Autor Téma: Pokus o koupi digitálního přijímače  (Přečteno 624047 krát)

slnkovic

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #720 kdy: 29. 11. 2019, 11:10:52 »
Prosim, ak sa da, viac info o tom Lidl zazraku (prijem, citlivost, vyhotovenie (ma to normalne skrutky?))... zvazujem kupu z e-shopu Lidla, na SK ho nepredavaju v kamennom obchode.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #721 kdy: 29. 11. 2019, 23:33:07 »
upřimně, otevřel jsem si sedmičku moravského abych si popovídal s bakeliťáčkem (silvrkresťáčkem) :)

předně, ten chudáček-bakeliťáček má dvě fascinující vlastnosti, které mé 3 přístroje nemají a netušil jsem, že existují:

1. Když vypadne signál, info na displeji po opětovném naskočení signálu nezačíná na default informaci, ale zůstává poslední navolená informace. Tj. pokud tam byla intenzita tak je tam intenzita, pokud chybovost tak chybovost atd.

Tuto fantastickou vlastnost jsem mimochodem využil dnes při jízdě směr Brno - Ostrava (ale ne až do Ostravy), kdy jsem navolil Teleko 7B( 150W Lysá Hora, zachytitelné již u Brna), navolil na displeji zobrazení čísla kanálu a pozoroval jak přepíná mezi 12 B Olomouc; samozřejmě během jízdy byly výpadky signálu, ale génius bakeliťák držel zobrazení kanálu, tak jsem viděl co se děje.

2. (již jsem zmiňoval) Pokud již stanice není k příjmu (klasický častý případ lovců v terénu: něco na kopci naladíte a po příchodu zpět na základnu prd víte na jakém muxu/kanálu ta která stanice byla, byť seznam stanic se vám zobrazuje) tak "offline" u piva v penzionu v údolí naklikáte název muxu i číslo kanálu stanice, kterou jste před tím naladili (s rezervou viz níže).

Při náhodném objevu této vlastnosti, jsem nerozuměl tomu, že proč když jsem naklikal na zobrazení čísla kanálu již nedostupné stanice Arabella Relax (celostátní mux DAB+ Austria, 5D je v SFN a další kanály jsou 5B, 6D a 8A), tak se na displeji postupně zobrazovaly všechny.  O tom viz níže odpověď Ivovi.

V předešlém příspěvku jsem zmínil, že jsem bakeliťáka chtěl po prvím dotyku hodit do kanálu. Bylo to protože na ověřeném místě kde 5D Kahlenberg již jede na "kus drátu", bakeliťák nějak těžce váhal (a podruhé i dnes); až mně to znejistělo, jestli nemá bakeliťák problém se synchronizací v SFN protože údajně Jauerling již může testovat non-stop. Ale dnes večer v zahradě na 5D  bakelit versus Pure těžká porážka.

Zkusím porovnat Tesco s bakelitem. U Tesca praskl jeden ze segmentů  držící patu teleskopu, proto jsem kvůli rozměrům do terénu zkusil bakelit. Pokusím se Tescu ten prut přidrátovat abych to porovnání udělal.

Ivovi: věřím, že máš pravdu - v té prví části reakce. To, že jsem kretén, jsem si uvědomil krátce po odeslání příspěvku, ale už jsem neměl čas ho měnit - a absolutně jsem neměl čas dohledávat FIG 0/21 ap. Mux 5D evidentně vysílá tabulku kmitočtů stejného DAB enseblu a proto se bakeliťák snaží off-line (tj. když již signál není k dispozici) dohledávat signál na všech kanálech 5B, 5D, 6D a 8A a co je fantastické, že tento proces ukazuje na displeji. Zároveň je to frustrující při ex-post snaze zjistit co to byl za kanál (protože nevíme který kanál jsme vlastně reálně chytli). Teleko toto info v muxu nepředává - potvrzuje mi to skutečnost, že jsem v Líšní naladil 7B a a expost doma displej ukazoval jenom 7B. Až po dnešní jízdě, kdy byl naladěn 7B i 12B, expost info o kanálu přepíná mezi oběma, tj. musel je mux nejdříve reálně naladit.  Buď jak buď, Lidl bakeliťák je přinejmenším zajímavé bejby.

Vladimír Dráb: snažím se třídit odpad, nevyhazovat staré ani nové věci a vzdorovat lavině; je mi blbé dělat si z prodejny půjčovnu; tu krabičku s rádiem jsem v prodejně ani neotevřel; mohl jsem si přinést své 4 ks AA baterky, krabičku otevřít, průbnout a rozhodnout. Ty mé další kecy v předešlém příspěvku brát lehce s rezervou, ale podstata platí. A vidím i ty lidi co za pár šupů ty krabičky  na výrobní lince dávají dohromady a nerozumí tomu, že my to házíme do popelnice.

slnkovic: nejsem si jist o co vám přesně jde. Část odpovědí na vaše dotazy viz výše. Nechci se nikoho dotknout, já taky nemám rád házení penězi jako senem, ale krabička stála jenom 600 Kč, jsou i 2x nebo 3x dražší. Mé motivy koupě byly dva: pro terénní použití mi odešlo uchycení teleskopu rádia Tesco a tento SilverCrest má super malé rozměry aby ho nahradil. Cena byla příjemná, ale ne rozhodující.

Pokud chcete rádio do kuchyně nebo na chalupu ap. radši bych nějaké to Euro přidal.

Ve vašem dotazu je "prijem"; nevím co je tím myšleno. Nicméně bych u tohoto zmínil, co jsem ještě nezmínil :) u FM příjmu mně šoklo, že po naladění stanice to zobrazí tu čtverečkovou stupnici a na ní sílu naladěného FM signálu; omlouvám se, ale citlivost nebo selektivitu FM příjmu tohoto bakeliťáku nebudu studovat, ostatně nemám s FM zkušenost.

Citlivost: tzv. citlivost resp. porovnání s Tescem, kterému se pokusím přidrátovat teleskop,  zkusím udělat přes víkend na místech, které znám. Asi vemu ruksak a přiberu i Pure abych měl další etalon, protože vím, že Tesco dávalo v průměru o dva dílky méně než Pure :) sorry no S/N ratio :)

Vyhotovenie: obecně je to taková legrační malá krabička - vypadá to jako ty dětské hračky, které napodobují skutečné výrobky. Zvuk z toho prdítka překvapivě není "malý" je tam slyšet i nějaké výšky; basy tyto malé tranďáky moc nee, jenom přímo u ucha. Jo, pokud se chcete dostat dovnitř, má to standardní křížové šrouby. Ale předělávka na anténní vstup s konektorem F je otázka; zatím to nechci rozebírat kdyby se něco vyskytlo kvůli reklamaci.

« Poslední změna: 29. 11. 2019, 23:38:35 od AndrejH »
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #722 kdy: 30. 11. 2019, 12:45:26 »
Dej pak vědet, jak test dopadl. Na jaře jsem se snažil obnovit vozový park, postupně jsem koupil 3 DAB rádia a všechna jsem vrátil. Nedosahovaly ani zdaleka přijmových parametrů Tesco gumáku. Tesco ale nevydrží věčně.       
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Vladimír Dráb

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #723 kdy: 30. 11. 2019, 14:25:42 »
Já si taky nedělám z prodejen půjčovnu, ale když zboží nesplňuje to, proč jsem si ho koupil, i když v popisu to vypadá, že ano, tak ho jdu vrátit. Přijde mi to normální a udělám to tak jednou dvakrát za rok.  Já jsem spíš reagoval na to, že jsi přemýšlel nad důvodem proč to vracíš, já řeknu při vracení pravdu a zatím to vždy stačilo. Mám pocit, že větší obchodníci jsou dnes někdy až překvapivě vstřícní. Možná to naznačuje určitý stupeň kultivovanosti jejich zákazníků, kteří tuto možnost nezneužívají, ale v případě potřeby využijí. A z té důvěry mám celkem radost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #724 kdy: 30. 11. 2019, 14:43:50 »
ano, podepisuji; já jsem to s tou dramaturgií textu trochu přehnal  ;)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #725 kdy: 30. 11. 2019, 14:46:53 »
Dej pak vědet, jak test dopadl.

no...bude to na delší lokty, SilverCrest (dále jen bakelit) - co se týče příjmu DAB - se chová zvláštně; musím prověřit více situací, bylo by předčasné dělat závěry; žádný přeborník to zřejmě nebude ale zatím bych nad ním hůl nelámal.

(odbočka: bakelit má nectnost, že zvuk vypíná již při chybovosti kolem 28-29)

Prní věc: evidentně má problém se synchronizací SFN 5D DAB+ Austria muxem na určitých místech; jestli to souvisí s Jauerlingem není jisté, protože na jiných místech, kde buď Jauer nekecá anebo je jenom prostě SFN jinak naředěná (jiné impulsní odezvy v synchronizačním kanálu), tam se chytne. V každém případě Tesco, Pure ani mé stolní doma žádný problém nemá.

Příklady: dnes ráno kolem 9 hod na poli za Líšni, kde Tesco dává standardně 9-10 dílků (i dnes), bakelit zaboha nic - nula dílků; najednou naskočilo 9 dílků, ale chybovost 35; pak zase nic. Včera večer i před chvíli na chodníku před barákem okamžitý záchyt, chybovost 25; Tesco chybovost 21-24. Na zahradě na dvou místech to samé, podobná chybovost s Tescem.

Ostatní příklady ranní pole Líšeň: 7B Teleko 150W Lysá hora; Tesco 4 dílky, chybovost 10. Bakelit taky 4 dílky, ale chybovost 20. 12C Kamzík Tesco 15 dílků, chybovost 0-1. Bakelit jednou tuším 7 dílků, pak 4 a chybovost 10. 11C Vídeň jsem zapomněl :) ale poměr bude podobný.

Ráno byla kosa, na poli pofukovalo a křehly mi ruce, což je polehčující okolnost, že já blb jsem zapomněl ladit 12A Krížava.

Zvláštnost: Měl jsem pár situací, kdy bakelit ukazoval jeden dílek ale stabilně hrál s chybovostí kolem 20; byly to různé muxy/kanály až mně to připadalo jakoby měl bakelit uloženou tabulku 1/20 a z lenosti ji opakoval:)

Příklady: včera při jízdě v autě, Teleko 7B v určitých dost dlouhých úsecích prostě 1/20. Výše zmíněný 5D chodník a zahrada taky 1 dílek. Nyní se mi vybavila situace: stejná stanice, jednou 1 dílek, pak 4 dílky a chybovost pořád kolem 20.

Zítra ho vezmu na jinou trasu, jsem zvědavý na jeden flek v lese snad 10x10 m kde se chytá 7B Teleko a 12A Krížava.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #726 kdy: 30. 11. 2019, 15:15:58 »
... Při náhodném objevu této vlastnosti, jsem nerozuměl tomu, že proč když jsem naklikal na zobrazení čísla kanálu již nedostupné stanice Arabella Relax (celostátní mux DAB+ Austria, 5D je v SFN a další kanály jsou 5B, 6D a 8A), tak se na displeji postupně zobrazovaly všechny.  ...

Ivovi: věřím, že máš pravdu - v té prví části reakce. To, že jsem kretén, jsem si uvědomil krátce po odeslání příspěvku, ale už jsem neměl čas ho měnit - a absolutně jsem neměl čas dohledávat FIG 0/21 ap. Mux 5D evidentně vysílá tabulku kmitočtů stejného DAB enseblu a proto se bakeliťák snaží off-line (tj. když již signál není k dispozici) dohledávat signál na všech kanálech 5B, 5D, 6D a 8A a co je fantastické, že tento proces ukazuje na displeji. Zároveň je to frustrující při ex-post snaze zjistit co to byl za kanál (protože nevíme který kanál jsme vlastně reálně chytli). Teleko toto info v muxu nepředává - potvrzuje mi to skutečnost, že jsem v Líšní naladil 7B a a expost doma displej ukazoval jenom 7B. Až po dnešní jízdě, kdy byl naladěn 7B i 12B, expost info o kanálu přepíná mezi oběma, tj. musel je mux nejdříve reálně naladit.  ...

Jen poznamka. Ano, v tomto pripade to opravdu vypada, ze nejde o chybu a ze radio dela to co vyrobce zamyslel (hleda alternativni kmitocty). A je mozne, ze dnes Teleko na 7B alternativni kmitocty nevysila. Ale tehda to bylo s Telekem jinak. Teleko vysilalo v Brne tabulku se vsemi alternativnimi kmitocty (LA,LD,LE,LG,LH,LJ,LL,LM,LP) a mozna s jednou chybou a u autoradia mi to delalo problem s ulozenim na predvolbu. Po kontaktovani Teleka tu tabulku vysilat prestali (protoze ty odkazy n L-vysilace stejne nemely smysl) a ja mel po problemu.


slnkovic

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #727 kdy: 30. 11. 2019, 18:56:36 »
Vdaka za odpoved. O bakelitak mam zaujem len ako prenosne radio na vrcholy, kde skusim, co sa da naladit. Necakam zazraky od malej krabicky. Doma v kuchyni mam na stene namontovany Panasonic SC-HC1020, mozem doporucit, aj ked pouzivam ho viac cez internet ako DAB.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #728 kdy: 30. 11. 2019, 21:02:22 »
chová se zatím trochu netransparentně, s klidným svědomím bych ho nyní nemohl doporučit; já vím, za chvíli zmizí z pultů, ale svět nekončí; pokud třeba plánujete až jarní kopce, času dost. Já ho vracet asi nebudu, líbí se mi ta funkce zobrazení muxu/kanálu když je již po ptákách a signál je fuč.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #729 kdy: 30. 11. 2019, 22:04:37 »
Jazyk menu lze nastavit česky i slovensky.

Pár úsměvů z chyb "čeština" a "slovenština" :

Automatické ladění je nazváno "Procházení" a "Plné hľadanie" (slovensky ok, ale když jsem v češtině hledal auto ladění tak jsem na to přišel až co po "Procházení" následovalo Ruční ladění; to mi došlo, že se tedy s rádiem nemám procházet, ale spustím tím auto ladění)

Funkce "Prune", tedy vymazání neplatných stanic je "řadit" (místo vyřadit) a "Znížžiť" (nejdříve jsem se vztekal, že tam není funkce vymazání neaktuálních stanic, pak mně potěšilo, že můžu stanice "řadit" dle názvu nebo muxu, ale když jsem to "řadit" zvolil, tak další dotaz byl Vyřadit ano/ne :)

V češtině je "Komprese DRC" (tedy ok) a ve slovenštině "Znížžiť?"

Název funkce volby režimu usínání displeje je v obou jazycích nepřeložen a použit španělský název "Auto Luz de fundo".

Možná je tam více takových úsměvů.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #730 kdy: 09. 12. 2019, 18:30:20 »
.. tato stanice je 5D, najednou se 5D začne měnit na 8A, 6D a 5B (ex-post již bez signálu) - to jsou všechno kanály na kterých jede celostátní mux...
Ano, v DAB se muze vysilat tabulka kmitoctu s odkazem jak na kmitocty stejneho DAB enesemblu, tak s odkazy na FM kmitocty vysilanych programu nebo dokonce na AM. Jmenuje se to FIG 0/21 Frequency Information...

taky ČRo v muxu ČRa má ve FIG0/21 informaci o DAB frekvencích - bez přítomnosti signálu přepíná mezi 12D a 12C;  tutově jsem 12C nemohl na tom prdítku SilverCrest zachytit.

Prča: přemýšlel jsem jak doma(kousek od Hádů) zařídit abych "vyrobil" situaci bez signálu; nakonec jsem to vymyslel tak, že jsem rádio vložil do hrnce - což nestačilo - proto jsem ho částečně zakryl poklicí tak abych viděl na displej - což již naštěstí stačilo a mohl jsem vidět ono problikávání 12C/12D :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #731 kdy: 11. 12. 2019, 16:45:04 »
Ano, CRo na 12D vysila Frequency Information (227360, 229072). Teleko na LE nevysila zadne Frequency Information.


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #732 kdy: 14. 12. 2019, 11:47:24 »
Ano, CRo na 12D vysila Frequency Information (227360, 229072). Teleko na LE nevysila zadne Frequency Information.

Některe site tam mají i tabulku fm frekvencí aby přijimač mohl přepnout do fm, měl by to tam mít čro.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #733 kdy: 14. 12. 2019, 21:12:09 »
SilverCrest z Lidlu zachytil dnes na poli za obcí 310 m.n.m. 71 stanic tj. všechno co měl k dispozici:

5D DAB+ Austria (9), 7B Teleko (14), 11C CityMux Wien II (13), 12A Towercom Krížava (10), 12C Towecom Kamzík (10), 12D ČRo (15).

I tak zatím nemá mou plnou důvěru. A problém se SFN 5D přetrvává, záleží na místě příjmu, stačí třeba rozdíl pár kroků.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #734 kdy: 15. 12. 2019, 20:45:31 »
Retro nabídka na předvánočním trhu

Tesla 521A Populár DAB retro (výrobce původního modelu Tesla Praha - Hloubětín a Tesla Kolín, n.p., rok 1956/57)

Hodnocení časopisu Top Hi-Fi Review (redakční foto v příloze)

Elektrické vlastnosti

Plusy
- možnost příjmu FM, DAB i DAB+ (!)
- vstup pro externí anténu
- vysoká negativní korelace mezi svítivostí magického oka a chybovostí příjmu
- originální reproduktor Tesla
- napájení ze sítě přes adaptér 12 V

Minusy
- absence slideshow
- jenom mono reprodukce
- možnost ovládat z čelního panelu jenom hlasitost, výšky a basy zapojeny natvrdo na max
- nemožnost naladit stanici Luxembourg i když je uvedena na čelním panelu (nevíme jestli se jedná o vadný kus, výrobce na dotaz redakce nereaguje)

Mechanické vlastnosti

Plusy
- skříň přístroje dřevo masiv
- ovládání hlasitosti přes originální otočný knoflík

Minusy
- popraskané čelní sklo (spediční firma zřejmě nerespektovala nálepky Handle with Care nebo Fragile)
- pro použití v terénu nutný ruksak o minimálním objemu 50 l
-------------------------------
Pod čarou: adaptér DAB šuplíkový přebytek Dual DAB 2A, korekční a koncový zesilovač EZK, ostatní bižuterie GME; pro nasvícení magického oka použita zelená LED dioda s vyšší svítivostí 12000 milicandela, čiré pouzdro
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno