Autor Téma: nová anténní soustava v RD  (Přečteno 18287 krát)

David Farnik

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil
    • E-mail
nová anténní soustava v RD
« kdy: 08. 06. 2011, 15:46:31 »
Chystám se na celkovou výměnu  antén. Stáří dosluhujících antén 10-15 let.Mám jich na střeše 6.Samozřejmě že je plánuji dát všechny pryč a nahradit je novými.Sem laik takže si chci zavolat nějakou firmu.Ale i taky bych byl rád kdyby mi tady někdo poradil jaký typ antény si mám pořídit a kolik aspoň přibližně mě to bude všechno stát.Mám zájem kromě českých programů chytat i polské muxy jak ze Skrzycnego tak i z Katowic.Katowice mají začít vysílat digitálně k 31. červenci.Analog z Katowic chytám TVP1 a TVP2.Mám teda počkat radši až začnou vysílat ty Katowice digitálně a potom si zavolat tu firmu nebo můžu už i teď?A ještě bych se chtěl zeptat,že v některých případech se bude jednat o dočasný kanál a po čase přejdou Poláci na konečný kanál.To bude pak zapotřebí opět si někoho zavolat nebo mi to bude hrát autamaticky i na tom finálním kanále?Takže budu potřebovat asi celkem 3 antény že?A jak je to s výměnou zesilovačů,kabelů apod.Mám si to taky všechno nechat vyměnit nebu budou stačit ty antény?A ještě jednou bych Vás chtěl poprosit aspoň o přibližnou sumu kolik mě to všechno bude stát.Moc díky.Jinak bydlím nedaleko Havířova,v Albrechticích.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Libor L

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 695
  • Po klacku sahá ten, komu došly argumenty!!
    • Zobrazit profil
Re: nová anténní soustava v RD
« Odpověď #1 kdy: 08. 06. 2011, 16:09:57 »
Zase, jeden z těch, co si myslí, že v těchto záležitostech lze radit po netu nebo z "křišťálové koule"!! A hned druhá věta zní, "kolik mě to bude stát...?" To je fakt síla...


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: nová anténní soustava v RD
« Odpověď #2 kdy: 08. 06. 2011, 16:11:31 »
Nikdo vám přesně nemůže říct, jaké antény budou třeba, bez znalosti místních podmínek a úrovní signálu. Ptát se tedy v diskuzi rovnou na cenu je holý nesmysl, to nikdo neví. Stejně nikdo přes internet nenavrhne ideální řešení, k tomu je třeba návštěva profesionála a proměření.

Co ovšem lze celkem spolehlivě tvrdit je to, že budete mít antén méně. Viděl bych to na tři kousky celkem - jednu na české DVB-T, jednu na polské DVB-T (pokud půjde přijímat vše z jednoho vysílače, zřejmě Katowic), a jednu na VKV rozhlas.
Předpokládám, že z Katowic pojedou všechny multiplexy, tedy nebude třeba chytat i Skryczne.

Antény si tam v každém případě nechte dát kvalitní, dejte si pozor, aby vám tam firma necpala logperi antény (tzv. rybí kost) nebo různé víceráhnové nesmysly Televes, Ikusi a spol. A už vůbec ne řídká polská síta.
Kvalitní antény jsou typu X-color (od výrobců Vaten, Emme Esse, Kovoplast), popřípadě antény od Alcadu (MX-045, MX-075 např.). Popřípadě pro horizontální polarizaci jsou slušná i tzv. síta od českých výrobců (husté síto, např. opět Vaten).
Konkrétní typ antény ale opět musí být vybrán až dle místních podmínek.

Kabely, které jsou venku (svody od antén do domu/na půdu), bude třeba vyměnit určitě. Kabely, které jsou vevnitř, ty možná budou moci zůstat, záleží na jejich typu a kvalitě. Zesilovače bude třeba také vyměnit, možná ale žádné nebudou potřeba. Potom bude nutný také slučovač, který sloučí antény pro PL a CZ, a pak slučovač, který sloučí TV s VKV.

Cenu samozřejmě odhadnout nelze, to musí udělat realizátor s ohledem na místní podmínky.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


David Farnik

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: nová anténní soustava v RD
« Odpověď #3 kdy: 08. 06. 2011, 16:25:27 »
Dík za odpověď,ale do těch 5000 Kč bych se mohl vejít ne?Problém polských muxů je v tom že tady doletí ze Skrzycznego jen mux 3,mux 2 vysílá velmi slabým výkonem není šance ho tady chytit kdežto z Katowicemi to bude naopak.Mux 2 bude vysílat vysokým výkonem od 31 července,kdežto mux3 začne vysílat z Katowic až koncem října a to jenom výkonem 2,5 kW.To není šance ho tady chytnout.Takže podle toho to vypadá že budu muset mít  pro příjem  obou polských muxů  2 antény,jednu na Skrzyczne mux 3 a jednu na Katowice mux 2.Je to tak že?


Martin Fred

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: nová anténní soustava v RD
« Odpověď #4 kdy: 08. 06. 2011, 16:30:24 »
Nechci byt skeptik ale jak znam mistni firmy tak vam za 5000 maximalne promeri signal...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Farnik

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: nová anténní soustava v RD
« Odpověď #5 kdy: 08. 06. 2011, 16:40:04 »
za proměření signálu až 5000  :(


Mirko Holásek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: nová anténní soustava v RD
« Odpověď #6 kdy: 08. 06. 2011, 16:47:03 »
Pane Melíne, mohl byste vysvětlit proč tazatele varujete před použitím antén typu logperi.
Já se domnívám, že pro příjem současného pozemního vysíláni TV jsou logaritmicko-periodické antény velmi vhodné. Tato anténa je pásmová, při velmi dobrých elektrických vlastnostech. Její nevýhodou je jen to, že je konstruována pro horizontální polarizaci. To je však řešitelné dodatečným držákem.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: nová anténní soustava v RD
« Odpověď #7 kdy: 08. 06. 2011, 17:12:13 »
V dnešní době už není rozumné pro příjem DVB-T používat klasické kanálové Yagi antény, muselo by jich být moc. Ale žádná z nich nefunguje jako nějaká frekvenční zádrž a s jistým ziskem přijímá celé, v současnosti používané, pásmo. LP je jakýsi kompromis a víceráhnové antény jsou pokusem o vícenásobné sestavy. Jaká výhoda plyne z faktu, že 2/3 prvků jsou směrovány jinam, než je směr příjmu? Zvyšuje se tím jen počet pasivních prvků a možná to o zlomek dB vylepšuje zisk. Digitální vysílání nevyžaduje oproti analogu žádné speciální antény a tak se obchod a výrobci chtějí napakovat na tvarově zajímavých mutacích klasické antény Yagi. Při přechodu je to vhodná příležitost jak kupujícím něco nového vnutit a úspěšně prodat zbytečnost.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Libor L

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 695
  • Po klacku sahá ten, komu došly argumenty!!
    • Zobrazit profil
Re: nová anténní soustava v RD
« Odpověď #8 kdy: 08. 06. 2011, 17:15:00 »
Pane Melíne, mohl byste vysvětlit proč tazatele varujete před použitím antén typu logperi.
Já se domnívám, že pro příjem současného pozemního vysíláni TV jsou logaritmicko-periodické antény velmi vhodné. Tato anténa je pásmová, při velmi dobrých elektrických vlastnostech. Její nevýhodou je jen to, že je konstruována pro horizontální polarizaci. To je však řešitelné dodatečným držákem.

Odebírám LP antény od dvou výrobců (Emme Esse a Fracarro) a oba typy se bez jakékoliv úpravy dají instalovat jak pro H, tak i pro V polarizaci.  Takže to nelze paušalizovat.


Amos Komenski

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: nová anténní soustava v RD
« Odpověď #9 kdy: 08. 06. 2011, 17:15:14 »
Logaritmicko-periodické antény nejsou obecně špatné antény, mají pouze jisté specifické vlastnosti,které je spíše předurčují k MĚŘÍCÍM účelům než pro praktický příjem, s výjimkou velmi dobrých příjmových podmínek a nenáročných požadavků na něj. Tímto je zodpovězeno vše - pro laiky. Pro odborníky to znamená :
- na svou délku nemají zisk,kterého dosahují antény typu Yagi
- mají v širokém frekvenčním pásmu (daném konstrukcí) perfektní impedanční přizpůsobení a téměř konstatní (relativně malý) zisk a bohužel s tím spojený velký úhel příjmu.

Navíc mechanické provedení (zejména přechod na koaxiální kabel) nebývá u této antény obvykle dobře vyřešeno, takže ani z dlouhodobého hlediska nelze tuto anténu příliš doporučovat. Praktické použití bych tak viděl někde pod střechu, kde bude lepší než kus drátu....lol


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: nová anténní soustava v RD
« Odpověď #10 kdy: 08. 06. 2011, 19:32:45 »
Ohledně LP antén - pisatel s nickem Amos Komenski to vysvětlil za mne...

A já přidám: jako anténa pro malý domácí rozvod v blízkosti vysílače dostačí, co se týče výkonu. Pokud tedy nevadí ty zmíněné mechanické vlastnosti, které nejsou ideální (přesně, přechod na koax je nejslabší místo antény, do dvou let je to naprosto zoxidované popř. zkorodované).
Navíc mají LP antény jednu zásadní nevýhodu pro příjem TV, a to je jejich širokopásmovost. Velmi silně tedy zachytí i GSM, i CDMA a v budoucnosti LTE pásma. Což je v případě následného použití jakýchkoliv aktivních prvků značná nevýhoda.

Já jsem zastáncem toho, že anténa je nejlepší zesilovač, a je to nejdůležitější část rozvodu. Co anténa nezachytí, to už nic v rozvodu "nevymyslí". K ceně dané montáže a rozvodu je tedy třeba dávat anténu nejen dle úrovně signálu, ale i dle kvality a ceny. Proto jsem zásadně proti tomu montovat např. LP antény pro STA, kde celá STA stojí 30 000 Kč a samotná anténa se v té ceně ztratí - takže proč tam nedat něco kvalitního a lepšího, než nepříliš dobrou LP anténu za pár šupů - a to i když je signál dostatečně silný.

Bohužel, když se dívám na střechy a "rekonstruované STA", moc firem tuto zásadu nevyznává.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: nová anténní soustava v RD
« Odpověď #11 kdy: 08. 06. 2011, 19:36:38 »
Dík za odpověď,ale do těch 5000 Kč bych se mohl vejít ne?Problém polských muxů je v tom že tady doletí ze Skrzycznego jen mux 3,mux 2 vysílá velmi slabým výkonem není šance ho tady chytit kdežto z Katowicemi to bude naopak.Mux 2 bude vysílat vysokým výkonem od 31 července,kdežto mux3 začne vysílat z Katowic až koncem října a to jenom výkonem 2,5 kW.To není šance ho tady chytnout.Takže podle toho to vypadá že budu muset mít  pro příjem  obou polských muxů  2 antény,jednu na Skrzyczne mux 3 a jednu na Katowice mux 2.Je to tak že?

Do 5000 Kč se v případě příjmu DVB-T ze tří vysílačů určitě nevejdete, v případě, že montáž bude kvalitní. Už jen samotné antény vyjdou odhadem na nejméně 2000 Kč (a to počítám nejlevnější varianty). Navíc je tam ono sloučení, které je v případě slučování tří UHF antén do jednoho svodu komplikovanější a tomu odpovídá i cena.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


David Farnik

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: nová anténní soustava v RD
« Odpověď #12 kdy: 08. 06. 2011, 20:00:04 »
Ještě jednou díky za ochotu,ale do těch 10 000 už snad jo ne?Zítra se mrknu na netu po nějaké te firmě.


Jan Bajger

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: nová anténní soustava v RD
« Odpověď #13 kdy: 09. 06. 2011, 11:28:36 »
Jsem amatér se vzděláním v silnoproudé elektrotechnice. Anténami jsem se začal zabývat v době, kdy byly 2 české a 2 polské programy. Rozvod v RD Vám navrhnu včetně rozpočtu. Podotýkám, že včechny moje antény pracují, přesto, že nemám měřicí přístroj. Včetně práce se dostanu pod 3000 Kč. Pokud Vám bude stačit funkce antén bez toho, zda máte nejlepší BER, napište na e-mail: bajger27@seznam.cz.


Martin B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 67
    • Zobrazit profil
Re: nová anténní soustava v RD
« Odpověď #14 kdy: 09. 06. 2011, 11:45:48 »
Ten rozpočet by mě zajímal  ;D Stejnětak např. nějaké fotografie Vašich realizacích... nezlobte se na mě, ale říct takhle dopředu bez znalosti situace v daném místě a bez znalosti současného stavu anténních rozvodů u dotyčného pána, že se vejdete do 3000,- a že to určitě půjde a ještě se chlubit tím, že to zprovozníte bez měření, to moc nesvědčí o Vaší serioznosti... naopak to svědčí o Vašem vysokém a možná až nezdravém sebevědomí... Ale ať se pan Farník rozhodne sám...
« Poslední změna: 09. 06. 2011, 11:47:28 od Martin B. »