Autor Téma: Jakou anténu vybrat?  (Přečteno 9472 krát)

henryolik

  • Host
Jakou anténu vybrat?
« kdy: 22. 02. 2019, 23:33:58 »
Tak jsem tu zas, po úspěšném sloučení k24 s kabelovkou jsem začal prahnout i po ČT v HD kvalitě ;D.
To znamená k26.
Na svůj současný drát chytám nějaké útržky signálu, jestli je to Krašov nebo Vraní vrch netuším. Když dám drát ven z okna a natočím ho do správné pozice, PS11, i když slabě, chytím. Problém je, že nejspíš nikdo (a domovník už vůbec) nechce mít z bytovky z okna čouhající drát a taky nemůžeme vrtat do fasády.
Moje otázka tedy zní: Jakou anténu vybrat, abych chytil Krašov/Vraní vrch na východním sídlišti v Tachově, aniž bych ji musel přivrtávat a při nejlepším aby byla i co nejmenší, nejnenápadnější a nestála celou výplatu? Stačila by taková (https://www.alza.cz/mascom-da-6350-d2167409.htm), nebo je zapotřebí něco lepšího?
Díky

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou anténu vybrat?
« Odpověď #2 kdy: 25. 02. 2019, 15:53:55 »
Když mu správce objektu nepovolí vystrčit ani drát, tak je mu instalační firma nanic.  Vidím 3 možnosti.

1. Pokud je domě STA, tak přesvědčit správce objektu, aby to přidali oni.
2. Přesvědčit kabelovku, aby potřebné multiplexy přidali oni. ČT HD je základ všech základů. Za rok už snad SD verze nebudou ani k mání.   
3. Pokud je u vás v bytovce povolený alespoň internet, tak přejít na některou z forem IPTV.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


henryolik

  • Host
Re:Jakou anténu vybrat?
« Odpověď #3 kdy: 25. 02. 2019, 16:40:06 »
1. Není
2. HD verze jsou v dražší nabídce, o tu ale nemám zájem, a že by přidali HD do základní? Vždyť v základní není ani digitální verze infokanálu, ta je v dražší. V základní je v analogu ;D Každopádně to zkusím, proč ne :) Ani by mě to nenapadlo. Díky za inspiraci!
3. Povolený naštěstí je, ale zatím mě žádný z poskytovatelů nepřilákal.
Drát být z okna může, protože ho nikdo nevidí, problém by nejspíš nastal tehdy, kdyby měřil třeba metr nebo dva. I tak ale drát neberu jako moc okrasný prvek, a proto hledám vzhlednější alternativu. A to hlavní: Je to zdarma, tak proč toho nevyužít ;)
Stačí mi pouze informace, jestli mi alespoň taková malá pokojová anténa stačí, když to chytnu, i když slabě, i na kus drátu.
Díky! :D


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Jakou anténu vybrat?
« Odpověď #4 kdy: 25. 02. 2019, 17:18:12 »
Smiř se s tím, že budeš zkoušet a zkoušet a bude tě to stát nějaké kačky. Ten „knot“ je šikovný, když máš dobrý přímý signál bez rušení - rozhodně lepší než šílený zesilovač v čemkoli „lepším“ (uvozovky záměrně). Jen mě překvapuje ta cena, je to vlastně kus pěkně zaizolovaného drátu - ale ten už ty přece máš. Ale o signálu ty zřejmě nic nevíš, tedy ani o užitečném, ani o rušení. Je klidně možné, že už na první anténu, co koupíš ti to pojede dobře. Ale možná taky až na čtvrtou, pátou,…
Tak se prvně poptej u sousedů, v hospodě a u kamarádů, na co chytají. A pujč si od nich věci, abys nemusel platit pokusy, které se ukážou jako slepá cesta. A když se budeš ptát, zajímej se hlavně, co jim s dobrým příjmem dělá počasí (mlhy apod.) a roční období. Pochopitelně, potřebuješ vědět jejich nejhorší zkušenosti, nikoli, že 2 týdny v roce mají obraz jako břitvu (a zbytek roku kostičkuje).

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou anténu vybrat?
« Odpověď #5 kdy: 25. 02. 2019, 17:27:04 »
Experimentovat se dá i relativně levně, stojí to akorát čas a drát.
Na kus rovnýho drátu se TV signál chytá blbě. Bude ho potřeba nějak natvarovat, třeba do dipólu nebo výkonnější biquad. Bude to potřeba přepočítat na rozměry konkrétního kanálu a štíhlosti, ale to už si nastuduj.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


henryolik

  • Host
Re:Jakou anténu vybrat?
« Odpověď #6 kdy: 25. 02. 2019, 21:14:51 »
Díky. Prostě, díky ;D
Natvaroval jsem koax do dipólu a všechno funguje! Takže by i taková malá anténa měla fungovat, nebo se pletu? ;D


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou anténu vybrat?
« Odpověď #7 kdy: 25. 02. 2019, 22:38:19 »
Na těchto experimentech se nedá predikovat, je potřeba pouze zkoušet, zkoušet, zkoušet. Určitým věcem se dá jít naproti, třeba velikostí tvaru podle přijímaného kanálu nebo činitel krácení podle použitého průměru drátu, ale ve finále to bude jako najít jehlu v kupce sena. Ještě jsem si vzpomněl, že existují nalepovací antény na sklo.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML