reklama

Autor Téma: Pokus o koupi digitálního přijímače  (Přečteno 391701 krát)

BeatJ

• Profík
    • Zobrazit profil
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #600 kdy: 28. 09. 2017, 10:18:18 »
Bohuzel neni, u nas je to zdaleka nejhorsi, na Slovensku naopak nejlepsi.Nejvetsim rznicem zvuku je Teleko, pak Cesky rozhlas diky Regine, Radiozurnalu a nekterym regionalnim stanicim a nejmensi zlo je RTI.
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání,FM,DAB+
Kathrein AV12 pro DAB+ III.pásmo
RDC BD1G5 + Síťová parabolická anténa by dxpetr pro L-band
Kathrein ABH01 pro FM
Emme Esse 40XD pro DVB-T

Reklama

• Stálý člen

reklama

Pamětník

• Profík
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
« Odpověď #601 kdy: 28. 09. 2017, 12:06:46 »
Požadavek na skutečnou kvalitu zvuku DABu přichází od koho? Od těch, kteří si při poslechu rádia sednou do svého showroomu a chtějí si vychutnat vážnou hudbu v nejvyšší možné kvalitě? Nebo od těch, kteří zvuk z rádia mají jen kvůli zvukové kulise při jiné činnosti? Nebo od vlastníků kapesních a malých přijímačů s jedním malinkým reproduktorem, aby mohli rádio poslouchat na cestách, na zahrádce, v dílně?

Pokud opravdu dojde k omezení FM vysílání, či dokonce k jeho úplnému zrušení v blízké době, budou tyto "hádky a stesky" stejně zbytečné. Buď se posluchač smíří s uplatněnou kvalitou DABu, nebo bude poslouchat jiné zdroje. Samotný DAB za u nás produkovanou kvalitu nemůže. To je už jen věc provozovatelů tohoto vysílání, ochota stanic si zaplatit za kvalitnější zvuk, nebo dokonce i posluchači DAB rádia si budou muset za kvalitní zvuk připlatit? Vzor v placeném DVB-T2 se už zde rýsuje. A takoví, kteří považují zpoplatnění příjmu DVB-T2 za normální, nebudou mít problém prosazovat i placený rozhlas.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Pamětník

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #602 kdy: 28. 09. 2017, 12:15:27 »
A co třeba anglie, norsko, popřípadě dánsko, nizozemsko, švycarsko a německo, možna i slovinsko. Kde se dab už rozjel, napřiklad norsko už vypína fm a další země tuto možnost zkoumají na zaklade norska. Tedy pokud je tam dab takto "rozvinuté" jak funguje funkce Softlink v těchto dab rozvinutých zemích kde digitál jede už nějaký ten pátek. Využívá se to v norsku, anglii nebo jinde? Několik lidí tu bylo v těchto zemích a ani to neotestovali.
Jak jsem již uvedl jinde, při své nedávné návštěvě v Helsinkách jsem si koupil další malý přijímač Hitachi s DAB+ tunerem. Na místě ani ťuk, nejbližší vysílání mají totiž až v Norsku. A taky to přežijí. Tamní prodejci ale již s předstihem nabízí již dnes sortiment s DAB tunery, čili perspektivní nákupy. Proč je odlišný přístup k DABu v Norsku a Finsku, to tedy netuším.
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Jaroslav Honzík

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #603 kdy: 28. 09. 2017, 12:54:39 »
Požadavek na skutečnou kvalitu zvuku DABu přichází od koho? Od těch, kteří si při poslechu rádia sednou do svého showroomu a chtějí si vychutnat vážnou hudbu v nejvyšší možné kvalitě? Nebo od těch, kteří zvuk z rádia mají jen kvůli zvukové kulise při jiné činnosti? Nebo od vlastníků kapesních a malých přijímačů s jedním malinkým reproduktorem, aby mohli rádio poslouchat na cestách, na zahrádce, v dílně?

