Autor Téma: polský mux2 38k Skrzyczne  (Přečteno 8685 krát)

David Farnik

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil
    • E-mail
polský mux2 38k Skrzyczne
« kdy: 13. 05. 2011, 18:38:40 »
Bydlím nedaleko Havířova v Albrechticích v RD a tento mux 2 38k ze Skrzycznego nemůžu naladit.S anténami sem už asi 10 let nedělal,jak se přešlo na digitální vysílání tak chytám všecky české muxy,kromě mux 4(ale jelikož má pidivýkon tak se ani nedivím že ho nenaladím).Ještě napíšu že mux 3 62k za Skrzycznego chytám bez problémů.Nevíte čím by to mohlo být že ten mux 2 38k nenaladím.Asi to bude nevhodnou anténou že?Protože si myslím že signál tady je když naladím polský mux 3 62k.Ještě mě napadlo jestli  se ten 38k neruší s českým 37k.Pokud ano,tak co s tím?Mám si pozvat nějakého odborníka,nebo mám počkat až když spustí digitální vysílání z Katowic 31 července?Sem laik,uvítám nějaké rady.Díky.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


spyko

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 573
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: polský mux2 38k Skrzyczne
« Odpověď #1 kdy: 13. 05. 2011, 22:50:11 »
Mux3-62k ze Skrzyczného je silnější než mux2-38k,v Havířově to chytám se zesilovačem/teroz/,v brzké době se chystám na pokusy v Životicích,velká část Albrechtic je v uzavřené dolině,ale pokud jde 62k,o ten 38k bych se pokusil-colorkou+zesilovač !!!
Manhattan/optibox aligátor/,AL85,Moteck 2100a,Bensat 120 hd,Panasonic 42PX80,philips 5680,180D


Amos Komenski

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: polský mux2 38k Skrzyczne
« Odpověď #2 kdy: 14. 05. 2011, 06:18:46 »
Předpokládám,že bydlíte u Albrechtic u Chotěbuze... K příjmu potřebujete min. dvě kvalitnější širokopásmové antény UHF - jednu směr Skryczne a druhou směr Hošťálkovice(Ostrava) a tyto velmi inteligentně sloučit. Bez konkrétního změření úrovní nelze předem říci,jak by měl slučovač vypadat (optimálně asi kanálové filtry), v každém případě sloučení Mux2/Ova/K39 a Mux TVP2/K38 může být problémem - sousední kanály, běžné obyčejné slučovače nemívají potřebnou selektivitu.


Jan Bajger

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: polský mux2 38k Skrzyczne
« Odpověď #3 kdy: 14. 05. 2011, 07:23:30 »
Bydlím v Havířově. Signál 38 kanálu je slabší než 62 kanál. Předchozí doporučení na kvalitní anténu s vysokým ziskem na kanál 38 bych bral. Pro zajímavost uvádím své nepříliš technické řešení.
Mám, dvě síta, která jsou zadky k sobě na jedné tyči natěsno a ve stejné výšce.Signály jsou téměř  o 180 stupňů opačně. Na Skrzycne vidím ze střechy.
Signál z Ostravy, Mux 1,2,3 beru na 1. síto se širokopásmopvým zesilovačem.
Síto 2. krmí pouze zesilovač 38.kanál 18 dB.
Sloučeno je to hybridním slučovačem naprosto neladěným.
Kanál 62 se mi tam namotal nějak zvláštně, asi odrazem na ostravské síto.
Všechno chodí, kanály 37, 38, 51, 54, 62. Pravda je, že na Ostravu mám překážky, betonový barák s převýšením 2 pater 100 m daleko a dále kopec ve vzdálenosti 5 km s převýšením neznámým.
Na základě této zkušenosti věřím více na seřízení úrovně síly signálů než ladění.
Za sloučením mám rozbočení do 3 větví a každou větev zesiluji samostatným výstupním zesilovačem širokopásmovým, který je odolný na přebuzení. Počet seknutí polských stanic je srovnatelný s českými, dá se to sledovat. Na přijímači mám kvalitu vždy 97%, kanál 62 jen 56%, profi měřič signálů jsem nikdy doma neměl


David Farnik

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: polský mux2 38k Skrzyczne
« Odpověď #4 kdy: 14. 05. 2011, 09:32:46 »
Předpokládám,že bydlíte u Albrechtic u Chotěbuze... K příjmu potřebujete min. dvě kvalitnější širokopásmové antény UHF - jednu směr Skryczne a druhou směr Hošťálkovice(Ostrava) a tyto velmi inteligentně sloučit. Bez konkrétního změření úrovní nelze předem říci,jak by měl slučovač vypadat (optimálně asi kanálové filtry), v každém případě sloučení Mux2/Ova/K39 a Mux TVP2/K38 může být problémem - sousední kanály, běžné obyčejné slučovače nemívají potřebnou selektivitu.
ano bydlím v Albrechticích u Chtěbuze.Jelikož sem v tomto oboru laik,takže asi lepší bude když si piozvu nějakou firmu.Nevíte o nějaké firmě která toto provádí?Která změří signal,navrhne řešení a namontuje mi antény.Může být z Havířova,Ostravy,Těšína.Jelikož jak už sem psal chytám mux 3 62 k takž podmínky pro příjem mux2 38k bych tu měl mít ne?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Farnik

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: polský mux2 38k Skrzyczne
« Odpověď #5 kdy: 14. 05. 2011, 09:35:26 »
A co tak počkat na 31 července kdy odstartuje polský mux 2 z Katowic?Má mít i docela slušný výkon.To by měli být tady  v Albrechticích potom daleko lepší podmínky pro naladění toho polského muxu2 že?


Stanislav Michalec

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: polský mux2 38k Skrzyczne
« Odpověď #6 kdy: 14. 05. 2011, 09:49:09 »
Zdravím, bydlím taky v Albrechticích, takže přidám svoje poznatky. Momentálně mám tu výhodu, že bydlím v menším kopci, takže směr na Ostravu je trochu cloněn (což už není problém vzhledem k velkému výkonu) a na Skrzyczne mám přímý výhled, což se hodí, když vysílají (hlavně na K38) malým výkonem.

K tomu problému s polským muxem na K38, může to být způsobeno tímto asi:
1) příliš slabý signál vzhledem k nízkému výkonu, K62 může fungovat proto, že vysílá vyšším výkonem. Takže řešení: přidat anténu natočenou přímo na Skrzyczne (pokud tam taková není), popř. lepší anténu (pokud tam už nějaká je)
2) příliš silný signál na kanále K37 díky velkému výkonu Lysé a Hošťálkovic, čímž nastává obrovský rozdíl v síle signálu na K38 a K37, které settopbox není schopný zpracovat (tento problém nastal u mně, kde před 1.5. fungoval mux na K38 v pohodě, 1.5. jsem ale musel odpojit předzesilovač na K39, který jsem tam měl kvůli českému muxu na dočasném K39, po odpojení předzesilovače fungují všechny muxy bez problému). Takže tady je možnost buď zkusit jiný settopbox, který to může zvládnout nebo zkontrolovat, jestli tam nejsou nějaké předzesilovače/zesilovače, které zbytečně zesilují momentálně už tak silný signál českých muxů.
« Poslední změna: 14. 05. 2011, 10:08:45 od Stanislav Michalec »


Stanislav Michalec

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: polský mux2 38k Skrzyczne
« Odpověď #7 kdy: 14. 05. 2011, 09:55:04 »
A co tak počkat na 31 července kdy odstartuje polský mux 2 z Katowic?Má mít i docela slušný výkon.To by měli být tady  v Albrechticích potom daleko lepší podmínky pro naladění toho polského muxu2 že?
tak pokud příjem polských programů není momentálně nezbytný, tak určitě je možnost počkat, z katowic by příjem měl být lepší díky vyššímu výkonu, kterým budou vysílat...


David Farnik

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: polský mux2 38k Skrzyczne
« Odpověď #8 kdy: 14. 05. 2011, 10:10:17 »
A co tak počkat na 31 července kdy odstartuje polský mux 2 z Katowic?Má mít i docela slušný výkon.To by měli být tady  v Albrechticích potom daleko lepší podmínky pro naladění toho polského muxu2 že?
tak pokud příjem polských programů není momentálně nezbytný, tak určitě je možnost počkat, z katowic by příjem měl být lepší díky vyššímu výkonu, kterým budou vysílat...
jak sem psal mux 3 62 k bez problému,a v tom muxu 2 mi jde hlavně o Polsat,ale ten zatím chytám analogově.Takže asi počkám na ty Katowice.A je možné když se spustí ten vysílač z Katowic že ten polský mux 2  naladím i když nebudu nic dělat s anténami?Ale asi by to chtělo už vyměnit antény.Mám jich na střeše 5 a staří kolem 10 let.Ale chytám na ně všechny české muxy a ten polský mux 3 62k.To co s te mi radil v předchozím příspěvku bych asi sám nezvládnul,v tomto oboru se moc nevyznám.A šlo by se s Váma domluvit že když jak se spustí vysílání z Katowic a já přesto nenaladím ten mux 2 že byste se přišel ke mně na to podívat?


Stanislav Michalec

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: polský mux2 38k Skrzyczne
« Odpověď #9 kdy: 14. 05. 2011, 10:50:02 »
Těžko říct, jestli Katowice pojedou bez úpravy antény, to se pozná až po spuštění. Pokud momentálně jede analog z katowic a některá z UHF antén je otočena na Katowice, tak by měl jet i digitál (pokud tam nejsou nějaké kanálové propusti/předzesilovače apod).

Jako podívat bych se eventuálně moh, ale já jsem taky amatér, všecko jsem řešil metodou pokusů/omylů...


David Farnik

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: polský mux2 38k Skrzyczne
« Odpověď #10 kdy: 14. 05. 2011, 11:18:44 »
Těžko říct, jestli Katowice pojedou bez úpravy antény, to se pozná až po spuštění. Pokud momentálně jede analog z katowic a některá z UHF antén je otočena na Katowice, tak by měl jet i digitál (pokud tam nejsou nějaké kanálové propusti/předzesilovače apod).

Jako podívat bych se eventuálně moh, ale já jsem taky amatér, všecko jsem řešil metodou pokusů/omylů...
Tak chytám analogově Tvp1,Tvp2.Polsat.To by mohlo být z Katowic že?protože já to ani nepoznám jestli mám anténu otočenou na Katowice,takový sem amatér.A nějaký kontakt na Vás?Bych se Vám ozval po tom 31 červenci pokud mi ten mux 2 nepůjde naladit z Katowic.Můžete mi napsat kontakt na Vás i na můj mail.díky.


spyko

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 573
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: polský mux2 38k Skrzyczne
« Odpověď #11 kdy: 14. 05. 2011, 16:16:54 »
Davide-Helkon servis,nad býválou Lučinou !!!/jsou na netu/
Manhattan/optibox aligátor/,AL85,Moteck 2100a,Bensat 120 hd,Panasonic 42PX80,philips 5680,180D


David Farnik

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: polský mux2 38k Skrzyczne
« Odpověď #12 kdy: 14. 05. 2011, 16:47:11 »
Davide-Helkon servis,nad býválou Lučinou !!!/jsou na netu/
trošku tu firmu znám,máte s ni nějaké zkušenosti?


spyko

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 573
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: polský mux2 38k Skrzyczne
« Odpověď #13 kdy: 14. 05. 2011, 19:08:56 »
Mám,ale ohledně satelitních komponentů,vím že i montují dvb-t anteny,na Stromovce,přesně pod nimi je ještě BMuniversal-obě solidní !
Manhattan/optibox aligátor/,AL85,Moteck 2100a,Bensat 120 hd,Panasonic 42PX80,philips 5680,180D


David Farnik

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: polský mux2 38k Skrzyczne
« Odpověď #14 kdy: 14. 05. 2011, 20:19:08 »
Mám,ale ohledně satelitních komponentů,vím že i montují dvb-t anteny,na Stromovce,přesně pod nimi je ještě BMuniversal-obě solidní !
Dík za info.