Autor Téma: Pokus o koupi digitálního přijímače  (Přečteno 623596 krát)

Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #225 kdy: 08. 12. 2011, 19:47:27 »
Nahradil jsem svůj cestovní NB ACER Aspire 2920Z, který má Express card slot a v něm AVerTV Hybrid NanoExpres TV kartu, větším a hlavně výkonnějším NB TOSHIBA Satellite L750-1ME. Protože ale nemá Express card slot, nemohl jsem, pro realizaci jeho použití při testech příjmu DVB, odolat nabídce na Aukru a koupil, na základě tipu z Digizone, DVB-T USB HDTV + FM/DAB/DAB+ TUNER http://aukro.cz/show_item.php?item=1957476074

Ještě před očekávanou zítřejší změnou v německém DABu jsem porovnal vlastnosti klasického přijímače PURE Evoke Flow s tímto USB tunerem. Rozdíl mezi těmito přijímači se dá nalézt zejména v anténách. PURE má integrovanou anténu na L pásmo a při dálkovém příjmu DABu ve III. pásmu v Praze z Drážďan k jeho teleskopické anténě připojuji střed koaxu od 14-i prvkové Yaginy pro celé III. pásmo, umístěné na střeše, posílenou pásmovým zesilovačem pro III. pásmo. Že to není elektricky korektní způsob je znát na zkušenosti, že síla a kvalita DX signálu je hodně závislá na úhlu, pod kterým je koax k přijímači přiveden. USB tuner samozřejmě nemá antény a proto jsem k němu připojil výše uvedenou anténu pro příjem kanálů 5C a 9C z Drážďan, i pražského MUXu v L pásmu. Zde je ale přípoj korektní, do regulerního anténního konektoru.

Na přiložené ilustraci jsou aktuální data z dnešního podvečerního testu obou přijímačů. Počet vyhledaných stanic je shodný, ale do paměti SW pro USB tuner, zde uvedené pod ovládací položkou EPG, se uložilo jen 30 stanic. Skutečné porovnání obou přijímačů, zejména citlivosti ve III. pásmu, je jen subjektivní a nebylo prováděno pochopitelně zcela synchronně. Ale velké rozdíly jsem nepozoroval a příjem byl srovnatelný, téměř bez poruch. Místní příjem DABu v L pásmu na stejnou anténu byl samozřejmě dokonalý, s maximálními parametry síly i kvality signálu.

U USB tuneru mám dojem, že nereaguje moc rychle na povely z jeho DO a i přepínání kanálů se mi zdá pomalejší, než u PURE. Nicméně je to poměrně levné a dostatečně citlivé zařízení na příjem DVB-T, i ve formátu MPEG-4, ale hlavně pro DAB/DAB+ v pásmech III i L. Mohu ho tedy, zejména na první pokusy a testy DABu, zodpovědně doporučit. Na přiloženou pidi anténku jsem v Praze zachytil všechny 4 místní MUXy DVB-T se 14 stanicemi, i 33 FM stanic, z nichž se dalo poslouchat 30.

A jako malé vánoční překvapení jsem si u Conradu objednal ALBRECHT DR 50 DAB+ Adapter ! Už se těším, jak se v Praze vyrovná s DX příjmem z Drážďan, případně poputuje na chalupu, kde mi na PURE spolehlivě šlapal bavorský DAB z Hoher Bogenu a Hohe Linie.

P.S. Levá část obrázku patří k PURE, pravá k USB tuneru.
« Poslední změna: 08. 12. 2011, 19:49:09 od Pamětník »
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #226 kdy: 08. 12. 2011, 20:03:14 »
...při testech příjmu DVB, odolat nabídce na Aukru a koupil, na základě tipu z Digizone, DVB-T USB HDTV + FM/DAB/DAB+ TUNER http://aukro.cz/show_item.php?item=1957476074

Ve všech informací, které jsem zde o tom četl a domnívám se, že jsem četl, zcela všechny, co zde byly napsány,tak se o tom psalo, že je to po HW stránce schopné přijímat III.Band. Ale, že to fakticky nefunguje, tedy SF prý zcela žádné rádia v III.Bandu nenajde... Tedy, že funguje L-Band, že funguje FM a že funguje DVB-T, ovšem III.Band, že prý na tom údajně nechodí. Ale koukám, vše je zcela jinak !

Citace
Ještě před očekávanou zítřejší změnou v německém DABu

K této změně již došlo, jak zde dnes shodně v 17 hodin informovali i p.Mouca i Štěpán..../kterému ovšem jde pouze to, co je v DAB, neboť jeho přijímač neumí DAB+ /
Multiplex BR 2 je již vysílán i z HB.

Citace
USB tuner samozřejmě nemá antény a proto jsem k němu připojil výše uvedenou anténu pro příjem kanálů 5C a 9C z Drážďan, i pražského MUXu v L pásmu. Zde je ale přípoj korektní, do regulerního anténního konektoru.

Na přiložené ilustraci jsou aktuální data z dnešního podvečerního testu obou přijímačů. Počet vyhledaných stanic je shodný, ale do paměti SW pro USB tuner, zde uvedené pod ovládací položkou EPG, se uložilo jen 30 stanic. Skutečné porovnání obou přijímačů, zejména citlivosti ve III. pásmu, je jen subjektivní a nebylo prováděno pochopitelně zcela synchronně. Ale velké rozdíly jsem nepozoroval a příjem byl srovnatelný, téměř bez poruch. Místní příjem DABu v L pásmu na stejnou anténu byl samozřejmě dokonalý, s maximálními parametry síly i kvality signálu.

U USB tuneru mám dojem, že nereaguje moc rychle na povely z jeho DO a i přepínání kanálů se mi zdá pomalejší, než u PURE. Nicméně je to poměrně levné a dostatečně citlivé zařízení na příjem DVB-T, i ve formátu MPEG-4, ale hlavně pro DAB/DAB+ v pásmech III i L. Mohu ho tedy, zejména na první pokusy a testy DABu, zodpovědně doporučit. Na přiloženou pidi anténku jsem v Praze zachytil všechny 4 místní MUXy DVB-T se 14 stanicemi, i 33 FM stanic, z nichž se dalo poslouchat 30.

P.S. Levá část obrázku patří k PURE, pravá k USB tuneru.

Z toho tedy plyne, že III.Band na tom běhá zcela bez nejmenších problémů, pak tedy nechápu, proč jim to tady nešlo ? To jsem z toho jelen... Co s tím prováděli ? Vám to jede, dle všeho jako prd... Jak vidím...


« Poslední změna: 08. 12. 2011, 20:29:57 od Emerson »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #227 kdy: 08. 12. 2011, 21:35:28 »
V době dnešního testu jsem o aktuálních změnách na Hoher Bogenu ještě nevěděl. Stejně je budu moci využít nejdříve až kolem Velikonoc. :'(

Nejsem si ale jist, zda předchozí diskuze se opravdu týkaly totožného USB tuneru. Nešlo o jiný model?

Tak trochu mimo téma a hlavně proto, že se už další ilustrace nevešla k předchozímu příspěvku, přikládám i důkaz schopnosti příjmu USB tuneru i v oblasti DVB-T a FM.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #228 kdy: 08. 12. 2011, 21:54:21 »
Nejsem si ale jist, zda předchozí diskuze se opravdu týkaly totožného USB tuneru. Nešlo o jiný model?

Určitě ne. Tady se hovořilo o těhle USB přijímačích jen o dvou.
O tom NOXONU http://www.conrad.at/ce/de/product/943646/TERRATEC-NOXON-DAB-STICK
Na kterém DAB/DAB+ v III.Bandu i L-Bandu jde bez problémů, dokonce se ukázal citlivější nežli některé běžné přijímače...
A o tom Sinovideu http://aukro.cz/show_item.php?item=1957476074 z Aukra, které je levnější a umí na víc DVB-T.
Ale u kterého jim právě nechodil III.Band. I když p.Soška odzkoušel 3 různé softy...
A měl ho tuším i na Ještědu a nechytil vůbec nic.
Přitom já s Pure na Ještědu chytím 3 muxy, tedy pražské Teleko a ty dva, co chytím i doma na STA a co chytíte až v Praze.
On pak popojel ke Praze a někde u Brandýse jsou tu přesné kóty už Teleko chytil taky.
Ale Němce prostě nechytil. Že by byl rozdíl v tom, že jste to měl na řádné anténě a ta pidi anténa by Němce nechytila ani na Ještědu ?
No konec konců možné to je. Ovšem Pure je tam chytí a to na plný signál, silnější už to snad být nemůže...
No a nebo mu to blokuje něco v jeho PC ? Netuším, v každém případě jsem byl přesvědčen, že to tedy III.Band asi nedovede
a teď koukám ono ho to dovede na víc to má i relativně dobrou citlivost...

Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #229 kdy: 08. 12. 2011, 22:14:07 »
... Tady se hovořilo o těhle USB přijímačích jen o dvou. O tom NOXONU ... A o tom Sinovideu ...
No právě, na mém USB tuneru nic o Sinovideu není. O HW je jen jisté, že pochází z Číny, žádné označení výrobce jsem neobjevil, pokud to není nic neříkající DIGITAL. A přiložený SW BlazeVideo je snad univerzální.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #230 kdy: 08. 12. 2011, 22:19:22 »
Citace
No právě, na mém USB tuneru nic o Sinovideu není. O HW je jen jisté, že pochází z Číny, žádné označení výrobce jsem neobjevil, pokud to není nic neříkající DIGITAL. A přiložený SW BlazeVideo je snad univerzální.

Jako Sinovideo to označuje ten prodejce na Aukru...



Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #231 kdy: 08. 12. 2011, 23:16:16 »
To ano, ale ať jsem pátral na webu SinoVideo jak chtěl, takové provedení a s těmito vlastnostmi jsem tam nic nenašel. Jak se ale zdá, obsahuje tento multipřijímač tuner typu E4000 http://www.elonics.com/products/rf_tuners.do?id=1 , který příslušné parametry má. Obecně na webu firmy elonics http://www.elonics.com/news/pressrelease.do?id=47
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #232 kdy: 09. 12. 2011, 06:19:55 »
To ano, ale ať jsem pátral na webu SinoVideo jak chtěl, takové provedení a s těmito vlastnostmi jsem tam nic nenašel.

To já také ne. Jen prodejce na Aukru tvrdí, že to kupuje od nich, ale co to je, je v podstatě asi nezjistitelné.
V každém případě jde, ale nejspíše o stejný produkt. Tedy to o čem se zde hovořilo.
Tedy pokud není, u toho prodejce z Aukra, co kus, to original s jinými vlastnostmi.
Zmiňuje se tam také o nějakém oficiálním obchodě, nikoli Aukru, kde by to měli mít...
Ale v žádném normálním, českém obchodě, jsem to rovněž nenašel...
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #233 kdy: 09. 12. 2011, 11:44:11 »
Z toho tedy plyne, že III.Band na tom běhá zcela bez nejmenších problémů, pak tedy nechápu, proč jim to tady nešlo ? To jsem z toho jelen... Co s tím prováděli ? Vám to jede, dle všeho jako prd... Jak vidím...
Pokud vim, negativni zkusenost byla jen od pana Sosky. Ja jsem naopak psal, ze nevidim duvod, aby III. pasmo nejelo. Duvodem neuspechu pana Sosky mohla byt antena (pendrek na III.pasmo nic moc), pripadne spatne zadany rozsah kmitoctu pri vyhledavani. Je dobre, ze Pametnik ted potvrdil, ze III.pasmo jede.


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #234 kdy: 09. 12. 2011, 12:34:18 »
Citace
Duvodem neuspechu pana Sosky mohla byt antena (pendrek na III.pasmo nic moc), pripadne spatne zadany rozsah kmitoctu pri vyhledavani. Je dobre, ze Pametnik ted potvrdil, ze III.pasmo jede.

Od těch pokusů p.Sošky jsou zde fotky, v zadání rozsahů chyba nebude.
Osobně, jak už jsem i vyjadřil, se také domnívám, že důvodem jeho neuspěchu byla anténa...
A že to bude chtít prostě řádnou anténu. /Alespoň tedy pro DAB/DAB+ v III.Band, na DVB-T
to třeba stačí, co tam je k tomu.../
« Poslední změna: 09. 12. 2011, 12:36:29 od Emerson »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #235 kdy: 09. 12. 2011, 12:42:20 »
... A že to bude chtít prostě řádnou anténu. /Alespoň tedy pro DAB/DAB+ v III.Band, na DVB-T to třeba stačí.../
Sice je celopásmová 14-i prvková Yagina a zesilovač pořádná anténa pro DAB ve III. pásmu, ale nutná snad jen pro příjem v režimu dálkového příjmu. Ono oficiálně uváděné pokrytí německým DABem, i pro externí anténu, často nedosahuje ani na hranice. Potom v našem příhraničí je zaručený příjem na přikládanou náhražkovou anténu spíše z kategorie zázraku, nebo náhodného štěstí.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #236 kdy: 09. 12. 2011, 14:42:29 »
Citace
Sice je celopásmová 14-i prvková Yagina a zesilovač pořádná anténa pro DAB ve III. pásmu, ale nutná snad jen pro příjem v režimu dálkového příjmu. Ono oficiálně uváděné pokrytí německým DABem, i pro externí anténu, často nedosahuje ani na hranice. Potom v našem příhraničí je zaručený příjem na přikládanou náhražkovou anténu spíše z kategorie zázraku, nebo náhodného štěstí.

No, jo. Jenže Ještěd je hodně vysoko. Tedy my zde máme k dispozici zhruba tuto serii údajů:

1) Všeobecně se ví, že tyto USB klíčenky mají nižší citlivost nežli řádné přijímače....

2) Ovšem Noxon p.Mouci ji má vyšší nežli jeho řádný přijímač Revo....

3) Také Vám se jevila citlivost Vašeho USB přijímače +/- podobná jako citlivost Vašeho rádia Pure...

4) Moje Pure naprosto bez problémů chytilo na Ještědu nejen 10kW z Drážďan, ale i 2,5kW z Prahy
a 1kW z Drážďan.

---------------------------------------------------------------------------------------

Proč tedy USB p.Sošky na Ještědu nechytilo vůbec nic ?
(Tedy myšleno DAB/DAB+. DVB-T i FM pochopitelně pochytal...)
Byl by úspěšnější, když by místo ,,prutové anténky dodávané s přijímačem"
měl s sebou 2 m koaxiálního kabelu a alespoň nějaký ,,dipól pro III.Band" ?


« Poslední změna: 09. 12. 2011, 14:47:57 od Emerson »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #237 kdy: 09. 12. 2011, 14:54:40 »
Nezbyva tedy jina moznost, nez usporadat zajezd ceskych posluchacu nemeckeho rozhlasu na Jested  :) :) :)


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #238 kdy: 09. 12. 2011, 15:06:06 »
Nezbyva tedy jina moznost, nez usporadat zajezd ceskych posluchacu nemeckeho rozhlasu na Jested  :) :) :)

Však já mu tady napsal, že je škoda, že neposlal e-mail, když tam lezl.
Protože bych se mohl přidat a mám dojem, že to USB to má na ,,F" konektor...
A za prvé to  šlo postavit vedle sebe a ukázat, že to Pure to chytí a ten USB to nechytí...
A za druhé šlo prohodit vzájemně antény...
Tedy proutek z Pure odmontovat a přimontovat ho na tu USB...
A anténku dodávanou k USB naopak připojit k Pure...
A pak by se vidělo, zda by to Pure chytilo i s tou anténkou nebo nikoli...
A zda by to USB chytilo s teleskopickou anténou od Pure nebo nikoli...

Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Smíšené pocity
« Odpověď #239 kdy: 10. 12. 2011, 14:16:02 »
Ano, smíšené pocity mám po testování vlastností mého nového DAB přijímače, v pořadí již třetího. Již delší dobu jsem pošilhával po levnějším stolním tuneru pro digitální rozhlas, u kterého bych se spokojil i jen s DAB tunerem pro III. pásmo. Vedl mne k tomu také fakt, že v Praze se mi vedlo přijímat, vedle místního MUXu Teleka v L pásmu i celoněmecký a saský MUX z Drážďan. Na chalupě jsem v dosahu DABu z Bavorska, konkrétně z vysílačů Hoher Bogen a Hohe Linie. Všechno ve III. pásmu. Osvědčené multirádio PURE Evoke Flow jsem proto musel tahat "jak koťata" mezi těmito lokalitami. Zaujal mne přijímač Albrecht DR50, který avizoval německý e-shop THIECOM za přijatelných 69,90 €. Ovšem termín naskladnění avizoval na konec listopadu/prosinec 2011, ale stále nic. Další e-shop sice uváděl, že tento přijímač má na skladě, ale zase nezasílá zboží do ciziny. Náhodou jsem objevil tento model i na německých stránkách Conrada. Proto jsem již na nic nečekal a přijímač chtěl objednat. Ale při vyplňování objednávky jsem byl upozorněn, že mohu zboží výhodně obdržet od Conrada v Česku. V jeho nabídce opět tento model chyběl, ale po telefonickém kontaktu bylo rádio objednáno na dobírku. Včera večer PPL přijímač dodala. Po vybalení a okouknutí poměrně bohatého příslušenství jsem provedl svůj již tradiční test za podmínek, při kterých jsem zkoumal své PURE i nový USB multituner pro svůj NB, který umí i DAB. Výsledky jsem na DigiZone již prezentoval. Jen pro oživení, na střeše je vertikálně umístěná 14-i prvková Yagina pro celé III. pásmo, nasměrovaná na Drážďany a kabelový 20dB zesilovač, opět pro celé III. pásmo. Několik metrů koaxu končí zatím v předsíni. Tam jsem tedy nainstaloval nový přijímač a protože je to jen tuner, připojil jsem ho přes Aux vstup k PURE. Detailní studium návodu k novým přístrojům vždy nechávám až na dobu, kdy jejich ovládání přestává být intuintívní. To z počátku nebylo nutné. Tuner Albrecht má malý zásuvkový 5V zdroj a na své zadní straně i hlavní vypínač. Do vstupu FM Ant jsem připojil přes redukci koax od antény. Do DO jsem dal baterie, protože tuner , kromě již zmíněného vypínače, žádné ovládací prvky nemá. Po zapnutí se konečně rozsvítil displej s časem 00:00 a datem 1.1.2010. Jak jsem později z návodu zjistil, neuvítalo mne obvyklá uvítací okno WELCOME, ale rovnou se spustil Quick Scan. Stačil jsem zaregistrovat, že ale začal z pozice 7A, během několika vteřin dojel až na 13B a na displeji bylo hlášení 19 Sevices Found. To by odpovídalo obsahu celoněmeckému MUXu, ten ale z Drážďan vysílá na kanále 5C! Z reproduktoru připojeného PURE se ale žádný zvuk neozval a u symbolu anténky byla indikovaná nulová úroveň signálu. Přepínal jsem jednotlivé stanice, např. BOB, ale kromě signalizace, že se jedná o MUX DR a je to DAB+ norma, se v rámci stejného MUXu pochopitelně nic nezměnilo. Proto jsem přepnul tuner do režimu FM a po volbě Scan se naladila první stanice, což byla na frekvenci 88,2 MHz Evropa 2 a z reproduktoru PURE se ozvala typická hudba této stanice. Po chvilce jsem si mimochodem všiml, že se, asi z RDS, automaticky nastavily čas a datum. Čili bylo ověřeno, že audio spojení i anténa jsou O.K. Proto jsem se vrátil do modu DAB a znovu spustil Scan. Nic se ale nezměnilo. Proto jsem provedl srovnání stavu příjmu DABu z Německa na PURE. Po přehození antény a spuštění ladění se neidentifikoval obvyklý kanál 5C, ale jen saský 9C se svými 7 stanicemi a pochopitelně Teleko. Stanice MDR SPUTNIK ale hrála standardně kvalitně (až 90%) i síla signálu se pohybovala na obvyklých dvou, třech "čárkách". Absence identifikace kanálu 5C ale něco naznačovala a mohla to být příčina němoty Albrechta. Zkusil jsem proto PURE ještě jednou proladit a již se objevily standardní přírůstky stanic 19-26-40. Ale síla kanálu 5C byla tak malá, že jeho 19 stanic nebylo rádio schopné hrát. Proto jsem se vrátil na začátek a znovu proladil Albrechta. Nic se ale nezměnilo, indikovaných 19 stanic mělo nulový signál. Proto přišel na řadu návod a zde jsem se konečně dozvěděl, že standardní rychlé ladění neprolaďuje celé III. pásmo. Opětovným stiskem Scan tlačítka se dá zvolit "Full Scan", který proladí celé pásmo od kanálu 5A až po 13F. Další volba je i manuální proladění jen jediného konkrétního kanálu. Což je funkce, která třeba u PURE chybí, ale zde bohužel nepomohla. Třeba rádio BOB po volbě ručního ladění po hlášce  Tuning... již zobrazovalo jen údaj Signal N/A. Ať jsem ladil Full, nebo manuálně jen 9C, saský MUX, který hrálo PURE, tuner Albrecht ani neidentifikoval a tudíž ani nehrál. Po mnoha dalších pokusech jsem zvolil i systémový RESET. Bohužel změnilo se jen to, že už nebylo identifikováno 19 stanic DR, ale jen 0. Nic se nezměnilo ani při následném totožném testu dnes ráno. Pokud tedy nenastane nějaká příhodná inverzní situace, nemá asi cenu se v Praze pokoušet tunerem Albrecht o dálkový příjem DABu z Německa. Jeho FM část je zde sice zcela funkční, ale to není jeho hlavní určení. Proto Albrecht poputuje až kolem Velikonoc na chalupu a bude se moci ukázat na příjmu DABu z Bavorska. Tam bude mít příznivější podmínky. PURE tam hraje i v interiéru na prutovou anténu a již je tam připravena na střeše 7-i prvková Yagina na III. pásmo, nasměrovaná na vzdálenější Hohe Linii a spolehlivě přijímací i bližší Hoher Bogen. Závěrem bych chtěl jen podotknout, že za klad tuneru považuji jeho dálkové ovládání, na které Albrecht reaguje svižně. Nevyzkoušel jsem ani jeho funkci 10 DAB a FM předvoleb, které mi pro běžný poslech jistě postačí, ani funkci budíku. Jedinou "vadu na kráse" shledávám v tom, že ač se předpokládá jeho napájení jen ze sítě, výrazné modré podsvícení, které se aktivuje jakýmkoliv povelem, již za 10 vteřin automaticky pohasne a údaje na displeji jsou jen velmi nezřetelné. V menu jsem nenašel, jak tuto dobu prodloužit, nebo zhášení úplně vypnout. Na můj vkus jsou také popisky u 25 tlačítek DO málo zřetelné, v šeru neviditelné. Úplně poslední výtku bych mohl mít k hmotnosti tuneru. Při jeho "pohlednicovém" formátu, malé hloubce a absenci zdroje je jeho váha tak malá (150g), že několik připojených, ne příliš pružných kablíků (od zdroje, anténa a audio), dokáže s tunerem "nebezpečně cvičit" po místě, kde je postaven.

Moje smíšené pocity z Albrechta pramení z toho, že mne čekalo při předávce od PLL příjemné překvapení. Místo očekávaných 2009.-Kč (1890.- tuner + poštovné) činila hodnota dobírky 0.-Kč. V balíčku bylo ve faktuře vysvětlení. Slova "Neplaťte! Faktura byla zaplacena předem!" souvisela s tím, že ona částka byla již odečtena od jakéhosi mého kreditu u Conrada, o kterém si už nic nepamatuji. Proto mě výše uvedená technická fakta a charakteristiky tuneru až tak moc nemrzí, mám ho vlastně "ZADARMO"! A na dlouho jsem vyléčen z touhy si pořizovat další DAB přijímač. I když, nějaký malý kapesní citlivý dvoupásmový by za "hřích" možná ještě stál.

Ztráta počáteční identifikace 19 stanic DR MUXu v Albrechtu po RESETu by mohla souviset s tím, že si tuner mohl pamatovat test z výstupní kontroly při výrobě, nebo alespoň komletaci, která se snad děje v Alan Electronics GmbH v Německu. Tuto moji domněnku podporuje i fakt, že při mém prvotním rychlém prolaďování nebyl ani kanál 5C prohledáván, ale stanice jako třeba DWissen, 90elf 1 až 5, ENERGY, LoungeFM a BOB! se na displeji zobrazovaly.

Poslední poznatek vyplývá z návodu. Asi je opravdu lichá obava, že údaj Mono/Stereo 32/64Kps opravdu znamená limit pro příjem stanic s vyšším datovým tokem. V popisu Additional Information je uveden příklad položky Audio format - e.g. Stereo 192Kpbs.

Na připojených ilustracích je uvedena testovací sestava, počáteční identifikace 19 stanic, neúspěšné prolaďování radia BOB, s tím souvisí i detailní srovnání jasu displeje v obou režimech. V pravém sloupci je FM režim se signalizací maximální úrovně signálu (oproti nulové v režimu DAB), srovnávací údaje z PURE a menu PURE, jako zesilovače a reprodukce zvuku z tuneru Albrecht. Na druhém snímku je srovnání celkového vzhledu při svítícím a zhasnutém displeji, pohled na DO a zadní stranu tuneru.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další