Autor Téma: Pokus o koupi digitálního přijímače  (Přečteno 623600 krát)

AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #480 kdy: 03. 10. 2016, 20:46:05 »
Děkuju za zprávu. Zajímavá zkušenost! Já jsem s citlivostí Tesca spokojený. Rád ale slyším, že to může být i lepší. :)

Jasná věc, na Tesco nedám dopustit, je to má první láska. Dobrý do terénu, strčím ho do takové pidiledvinky; Pure je v porovnání s ním pěkný macek, vypadá spíš jako něco mezi přenosným a stolním, přenosný tak po bytě z místnosti do místnosti.

Pro představu jsem vyfotil svou "Velkou 3 a půlku" pohromadě (čtvrtý přístroj je analog, ten přece nebudeme počítat); ta půlka je exkluzivní foto uniklé z vývoje dílny Apple a jejího nejnovějšího systému DAB++ (je to důvěrná informace, nikomu to neříkejte).
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Caraiman

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 216
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #481 kdy: 04. 10. 2016, 08:12:31 »
No, PURE je trochu větší, ale žádné neštěstí. :-) Já mám nejlepší zkušenosti u tohoto druhu rádií s TechniSatem 210. V DABu má nejstabilnější příjem. Ale venku ho moc nenosím, protože se samo zapíná v batohu. :-)

Prosím nezaměňovat TechniSat 210 s 210IR. IR je vynikající pro poslech přes internet, ale DAB má mooooc mizerné, necitlivé. :-(
« Poslední změna: 04. 10. 2016, 13:42:17 od Caraiman »
DAB: AEG DAB 4130, AEG DAB 4138, Dual DAB 14, Imperial Dabman 20, LG Stylus II, Lingo iJoy Plus, SilverCrest SIRD 14 B 1, Technisat DigitRadio 210, Technisat DigitRadio 210IR, Tesco DR1403B-CE, TrekStor TS-DVBT-Terres-a
VIDEA: http://1url.cz/WbO7


zoro2910

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #482 kdy: 04. 10. 2016, 08:38:31 »
Ja mám rádio Technisat 210,takisto citlivosť DAB+ aj VKV FM je v ynikajúca.Zvuk je síce horší ako z plechovky
Tuner YAMAHA T-D500,anténa S1411GL,Technisat DigitRadio 210,VU+ Duo2 4xDVB-S2 Tuner


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #483 kdy: 05. 10. 2016, 17:18:27 »
Vracím se k té "citlivosti" příjmu Pure Elan3 rádia resp. indikované intenzity signálu.

Přístroj má dva ukazatele intenzity; jeden hrubý 5-ti dílkový, který je společný i pro FM a který se trvale zobrazuje v dolní části displeje (na některém foto z minulého příspěvku je to vidět); druhý klasický při nakrokování na tuto informaci, zobrazuje se přitom společně s údajem chybovosti příjmu.

A zde je sranda, nevím jestli jenom u mého kousku anebo u všech, speciálně se to projevilo při slabém signálu kdy jsem v zahradě našel místo s příjmem (jenom jeden dílek na hrubé stupnici) a nakrokoval na intenzitu a zvuk zmizel a chybovost divoce lítala nad 50 a intenzita od nuly po něco - jakoby rádio v tomto režimu rušilo sama sebe.

Podobně se chovalo při první zkoušce v terénu, kde Tesco nějaká rozumná intenzita a chybovost snad pod 10 (údaje si nepamatuji) a Pure hrálo, ale oba údaje error/strength opět divoce lítaly nahoru dolů (a taky nevím kolik to ukazovalo na hrubé stupnici protože jsem netušil, že co to je). Myslel jsem, že se nákup moc nepovedl, až mi to zážitek ze zahrady vysvětlil.

Ten plný kotel intenzity na dalším místě mně sice potěšil - že konečně - ale zároveň přinesl otazník, že za jakých podmínek nebo jak to vlastně je; mám nad čím koumat.

