Autor Téma: Mají v dnešní době ještě smysl střední vlny?  (Přečteno 48134 krát)

Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Re: Mají v dnešní době ještě smysl střední vlny?
« Odpověď #30 kdy: 26. 02. 2011, 04:40:40 »
naprosto zarušené od dnešní nekvalitní elektroniky...
Zejména ruší počítače, zdroje, a naprostým hrobařem DV, SV a KV jsou pak WiFi AP a zabezpečovací systémy domů.
Možná by to chtělo konkretizovat, nebude to spíše OBECNĚ způsobeno SPÍNANÝMI ZDROJI? Takhle to totiž vypadá, že výše uvedená zařízení patří do škatulky "zlikvidovat".


Vseobecne je ve mestech "bordel" na kmitoctech do 10MHz, ale neni to zas tak horzny jako to tu pise kolega.
Mel jsem k dispozici DRM/AMSS autoradio (150-279/510-1720/2700-27000kHz AM/AMSS/DRM) ve Fabii a slo to. Dokonce i pod trolejema v Praglu (denni dojizdeji Zatec-Praha) to sice sramotilo a praskalo na 270kHz, ale na druhou stranu...primarne jsem prijimac DRM a to bezelo bez temer jedineho vypadku. Pri jizde na R7 mimo obce nebyl zadnej vypadek a v Praglu obcas vypadek pod trolejema nebo v autotunelu.

Co se tyce ruseni AM pasem v domacnostech, tak je to silne invidualni. Soused si koupil novou plazmu a dal ji na stenu na ktere z druhe strany mam HAMShack (TRX, prijimace, PC, letovani atd.), samozrejme vse do 16MHz bylo mrtve jak si zapl TV, tak jsme se domluvili a plazmu dal na protejsi zed a otocil loznici. Obecne je v panelakovejch bytech o problemy vice, ale daji se resit ..nekdy jednoduse, nekdy slozite.
Kdo bydli v rodinem domku tak to ma jednodussi, vse si muze vyresit sam.
Co se tyce AM analog vysilani, tak to i pres ruseni je čitelne (povetsinou to clovek posloucha na pozadi a tak mu ani nevadi jestli to je v Hifi stereo nebo ne), co se tyce AM digitalni vysilani v DRM, tak obecne DRM vysilani ruseni povetsinou nevadi...projde to a jde to poslouchat. Vyhodou DRM je, ze neni slyset praskani, syceni ci jine neblahe projevy AM pasem, proste bud je tam hudba a slovo nebo tam neni nic, obcas mezi tim kdyz je to na hranici zpracovani AD prevodnikem + DSP je slovo obcas zrobotizovano tesne predtim nez to vypadne.
Schvalne se juknete na Youtube na muj kanal kde mam ukazky DRM a AMSS + AM prijmu.
Dokonce tam mam mobilni prijem v mem Formanovi az do 100km/h.
Jednou jsem schvalne testoval SV DRM vysilani BBC+DW. V podvecer jsme s rodinou ve Formanovi jeli ze Zatce do Milesove pod Milesovkou (stryc je majitelem hospody u Musketyra) pred pulnoci jsme jeli zpet. Bylo to v zime kdy byl vsude snih.
Antena byla na CB antenu.
Vypadek nebyl ani jeden pri jizde tam, pri jizde zpet obcas vypadek.
Zajimavosti je, ze pri jizde stromoradim -aleje nejsou fadingy jako u FM, zvuk v repraku DRM prijimace se porad drzi jen stromoradi, kde se vetve dotykaji stromu na druhe strane silnice (jako tunel tvoreny vetvema stromu) a vsude ve vetvych plno snehu zabranuje SV signalum prunik do tohoto vodiveho tunelu, takze to zde vypadlo, ale jinde...bez vypadku. Pri prepnuti na 954kHz (Karlovy Vary) byl slyset sramot a hvizdy...cili poslouchat analog taky sel, dokonce je to porad lepsi nez FM, protoze u FM jsou fadingy-uniky mezi stromy a ne vsude je v Ceskem stredohori pouzitelnej FM signal.... kdyz jsme tam jezdili jindy, tak mi FM autoradio porad preladovalo druhej tuner a hledalo to pomoci RDS alternativni FM kmitocet, porad to prehazovalo z vysilace na vysilac, nekdy to neslo ani poslouchat kvuli prepinani kmitoctu, je to nespolehlive a rusi to. Naproti tomu i to sumive hvizdave AM na 954kHz  je stabilni po celou dobu jizdy na teto trase. U DRM jak jsem psal...tez stabilni, ale ve kvalite audia z FM pasma. 
Ty videa AM/AMSS/DRM prijimu si najdete zde:   
http://www.youtube.com/ok1mjo?gl=CZ&hl=cs   


A samozrejme, ze DRM na AM pasmech je zajimave i pro multimedialni obsah, treba takove stredovlnna digitalni televizni sit Ceskeho rozhlasu....blaznovina?  ani ne, maji o to zajem velke zeme co se tyce rozlohy...USA, Brazilie, Kanada, Rusko, Cina, Indie, Australie, africke staty....   : 
http://www.youtube.com/watch?v=FGMiRRUgvcM 
Pri testu na pujcenem prijimaci jsem zkusil i zive tv vysilani pomoci kodeku pro ISDN video a docela to slo i pri bitrate 44kbps/15fps.



« Poslední změna: 26. 02. 2011, 05:19:38 od Martin Patera »
Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0