Autor Téma: F konektory  (Přečteno 19443 krát)

martin Saniter

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 19
    • Zobrazit profil
    • E-mail
F konektory
« kdy: 17. 06. 2011, 23:19:18 »
Dobry den,dnes jsem montoval satelitni parabolu Fuba 85cm s multifokusem a dvema konvertory. Koupil jsem si F konektory 7mm. Kabel mam Belden H 125. Konektory sly hodne tezko nasroubovat. Kompetni stineni i s tou folii jsem prehnul a srouboval konektor az se mi v rukou zacal kroutit ten kabel. Nakonec se mi podarilo vsech 8 konektoru nasroubovat na konvertory a jeste jsem je zaizoloval paskou. Ted mam ale divny pocit,ze jsem mohl kabel poskodit,kdyz se mi kroutil v prstech. Pak jsem si koupil jeste F kon.Swaiger taky 7mm a ty maji trochu vetsi prumer diry a to nechapu proc. Ty jdou volneji. Ted nevim,jestli bych to nemel jeste predelat? Jeste mam dotaz,ty konektory se utahuji klicem nebo jen prsty? Martin

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


K. Vav

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: F konektory
« Odpověď #1 kdy: 18. 06. 2011, 06:49:22 »
Nejlépe zubami ;)pevnost zaručena - každý nechť dělá čemu rozumí a pro co má vzdělání .... :)


Jaroslav Zaprel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 29
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: F konektory
« Odpověď #2 kdy: 18. 06. 2011, 08:27:03 »
F konektory nie sú len 7 mm, ale aj 6,8 - 7,2- 7.25 , a dávajú sa podla typu kábla. Na montáž šroubovacích konektorov sa používa prípravok nato určený, na zatahovanie sa používa momentový klúč 11. Do exteriéru nedávam už 5 rokov žiadne šroubovacie,ale krimpovacie, teraz už len kompresné Fká. Prednosti sú: rýchlosť,presnosť,komfort pri montáži a hlavne kvalita ,samozrejme aj vodotesnosť. Šrobovacie dávam len do interiéru aj to nie všade.


Franta Kostka

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 189
  • Pozor na psychopaty a práskače!
    • Zobrazit profil
Re: F konektory
« Odpověď #3 kdy: 18. 06. 2011, 12:03:52 »
Kompetni stineni i s tou folii jsem prehnul a srouboval konektor az se mi v rukou zacal kroutit ten kabel.

A to je právě ta chyba, takto se snadno vytrhne. Grif na to jak našroubovat konektor se moc popsat nedá a nikdo, kdo si na to přišel sám, se o něho moc nebude dělit. Doporučuji zavolat někoho kdo má kompresní konektory a kleště na ně.
příjem DVB-T: Praděd, Radhošť, Polsko...


Jaroslav Syrový

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: F konektory
« Odpověď #4 kdy: 18. 06. 2011, 13:51:30 »
Konektor jde našroubovat úplně normálně, akorát musí přesně odpovídat vnitřní průměr konektoru s průměrem kabelu navýšený o stínění.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


pozemák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 287
    • Zobrazit profil
Re: F konektory
« Odpověď #5 kdy: 18. 06. 2011, 15:30:58 »
Ano znám tento problém. Já to řeším normálně podomácku - s citem dotahuji kombinačkama :-) Když je zase naopak konektor moc volný, tak konec kabelu oblepím dokolečka dle potřeby lepící páskou. Až na to ohnu stínění a přišroubuju. Není to sice extra pevné a profi řešení, ale drží to pokud není kabel v místě konektoru nějak napínán. Kdo by kupoval prosímvás 5 různých velikostí F-konektorů?  :-D Čech si přeci poradí.
« Poslední změna: 18. 06. 2011, 15:33:08 od pozemák »


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re: F konektory
« Odpověď #6 kdy: 18. 06. 2011, 15:46:54 »
Když je zase naopak konektor moc volný, tak konec kabelu oblepím dokolečka dle potřeby lepící páskou. Až na to ohnu stínění a přišroubuju.
Přesně! :-)
Loudness War zabijí hudbu!


Libor L

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 695
  • Po klacku sahá ten, komu došly argumenty!!
    • Zobrazit profil
Re: F konektory
« Odpověď #7 kdy: 18. 06. 2011, 17:29:24 »
Ano znám tento problém. Já to řeším normálně podomácku - s citem dotahuji kombinačkama :-) Když je zase naopak konektor moc volný, tak konec kabelu oblepím dokolečka dle potřeby lepící páskou. Až na to ohnu stínění a přišroubuju. Není to sice extra pevné a profi řešení, ale drží to pokud není kabel v místě konektoru nějak napínán. Kdo by kupoval prosímvás 5 různých velikostí F-konektorů?  :-D Čech si přeci poradí.

Vrzale, "s citem dotahuju kombinačkama", tak to je síla! Nepleť se do věcí, kterým nerozumíš! Aby tobě někdo nedotáhnul "s citem, kombinačkama" něco jiného! Pokud se tak už nestalo!
To je teda dneska den!


martin Saniter

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 19
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: F konektory
« Odpověď #8 kdy: 18. 06. 2011, 19:54:17 »
Tak teda na ten muj kabel ma byt jaky vnitrni prumer konektoru? Je to kabel Belden H 125. Tak jak jsem pochopil,konektor nesmi jit moc tezko ani zase lehko? Nebudu platit majlant za kompresni konektory a kleste. To stineni ma byt okolo celeho kabelu rovnomerne  nebo ho mam smotat do jednoho pramenu?


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: F konektory
« Odpověď #9 kdy: 18. 06. 2011, 20:15:45 »
Citace
Kdo by kupoval prosímvás 5 různých velikostí F-konektorů?  :-D Čech si přeci poradí.

A proto je tahle země v totálních sračkách  :-X


K F konektorům: Existují jak různé průměry, tak různě kvalitní konektory. Například ty od Emosu (mají je např. v Omku) jsou otřesné, jsou kratší a špatně drží na kabelu. Já beru konektory v klatovském Impesatu dle průměrů, používám pouze kabely 5 mm a 7 (6,8) mm. Občas se potkám s kabely 6,5 mm v domácích rozvodech, na ty mám pro jistotu také nějaké konektory, protože konektor pro 7 mm kabel na nich pořádně nedrží.
Jinak je nesmysl ohybat stínění i s fólií, pokud se to montuje ideálně s pomocí ořezávačky (stojí 160 Kč, je to skoro nutnost), ořízne se nejprve plášť, pak ohne stínění a zakrátí na cca. 1 cm aby nevylézalo z konektoru, a pak se ořízne dielektrikum i s fólií. Na takto připravený kabel se našroubuje konektor, a nakonec se zakrátí střední vodič na optimální přesah (cca. 2 mm).  ;)

Na Belden H125 sedí konektory pro 6,8 mm kabel resp. pro 7 mm kabel.
« Poslední změna: 18. 06. 2011, 20:17:48 od Kuba Melín »
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


martin Saniter

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 19
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: F konektory
« Odpověď #10 kdy: 18. 06. 2011, 20:40:11 »
Na Belden H125 sedí konektory pro 6,8 mm kabel resp. pro 7 mm kabel



No koupil jsem dva druhy F konektoru 7mm,jeden asi neznackovy a ten sel brutalne tezko,pak jsem koupil Sweigery taky 7mm a ty jdou lehko az se mi to zda,ze je je to malo.Z techto jsem nemel mozoly ;) Tak ted nevim ktere jsou ty ok. Tu orezavacku kabelu sezenu kde? Ja to delal ostrym nozem a opatrne


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: F konektory
« Odpověď #11 kdy: 18. 06. 2011, 21:05:23 »
To je zajímavé, protože většinou ty neznačkové konektory naopak nedrží, ne že by šly lehko. Asi tedy nebudou na 7 mm kabel, ač by být měly.

Konektory od Schwaigeru byly vždycky také z těch lepších, takže ty by měly být v pořádku. Pokud je F konektor optimálního rozměru pro kabel a montujete jej správně, jde to i rukou bez kleští. Pokud to jde příliš snadno a konektor nelze dotáhnout (protáčí se), nebo naopak už od začátku konektor skoro nejde šroubovat a je nutné použít hrubé síly za pomoci kleští, je to známka toho, že je něco špatně - buď nepasuje konektor a nebo je kabel špatně připraven.

Ořezávačku koupíte např. v Omku nebo jiných eshopech a prodejnách se satelitní technikou. Pokud ale montujete pár konektorů ročně, lze totéž udělat i s břitvovým nožem, jen to zabere víc času a je třeba to dělat opatrně.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


martin Saniter

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 19
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: F konektory
« Odpověď #12 kdy: 18. 06. 2011, 21:24:21 »
Jak to myslite,ze je kabel spatne pripraven? Jak jsem montoval ty neznackove,tak jsem mel fakt mozoly a pak jsem musel pouzik kombinacky. Montoval jsem jich 8 (2xquattro konvertor),F konektor jsem mel v kombinackach a levou rukou jsem drzel kontra kabel a uz se mi zacal kroutit. Pak jsem koupil na zbytek instalace ty Sweigery. Myslite,ze bych je mel pro jistotu vymenit na tech konvertorech? Nemohlo se neco stat v kabelu kdyz se uz kroutil v prstech? Diky Martin


pozemák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 287
    • Zobrazit profil
Re: F konektory
« Odpověď #13 kdy: 18. 06. 2011, 22:07:40 »
Libor L:

Lumíre, Ty s tím ale ježiš naděláš .... Řekni mi, co to negativně ovlivní na parametrech kabelu či signálu? Nic, to by se už dávno přeci někde projevilo ne :-)
« Poslední změna: 18. 06. 2011, 22:10:22 od pozemák »


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: F konektory
« Odpověď #14 kdy: 18. 06. 2011, 22:10:43 »
Pokud máte kabel správného průměru, k němu kompatibilní konektor a použijete způsob, který jsem výše popsal, měl by jit konektor našroubovat i rukou za použití jen mírné síly. Jestliže je nutné to "rvát" kleštěmi a kabel se kroutí, je někde chyba. Může to být právě v nesprávném konektoru, a nebo ve způsobu, jak je "oholený" kabel, jak je ohnuté stínění atd.

Jak tu psal Franta Kostka, ten grif se těžko vysvětluje po internetu, ale nastínit jsem se to snažil v příspěvku výše.

Já jsem dnes shodou okolností také instaloval parabolu Fuba 85, montoval jsem celkem asi 25 F konektorů určených pro dané kabely, a všechny šly v pohodě rukou.

Podle všeho ty neznačkové nejsou na 7 mm kabel ale na 6,5 mm (RG 6). Už jsem se s tím také setkal, že konektory nepasovaly ač měly, byly to tuším právě ty neznačkové od Emosu apod.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz