolí mého současného místa pobytu pokryto jen jediné místo dosažitelné autem. A sice kousek silnice 189 mezi Černou Řekou a pohraniční Lískovou. A je otázkou, zda je tam skutečně volný výhled do vnitrozemí, směrem k DAB vysílači Hohe Linie. Ostatní místa jsou přístupná jen pěšky pro turisty a to i v okolí Železné Rudy. Reálné pokrytí sice může být příznivější, ale to se dá jen ověřit přímo na místě a ne plánovat podle map.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #31 kdy: 05. 08. 2011, 13:56:14 »
Svými zády "upoután" k židli před svým počítačem se snažím najít a ověřit vhodnou lokalitu na důkladný test "restartu DAB+ v Německu", která by byla dosažitelná autem. Zdá se, že i soudruzi z NSR někde udělali chybu ve svých mapách pokrytí. Pokud srovnám profil z mapavysilacu.cz z původní polohy údajně pokrytého úseku silnice do Lískové a místem asi o kilometr k ní blíže, tak tam by měly být podmínky příjmu přece jen lepší.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #32 kdy: 05. 08. 2011, 14:01:05 »
11D a 12D je z Bavorska, antenu jsem mel na jih. Stejne kanaly jsem chytil na Lipne, ale tam to i normalne hralo.
 Kazdopadne jsem jen nasel misto, kde byl signal. Kdyz jsem to same zkousel chytit z mista co je o par metru niz, uz jsem nechytil nic. Jen obcas se objevil signal na 5C.


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #33 kdy: 05. 08. 2011, 16:12:57 »
11D a 12D je z Bavorska, antenu jsem mel na jih. Stejne kanaly jsem chytil na Lipne, ale tam to i normalne hralo.
 Kazdopadne jsem jen nasel misto, kde byl signal. Kdyz jsem to same zkousel chytit z mista co je o par metru niz, uz jsem nechytil nic. Jen obcas se objevil signal na 5C.

11D /Bayern 2/ + 12D /Bayern 1/ + 5C /Německo/ mohou být bavorské vysílače, to souhlasí....
Jen mi není jasné, co by mohlo být to 11C ?
Takový údaj má tím směrem jen lokální v Mnichově, ale že by, na takovou dálku ?

Ta 11C je fakt docela záhada a ta ti šla z jihozápadu?

« Poslední změna: 07. 08. 2011, 11:38:12 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #34 kdy: 06. 08. 2011, 23:13:02 »
Tak to uz ted nevim, tocil jsem antenou na vsechny smery a postupne zkousel vsechny kanaly :( Dalsi pokus ucinim az zase bude nejaka zmena, tzn v rijnu.

 Dneska jsem i pres varovani meteorologu (netrefili se) jel porovnat prijem v Usti. Kanal 5C jsem chytil jen na teleskopickou antenu, 12A sel jen spatne. Po pouziti zesilovace na dipolu z obycejneho dratu mel kanal 5C max silu a nulovou chybovost, kanal 12A sel dobre. 5C sel misty i na prijimaci Aigo, ktere ma jako antenu sluchatka. Zalezelo ale kde jsem zrovna byl, signal nebyl vsude. Najit se ale dal a pak byl i dost silny na bezproblemovy prijem.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #35 kdy: 07. 08. 2011, 10:30:56 »
Když to všechno shrnu:

Tak Německo z Drážďan na 5C o 10kW to je silné a jde chytat krásně.

Německo na 5C o 10kW z Hohe Linie, jde to chytit také, ale jen někde.

Sasko z Drážďan na 12A o 1kW je slabé a jde jen místy.
To se bude v říjnu měnit na 9B o 10kW a pak už to půjde krásně, jako to Německo 5C z Drážďan.

Bavorsko 1 na 12D z Horního vrchu o 3kW prostě chodí.

Bavorsko 2 na 11D z Hohe Linie o 10kW, jde jen někde.
To v řijnu přibude na 11D i na Horní vrch o 4kW a pak už to bude chodit jako Bavorsko 1.

8C Berlín o 1kW, to považuji za malý zázrak a velký úspěch, že se Vám zdařilo chytit.

Na to, jak se v tom hrabu pomalu denně, tedy v těch všelijakých informacích,
co na netu o DAB/DAB+ v Německu, jsou, tak až teď jsem objevil, že i v Berlíně bude změna...


Tam by mělo přibýt 18.8. 2011 na 7D
BERLÍN-BRANIBORSKO 1 o 10kW !


Do teď jsem se o Berlin nezajímal, teď už ano...
To by mohlo jít chytit...
Asi vyrazím po osmnáctém, po čtvrté na Ještěd...
Zda by se ten nový silnější Berlín náhodou nezadařil i mně...
I když je dost blbé, že ten přijímač PURE má jen ten automat
a nejde nastavit přesně jeden zvolený kanál a pak se s tím přijímačem pohybovat...
Že to vždy scanuje, to je hloupé, když budu scanovat v místě, kde signál nebude,
mám smůlu a nepřijdu na to, že třeba o 1m vedle je....


No a ta 11C je otazník, co a odkud to bylo ?
V Mnichově je v činnosti lokálka o 7,5 kW...
Ale, že by jste chytil až Mnichov ?
Na druhou stranu, když se dívám na mapu, tak on to vzdálenostně takový rozdíl zase není...
Tedy jestli do Berlína nebo do Mnichova...
A pokud jde 1kW z Berlína, tak proč by nešlo 7,5kW z Mnichova ?

Takže to je tak veškerý souhr toho, co tady, kdo napsal, že se podařilo po 1.8.2011
z toho Německa zatím pochytat.





« Poslední změna: 07. 08. 2011, 21:13:52 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #36 kdy: 09. 08. 2011, 17:01:08 »
Střídavé počasí posledních dnů asi má na svědomí to, že se opět přihlásila moje záda. Zda proto bude muset sejít z mého plánovaného výšlapu na Čerchov, zatím netuším.
Den D nastal dnes, kdy po vyhodnocení radarových obrázků z Německa jsem si tipnul, že by pár hodin nemusely hrozit přeháňky, které by výlet na Čerchov zkomplikovaly.

Za 2 hodiny jsem byl z chalupy autem a pěší tůrou na vrcholu. Teplota byla příjemná jen po dobu výstupu po poměrně příkré betonce. Na vrcholu fučelo a pocitová teplota se blížila nule. Ale po konstatování, že odtud měli vojáci část Německa jako na dlani, jsem ani nelezl na rozhlednu, odkud by mne možná vítr sfouknul. Schoval jsem se do poměrného závětří za asi bývalými garážemi a přijímač PURE Evoke Flow jsem postavil na jeden z betonových stojanů. Zapnul jsem prolaďování a s údivem jsem sledoval přírůstky stanic. Jejich počet skončil na čísle 47! Jen dodám, že při vyhledávání jiného místa jsem už naladil jen 41 a 35 stanic. Pro pořádek uvedu, že podle displeje se příjem uskutečnil na 4 kanálech 5C, 11C, 11D a 12D, z čehož byl kanál 11C asi nejvzdálenější a nejslabší, na hranici příjmu. Nevýhodou tohoto přijímače je ladící automatika, která při pokusu o lepší naladění změnou jeho polohy, pokud do určité doby nemá zpracovatelný signál, sám se přeladí na poslední poslouchanou stanici. Také jsem zatím nezkoušel použít v terénu klasickou několikaprvkovou anténu typu Yagi a nějak jí vhodně připojit k integrované prutové anténě. Těch pár dB navíc by se v některých případech hodilo, zejména při DX pokusech.

V počtu 47 stanic se některé opakovaly, ale zkoumat, zda jsou opravdu identické v různých MUXech, mi mé zkřehlé prsty moc nedovolovaly. Nárazový vítr mi také komplikoval focení, protože mi strával zástěnu, omezující zrcadlení foťáku a pozadí na displeji. Asi po hodině jsem další pokusy vzdal, udělal pár fotek obzoru a staveb na vrcholu, a před přicházejícími přeháňkami utíkal. Tentokrát to z kopce těch 4,5 km na parkoviště v Caparticích bylo podstatně rychlejší. Po návratu na chalupu už zase svítilo slunce a přibližný rozdíl 20°C mi připoměl, že je stále léto.

Do podzimu, kdy na "místním" Hoher Bogenu začne vysílat další MUX DABu a dále mi zpestří nabídku digitálního rozhlasu z Německa, mám tedy pokoj.

Dnešní moje zkušenost je jen třešničkou na dortu. Pro našince, ani v blízkém příhraničí, se tak velká nabídka z Německa nedá předpokládat, protože snad nikde nemohou být příjmové podmínky příznivější, než právě na vrcholu Čerchova. Ještě lepších výsledků by mohl někdo dosáhnout s přijímačem s externím anténním vstupem a únosně velkou anténou na kanály 5 až 12.

Jen pro dokreslení přidávám maximum obrázků, které lze k jednomu příspěvku připojit.
« Poslední změna: 13. 08. 2011, 12:47:51 od Pamětník »
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Daniel Neumann

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 89
    • ICQ komunikátor - 336558387
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #37 kdy: 09. 08. 2011, 17:48:51 »
Zdravím Vás,

jsem z Plzně Košutky a také jsem vybaven DAB/DAB+ rádiem. Pure One Flow... Co se mi podařilo zachytit před restartem DAB v Německu byly vaše zmíněné tři kanály (5C, 11D, 12D). Chytal jsem to na střeše paneláku. Po restartu jsem na střeše ještě nebyl, každopádně se tam chystám. Jinak v místnosti mi to hraje jen na některých místech a lépe v noci, přes den je signál většinou slabší a nehraje to moc kvalitně. Pokud se ale přesunu na balkon (směr jih, tj. HB nebo HL) tak mi hrajou taktéž všechny 3 kanály, které však před restartem nehrály. Až budu ladit na střeše, napíšu pak výsledek.
DVB-T - Votice - Mezivrata, Sušice - Svatobor, Domažlice - Vraní vrch, Plzeň - Krašov, Příbram - vrch Praha, Hoher Bogen, Hohe Linie, ...
DVB-S - Skylink


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #38 kdy: 09. 08. 2011, 17:52:48 »
S téměř jistotou lze vysvětlit, proč MUX na kmitočtu 220 MHz měl na Čerchově tak slabý signál. Musel tam doletět až z 160 km vzdáleného Mnichova, pravděpodobně vysílán se 4 kW z Olympijské věže a ani terénní profil spojení moc nepřál.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #39 kdy: 09. 08. 2011, 18:01:00 »
...jsem z Plzně Košutky a také jsem vybaven DAB/DAB+ rádiem. Pure One Flow...  Pokud se ale přesunu na balkon (směr jih, tj. HB nebo HL) tak mi hrajou taktéž všechny 3 kanály, které však před restartem nehrály. Až budu ladit na střeše, napíšu pak výsledek.
Také zdravím a gratuluji. Přece jen do Plzně je to o kousek dále. Ale asi jste si "chytře" vybral bydlení, které dovoluje takové DX úspěchy. :D
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Daniel Neumann

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 89
    • ICQ komunikátor - 336558387
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #40 kdy: 09. 08. 2011, 18:53:14 »
No zatím bydlím ještě u rodičů :-) Takže já ho nevybíral... ale nestěžuji si. Je to jedno z nejvyšších míst v Plzni :-)
DVB-T - Votice - Mezivrata, Sušice - Svatobor, Domažlice - Vraní vrch, Plzeň - Krašov, Příbram - vrch Praha, Hoher Bogen, Hohe Linie, ...
DVB-S - Skylink


Daniel Neumann

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 89
    • ICQ komunikátor - 336558387
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #41 kdy: 09. 08. 2011, 20:56:20 »
Tak jsem byl na střeše :-) Ale je to škoda, nic dalšího jsem nenaladil. Pouze 5C, 11D, 12D... Možná by se dalo říci, že byly nějaké náznaky na 11C. V jednu chvíli se mi ladění na ně zastavilo, ale nenačetlo to žádnou stanici.
DVB-T - Votice - Mezivrata, Sušice - Svatobor, Domažlice - Vraní vrch, Plzeň - Krašov, Příbram - vrch Praha, Hoher Bogen, Hohe Linie, ...
DVB-S - Skylink


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #42 kdy: 09. 08. 2011, 21:40:28 »
Hoher Bogen z Košutky by měl jít v pohodě. Přímá viditelnost a "jen" 68 km. Hohe Linie je už "zázrak" pří velkém zastínění a 120 km. Ale Mnichov na kanále 11C je už opravdu na 222 km beznadějně "za kopečkama".
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Daniel Neumann

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 89
    • ICQ komunikátor - 336558387
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #43 kdy: 09. 08. 2011, 23:01:43 »
Hohe Linie mi tu jde dobře i v DVB-T a FM...  Šel mi tu i Analog, jsem na jednom z nejvyšších míst na Košutce :-)
DVB-T - Votice - Mezivrata, Sušice - Svatobor, Domažlice - Vraní vrch, Plzeň - Krašov, Příbram - vrch Praha, Hoher Bogen, Hohe Linie, ...
DVB-S - Skylink


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #44 kdy: 10. 08. 2011, 09:01:52 »
Tak to ti přeji,u mně má výškový zádrhel,znemožňující příjem přímý radiový =)
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)