Autor Téma: Pokus o koupi digitálního přijímače  (Přečteno 623589 krát)

AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #495 kdy: 05. 12. 2016, 20:49:55 »
Úkol zněl jasně: prodat pultové zásoby, které mají největší marži. Zkratka DAB znamená DAj Boh (marži).

Ale ne, nechci dehonestovat prodavače, mají to hoši těžký; koukám, že nejbližší DAB jsou Košice - Heringeš, sice jenom 82 km, ale přes kopečky "cesta zarúbaná". Poláci tam přes Tatry asi taky nedolétnou, tak asi tak. Jestli vývoj sleduje manažer prodejny nemá smysl spekulovat.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Tomik01

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 24
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #496 kdy: 06. 12. 2016, 09:09:02 »
Ono absence daného produktu není jenom o marži...Pokuď se na Slovensku DAB nevysílá,obchod logicky nenabízí přijímače....
Ono se nemusí ani chodit k sousedům.I u nás jsou prodeje DAB přijímačů zoufalé.Mimo ,,akčních,, nabídek v Lidlu a v Tescu s rádiem za +-300Kč
moc lidí o digitální rádio nestojí.Proč kupovat 2-3x dražší rádio které naladí mnohem méně stanic než FM a navíc s problematickou kvalitou zvuku? On někdo vážně poslouchá Český rozhlas?:)
Dokuď nebudou komerční rádia na digitálu je DAB mrtvé nenarozené dítě.Ono ovšem komerční rádia ,,vysílají,, přes net a na DAB prdí...   


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #497 kdy: 06. 12. 2016, 22:24:29 »

Pokud jde o motivaci mít rádio s posledním čipsetem (od Frontier Silicon) podporující barevný plošný displej, očekával bych, že se s přístroji brzo roztrhne pytel a možná již na předvánočním trhu.

Alespoň pro náš trh jsem se zřejmě těžce netrefil do předpovědi, nicméně v Německu první perličky; Lukáš Polák na rozhlas.cz psal o DAB přijímači značky Albrecht, tak jsem se podíval na stránku výrobce Alan Electronics a vidím tam 9 modelů s barevným displejem, 7 z nich označeny jako NEU! U nás se nedají koupit (tedy přímo od nich) a taky neřeším jejich výbavu a cenu.

https://www.alan-electronics.de/Produkte.aspx?WebPortalCmd=3394&WPParams=50B8CCC78DA098C0CADFC4AAB6B4E1E5C0D3C98DA2ABAB
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #498 kdy: 07. 12. 2016, 06:04:34 »
Ono absence daného produktu není jenom o marži...Pokuď se na Slovensku DAB nevysílá,obchod logicky nenabízí přijímače....
Ono se nemusí ani chodit k sousedům.I u nás jsou prodeje DAB přijímačů zoufalé.Mimo ,,akčních,, nabídek v Lidlu a v Tescu s rádiem za +-300Kč
moc lidí o digitální rádio nestojí.Proč kupovat 2-3x dražší rádio které naladí mnohem méně stanic než FM a navíc s problematickou kvalitou zvuku? On někdo vážně poslouchá Český rozhlas?:)
Dokuď nebudou komerční rádia na digitálu je DAB mrtvé nenarozené dítě.Ono ovšem komerční rádia ,,vysílají,, přes net a na DAB prdí...
Svou snahou o posmívání se ostatním jsi docílil pouze toho, že jsi sám za směšného omezence :D


Tomik01

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 24
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #499 kdy: 07. 12. 2016, 08:43:56 »
Je smutné když se někdo bere hrozně vážně že? Ono s někde posmívám? Spíše se ptám proč někdo v 21. století poslouchat stanice  Čr.které jsou kvalitou zastydlé někde +- 1980  ;).Rádio,tedy FM poslouchá i přes net dost známých, ale Český rozhlas nikdo, ovšem VŠICHNI ho platí >:(.Myslím že Helenky a Karla a podobných ,,hvězd,, ČSSR  snad bylo až až...
Proto dokuď nevstoupí populární komeční rádia do DAB (jako že nevstoupí) je smutná realita DAB pochopitelná.
Ona má reakce ani nebyla na(nekvalitu) Čr,ale na to proč (nejen) na Slovensku neznají v prodejnách DAB....Ona situace je podobná i u nás.Pokuď vůbec mají na obchody nějaké přijímače DAB fyzicky,jsou to ležáky.Mám přístup do statistik prodeje jednoho řetězce a FM rádii se prodá mnohem více.Obávám se že je to logické.Kdo chce digitální rádio s tisíci stanic poslouchá  přes net klidně i mobilně na 3G-4G...Osobně bych klidně na DAB přešel,ale musí mít lepší zvuk než FM a minimálně stejně stanic...Dnes nemá ani jedno...
Proto se obávám že

 

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #500 kdy: 07. 12. 2016, 09:55:53 »
Připouštím, že za mojí přízní k DABu může fungovat moje záliba v poznávání nových opravdu technických technologií. Připouštím, že realita nenaplňuje "digitální" sliby o křišťálovém obraze a zvuku, ale opět to nepovažuji za chybu samotné digitalizace, ale přístupu k jejímu provozování.

K diskuzi by mohly být úvahy, zda vše od ČRa je "zastydlé v osmdesátých letech" a adekvátní obsah, hodný 21. století, nabízí jen komerční stanice. K čemu by byla ale dobrá unifikace všech rozhlasových stanic, čím by se potom od sebe lišila více než stovka stanic, kterou má většina posluchačů nyní k dispozici? Není proto lepší žánrová i programová pestrost, aby si mohly vybrat to své oblíbené všechny věkové skupiny posluchačů?

A to, že jsou u nás DAB přijímače stále ještě drahé a v malém výběru moc nevybočuje třeba oproti Německu, které má i v digitalizaci rozhlasu oproti nám náskok.

V neposlední řadě, při srovnávání zvuku FM a DABu, nezaznamenávám při dostatečném signálu žádný podstatný rozdíl, při poklesu úrovně signálu pod optimální mez vnímám šum a úniky u FM negativněji, než "ticho" DABu.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Tomik01

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 24
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #501 kdy: 07. 12. 2016, 10:51:30 »
Otázka ovšem je jestli je DAB+ v dnešní době moderní?
Obávám se než ( a hlavně jestlii) se rozšíří bude všude rychlé připojení a DAB nebude mít význam....
Problém DAB je že mimo defakto vyloučení lokálních stanic nenabídne nic co dnes nelze řešit přes net.Na poslech doma se cca.1500Kč a méně dá sehnat solidní ,,krabička,, s Androidem který po připojení na audio nabídne i tisíce  radio stanic a mnoho jiného.Podobně lze připojit tablet,telefon atd.
Takže,pokuď někomu vadí šumící FM,nemusí čekat zda a kdy vstoupí jeho oblíbená stanice do DAB...
Třeba já poslouchám primárně Radio Fajn,bývalé Pardubické Life.V DABu není a nevím kdy a jestli bude.Zato na netu má vysílání dalších stanic běžně dostupnou.
A co se týče Čr.Nikomu nebráním poslouchat co chce,ale Čr jako ,,tahoun,, digitalizace je prostě špatná volba.     


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #502 kdy: 07. 12. 2016, 20:03:46 »
Citace
V neposlední řadě, při srovnávání zvuku FM a DABu, nezaznamenávám při dostatečném signálu žádný podstatný rozdíl

Uf, chtěl bych být tak hluchý jako ty.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #503 kdy: 08. 12. 2016, 12:55:01 »
Uf, chtěl bych být tak hluchý jako ty.
Až budeš v kategorii 70+, možná si na dnešní přání vzpomeneš?  ;)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #504 kdy: 08. 12. 2016, 13:13:45 »
Rozhodne nebudu tvrdit takovy zcestný blábol, ze mezi FM a DAB+ není zvukový rozdíl.Je a je zcela propastný.Raději přiznám, ze jsem hluchý a už to tak nevnímám.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Mik Kotanen

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 320
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #505 kdy: 08. 12. 2016, 14:02:39 »
Já nechci budit vášně, takže rovnou pro začátek píšu, že jsem hluchý  :)
Rozhlas používám jako kulisu, většinou v kuchyni a v autě a to rozhodně není poslechová místnost, sousedi často poslouchají rádio na zahradě. Osobně poslední dobou preferuju mluvené slovo, takže se přiznávám, že asi tu "kvalitu" fakt nedokážu ocenit. Moje ucho taky líp vnímá digitální ticho, nežli analogový šum.
Sám bych byl pro, kdyby se neomezovalo jak se má vysílat, veřejnoprávnímu rozhlasu by jeho vlastní celoplošný DAB multiplex vyloženě slušel, ostatní jak by řekl klasik, ať si vysílají dle vkusu každého soudruha. Pokud chci mít zážitek, zajdu si na koncert nebo můžu přejít na vinyl  ;) http://technet.idnes.cz/vinyl-pres-streamem-0qr-/kratke-zpravy.aspx?c=A161208_082213_tec-kratke-zpravy_vse


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #506 kdy: 08. 12. 2016, 19:51:16 »
Co dodat? Máme to podobně.....  ;)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #507 kdy: 08. 12. 2016, 21:13:09 »

Rychlovka 2: na zahradě s osvědčeným špatným příjmem, 60 m pochod s rádiem nad hlavou: rádio Tesco se bodově chytlo na 4 místech, Pure se chytal mnohem častěji; v jednom místě Tesco hrálo při stranovém pohybu jenom cca 10 cm, Pure na tom samém místě v rozsahu cca 1 m.

Snad se mi to statisticky potvrzuje, už jsem o tom zde kdysi psal, nejde o nic nového, o vliv teplotní inverze na příjem rádio signálu, ale nyní vztaženo na konkrétní výškový teplotní profil měřený ČHMÚ v Prostějově; viz graf v příloze, teplota je ta červená čára a klíč je to "koleno" kolem výšky plus mínus 1 km.

Vídeňský DAB mux přijímám doma na externí anténu a když se ohlédnu za poslední cca roční zkušenost, rádio ukazuje intenzitu příjmu v průměru 6-7 dílků (ze 16). Dnes až 13 dílků.

Tak mně napadlo vzít dnes večer ty své přenosné mazlíčky Tesco a Pure (oba jenom teleskop) do zahrady (sychravé svinstvo - 1 st C), že copak řeknou na tu inverzi, no a reagovaly.

Pure, oproti předešlému pokusu, namísto "bodového chytání se mnohem častěji než Tesco" měl opačné chování tj. jenom bodové vypadávání příjmu. Tesco, oproti předešlému pokusu se chytal mnohem častěji, ale v porovnání s Pure tak o cca 50% méně.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #508 kdy: 08. 12. 2016, 22:25:02 »
...Rozhlas používám jako kulisu, většinou v kuchyni a v autě ... poslední dobou preferuju mluvené slovo ...

Co dodat? Máme to podobně.....  ;)

na smrt jsem se vyděsil když jsem viděl, v tom stručném okně "Fórum", že toto vlákno má další příspěvek, že tam po sobě střílí kalašniky, jeden nabitý na 64 kbit/s, další na 96 kbit/s a jiný třeba na 128 kbit/s; naštěstí jsem uzřel jenom konstatování způsobu konzumace DAB, do kterého patřím i já, ale to není důležité.

Bohužel nemůžu nabít svého kalašnikova, protože nemám příjem FM a DAB stejné stanice, abych to mohl přepínat a porovnávat a porovnávat. Stejně by to bylo mé ucho a ne ucho někoho jiného. Zde mě překvapila jedna věc - poznámka při mém gúglšmíru, kterou jsem si neuvědomil, že totiž oko se dá ošálit mnohem lépe než ucho (tj. komprimace videa versus muziky).

Pak tam vstupuje tolik faktorů, že hranice kolik kbit/s ještě "jo" a kolik již "ne" se stává virtuální; právě se v tom na webu hrabu, ale narazil jsem na bizarní problém, že nemůžu dohledat ani na ČTÚ ani na ČRo, jaký datový tok a jaké kódování zvuku vlastně DAB Žižkov používá.  Mám jenom zdroj wohnort.org ale nejsem si jist jestli ty informace jsou pravdivé; pls help.

Nominálně to vypadá jako off-topic v tomto vlákně, ale konec konců po koupi přijímače je dobré vědět proč může znít tak jak zní.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Mik Kotanen

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 320
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #509 kdy: 09. 12. 2016, 09:14:53 »
Pěkný přehled zde: http://www.digitalradiodab.cz/rozhlasove-stanice.html
DAB+ využívá audio kodek HE-AAC v2.
V případě veřejnoprávního DAB+ ze Žižkova se jedná stále o experimentání vysílání, ve kterém se parametry a nastavení mohou měnit.
Kdysi jsem měl odkaz na studii subjektivního vjemu poslechu různých digitálních formátů, datových toků versus FM poslechu u různých typů hudebních žánrů, hudebních nástrojů a mluveného slova. Studie datový tok 96 kbit/s v DAB+ považuje ve většině parametrů za ekvivalent FM, ale může to být tvrzení proti tvrzení a jak jsem psal jsem hluchej, tak mě prosím neberte za slovo, jen jsem to četl  ;)