Celkově měl Pure lepší citlivost než Tesco, ale neumím to kvantifikovat a porovnání  zatím jenom na dvou místech vzdálených od sebe 2 km.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #484 kdy: 05. 10. 2016, 17:41:35 »
Nemůže to kolísání signálu dělat vzájemné rušení dvou vysilačů stejného kanálu. Pokud na anténu dopadají dva stejné signály fázově posunuté, tak by se to tak mohlo projevovat.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #485 kdy: 05. 10. 2016, 18:32:34 »
Nemůže to kolísání signálu dělat vzájemné rušení dvou vysilačů stejného kanálu. Pokud na anténu dopadají dva stejné signály fázově posunuté, tak by se to tak mohlo projevovat.

Ještě jsem neměl čas pronikat do tajů SFN a vlastností frekvenčního kanálu versus datový tok po demodulaci - a nevím jestli se mi to povede protože volně přístupné zdroje na netu jsou omezené, ale jsem přesvědčen, že SFN s tím nemá nic společné, na to je tam ochranný interval, navíc např. Kamzík jede z jednoho vysílače a Vídeň sice ze dvou, ale jsou těsně u sebe.

Připadá mi to jako nějaká hardwarová nebo softwarová chyba přijímače, kdy v momentě když se zabývá zobrazením intenzity/chybovosti tak buď nestíhá anebo tok dat vytvoří nějaké interní rušení a příjem jde do kytek - opakuji, zatím je brzo dělat závěry protože jsem zažil jenom 2 situace, na obou byl nápadný vzájemný rozdíl celkové přijímané intenzity silná-slabá,  u té silné bylo zobrazení v pohodě. Ta třetí situace mohlo být něco mezi tím, ale to jsem na louku za kamenolomem vyběhl poprvé a málem jsem nevěděl jak zapnout rádio (když to řeknu s nadsázkou) a ne pochopit co se děje.

Nyní pokusy řídí počasí, snad někdy najdu přesnější souvislosti; Tesco rádio s tím problém nemá.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #486 kdy: 05. 10. 2016, 21:54:58 »

Bleskově ohledně displeje kvůli kterému jsem rádio pořizoval, opět nedomyšlenost, o tom někdy později...

K interakci Pure Elan3 s uživatelem  (displej uhlopříčka 7,1 cm tj. 2,8 palce) a porovnání s Tesco jako zástupcem jednořádkových displejů. Samozřejmě to není jen v displeji, ale v novém hardwaru s ním spřáhnutý; významný skok v pohodlí pro uživatele.

Jenom vybrané postřehy.

Prohlížení a volba stanice, představme si, že je naladěných 100 stanic; Tesco: nekonečné krokování tlačítkem; Pure: zmáčknutím tlačítka Stations se zobrazí roleta sice jenom 7 stanic, ale točením knoflíku hlasitosti celý seznam prolítnete velmi rychle.

Vyvolání stanice z paměti; Tesco: paměť 10 stanic, po volbě tlačítka Preset má nectnost, že vždy zobrazí pozici 1, takže vždy krokovat na požadovanou; Pure: pozice 1, 2 a 3 přímo, tlačítkem 4+ se vyvolá zobrazení na displeji pro prvních 7 pozic a opět točením knoflíku hlasitosti rychlé naběhnutí na požadovanou pozici z 20.

Pure: statické zobrazení jména interpreta nebo názvu písně (bez rolování textu); zde mám jednu výhradu, možná již prudím, že mi v druhu zobrazení informace chybí Interpret společně s názvem písně; toto je sice zobrazeno v úvodní obrazovce, ale tam jsou i ty povídačky co si tam ta která stanice o sobě vloží a text již roluje.

Např. jsem měl naladěnou stanici Herold relax a ta tam připojí informaci "Herold relax - Das Wohlfuelprogramm fuer den hektischen Alltag ww.herold.at..kundenserviceXherold.at". Zrovna běžela písnička Cat Stevens - Morning has broken, k tomu se tedy přibalilo výše uvedené což již displej nezvládne a roluje zespodu nahoru, ale trvá mu to jenom 7-8 vteřin (dle variabilní délky co se hraje).


Tesco (rolování zprava doleva): výše uvedený případ trval téměř 1 minutu! Je to myšleno tak, že trvalo 1 minutu od okamžiku kdy  text začal rolovat a dokončil celý cyklus na začátek.

Další zásadní nuance nemám přezkoumány.

Zvuk: někdy jindy (sorry Tesco - ale klid, miluji i tebe)

Indikace stavu baterie: Pure ano, Tesco ne

Manuál: Pure srandistický, formát A3 poskládaný do malička, několik jazyků, info minimální, kdo nemá intuici při mačkání tlačítek je ztracen

P.S. v info stanice jsem změnil www na ww a zavináč na X aby se to nezobrazovalo jako odkaz
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Pvtr

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 117
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #487 kdy: 06. 10. 2016, 08:56:09 »
Hezký den, přijímač Pure Elan 3 vypadá zajímavě. Máte ho z Británie či odněkud blíže ? Vypadá docela zajímavě ve srovnání s ostatními přijímači.
 


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #488 kdy: 06. 10. 2016, 21:08:02 »
Hezký den, přijímač Pure Elan 3 vypadá zajímavě. Máte ho z Británie či odněkud blíže ? Vypadá docela zajímavě ve srovnání s ostatními přijímači.

Pokud jde o motivaci mít rádio s posledním čipsetem (od Frontier Silicon) podporující barevný plošný displej, očekával bych, že se s přístroji brzo roztrhne pytel a možná již na předvánočním trhu.

Pokud by někomu šlo jenom o Pure Elan E3, bohužel se prodává výlučně v britském řetězci Argos (argos.co.uk; nezasílá do zahraničí), zpráva vyšla 4.8. a pořád to platí.

Postup:

Musíte mít někoho v UK, kdo vám rádio vyzvedne bez poplatku nebo nechá si zaslat za malý poplatek tuším GBP 3.50 a pošle nebo vám ho doveze. Objednal a zaplatil jsem to přes jejich web, při objednávce to vezme adresu objednatele z celého světa i e-mail, na který přijde potvrzení s číslem objednávky a kódem pro vyzvednutí; musel jsem ale uvést lokální telefonní kontakt, na který přijde potvrzovací sms se stejnými údaji; bez místního tlf. čísla se objednávka nedá udělat. Při objednání se dá navolit i výběr obchodu/skladu/výdejního místa (nevím co to je), ve větších městech je jich více,  takže osoba mně blízká to měla od bydliště kousek pěšibusem a byl tam skladem, pokud není rychle zboží přesunou. Zboží drží 7 dní - co se stane když to člověk nestihne nevím, možná jenom riskuje, že mu zboží někdo vyfoukne a čeká déle.

Protože jsem nevěděl, že osoba mně blízká přijede, studoval jsem možnost zaslání z UK standardní poštou (Royal Mail) a zjistil, že cena pro balík je rozumná; do 750 g GBP 11.10, do 1 kg GBP 12.50; v ceně je i pojištění na hodnotu GBP 50, což je shodou okolností cena rádia. Samotné rádio s napájecím adaptérem má váhu 520 g, kolik má s originálním balením nevím a taky momentálně nevím jestli je originální balení dostatečně odolné pro zásilku; řekněme, že s dodatečným zabezpečením se dá vejít do 1 kg.

Pokud to někdo zrealizuje připravte si zásuvkový adaptér, protože síťový napáječ rádia má anglickou koncovku; na webu jsem viděl cenu 80 Kč.

Pozor: při objednávce používejte prohlížeč MS Explorer nebo Mozzila; používám prohlížeč Google Chrome a objednávku jsem zaboha nemohl dokončit; v podstatě jsem to vzdal a až v FAQ jsem narazil na poznámku ohledně prohlížečů.

That's all folks! Příjemnou poslouchandu nebo čumendu na displej :)

DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #489 kdy: 13. 10. 2016, 17:41:33 »
Prosím nezaměňovat TechniSat 210 s 210IR. IR je vynikající pro poslech přes internet, ale DAB má mooooc mizerné, necitlivé. :-(

tož to je pěkná frustrace koupit značkové rádio a zjistit nedostatek; sice se dá uplatnit formulka vrácení bez důvodu, ale běžný spotřebitel na to nepřijde; pokud mu to ovšem hraje v kuchyni s nedalekým vysílačem bez problémů tak stejně nic neřeší.

Zajímal by mně proces geneze těchto krabiček; např. můj Dual je navlas podobný TechniSatu včetně rozměrů krabičky, jenom byl o 600 Kč levnější (odměnou bylo, že dodaný síťový zdroj je z důvodu rušení nepoužitelný, musel jsem si vyrobit vlastní), TechniSat má navíc funkci Bluetooth. Někdy mám pocit, že některé značky vzniknou v kanceláři tak, že projektový manažer zaškrtá ve své kanceláři ve formuláři funkce, které to má umět, jaký čip set aplikovat a v jaké krabičce to má být a třetí strana, která se tím zabývá to splácne, nechá případně vyrobit vzorky aby si to zadavatel vyzkoušel (u Tesca nehrozilo asi ani toto)  a dal finální ok k výrobě X kusů.

Takový TechniSat má i vývoj, jenže kdo ví jestli se těmito prkotinami zabývají; přinejmenším mají přístrojové vybavení aby mohli přístroj kvalifikovaně provětrat; obecně je to asi netransparentní, zvláště u méně známých značek, to pozadí by mně celkem zajímalo.   
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #490 kdy: 13. 10. 2016, 21:26:05 »
Jednořádkový displej:

Můj jednořádkový přístroj Dual DAB 2A je schopen zobrazit 16 znaků bez rolování textu; nedávno jsem klikl na nejmenovanou stanici vídeňského muxu, kterou normálně neposlouchám a hráli Včelku Máju od Karla Gotta. Takže se zobrazovalo:

Title:Biene Maja, což je přesně 16 znaků a text byl fixní, neroloval
Artist:Karel Gott, což je 17 znaků a text roloval

Nevím jak to bylo přesně ve filmu Kolja když Zdeněk Svěrák dělal opravovače textu na náhrobcích a řekl paní: Kdyby se váš manžel psal s jedním "t" (Otto?) tak by to bylo o 5 korun levnější.

Parafráze nasnáze: Kdyby se náš mistr jmenoval Karel Got tak by text neroloval :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #491 kdy: 15. 10. 2016, 11:12:55 »
Při brouzdání na netu jsem narazil na zajímavý digitální přijímač za 90€.
Jen bych ho, jak už je mým zvykem, trochu poupravil. Z kuchyňského
designu by mohl být po vytažení stereo výstupů na externí reproduktory
a vyřešení připojení vnější antény na DAB+, použitelný přístroj pro takové
malé (2x2.8W) domácí digitální hraní, se 40 předvolbami a DO.
Celkem levně by se z Německa asi dal dovézt i přes mcposta.cz

http://www.heise.de/preisvergleich/medion-life-kuechen-internetradio-p83302-weiss-md-87466-a1383966.html

https://www.quelle.de/external/quelle-de?ArticleNo=373629&ActionID=preissuchmaschinen&AffiliateID=geizhals&Name=productfeed&WKZ=61&IWL=8&NUMSArt=90602010320460&NUMSArtPc=90602010320461&utm_medium=ppsm&utm_campaign=preissuchmaschinen&utm_source=geizhals&utm_content=productfeed
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #492 kdy: 29. 11. 2016, 22:07:30 »
náhodou jsem narazil na DAB adaptér (chcete-li "tuner" tj. bez repro) Imperial Dabman i400; zajímavá mašina, kdybych nebyl obsazený bral bych ho; sice jako "adaptér" nemá repro, ale dle foto má barevný displej tj. předpokládám, že automaticky soft na slideshow, vstup pro externí anténu na F konektor, dálkové ovládání - na obr. vidím číslice do 9, což je v pohodě; cena na nejmenovaném webu 4 000 Kč (při zadání názvu rádia vám ho hledač naservíruje, nechci dělat reklamu).

Pro úplnost, další funkce, které já nehledám, ale mašina umí:  internetové rádio, streaming audio, podpora multi-room, Bluetooth, USB 2.0, LAN (Ethernet), bezdrátové LAN, DLNA.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


koko 0925

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 70
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #493 kdy: 30. 11. 2016, 00:05:40 »
Bohužel nemá optický výstup. Ale jinak OK.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #494 kdy: 04. 12. 2016, 17:29:04 »
DAB - čo to je?
Na služebce jsem v Popradu aktuálně otestoval "podavače" v místním velkém elektro obchodě v nákupním centru Forum. Když se mi stále vnucoval, co mám za přání, zeptal jsem se ho, co mi může nabídnout za přijímač pro DAB? Nikdy o něčem takovém nic ale neslyšel a tak jsem se ho konečně "zbavil". Je to veselý, nebo spíše smutný příběh?
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další