Autor Téma: Mají v dnešní době ještě smysl střední vlny?  (Přečteno 47864 krát)

Jan Potůček

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 160
    • Zobrazit profil
    • Televizniweb.cz
    • E-mail
Mají v dnešní době ještě smysl střední vlny?
« kdy: 04. 04. 2010, 16:50:20 »
Co si o tom myslíte? Český rozhlas by na nich chtěl spustit novou stanici mluveného slova, do které by integroval zpravodajské Rádio Česko a publicistický ČRo 6, ale také část Radiožurnálu... Posloucháte vůbec střední vlny?
Televizniweb.cz - vše o DVB-T2 na jednom místě

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Mají v dnešní době ještě smysl střední vlny?
« Odpověď #1 kdy: 04. 04. 2010, 17:01:11 »
Střední vlny by měly smysl pro mluvené slovo, pokud by nebylo pásmo naprosto zarušené od dnešní nekvalitní elektroniky, která vyzařuje takové rušení, že je problém kvalitně naladit i 20 km vzdálený vysílač Liblice s výkonem 1,5 MW.  :(
Zejména ruší počítače, zdroje, a naprostým hrobařem DV, SV a KV jsou pak WiFi AP a zabezpečovací systémy domů. Takže zejména ve městech a jejich okolí (satelitní zástavba atd.) je příjem nižších pásem znemožněn nebo značně degradován.

Bohužel dnes je realita taková, že regulátor všechna pásma do 30 MHz naprosto nechrání, mám to z jednoho důvěrného zdroje. Takže i když na středních a dlouhých vlnách bych si klidně stanici mluveného slova naladil, kvalitně to prostě nejde. Je jasné, že když to pak vrčí a chrčí, posluchač se na příjem SV vykašle. Takže i DRM a podobné systémy v pásmech do 30 MHz vidím jako nepoužitelné - ne z důvodu, že by byly špatné, ale z důvodu, že kvalitní příjem těchto pásem je v dnešní době povětšinou nemožný.  :-\
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Brtnik Jose

  • Host
Re: Mají v dnešní době ještě smysl střední vlny?
« Odpověď #2 kdy: 04. 04. 2010, 19:37:49 »
Jednak se velmi dobře hodí pro stanici mluveného slovo. A jednak v dnešní době by to chtělo u KV, SV a DV přejít zcela jednoznačně a natvrdo na DRM !!!

Za prvé, když je vše digitální a když už se tady dělají i takové zhovadilosti, jako, že to cpe do DVB-T. Tak DRM by bylo idiální. ČRo by měl jít příkladem a jako první okamžitě veškeré své vysílání na DV, SV, KV převést do DRM. Tím by to získalo novou šťávu,kvalitu, motivaci...

Pokud by v tom bylo dostupné např. WAVE celoplošně po ČR, přísahám, že do týdne, potřebný přijímač mám doma !!!

Žvaněj kurnik o digitálních stanicích, ale chovají se stejně jako Nova, ANALOGOVĚ !!!

Když digital, tak digital, maji digitálni stanice, tak ať se starají o digitalní vysílání !!!
S DVB-T ani s NETEM to nevyhrajou.

DV/SV/KV DIGITÁLNĚ !!!



Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Mají v dnešní době ještě smysl střední vlny?
« Odpověď #3 kdy: 04. 04. 2010, 20:31:24 »
Je příjemné poslouchat Country na 1062 radio AM,jinak tu Prahu ani tak neposlouchám nebo Svobodnou Evropu na AM.či 270 Radiožurnál.
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


╟╫┼┼┼┤

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 79
    • Zobrazit profil
Re: Mají v dnešní době ještě smysl střední vlny?
« Odpověď #4 kdy: 04. 04. 2010, 20:33:25 »
naprosto zarušené od dnešní nekvalitní elektroniky...
Zejména ruší počítače, zdroje, a naprostým hrobařem DV, SV a KV jsou pak WiFi AP a zabezpečovací systémy domů.
Možná by to chtělo konkretizovat, nebude to spíše OBECNĚ způsobeno SPÍNANÝMI ZDROJI? Takhle to totiž vypadá, že výše uvedená zařízení patří do škatulky "zlikvidovat".
Ještěd, Černá Studnice, Löbau, Śnieżne Kotły

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Mají v dnešní době ještě smysl střední vlny?
« Odpověď #5 kdy: 04. 04. 2010, 20:36:55 »
Jasně, především se jedná o spínané zdroje.
Ale rušení jimi produkované není tak intenzivní, aby dokázalo zarušit příjem nízkých pásem i několik metrů daleko, zatímco některé WiFi AP a zabezpečovací zařízení toto dokážou celkem spolehlivě.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Mají v dnešní době ještě smysl střední vlny?
« Odpověď #6 kdy: 04. 04. 2010, 20:40:50 »
Je příjemné poslouchat Country na 1062 radio AM,jinak tu Prahu ani tak neposlouchám nebo Svobodnou Evropu na AM.či 270 Radiožurnál.

Tak, já si myslím, že když by ČRo přešlo do DRM, tak, že by tam časem přešlo i Country rádio. Ale není motivace.

Jinak jedna rada - mrkněte na své nastavení v profilu a umažte si u svého zadaného čísla ICQ ty pomlčky, uvidíte, že to začne vypadat a fungovat zcela jinak. Nechte, tam pouze to samotné číslo - bez pomlček.
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Pav Lucistnik

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 76
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Mají v dnešní době ještě smysl střední vlny?
« Odpověď #7 kdy: 07. 04. 2010, 16:21:00 »
Střední vlny a veřejnoprávní all news talk radio je jasná volba, když už není vůle to dát na první FM síť (dnes Radiožurnál). Já myslím, že chytřejší lidi by to poslouchali, kdyby se jim o tom řeklo.

