Autor Téma: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?  (Přečteno 132441 krát)

Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #15 kdy: 01. 08. 2011, 08:58:53 »
Natěšen na alespoň nějaké změny v pokrytí našeho pohraničí novinkami ve vysílání německého (bavorského) DABu, jsem první pokus provedl již proladěním svého DAB rádia PURE Evoke Flow v interiéru chalupy v Merklíně hned 1. srpna, 20 minut po půlnoci. Bohužel se na síle, ani počtu přijímaných stanic nic nezměnilo. Stále jen 6 z Hoher Bogenu. Úpně stejné výsledky jsem získal i po šesté ráno. Počasí se konečně vylepšuje a tak snad již dopoledne vyrazím na blízké příhodné místo, kde jsem se nedávno dostával do dosahu vysílače Hohe Linie. Že ani tam to není moc příhodné místo, je vidět na přiložené ilustraci. Pohraniční hory zkrátka představují významnou překážku s velkým převýšením. Zda alespoň v této lokalitě zaregistruji silnější signál a větší počet stanic, o tom budu moci referovat až po testu. Jen pro dokreslení situace přidávám také profil přímo z merklínské chalupy, kde výhled kazí i nejbližší terén.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #16 kdy: 01. 08. 2011, 11:31:12 »
Právě jsem se vrátil z terénu. Restart v Německu skutečně proběhl, ale pro našince se moc změn bohužel neudálo. Na otevřené planině s výhledem na pohraniční hory, poblíž Čermné na Domažlicku jsem testoval změny příjmu oproti minulému pokusu. Po zapnutí automatického ladění se načetlo 35 (slovy třicet pět) bavorských stanic. Oproti původním 17 tedy nárůst o více než 100%. Na obrázku shora původní výsledek ladění, dnešní úspěch, seznam 29 stanic z Hohe Linie a zcela dole 6 stanic z Hoher Bogenu, které lze spolehlivě přijímat i v chalupě. Je ale nutno říci, že samotný příjem stanic z Hohe Linie byl ještě více na hranici detekce, než při minulém testu. Bohužel jsem nebyl schopen vyfotit více screenů z displeje rádia, protože "konečně" začalo svítit slunce, čili čitelnost displeje byla minimální a jako naschvál mi i došla baterka ve foťáku.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #17 kdy: 01. 08. 2011, 12:04:59 »
Takže GRATULUJI a dopadlo to přesně tak, jak jsem očekával, že to dopadne.

To, co chytáte na chalupě je Mux BAYERN 1 z HB.
A to, co jste chytil v tom terénu, tak to je Mux BAYERN 2 a Mux DEUTSCHLAND z HL.
Čili na chalupě máte dostupný první bavorský mux.
A v terénu máte dostupný ještě i druhý bavorský mux a celoněmecký mux.
To slovo celoněmecký považuji poměrně za důležité, čili o to tady jde.
Ty stanice jsou zcela identické s těmi stanicemi, co jedou i z těch Drážďan.
Nelíší se ani jedna jediná.
Takže v tom terénu jsou dostupné 2 muxy Bavoráků a jeden Německa.
Je to tam a hraje to, jak to má hrát. Výkon u obou z HL je 10kW.
Zhoršení přijmu bych zdůvodnil nejspíše  podivným počasím.
/Tím to máte zcela definitivně potvrzeno, že opravdu chytáte HL, protože na jiných okolních vysílačích,
ten mux DEUTSCHLAND, není. Protože jste ho zachytil, víme tedy s konečnou platností, že i BAYERN 2 i DEUTSCHLAND Vám chodí z HL./

« Poslední změna: 07. 08. 2011, 11:39:24 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #18 kdy: 01. 08. 2011, 12:29:45 »
Díky za gratulaci, ale komu vlastně patří? Mně, přijímači, nebo německým vysilatelům. Už se to stává pravidlem, ale co digitálního v BRD naplánují, to také dodrží.

Přestože výkony DABu nejsou nikterak závratné, bude umožněno našim fandům digitálního rádia se pokoušet o příjem v DX režimu. Napomáhat jim v tom může i zvolené III. pásmo, které, s dobrou anténou a anténním vstupem na přijímači, může podmínky zjednodušovat.

Samozřejmě máte Chozé pravdu s tím regionálním a celonárodním šířením. Pro mne je to ale zjednodušeně vysíláno všechno z Bavorska.

Také bych dnešní zhoršené příjmové podmínky sváděl na počasí (momentální stav atmosféry). Při další příležitosti se pokusím zdokumentovat aktuální stav signálu lépe a na fotkách. Díky vlastnictví DO lze na displeji mého přijímače operativněji listovat mezi jednotlivými informačními okny, které uvádí název stanice, kmitočet, datový tok, sílu a kvalitu signálu...
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #19 kdy: 01. 08. 2011, 12:37:53 »
Tak to je super, ze se ten signal protlacil pres ty kopce az k nam.
Ale mam dotaz na ty Drazdany. Podle dnesniho clanku na Digizone budou zvysovat vykon az od rijna? O vikendu jsem chtel opet vyrazit na vylet na sever, ale pokud je vykon stejny tak to zatim nema cenu.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #20 kdy: 01. 08. 2011, 12:44:23 »
Tak to je super, ze se ten signal protlacil pres ty kopce az k nam.
Ale mam dotaz na ty Drazdany. Podle dnesniho clanku na Digizone budou zvysovat vykon az od rijna? O vikendu jsem chtel opet vyrazit na vylet na sever, ale pokud je vykon stejny tak to zatim nema cenu.

Cenu to má. Tento celoněmecký mux, co chytil nick pamětnik, byl z Drážďan spuštěn již dnes o 10kW jde o tutéž akci. Saský mux je něco jiného a ten s tím nesouvisí. Sasko tam teď jede 1kW a v říjnu to bude zesíleno na 10kW. Ale dnes tam přibyl a byl spuštěn o 10kW ten Mux Německo.

Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #21 kdy: 01. 08. 2011, 13:45:36 »
Tak to je jina ;) Pokud pocasi dovoli tak si o vikendu zajedu do Usti na stejne misto jako minule a porovnam to.


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #22 kdy: 01. 08. 2011, 15:26:37 »
Díky za gratulaci, ale komu vlastně patří? Mně, přijímači, nebo německým vysilatelům. Už se to stává pravidlem, ale co digitálního v BRD naplánují, to také dodrží.

No, gratulace byla Vám, že jste se odhodlal pobíhat venku a ulovil jste, co je na vysílači HL.
U Pure Evoke Flow něco chytit a u zavádění čehokoli digitálního u Němců, tak nad tím se opravdu nemusím podivovat, to je běžný standard.

Citace
...s tím regionálním a celonárodním šířením...

Ono je otázka, zda to lze označit takto ? To Bavorsko je spolková zem, tedy to jsou dva zemské muxy... Ale on se tam má právě někdy výhledově, neudáno kdy, objevit ještě jeden mux, ještě s jinými stanicemi a ten je regionální nebo lokální nebo tak něco...A to by měl být HB o 8kW, čili to až nastane, tak ten by měl také běžet i u Vás na chalupě... Čili pak by jste to měl jeden regionální/lokální a jeden zemský přímo v chalupě a druhý zemský a celoněmecký na výletech...

Oprava : protože jsem měl stále v paměti zafixované spojení - B2- HB - řijen...Tak jsem si to raději ověřil. A je to tak. Tam na HB by měl být spuštěn v řijnu mux Bayern 2 o 4kW. Čili to se vás týká také. Takže je to jinak. Na chalupě 2x Bavoráci od řijna a jen Německo v polích. A po dokončení region./lokal s dvěma zemskými na chalupě tedy 1x 3kW B1+ 1x 4kW B2 od řijna + 1x 8kW R/L plán bůh ví kdy... A 2, tedy Německo + Bavorsko 2 z HL. Tedy 2x 10kW v terénu, ale jeden už budete mít o těch 4kW z HB, tak ho asi nemá smysl počítat.

Teď jsem to tak krásně zamotal, že se v tom nevyzná už vůbec nikdo.
Prostě teď Vám jde na chalupě B1 a v polích B2 a N.
Od řijna Vám půjde na chalupě B1 a B2.
A v polích na víc N.
A až to skončí všechno, co je plánované.
Tak Vám půjde na chalupě B1 + B2 + R/L.
A v polích na víc N.

Jinak je tam ještě zmínka o muxech Bavorsko 3, Bavorsko 4 a Bavorsko 5, ale neboť to má jen přidělené frekvence, ale už tam není žíádný údaj o vysílačích ani výkonu, považuji to zatím za nepodstatné...



Citace
Po zapnutí automatického ladění se načetlo 35 (slovy třicet pět)

Když to porovnám, že já zde chytím na FM celkem 30ks stanic a ani o chlup více. Tak to ukazuje sílu DAB/DAB+. Kdy 3 obyčejné muxy jsou stejně. Čili nejen, že nižší výkony vysílačů a to podstatně, ale také podstatně vyšší množství stanic a pokud zvážíme, že v ČR existuje tak asi 70 stanic celkem. Tak defakto jen takových 6 pár kilowatových muxíků a je to. Takže ta úspora je tam ohromná.

Citace
Pokud pocasi dovoli

No, právě, sice už neprší, ale kopce tonou v mlze a vyloženě se mi tam nechce...

Jinak jak píší zde na DZ, tak ten zemský mux SACHSEN bude v řijnu navýšen v Drážďanech na 10kW a pak bude rozšiřován dál. Ovšem opět nejsou zatím vydané žádné datumy. Nic méně v plánu někdy, neví se kdy, je tam i Löbau a ve chvíli, kdy bude 10kW na Löbau, tak mi to pojede i v bytě i na chalupě bez problémů. Ale to se neví, kdy to bude. 2013 ? 2015 ? Těžko hádat...


« Poslední změna: 03. 08. 2011, 18:06:20 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #23 kdy: 02. 08. 2011, 18:39:37 »
Tak protože zítra má zase chcát a chcát...
A to až snad do víkendu.... Došel jsem k názoru, že jediná možnost je dnes.

Odebral jsem se tedy na Ještěd.

Prvně se aktualizoval Mux Teleko z Prahy Strahova o 2,5kW a Volná kapacita 2
se vyměnila za Radio Proglas +.

Pak jsem spustil automatické ladění. Naladilo se celkem 36 stanic. Ovšem je nutno odečíst těch 9 stanic Teleko, tedy včetně Volné kapacity  a co už tam bylo a co hraje ve 100% kvalitě i za pohybu.
Takže nových německých se naladilo 27. Ovšem přijímač Teleko proladil znovu, takže opravdu uvedl 36 kusů.

Naladil se tedy celý Mux Německo o 10kW z Drážďan.

A buď byly lepší podmínky, nežli při minulých dvou pokusech nebo se to před tím nějak zaseklo,
na tom Teleku, to vždy začalo hrát a přestalo ladění, čert ví.
Ale nyní, jak se naladilo to Německo, tak se naladil i celý ten Mux Sasko o 1kW z Drážďan.
/Prý jsou mimořádné DX podmínky, tak jestli to může mít vliv i na tohle ?/

Takže, jak již jsem uvedl Mux Teleko z Prahy má na Ještědu 100% kvalitu a taktéž Mux Německo o 10kW
z drážďanské televizní věže. To je 100%, hraje i za pohybu, všechny stanice, zcela bez problémů.

U Muxu Sasko o 1kW je ta kvalita nižší, dle bargrafu atd. asi tak 75%, nic méně všechny stanice též hraly dobře a bez problémů, jen už to bylo citlivější na otáčení po stole a pohyb atd. To už bylo schopné zcela vypadnout a nejít. Ovšem zároveň i jít skvěle bez potíží, dle toho, kam a jak se to dalo. Zatím co Muxu Teleko a Muxu Německo nevadilo nic.

Ač jsem tam ztrávil několik hodiin. /Asi tak 2 a půl. /
Nepodařilo se mi udělat žádnou fotografii, protože tam prostě neuvěřitelně pálilo slunce a nebylo čím,
a jak to zakrýt a kam zalézt do stínu atd...

Až dole na parkovišti jsem se pokusil o jednu v autě, je to sice otřes, nic méně ji sem dám.
Tam už byla situace diametrálně odlišná. Mux Sasko tam nešel a neměl tam už ani %.
A Mux Německo tam měl tak asi jako ten Mux Sasko nahoře. Tedy asi těch 75%.

Nic méně hrálo to tam. Ještě ke všemu jsem pitomec vyfotil stanici, co má v názvu FM. Nic méně jedná se opravdu o DAB+. Ale měl jsem jí tam neboť, tam hráli v danou chvíli nejrozumněji, tedy nějaká stará Blues.

/...když by jste pátráli, co se to tam odráží za potvornost, tak to jsou dveře od auta.../

Závěrem jsem zjistil, že o tom přijímači taky ještě všechno nevím, protože až teď jsem přišel na to, že nemusí být stanice seřazeny podle abecedy, napříč muxy a jazyky, ale, že jdou také automaticky seřadit podle Multiplexů, v kterých jsou. Tedy mimo řezaní dle abecedy jsou tam ještě k dispozici dvě další řazení, včetně řazení podle muxů a též možnosti vymazání.

Jinak, když už jsem tam byl, tak jsem si tam ještě jen tak pro radost a z legrace chytil na FM Country rádio a Radio 1.

Takže to je tak asi všechno, prostě tímto potvrzuji, že Drážďany jedou jak z praku.

Otázkou je, zda tam chodit ještě v řijnu, když jsem ten mux Sasko na konec chytil i s tím jedním kilowatem ?

No a závěrem lze říci, že mi to stejně prakticky nijak nepomůže, je sice hezké, že tu po kopcích budou mastit dva německé muxy a jeden český, ale stan si tam stavět nebudu, že...
/ V bytě samozřejmě nejde nic a všechny stanice získaly hbitě otazníky.../

Takže stejně v domácnosti to bude použitelné až bude Teleko na Ještědu a Sasko na Löbau.
Neboť pro nás jsou klíčové tři vysílače Ještěd, Löbau a Jeleni hora. A co není na nich, jako by nebylo.

Jinak v tom Sasku aby se prase vyznalo. Teď jede 12A Drážďany o 1kW

Ale jsou tam nějaké Muxy označené

Sasko 1 - 9B - tohle má uvedené Drážďany o 10kW a zapne se nejpozději 10/2011
V této skupině je uvedený i Lobau, ale u zapnutí bez data

Sasko 2 - 11A tohle má taky uvedené Drážďany 10kW bez data

Sasko 3 - 9A - tohle má také Drážďany 10KW bez data

Sasko 4 - 9D - tady není uvedeno nic

Sasko 5 - 12A - tady také není uvedeno nic

A na víc jsou tam další Drážďany na 9C u nich je označení Regional/Lokal a má to zase 10kW.

Tím jako chtějí říct, že někdy má být v Drážďanech 6 Muxů, či co ?

Oprava s tím celoněmeckým 7.

?

Jinak ten poměr 9 českých a 27 německých mi cosi připomíná...
V DVB-T tu také bylo 4x ČT a 12 kousků německých.
Je to stejný poměr, že ?
Za 3 roky ! Se to srovnalo.
Tedy jestli se to povede, bude tu koncem tohoto roku 13 českých v DVB-T.

Mám tedy realně za 3 roky očekávat 27 českých rádií v DAB/DAB+ ?


« Poslední změna: 03. 08. 2011, 18:01:07 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #24 kdy: 03. 08. 2011, 13:55:43 »
Také gratuluji k úspěšnému lovu. Bohužel tento druh digitálního příjmu rozhlasu mohou zatím spíše aplikovat jen "horalé" a ještě k tomu musí mít "salaš" na správném svahu dominantního kopce.

Mám v plánu podobnou akci a sice výšlap na Čerchov. Nebudu ale provádět radiotechnickou špionáž, kterou tam desítky let dělali naši vojáci, ale také se chci dostat k opravdu kvalitnímu signálu DAB z Bavorska. Snad ani lepší kóta pro tuto oblast není?

Jaké bude počasí, zda bude pražit slunce? To ještě nevím, ale pro povedenější a snadnější focení displeje přijímače už mám vytypovanou vhodnou přikrývku. Kromě redukce osvětleného pozadí foťáku se automaticky, díky šeru, přepne displej na plný jas a tak se dá fotit snadněni a bez rozmazání, díky kratšímu expozičnímu času.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #25 kdy: 03. 08. 2011, 18:14:58 »
Já to ještě porovnám tedy to Bavorsko a Sasko a zdá se, že je to stejné. Tedy v obou je plánovaný jeden Mux Německo a ten už od 1.8.2011 jede. Dále je v každé té zemi plánováno 5 zemských Muxů, přičemž v Bavorsku jedou dva a v Sasku pojede od řijna jeden.
/Tedy oficiální Sasko 1 s 10kW, zatím jede jen jakési předreformní Sasko s 1kW./
 A pak je tam ještě v obou plánovaný jeden regionální/lokální mux. Čili dostupnost pro obyvatele Německa by měla být jeden celoněmecký, pět zemských a jeden regionální/lokální. Takto tam v III.Bandu rozdali a přidělili frekvence. Co a jak kde fyzicky pojede je druhá věc. Může to samozřejmě skončit v Sasku na tom jednom a v Bavorsku na těch dvou. To uvidíme. Ale rozdali si na 5 zemských. Jeden celoplošný a jeden regionální/lokální.

My jsme pro srovnání udělovali krajské, tedy dalo by se říci regionální a potom městské tedy šlo by říci lokální. Máme tedy v této chvíli uděleno po 2 v kategorii regionální/lokální. Což  bych hodnotil jako přemrštěný důraz u nás na regionalitu. Zemské nebo-li jakési celoplošné se zatím neudělovaly. A vůbec nemám tušení kolik se jich u nás plánuje ?



« Poslední změna: 03. 08. 2011, 18:49:14 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #26 kdy: 03. 08. 2011, 20:23:08 »
Ty Celoplošky budou v III pásmu? na rozdíl od Regionálních a Městských které pojedou v L bandu?zřejmě tu RRTV počítala s velkým zájmem o digi licence pro rádia?zatím tak aktivně hraje první housle TELECO!,ne že bych jim to přál,ale bez ČRo to bude také živoření,tak III tv pásmo a celoplošná rádia?kdypak minimálně se vypíše tendr na III tv pásmo?minimálně?kdy? a pak kdy nakopnou vysílání?po celé ČR nejlépe =)
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #27 kdy: 03. 08. 2011, 22:50:32 »
No, hráče u nás máme 3:

České Radiokomunikace
Teleko
Radio Tele Investment

První se uděloval celoplošný L-Band a nikdo neměl zájem. Pak se uděloval krajský L-Band a o některé kraje zájem byl a o jiné kraje zájem vůbec žádný nebyl. Pak se uděloval L-Band pro města a tam byl zájem o všechna vypsaná města.  No a tak každý z nich má něco, někde. A všichni 3 mohou začít vysílat. Zatím vysílá jen Teleko v Praze, Brně a Příbrami. Chystá se spustit vysílání v Ostravě. Jinak pro sebe vím, že v L-Bandu Liberecký kraj vyhrálo Teleko a město Liberec vyhrály České Radiokomunikace.

Kdy bude vypsaný další trend a na co ? Tak to opravdu netuším. Ale otázka L-Bandu už je vyčerpaná, pokud se tedy něco vypíše, bude to už III.Band. Ale kdy se to vypíše a o co přesně se vypíše, to zůstává otázkou...

Citace
Bohužel tento druh digitálního příjmu rozhlasu mohou zatím spíše aplikovat jen "horalé" a ještě k tomu musí mít "salaš" na správném svahu dominantního kopce.

To je dost dobrá věta, která mne opravdu rozesmála, nic méně je bohužel pravdivá...

Citace
Mám v plánu podobnou akci a sice výšlap na Čerchov

No, ono to hraje na tom svahu směr Německo. Ale hraje to i na svahu směr Čechy, tedy pokud budeme koukat na Německo a obcházet Ještěd po levé straně... Čili v těch vesnicích směrem od Prahy k Liberci by to hrát mohlo, jako by směrem do Čech... Jak ten celoplošný z Drážďan, tak Teleko z Prahy. Ale za kopcem to hrát nebude, tedy na pravém svahu, při pohledu na Německo a tam mám Liberec... No, nic méně je to silné,ty Drážďany.... A to Teleko šlo na Rašovce v sedle...Takže mě už teď kopce nijak zvláště nezajímají... Já bych to chtěl otestovat v nějakém tak 14 patrovém paneláku na nějakém výše položeném sídlišti atd.
Myslím si, že by realně mohlo jít oboje, tedy i Teleko i celoplošný z Drážďan....Několik mých přátel takhle nějak podobně bydlí. Budu se muset s někým z nich domluvit a přiřítit se s flaškou na návštěvu...






« Poslední změna: 04. 08. 2011, 06:16:00 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #28 kdy: 04. 08. 2011, 02:02:36 »
Pred vikendovym testem v Usti jsem u nas zjistoval co se zmenilo. Pouzil jsem opet prijimac Tevion a antenu se zesilovacem. Nejdrive jsem zkusil kanal 12A a bohuzel signal byl stejny jako minule. Stacil akorat na to, ze to jaktakz hralo. Coz me dost zklamalo. Pak jsem ale zkusil postupne vsechny dalsi kanaly a nasel jsem zmenu. Na kanale 5C se objevil dost silny signal na neprerusovany prijem. Signal se objevil i na dalsich kanalech, ale jen velmi slaby a tim padem bez zvuku. Jeste jsem zkusil k antene pripojit jiny prijimac (ted byl na aukru za stovku) a na ten jsem chytil jen kanal 5C. Stanic spousty, ale bohuzel nemam moznost prijmu v DAB+.

5C kvalitni signal, max "deset carek"
8C max "ctyri carky"
12A na hranici pouzitelnosti, max "pet carek"
11C max "dve carky"
11D max "ctyri carky"
12D max "tri carky"

Ke zmenam tedy doslo a nekde u hranic uz asi bude prijem mozny. Uvidim jak to bude vypadat v Usti.




José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: DAB+ - restart v Německu - kde získat informace?
« Odpověď #29 kdy: 04. 08. 2011, 06:32:12 »
5C kvalitni signal, max "deset carek"
8C max "ctyri carky"
12A na hranici pouzitelnosti, max "pet carek"
11C max "dve carky"
11D max "ctyri carky"
12D max "tri carky"

5C je Mux Německo 10kW z Drážďan z televizní věže
12A je Mux Sasko 1kW z Drážďan z televizní věže

Ostatní ze Saska není, to musí být něco jiného...

8C není v Sasku...
Ale  v Berlíně...
Mohl to být Berlín, lokální Mux o 1kW.


V každém případě SASKA se týkají jen ty dva, co ti jdou nejsilněji,
tedy 5C a 12A.


Až teď jsem se podíval na ty tvoje fotky. Vždyť u té 8C je jasně napsané, že je to to BERLÍN,takže jsi fakt chytil lokální mux v Berlíně s 1kW, to mi přijde fakt hodně slušné...
A velký úspěch. I když tady někdo už dříve psal i v jiných diskusích, že chytil Berlín.



« Poslední změna: 07. 08. 2011, 11:55:57 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL