Co si myslíte o reformě ČRo? A jak by měla vypadat?
Já už několik let razím německou/rakouskou cestu naroubovanou na české prostředí. Naprosto zjednodušeně a zkráceně nastíním.
Český rozhlas totiž postrádá základní kámen, který přitahuje posluchače a dokáže budovat značku, a tím je kvalitní hudebně-informační stanice. Z Radiožurnálu odstranit příšernou hudbu, a udělat z něj kvalitní news-talk stanici. Zároveň zrušit stanice Česko a ČRo 6, jejich redakce částečně převést právě na ČRo 1. Program ČRo 2 pak převést právě na hudebně-informační stanici po vzoru Bayernu 3, tzn. hudba od 60. let výše s důrazem na 80-novinky. ČRo 3 pak ponechat jako kulturní stanici, s doplněním D-Dur v digitálním vysílání. Radio Wave (resp. stanici pro mladé s alternativní hudbou, s podporou nových skupin, po vzoru slovenského Radia_FM) pak pustit na VKV síť BBC, domluvit se na takovém sharingu, aby to bylo výhodné, tzn. např. zprávy z BBC v angličtině, a běžný program pak z ČRo 4. Regionální vysílání pak cílit na starší věkové skupiny s regionálními odlišnostmi, které jsou. Leonardo pak ponechat na internetu a pro digitální vysílání.
Co se týče sítí, mírně zreformovat VKV tak, aby silné ženevské kmitočty měly primárně tři celoplošné okruhy, a regiony spíše pustit na menší vysílače (které dnes vyplňují díry v síti ČRo 2, přičemž právě regiony často okupují primární vysílače (a zbytečně "přestřelují") do jiných regionů.
Na DV pustit news-talk ČRo 1, na SV pustit Leonardo. Tedy stanice mluvící. Stanice hudební striktně pouze na VKV a digitálních sítích....
Jaké jsou vaše nápady?
Kubo pises na SV pustit Leonardo a o kus dal pises hudebni stanice v digitalnich sitich.
Cili motas hrusky s jabkama.
Digitalni siti je i SV/DV a jmenuje se to DRM.
Mimochodem VSECHNY stanice CRo muzou do digitalnich SV v podobe DRM, protoze z lokalnich kmitoctu WARC lze postavit 6 celoplosnych kanalu v SFN-DRM (byt jen po 1kW okresnim vysilaci) a na DV 1 digitalni celoplosku.
Vsichni diskutujici zde skutecne michaj hrusky s jablkama, jelikoz na DV/SV lze vysilat nejen analogove, ale i digitalne.
Navic jsem se musel zasmat nad projevem jednoho z vas, ze digitalni prijimace nejsou.
Ano nejsou pro DRM+ (30-230MHz), protoze norma vznikla teprv pred pul rokem a tak jeste nejsou multinormove prijimace.
Co se tyce DRM (DV/SV/KV....150kHz-27MHz), tak prijimacu je jiz dostatek.
Navic si rozhlas muze objednat urcite minimalni mnozstvi prijimacu z "Ciny" na svuj eshop.
Takze pokud premyslite na reformou programu a kmitoctovych pasem, tak prosim NEZAPOMINEJTE, ze na DV/SV je moznost jak analogu, tak digitalu.
Samozrejme zajimavou moznosti je okresni vysilani v nejlevnejsim digitalnim pasmu KV a to na 26-27MHz kde je 41 volnych kanalu (cca 8000Kc rocne stoji licence CTU pro tohle pasmo).
Pri zdvojenem DRM vysilani.... 20kHz je kvalita stejna jako u MP2-192kbps.
Take nezapomente na T-DAB, coz znamena:
T-DAB (MP2) = az 8 stereostanic v MUXu (kanalu) = 192kbps mp2 na jednu stanici ,
T-DAB+ (MP4) = az 28 stereostanic v MUXu (kanalu) = 54kbps mp4aac+v2 na jednu stanici .
Pripadne kombinovat....ano, T-DAB+ umoznuje v jednom MUXu vysilat soucasne v T-DAB+ (mp4), tak i T-DAB (mp2).
Toto DVB-T2 neumi...neni mozno v jednom MUXu soucasne vysilat v DVB-T2 a DVB-T...bud jedno nebo druhe.
Proto pro T-DAB+ navrhuji, aby to bylo Leonardo+Wave v T-DAB mp2 a zbytek v T-DAB+ mp4.
Celkove jsou 3 MUXy v III pasmu a 1 MUX v L pasmu, pricemz v L pasmu lze z krajskych MUXu vytvorit druhou celoplosku.
Dalo by se rici, ze vsechny dosavadni AM/FM stanice se vejdou do 2 T-DAB+ MUXu.