Autor Téma: HD upscale vs. studiový SD signál - rozdíl v obrazové kvalitě  (Přečteno 3688 krát)

blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Měl někdo možnost srovnat studiový SD signál s (komečně šířeným) HD upscalem? Co bylo (subjektivně) lepší? Můj názor je ten, že HD upscale by (v klidných) scénách měl dosáhnout kvalit studiového SD signálu. Je to skutečně tak?

Pokud jde o "rychlé" scény, tak tam by stále měl HD upscale zaostávat, jelikož třeba nějaký 8-10 Mb/s H.264 není tak dobrý jako DigitalBetacam se svým obrovským bitratem....

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:HD upscale vs. studiový SD signál - rozdíl v obrazové kvalitě
« Odpověď #1 kdy: 03. 08. 2013, 12:18:33 »
Měl někdo možnost srovnat studiový SD signál s (komečně šířeným) HD upscalem? Co bylo (subjektivně) lepší? Můj názor je ten, že HD upscale by (v klidných) scénách měl dosáhnout kvalit studiového SD signálu. Je to skutečně tak?

Pokud jde o "rychlé" scény, tak tam by stále měl HD upscale zaostávat, jelikož třeba nějaký 8-10 Mb/s H.264 není tak dobrý jako DigitalBetacam se svým obrovským bitratem....
Těžko se to srovnává, protože záleží na zobrazovači. Můžu srovnávat SD s SD upscalem do HD, ale obojí nekomprimované, takže vliv mpeg4 se neprojeví. Upscalované SD nacpané do TV Sony přes HDMI vypadá o trochu líp než obyčejné SD a to kvůli tomu, že profi scaler funguje líp než ten poněkud zastaralý v TV.
Z teorie samozřejmě vyplývá, že upscale nikdy nemůže být lepší (ani při statickém obrazu), vždy se tam používá přepočet, který vede k rozmazání drobných detailů. Ale pro oko ten výsledek může být příjemnější, třeba jen proto, že velikost SD pixelu na dnešní obrazovce je přes 1mm, takže je vidět struktura rastru, což upscale potlačí. Jedno zlepšení - až při přenosu - upscale přinést může. Ve studiu se používá vzorkování nejčastěji 4:2:2, pro přenos ale 4:2:0. SD kanál upscalovaný a přenesený HD 4:2:0 se v podstatě přenese jako SD 4:2:2.
Když se provede upscale a downscale po sobě, je už rozdíl v ostrosti vidět - dával jsem sem odkazy, jaký je rozdíl mezi SD pořadem odbaveným SD na ČT24 a odbaveným HD odbavením a downscalovaným na SD na ČT1.
« Poslední změna: 03. 08. 2013, 12:24:59 od Jan Novák »