Autor Téma: Anténa pro Brno a ČT HD  (Přečteno 7024 krát)

Milan.Pala

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Anténa pro Brno a ČT HD
« kdy: 17. 05. 2013, 15:33:21 »
Zdravím, potřeboval bych poradit s výběrem antény pro DVB-T. Bydlím v Brně v Žabovřeskách na Záhřebské a mám celkem slušný výhled na vysílač na Barvičově. I když samotný vysílač nevidím, mám tím směrem balkón a v cestě stromy. Na Jihlavskou už přímo nevidím, mám ji právě za kopcem, kde je Barvičova. Přijímám signál na prutovou anténu, kterou jsem dostal k USB tuneru. V místnosti mám na 1. a 2. multiplex signál 75 % a kvalitu 100 %. Třetí a čtvrtý multiplex jsou trochu slabší a občas se sekají. Zároveň mi mobily ruší signál, což se mi při umístění antény na balkón neděje, takže bych chtěl vyvést anténu na balkón na stálo. Představoval bych si, že si zlepším příjem třetího MPX a chtěl bych naladit i MPX s Českou televizí v HD, který vysílá z Jihlavské. Nejsem si jistý, z kterého vysílače teď chytám signál. Mohli byste mi prosím poradit, jestli bych to všechno zvládl s jednou anténou a jakou, eventuálně jak jinak toto vyřešit? Díky moc

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


YABAKA

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 546
    • Zobrazit profil
Re:Anténa pro Brno a ČT HD
« Odpověď #1 kdy: 17. 05. 2013, 15:38:26 »
Z Barvičové všechno vysílá ve vertikální polarizaci, zatímco z FN Bohunice se vysílá v polarizaci horizontální. Na jednu anténu tudíž rovnou zapomeň.
Lukáš Polák = totální zakomplexovaný idiot


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Anténa pro Brno a ČT HD
« Odpověď #2 kdy: 17. 05. 2013, 18:13:42 »
Z Barvičové všechno vysílá ve vertikální polarizaci, zatímco z FN Bohunice se vysílá v polarizaci horizontální. Na jednu anténu tudíž rovnou zapomeň.
No já bych v tomto případě nebyl tak kategorický a zásadový. Na malé síto s mírnou úpravou pojede úplně všechno a v pohodě.


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Anténa pro Brno a ČT HD
« Odpověď #3 kdy: 17. 05. 2013, 18:19:38 »
taky bych řekl, a malé síto zas tolik nestojí...
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


ladik 12

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 105
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Anténa pro Brno a ČT HD
« Odpověď #4 kdy: 17. 05. 2013, 19:35:09 »
Skutecne, cela severni cast Brna ma problem: oba vysilace jsou v podstate v zakrytu, FDN je schovana za kopcem. Signal z FDN je pri spravne polarizaci anteny o cca 23 dB slabsi nez z Alumnatu, Nechate-li antenu v horizontalni polarizaci, tak regionalni multiplex z FDN hraje, ale 4. multiplex ma pak chybovost v radu 10E-2 a stabilni prijem je nemozny. Ne tak moc, ale podobne se pokazi chybovost 1. az 3. multiplexu.
Slouceni dvou anten na sousednich kanalech je jednoduchym zpusobem neproveditelne, tak zbyva snad jen naklonit polarizaci prijimaci anteny o nejakych 20 stupnu od horizontalu. Asi udelali soudruzi z Parizkova hnizda nekde chybu, kdyz oba sousedni kanaly nebezi ze stejnych vysilacu.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


YABAKA

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 546
    • Zobrazit profil
Re:Anténa pro Brno a ČT HD
« Odpověď #5 kdy: 17. 05. 2013, 22:02:45 »
Pařízek by jistě rád vysílal i z Alumnátu, navíc ČT platí dobře, takže v tom asi problém nebude. Běž se zeptat na ČTÚ, proč k47 jenom FN Bohunice.
Lukáš Polák = totální zakomplexovaný idiot