Autor Téma: jaká anténa je vhodná do kopcovité oblasti pro příjem DVBT  (Přečteno 9725 krát)

Jan Šulák

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Dobrý den,
jelikož jsem amatér co se antén týká, chtěl bych se zeptat jaký typ antény je vhodný do kopcovité oblasti pro příjem DVBT. Bydlím na Valašsku v obci Bystřička v údolí u řeky Bečvy. Na původní PL síto s předzesilovačem 36dB naladím pouze MUX1 k36 (Praděd, signál 50-60% a úroveň chyby datového přenosu 0-1/10) a částěčně MUX2 k53 (signál 20% ale úroveň chyby datového přenosu 9-10/10). Když se pokusím naladit vysílání ze zlína tak se přijímač (tv s vestavěným DVBT tunerem) na daných frekvencích zastaví ale nic nenaladí. Na kopci nad námi jsou dva GSM vysílače mobilních sítí. Je možné že tyto vysílače nějak ovlivňují zesilovač antény? Na půdě jsem našel novějsí PL síto ale na to jsem nechytil vůbec nic. Rád bych se vyvaroval chyb rodičů a chci koupit kvalitní anténu. Nevím však jestli je lepší anténa typu XColor nebo Plzeňské síto. Pro lepší ilustraci mé přijmové situace přikládám terénní profil k největším vysílačům s výkonem 100KW, pouze Lysá hora má výkon 25KW. Nemám možnost změření intenzity signálu a podle map pokrytí bych teoreticky Praděd neměl naladit a je to jediné co chytám. Ještě se mi 4.11. podařilo naladit poměrně čistě MUX2 na k41 ale hned druhý den tam opět vysílala analog Nova.
Děkuji za vaše rady tipy

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:jaká anténa je vhodná do kopcovité oblasti pro příjem DVBT
« Odpověď #1 kdy: 08. 12. 2011, 23:22:50 »
Netuším, jakou radu/rady dostanete, ale anténa se těžko dá doporučit jen na základě profilů k několika vysílačům. Když selhávají amatérské pokusy, asi by měli nastoupit profíci s měřáky.

A co sousedé? Jak ti jsou na tom? Taková sousedská zkušenost je často nad všechna teoretická pravidla, i když je vysloví odborníci.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:jaká anténa je vhodná do kopcovité oblasti pro příjem DVBT
« Odpověď #2 kdy: 09. 12. 2011, 05:30:54 »
S tak šíleným zesilovačem ani není moc divu. Jinak pokud se chcete vyvarovat chyb rodičů tak si nejdřív pozvěte někoho alespoň na proměření a dle výsledku teprve vybírejte anténu. V opačném případě se může lehce stát že v těch chybách při nákupu systémem pokus-omyl budete jenom dál pokračovat.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:jaká anténa je vhodná do kopcovité oblasti pro příjem DVBT
« Odpověď #3 kdy: 09. 12. 2011, 10:24:21 »
A proč si myslíte, že podle mapy pokrytí byste neměl Praděd naladit? Vzhledem k tomu, co mapy pokrytí nebo terénního profilu zobrazují, domnívám se, že právě Praděd je pro vás nejvhodnějším vysílačem. Pak Lysá hora. Ale tak jako tak musíte začít u toho "šíleného" zesilovače. To, co je v těch polských sítech, se zesilovačem ani nazvat nedá. To je kmitající křáp, který zničí takřka každý signál. Takže pokud si troufnete, zesilovač vyhoďte a nahraďte symetrizačním členem, a pak uvidíte, zda anténa "polské síto" bude dostačující - vhodná  - pro všechny kanály (36,51,53) z Pradědu nebo z jiného vysílače.  Jinak platí to, co zde již napsali Pamětník a Dan Rozsíval. Bez znalostí konkrétních příjmových podmínek sotva lez doporučit právě tu či onu anténu. Vhodných může být samozřejmě více. Takže buďto budete experimentovat sám, a možná zbytečně utrácet peníze, nebo si pozvete někoho, kdo má odborné znalosti a taky patřičné měřící zařízení. Předtím se ale taktéž přikláním k sousedské zkušenosti, zeptat se někoho poblíž vaše bydliště, jaký vysílač přijímá a s jakými "pomůckami",  určitě není na škodu. 


Josef Zavřel

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 323
  • Místní i dálkový příjem DVB-T/T2 CZ,SK a FTA SAT
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:jaká anténa je vhodná do kopcovité oblasti pro příjem DVBT
« Odpověď #4 kdy: 09. 12. 2011, 10:51:59 »
Dobrý den.
Já mám v Deblíně ze směru dálkového příjmu V.Javoriny a rakouských pořadů z Kahlnberku také kopce.Ne tak vysoké jak asi má pan Šulák,ale také dělají problémy.Osvědčilo se mě velké,husté,plzeňské síto.Ale pozor.To plz.husté síto vyrábí více firem,ale  reflektorovou stěnu mají na výšku menší o 10cm..Nevím jaký to má vliv na příjem,ale to vyšší mě poslala firma 12345.cz z Č.B.Mám tam originál ty velké prvky (6),které mají vliv asi jen na lepší směrovost.V.Javorinu (100km)mám vertikálně, K 56 jede v pohodě na plno,kromě toho často diskutovaného K 57 (0/0).Wien je 120 km.a K 24 a 34 jede na plno.Zdraví J.Z.
DVB-T2 Kojál mux21,22,23, Brno-Barvičova (V) mux 24,
SK mux 1,2,3,4,Vel.Jav. Ant.1x Emme Esse 45 UC. Zes.26/1,2
TV 43FUB8061-4K Finlux.
DAB+ČRo K12D Kojál,Teleko K8A Brno,W-K 5D,př. Albrecht DR 52 BA a DUAL DAB 4 C, ant.FUBA DAB 307,    
SAT.Emme Esse 80cm Fe+4xLNB Megasat
Družice 13-19,2-23,5-28,2

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:jaká anténa je vhodná do kopcovité oblasti pro příjem DVBT
« Odpověď #5 kdy: 09. 12. 2011, 18:03:06 »
příjmové podmínky máš složité, proto si pozvi někoho kdo tomu rozumí, ale pokud chceš přesto "bojovat" vlastními silami, doporučuji:

nic zatím nekupuj ale pujč si někde na vyzkoušení dlouhou českou colorku - proti sítu by měla dát větší zisk hlavně na K53 a K51 ale v případě nehomogenního pole taky nemusí...? Počítej s tím, že K51 bude ze všech nejslabší (mám ověřeno v této oblasti...)zesilovač do anténní krabičky asi nejlépe Teroz 434 a v případě delšího svodu k TV nebo rozbočení ev. ještě doplnit linkovým zesilovačem. Budeš se asi pohybovat na hranici příjmu, proto doporučuju ten pásmový nízkošumový Teroz 434 do krabičky pro získání co nejlepšího C/N což bude asi klíčové.
Je taky pravděpodobné, že ty blízké GSM vysílače přebuzují ten Tvůj stávající 36dB polský šmějd, takže to se signálem z Pradědu nemusí mýt nakonec až tak špatné, ale jak říkám, vyzkoušej nejdřív tu colorku a pak uvidíš...