@Kuba Melín: já v Praze na Žižkově mám příjem Liblic perfektní, rušení žádné, přednes dobrý, holt je to palba a v té Praze je podle mě signál dostatečný aby si poradil s průmyslovým rušením. (No Topolná to už je tu horší.)


david.kriz

  • Host
Re: Mají v dnešní době ještě smysl střední vlny?
« Odpověď #8 kdy: 07. 04. 2010, 16:37:34 »
Střední vlny a veřejnoprávní all news talk radio je jasná volba, když už není vůle to dát na první FM síť (dnes Radiožurnál). Já myslím, že chytřejší lidi by to poslouchali, kdyby se jim o tom řeklo.

@Kuba Melín: já v Praze na Žižkově mám příjem Liblic perfektní, rušení žádné, přednes dobrý, holt je to palba a v té Praze je podle mě signál dostatečný aby si poradil s průmyslovým rušením. (No Topolná to už je tu horší.)

Vidíš, a mi tu hraje Topolná i ve sklepě a na pásmu i tam, kde být nemá :D


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re: Mají v dnešní době ještě smysl střední vlny?
« Odpověď #9 kdy: 07. 04. 2010, 18:19:31 »
Střední vlny a veřejnoprávní all news talk radio je jasná volba, když už není vůle to dát na první FM síť (dnes Radiožurnál). Já myslím, že chytřejší lidi by to poslouchali, kdyby se jim o tom řeklo.

@Kuba Melín: já v Praze na Žižkově mám příjem Liblic perfektní, rušení žádné, přednes dobrý, holt je to palba a v té Praze je podle mě signál dostatečný aby si poradil s průmyslovým rušením. (No Topolná to už je tu horší.)

Vidíš, a mi tu hraje Topolná i ve sklepě a na pásmu i tam, kde být nemá :D
Mno, když máš tu Topolnou za humny, proč ne?  :D
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


pepa novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 638
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Mají v dnešní době ještě smysl střední vlny?
« Odpověď #10 kdy: 13. 05. 2010, 10:27:23 »
já AM (ČRO1 Topolná nebo ČRo2 639 khz) poslouchám jen když jsem mimo ČR, někde v hotelu nebo v autě a chci slyšet zprávy.


Marek Vajdík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 77
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Mají v dnešní době ještě smysl střední vlny?
« Odpověď #11 kdy: 13. 05. 2010, 11:06:04 »
Za prvé, když je vše digitální a když už se tady dělají i takové zhovadilosti, jako, že to cpe do DVB-T. Tak DRM by bylo idiální. ČRo by měl jít příkladem a jako první okamžitě veškeré své vysílání na DV, SV, KV převést do DRM. Tím by to získalo novou šťávu,kvalitu, motivaci...

Pokud by v tom bylo dostupné např. WAVE celoplošně po ČR, přísahám, že do týdne, potřebný přijímač mám doma !!!

Zaplatpambu za wave v DVB-T a DVB-S. V kombinaci s moznosti internetoveho poslechu je tak wave k dispozici takrka vsude, kde potrebuju. V aute si v pohode vystacim s poslechem MP3, pripadne zprav CRo1. Ostatni radiovej srot nepotrebuju.  :)


pevy

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 495
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Mají v dnešní době ještě smysl střední vlny?
« Odpověď #12 kdy: 13. 05. 2010, 11:26:47 »
Pro mne v dnešní době (a hlavně v dnešní podobě) rozhlas na AM význam nemá. Jisté ospravedlnění vidím ve zmíněném poslechu v zahraničí a ano, poslouchat Country rádio na AM je sice příjemné, ale to je (podle mne) ještě lepší na FM. A tam, kde jde velmi dobře AM ze Zbraslavi (střední Čechy), velmi pravděpodobně jde CR i na FM. Pokud bych měl doma na AM ono Country rádio (bez jiné možnosti příjmu), asi bych ho tam taky poslouchal, ale měl-li bych lepší možnost (FM,net), určitě bych s radostí AM opustil.
DVB-T/T2: Černá hora (K26,28,31,45), Krásné (K26,28,34), Kojál, Praděd, Klodsko (K22,25,33,46,47), Andrlův chlum (K21), Sněžné jámy (K22,24,30,37,47), RS5 Litomyšl (K35).
DAB: Teleko Černá hora 5D, ČRo 12C+12D, Polskie radio Klodsko 5B


Jan Polášek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Mají v dnešní době ještě smysl střední vlny?
« Odpověď #13 kdy: 13. 05. 2010, 14:04:45 »
Myslím, že dnes už mají AM vysílače malý význam, právě proto, že skoro všechno, co se na nich vysílá, se dá naladit v lepší kvalitě na FM. Navíc třeba na novém tuneru už ani rozsah AM nemám a ani mně to nijak nevadí. Zajímavé ale je, že vysílání na FM z Kojálu má asi dvě vteřiny zpoždění za zvukem vysílání AM z Topolné. Znáte někdo důvod? Že by to do Topolné posílali pozemní radioreleovou cestou a na Kojál přes satelit? to mně připadá divné.


Stranik

  • Host
Re: Mají v dnešní době ještě smysl střední vlny?
« Odpověď #14 kdy: 13. 05. 2010, 15:38:18 »
Pro mne už AM vlny nemají žádný význam ... Jo, kdyby to bylo ve Stereu - to by byla jinačí. Kdyby raději toto pásmo zdigitalizovali, to by bylo mnohem lepší.