Pokud opravdu dojde k omezení FM vysílání, či dokonce k jeho úplnému zrušení v blízké době, budou tyto "hádky a stesky" stejně zbytečné. Buď se posluchač smíří s uplatněnou kvalitou DABu, nebo bude poslouchat jiné zdroje. Samotný DAB za u nás produkovanou kvalitu nemůže. To je už jen věc provozovatelů tohoto vysílání, ochota stanic si zaplatit za kvalitnější zvuk, nebo dokonce i posluchači DAB rádia si budou muset za kvalitní zvuk připlatit? Vzor v placeném DVB-T2 se už zde rýsuje. A takoví, kteří považují zpoplatnění příjmu DVB-T2 za normální, nebudou mít problém prosazovat i placený rozhlas.

Jde také o zpracování, když jde kvalitni signál ke zdroji, třeba vyborně nastavený signal ze studia, tak pokud se aac kodek umí dobře použít a nsatavit tak se to da poslouchat, ale musi jit ze studia už dobry audiostream přimo do kodéru a ten inteligentně nastavený, jinak to dopadne jako u reginy kde je ve zdroji už špatne udelaný signál a v tom aac koderu to maji take špatne nakonfigurované. Porovnejte třeba německé radio bob, s čro regina. Nebo třeba německé radio bob s německym r.sa, take je to o nečem jinym. Kdyby tak s tim uměli aspon pracovat, už s tim co jde ze studia aby stalo za to, pak nejake kodery a tak dale. Hold malo ktera stanice s tim umí, stači porovnat zvuk očka na satelitu a v dvb-t, stejny kodek a bitova rychlost ale na satelitu totalně neposlouchatelné.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.

Jaroslav Honzík

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #604 kdy: 28. 09. 2017, 13:24:57 »
jinak k využití pásem, používá se vubec někde v evropě nebo blízkem okolí L band? Kromě česka a vatikánu?
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.

Reklama

• Stálý člen

reklama

BeatJ

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #605 kdy: 28. 09. 2017, 17:36:34 »
Pametnik : Opakovaně jsi dokázal, že jsi totálně hluchý, tak se raději ve svém důchodu zaměr na něco lepšího, čemu rozumíš a co neomezuje tvé limity.
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání,FM,DAB+
Kathrein AV12 pro DAB+ III.pásmo
RDC BD1G5 + Síťová parabolická anténa by dxpetr pro L-band
Kathrein ABH01 pro FM
Emme Esse 40XD pro DVB-T

Pamětník

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #606 kdy: 28. 09. 2017, 18:03:52 »
Víš co, vlez mi na hrb a neotravuj. Jen se opakuješ jako kolovrátek.

AndrejH

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #607 kdy: 28. 09. 2017, 19:43:33 »

A co třeba anglie, norsko, popřípadě dánsko, nizozemsko, švycarsko a německo, možna i slovinsko. Kde se dab už rozjel, napřiklad norsko už vypína fm a další země tuto možnost zkoumají na zaklade norska. Tedy pokud je tam dab takto "rozvinuté" jak funguje funkce Softlink v těchto dab rozvinutých zemích kde digitál jede už nějaký ten pátek. Využívá se to v norsku, anglii nebo jinde? Několik lidí tu bylo v těchto zemích a ani to neotestovali.

jinak k využití pásem, používá se vubec někde v evropě nebo blízkem okolí L band? Kromě česka a vatikánu?

Hej, prrr s těmi dotazy; ne že by nebylo dobré vědět to na co se ptáš, ale i ten co se tomu věnuje nemusí znát specifické oblasti stavu DAB v Evropě nebo ve světě a hledat odpovědi je někdy úmorné gúglování s nejistým výsledkem; to, že si neporadíš s angličtinou Tě bohužel limituje abys to gúglování vzal na svá bedra, ale nelze to házet na bedra někoho jiného.

L-band: dle zběžného shlédnutí to fakt vypadá jenom na ČR a Vatikán, ale ruku do ohně zato nedám. Kdysi s DAB v L-band vážně koketovali v Kanadě, ale zkrachovalo to a v analýze neúspěchu byl jako jeden z důvodů zmíněno použití L-band a ne III band.

Softlink: sorry jako ale to si myslíš, že pokud se někdo dostane v zahraničí do oblasti s DAB vysíláním, že nemá nic jiného na práci než sledovat jestli mu rádio soft linkne nebo hard linkne nebo FM linkne? To není jako když jezdíš po svém okrese a znáš přesně za kterou zatáčkou/kopečkem Ti vypadne/naskočí to či ono; a nemyslím to ve zlém, vím to z vlastní zkušenosti.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné Tesco DR1403G a Pure Elan E3, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno
Grandson: Joshua

Jaroslav Honzík

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #608 kdy: 28. 09. 2017, 20:25:17 »

Hej, prrr s těmi dotazy; ne že by nebylo dobré vědět to na co se ptáš, ale i ten co se tomu věnuje nemusí znát specifické oblasti stavu DAB v Evropě nebo ve světě a hledat odpovědi je někdy úmorné gúglování s nejistým výsledkem; to, že si neporadíš s angličtinou Tě bohužel limituje abys to gúglování vzal na svá bedra, ale nelze to házet na bedra někoho jiného.

L-band: dle zběžného shlédnutí to fakt vypadá jenom na ČR a Vatikán, ale ruku do ohně zato nedám. Kdysi s DAB v L-band vážně koketovali v Kanadě, ale zkrachovalo to a v analýze neúspěchu byl jako jeden z důvodů zmíněno použití L-band a ne III band.

Softlink: sorry jako ale to si myslíš, že pokud se někdo dostane v zahraničí do oblasti s DAB vysíláním, že nemá nic jiného na práci než sledovat jestli mu rádio soft linkne nebo hard linkne nebo FM linkne? To není jako když jezdíš po svém okrese a znáš přesně za kterou zatáčkou/kopečkem Ti vypadne/naskočí to či ono; a nemyslím to ve zlém, vím to z vlastní zkušenosti.

Co se tyče využiti L bandu jsem hledal take, ale tak u nas v čr se ma postupne přejít na iii band, ve vatikáni nevím, to by pak ale zůstal L band nevyužitý. Ač někde se píše že je L band od LA do LP tak v autě ho mam až do LW, no asi nějaka prodloužená verze. Na Wonhort nebo jak se to píše označena jako "S-DAB" to je jako dab radio ze satelitu či jak to mam pochopit?
Co se týče III bandu tak jsem se nikde nedozvědel k čemu jsou kanály N například 10N. Má je jen moje autoradio, jinak jsem je nikde neviděl.

AndrejH

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #609 kdy: 28. 09. 2017, 21:26:01 »

Co se tyče využiti L bandu jsem hledal take, ale tak u nas v čr se ma postupne přejít na iii band, ve vatikáni nevím, to by pak ale zůstal L band nevyužitý. Ač někde se píše že je L band od LA do LP tak v autě ho mam až do LW, no asi nějaka prodloužená verze. Na Wonhort nebo jak se to píše označena jako "S-DAB" to je jako dab radio ze satelitu či jak to mam pochopit?
Co se týče III bandu tak jsem se nikde nedozvědel k čemu jsou kanály N například 10N. Má je jen moje autoradio, jinak jsem je nikde neviděl.

Hej, ani jsem to nedořekl a již to válíš znova.

stačilo zadat do google "what is DAB channel 10N" a jeden z výsledků (na další nemíním klikat):

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/9780470746202.app2/pdf

NOTE 1: CENELEC introduced three additional DAB blocks named 10N, 11N, 12N
which occupy some of the broader guard intervals, see Table A2.1. Offsets to Blocks 10A,
11A and 12A will allow these blocks to be used in areas also covered by B/PAL/NICAM
TV transmitters operating in the lower adjacent channels. The TV transmitters also need
to be offset in frequency by the maximum allowable amount (approx. 200 kHz).

(CENELEC is the European Committee for Electrotechnical Standardization)

Já rozhodně nejsem ten pravý, který by to měl komentovat, ale myslím si (tedy .ovno vím), že se kdysi předpokládalo, že by DAB a TV v pásmu III mohly nějakou dobu spoluexistovat a proto by na bloky 10A, 11A a 12A byl uplatněn offset aby uhly B/PAL/NICAM TV vysílačům;  kanály 10, 11, 12N následují po 10, 11, 12A tak tam po tom offsetě ty Nka narvali, proč netuším - využití spektra?

Jo, písmeno S v S-DAB je satelitní.

Ten dokument není datován, bůhví kdy byl stvořen, a pochybuji, že se tento koncept alespoň v Evropě dostal do praxe. Nevím proč to Japončíci (Pioneer jsou Japonci, ne?) otrocky namašlili do hardwaru/softwaru jejich chipu. Třeba u nich je to jinak.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné Tesco DR1403G a Pure Elan E3, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

AndrejH

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #610 kdy: 28. 09. 2017, 21:40:34 »
L-Band LW, a jenom pro ilustraci protože nevím jak je ten výše uvedený dokument platný/neplatný a nechce se mi gúglovat za Tebe:

pro T-DAB se tam uvažují kanály LA až LI a pro S-DAB kanály LJ až LW; takže pokud v Evropě někdo cvrliká z nebe na L-bandu, pořiď si anténu na mobilní satelitní příjem a spadnou nám sanice jaké máš betélní rejdiou

Jaroslav Honzík

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #611 kdy: 29. 09. 2017, 10:07:04 »

Hej, ani jsem to nedořekl a již to válíš znova.

stačilo zadat do google "what is DAB channel 10N" a jeden z výsledků (na další nemíním klikat):

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/9780470746202.app2/pdf

NOTE 1: CENELEC introduced three additional DAB blocks named 10N, 11N, 12N
which occupy some of the broader guard intervals, see Table A2.1. Offsets to Blocks 10A,
11A and 12A will allow these blocks to be used in areas also covered by B/PAL/NICAM
TV transmitters operating in the lower adjacent channels. The TV transmitters also need
to be offset in frequency by the maximum allowable amount (approx. 200 kHz).

(CENELEC is the European Committee for Electrotechnical Standardization)

Já rozhodně nejsem ten pravý, který by to měl komentovat, ale myslím si (tedy .ovno vím), že se kdysi předpokládalo, že by DAB a TV v pásmu III mohly nějakou dobu spoluexistovat a proto by na bloky 10A, 11A a 12A byl uplatněn offset aby uhly B/PAL/NICAM TV vysílačům;  kanály 10, 11, 12N následují po 10, 11, 12A tak tam po tom offsetě ty Nka narvali, proč netuším - využití spektra?

Jo, písmeno S v S-DAB je satelitní.

Ten dokument není datován, bůhví kdy byl stvořen, a pochybuji, že se tento koncept alespoň v Evropě dostal do praxe. Nevím proč to Japončíci (Pioneer jsou Japonci, ne?) otrocky namašlili do hardwaru/softwaru jejich chipu. Třeba u nich je to jinak.

http://www.wohnort.org/dab/freqs.html

vychazel jsem hlavne z tohoto. Také nevím proč dělají ten l band tak "široký". Ikdyž ten kanadský L band je oproti evropskému "posunutý" takže by to stejně nefungovalo. Nový zéland ho má uplně posunuté. A co se týče III bandu tak čína i korea jej má také "posunutý" a nějaká volba země tam nikde není, dokonce i FM pásmo nejde navolit, některa starší radia (třeba ten starej renault co jsem měl) tak tam se dala navolit země, tady nikoli. Pokud je to tedy určeno jen pro EU tak by se to pochopit dalo, L band tam dali hlavně kuli čr :O , k čemu je tedy S-DAB, ikdyby to na tu autoanténu chytlo něco, tak to stejně nepujde, to je jako kdybyste chteli na settopboxu pro dvb-t/t2 pustit dvb-s/s2 vysílání, tak ikdyby běželo na stejne frekvenci tak to nepujde. Něco jineho by bylo pokud by to bylo totožné, asi jako kdyby nekdo dvb-t vysilal ze satu. V celé EU se používá III band. Jen u nas L pak ješte ve vatikánu, jeden tušim 100W vysílač.

Jaroslav Honzík

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #612 kdy: 29. 09. 2017, 10:19:33 »
L-Band LW, a jenom pro ilustraci protože nevím jak je ten výše uvedený dokument platný/neplatný a nechce se mi gúglovat za Tebe:

pro T-DAB se tam uvažují kanály LA až LI a pro S-DAB kanály LJ až LW; takže pokud v Evropě někdo cvrliká z nebe na L-bandu, pořiď si anténu na mobilní satelitní příjem a spadnou nám sanice jaké máš betélní rejdiou

LA - LP je T-DAB (LP se používa i v čr, teleko), LQ - LW je "satelitní". Koukal jsem se do manuálu sve anténya L band má ten rozšířený pobere i kanadský L Band, takže u nas jak ten náš tak satelitní. Zesílení v pásmu L má 12dB, v III bandu pak 14dB.

AndrejH

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #613 kdy: 29. 09. 2017, 11:43:22 »
vypadá to tak, že v Evropě nikdo v L-band přes S-DAB nevysílá, ani na webu se nedá dohledat nějaká poznámka.Pokud by něco bylo a s přesahem na naše území tak bys to naladil. Takže máš zajímavou funkci rádia k ničemu.

ono nějakou dobu trvá než se udělá vývoj čipu nebo čip setu a tak tam zřejmě preventivně dali i S-DAB protože nikdo dopředu nevidí jak se co vyvine; mám na mysli firmu, která splodila čip osazený v rádiu Pioneer

Jaroslav Honzík

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #614 kdy: 29. 09. 2017, 11:54:50 »
vypadá to tak, že v Evropě nikdo v L-band přes S-DAB nevysílá, ani na webu se nedá dohledat nějaká poznámka.Pokud by něco bylo a s přesahem na naše území tak bys to naladil. Takže máš zajímavou funkci rádia k ničemu.

ono nějakou dobu trvá než se udělá vývoj čipu nebo čip setu a tak tam zřejmě preventivně dali i S-DAB protože nikdo dopředu nevidí jak se co vyvine; mám na mysli firmu, která splodila čip osazený v rádiu Pioneer

Nejsem tu jediný s dab radiem v autě, ješte nekdo ho tu měl ale tušim že to nebyl pioneer, tak by mohl o něm trochu poreferovat :)
To v čem se kde bude vysilat nikdo neví a nevedel, no tak se anteny i čipy delají "širokopásmové" je jen na výrobci jaký tomu dá řídící sotwre. Když ten čip umí zpracovat daný signál tak proč ho pro jistotu nevyužít když už ho tam dávám. Jen škoda že mu nedali i software pracující s DRM když tam AM tuner je, tak by to přebíral jen jiný dekodér ale budiž, tohle bych spiše čekal pro indickou distribuci. Popravde jsem ani AM tuner neočekával. Dokonce hraje parádně, nekdo tvrdil jak třeba topolná na 270kHz skoro nikde nehraje, mě hraje i před panelákem tady na severu čech ;) a to i ve dne a český impuls se tu taky dá chytat. Je to jen o tom jakou ma kdo anténu a radio, pasivní anteny to mají horší, nebo aktivní se zesílením fm ale pasivem pro am, nebo ty "ploutve" všeliaký popřípadě "drátek za oknem" To se pak nedivim že jim to "hraje" jen pod vysílačem. Tak má tohle rádio "přípravu" pro využití celého L bandu :D ale k ničemu protože dosah je při stejném vysílacím výkonu mnohonasobně horší oproti III bandu. Ale ta citlivost a tak se tomu pioneeru musí nechat, ať už v dab nebo fm ale i v tom am, ovšem zaleží i na anténě.
Ikdyž co se týče meho pioneeru a toho kenwooda co tu někdo zmínil, tak co jsem dohledal v manualu tak oba mají stejný tuner co se týče rozsahu včetně L bandu, také má "S-DAB" citlivost oba stejnou -100dBm, jen SNR (signal to noise) má kenwood lepší o 5dB má 80dB SNR, můj má 85dB, takže mam o 5dB horší tuner asi. Bude asi citlivější ten kenwood pokud má těch 5dB zásadní vliv. Co se týče AM tak by měl být citlivější ten pioneer a v FM oba taknějak stejně.
« Poslední změna: 29. 09. 2017, 12:38:02 od Jaroslav Honzík »

reklama