Autor Téma: Etón G3  (Přečteno 25883 krát)

Ma Te S

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 194
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Etón G3
« kdy: 06. 06. 2011, 08:36:20 »
Zdarec, budu kupovat Eton G3 http://www.ddamtek.cz/index.php?cat=110&subcat=-20&parent=1&namecat=P%F8ij%EDma%E8e&namesubcat=Eton%20r%E1dia&id=51911&itemname=ETON%20G3

a chtěl jsem se zeptat, jestli s ním máte někdo zkušenosti. Víc než ty 3 litry do toho nedám, chci rozsah 150-29999 KHz, tento Eton má navíc i RDS na FM a letecké pásmo, včetně příjmu NOAA družic (136-7 MHz, FM) , škoda že rozsah rádia končí 136 MHz, protože asi na 145 MHz vysílá SSTV mezinárodní vesmírná stanice (NA1SS).... Můžete se prosím podělit o zkušenosti, popřípadě poradit jiný model, který by třeba umožnil příjem ISS?

Děkuju ;)
« Poslední změna: 19. 06. 2011, 13:26:14 od Ma Te S »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Martin B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 67
    • Zobrazit profil
Re: Etón G3
« Odpověď #1 kdy: 06. 06. 2011, 09:39:03 »
Já myslím, že pro záčátek dobrý  :) Sám ho používám jako "přenosný" DX přijímač.... na FM má velmi dobrou citlivost i na ten prut.... já ale spíše než FM stanice raději lovím na AM - SV, DV, KV.. na vzdálenější stanice se neobejdeš bez vnější antény... (rámovka, venkovní drátová, vertikální apod.)... pozor! v popisu je uvedeno, že externí vstup je na AM pásma, to není pravda! vstup na externí anténu je na FM, KV a letecká pásma (v podstatě nahrazuje tu prutovou anténu). 
Pokud na SV a DV budeš používat rámovku, tak na tato pásma externí vstup nepotřebuješ, rámovku snadno navážeš s vnitřní feritkou. Pokud chceš používat long-wire, vertikál apod, tak se mi celkem osvědčilo navinout několik závitů smaltovaného drátu na feritovou tyčinku, paralelně k tomu ladicí kondenzátor (500 pF) a jeden vývod připojit k anténě a druhý na uzemnění... feritovou tyčku pak přiblížíš k přijímači a krásně se Ti to naváže.... takto jsem v nezarušeném prostředí experimentoval i se 16m vysokým vertikálem a chodily i velmi vzdálené stanice....  jinak přijímač je na SV citlivý i s pouhou vnitřní feritkou a v noci takto jde zachytit spousta stanic z Evropy... nočnímu éteru dominuje Makedonie 810kHz, Hudební Radio 5 Nostalgia z Holandska 747 kHz, RAI z Itálie 900kHz, spousta stanic z Německa, Francie apod.... na DV má s vnitřní feritkou přijímač citlivost podstatně horší, ale poláky 225kHz, Francii, Deutschlandfunk, Deutscheradio kultur apod. samozřejmě zachytíš.... pro větší DXy a pro zámořské SV a DV stanice se ale bez venkovní pořádné antény neobejdeš.... toto všechno platí i pro KV, na tropická a i vyšší KV pásma je opět lepší si k přijímači (v případě, že budeš používat vnější anténu) postavit preselektor... ale i na ten prut na KV zachytíš spousty stanic (Deutsche Welle, Vatikán, China International, Romania International (ta mnohdy řve i na krystalku:-)) atd.. atd.. je jich hodně).... pokud s DXingem začínáš, tak Ti pro začátek tento přijímač můžu doporučit a časem uvidíš, jestli Tě tato záliba chytne a třeba si pořídíš něco dražšího :)
« Poslední změna: 06. 06. 2011, 09:51:52 od Martin B. »


Ma Te S

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 194
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Etón G3
« Odpověď #2 kdy: 06. 06. 2011, 09:49:26 »
Tak díky za vyčerpávající příspěvek, ale zase tak úplně nezačínám.  :D (viz můj podpis) Teď mám klasické starší přehledové rádio s KV (5-22MHz), SV, FM(nepoužitelné, nehraje  :D) s analogovým laděním. Ale na tom ani nepoznáte co vlastně přijímáte, protože ta stupnice je DOST orientační... Navíc anténa hlásí konec kariér, ten Eton asi koupím...
« Poslední změna: 06. 06. 2011, 09:50:57 od Ma Te S »


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re: Etón G3
« Odpověď #3 kdy: 06. 06. 2011, 11:03:52 »
Taky jsem se tímhle kdysi zabýval. Na velkou rámovou anténu jsem na AM pásmech chytal na starší rádio (mělo i tropické pásmo) kde co.
Potom mně ten přijímač shořel, přestalo mne to najednou bavit, tak jsem to všechno naházel do popelnice. Začal jsem se věnovat satelitu a dalším věcem, a bylo... :-)
Loudness War zabijí hudbu!


Ma Te S

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 194
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Etón G3
« Odpověď #4 kdy: 06. 06. 2011, 11:08:25 »
Citace
mělo i tropické pásmo

Co je to tropické pásmo?
« Poslední změna: 06. 06. 2011, 11:11:33 od Ma Te S »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re: Etón G3
« Odpověď #5 kdy: 06. 06. 2011, 12:06:13 »
Citace
mělo i tropické pásmo

Co je to tropické pásmo?
Pásma tropického rozhlasu jsou tři krátkovlnná pásma 60, 75 a 90 metrů. Klasický KV přijímač začíná až pásmem 49 metrů (5,9MHz).
Používalo se hlavně v Africe a v Latinské Americe. Jestli je v těchto pásmech provoz i dnes nevím, ale řekl bych že jo.
Loudness War zabijí hudbu!


Martin B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 67
    • Zobrazit profil
Re: Etón G3
« Odpověď #6 kdy: 06. 06. 2011, 12:16:45 »
....Používalo se hlavně v Africe a v Latinské Americe.
Používá...
Jestli je v těchto pásmech provoz i dnes nevím, ale řekl bych že jo.
Je...   

A zrovna tenhle Etón G3 je těmito rozsahy také vybaven.... viz i můj první příspěvek... jinak, MaTeSi vřele Ti doporučuji některé publikace, které vydal CSDXC.
Např. DX dálkový příjem na všech vlnách:  http://www.dx.cz/modules.php?name=Shop&s_op=viewproductdetails&lid=15&cid=3
« Poslední změna: 06. 06. 2011, 12:22:36 od Martin B. »


Ma Te S

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 194
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Etón G3
« Odpověď #7 kdy: 06. 06. 2011, 12:22:27 »
fajn,ten Eton ma plynuly ladeni DV až za CB  :)


Ma Te S

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 194
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Etón G3
« Odpověď #8 kdy: 17. 06. 2011, 21:21:12 »
Teď jsem na něm na krátkých vlnách naladil na frekvenci 9060 KHz ČRO Radiožurnál, a ještě asi dvakrát po cca. 25 KHz. přitom nikde na netu nevidím, že by tu měl český rozhlas vysílat... Díky za info/odkazy


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re: Etón G3
« Odpověď #9 kdy: 18. 06. 2011, 15:52:33 »
Teď jsem na něm na krátkých vlnách naladil na frekvenci 9060 KHz ČRO Radiožurnál, a ještě asi dvakrát po cca. 25 KHz. přitom nikde na netu nevidím, že by tu měl český rozhlas vysílat... Díky za info/odkazy
Co by dělal Radiožurnál na krátkých vlnách?
Jediný jeho AM kmitočet je Topolná na 270 kHz.
Loudness War zabijí hudbu!


Ma Te S

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 194
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Etón G3
« Odpověď #10 kdy: 18. 06. 2011, 16:20:26 »
http://www.uloz.to/9412102/snc00351-3gp

Zde je i porovnání FM, DV a KV ČRO1. Nevím co to tam dělá... Možná nějaká partnerská stanice co chvíli vysílá své a chvíli Radiožurnál.


Martin B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 67
    • Zobrazit profil
Re: Etón G3
« Odpověď #11 kdy: 18. 06. 2011, 21:36:56 »
Možná nějaká partnerská stanice co chvíli vysílá své a chvíli Radiožurnál.
Jo, to určitě... ;D  spíš bych to viděl na to, že bydlíš někde blízko Topolný... jinak, na tom videu je vidět, že tam máš strčenou externí drátovou anténu.... hned v prvním příspěvku jsem psal, že je dobré k tomuto (stejnětak ke všem levnějším přijímačům) ve spojení s trochu výkonější anténou používat preselektor...  a mimochodem Eton G3 má na levém boku přepínač DX/LO, tak je dobré se naučit zacházet i s ním, stejnětak s přepínačem šířky pásma ;)


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re: Etón G3
« Odpověď #12 kdy: 19. 06. 2011, 12:57:58 »
Samozřejmě že se mu do toho sere Topolná, bydlí pár desítek kilometrů od ní.
Loudness War zabijí hudbu!


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re: Etón G3
« Odpověď #13 kdy: 19. 06. 2011, 13:22:33 »
Pokud se nepletu, pánové, tak kolega MaTeS bydlí na Třebíčsku, což je docela daleko od Topolné, takže, těžko říct, proč se mu tam ta Topolná prdí...
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


Ma Te S

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 194
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Etón G3
« Odpověď #14 kdy: 19. 06. 2011, 13:25:08 »
110 Km, to zase není kousek na to, aby se tam srala Topolná. Něco jiného je Vysočina, která svým 1KW ( Kilometr od nás) zasahuje až na 137MHz, ale to je normál.
Jinak k tomu drátu-anténě, použil jsem co jsem našel, nějaký preselektor rozhodně v dílně nemám :)