Autor Téma: OLED vs. UHD  (Přečteno 122625 krát)

Grifin

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:OLED vs. UHD
« Odpověď #30 kdy: 15. 04. 2015, 09:00:06 »
Závěr se týkal toho ladění nebo i zobrazení normálních programů v SD a HD? Další otázka je zda na 40" TV je UHD tak moc rozdíl od HD. Chápu že na 50" už to rozdíl být může ale na 40"?
MUX 1+2+3, MUX 4 (k42), REGIO 4 (k46), REGIO 7 (k37), REGIO 12 (k47)
O2TV (Sport)
Panasonic TX-P50ST50E
LG MS400H + 1TB HDD
LG BH7520T
Rikomagic MK802 III + Airmouse Measy RC11
Philips 43PUS6551

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:OLED vs. UHD
« Odpověď #31 kdy: 15. 04. 2015, 19:52:09 »
Hlava se mi úplně zatočila, když jsem zblízka pozoroval detaily UHD vysílání a pohnula se kamera. Na Hotbirdu vysílají testy 4K v H.265, kde jsou příspěvky italské a francouzské televize. Právě jsem sledoval celkový záběr na Florencii, kde byli vidět jednotliví človíčkové na ulicich a co dělají. Je to nutné sledovat z blízka, třeba 50cm, na 40' z dálky ty detaily zanikají. Kdo neviděl neuvěří.   
Sledování obrazu na internetu, třeba YT, se mi zdá o třídu lepší, než na běžných HD televizích.
Normální SD vysílání je podobný blivajs jako na běžných televizích. Rozdíl je pouze ve velikosti čtverečku, který se objevuje na svislých konturách lehce šikmých od svislice. Obraz na mne ale působí příjemným dojmem a to je hlavní.
Já jsem nepořizoval 4K televizi jen tak, ale protože mi stará dosloužila a když byla k dispozici za srovnatelnou cenu s H.265, tak jsem do toho šel. Sice bych domů dostal ještě 42', ale tu Samsung nedělá. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:OLED vs. UHD
« Odpověď #32 kdy: 15. 04. 2015, 21:28:39 »
Jak je to s plynulostí pohybu u této TV. Vyskytují se u ní stejně jako u starších Samsungů občasná cuknutí při změně scény, nebo je to OK? Někde jsem četl, že tahle TV vychází spíš ze starších modelů, chyby ve funkci MCFI se u normálních HDTV povedlo Samsungu vychytat právě u modelů 2014. Cena TV je nyní velice zajímavá.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:OLED vs. UHD
« Odpověď #33 kdy: 15. 04. 2015, 21:38:20 »
Těžko se to posuzuje. Při plynulém pohybu kamery je to O.K. při rychlém se to rozfázuje, ale to dělaly všechny televize, které jsem měl v ruce. Mě to u této TV vyhovuje, každý má však hranici, kdy mu to vadí někde jinde. Nutno vyzkoušet.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:OLED vs. UHD
« Odpověď #34 kdy: 15. 04. 2015, 22:56:56 »
Tak jsem našel recenzi http://www.hdtvtest.co.uk/news/ue55hu6900-201405233782.htm a Motion resolution: 300 mě zklamalo. To znamená, že se to chová jako běžné 50Hz LCD, takže Samsung s 200Hz CMR mlží víc než jindy (u HD takto označené TV mají 100Hz panel). 50Hz TV mám a právě rozmazání pohybu mi na ní vadí.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:OLED vs. UHD
« Odpověď #35 kdy: 16. 04. 2015, 11:53:08 »
Ze nova UHD TV s dvojnasobnym rozlisenim ma motion resolution naopak polovicni nez bezna HD LCD pred 6 lety je smutne. Na druhou stranu i odbornici se zamysleji nad tim jak moc a jestli ma motion resolution vyznam u skutecneho, bezneho obrazoveho materialu.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:OLED vs. UHD
« Odpověď #36 kdy: 16. 04. 2015, 12:14:01 »
Jistě nemá význam marketingové zvyšování počtu Hz. Ale běžná LCD bez MCFI má horší rozlišení v pohybu než stará CRT nebo plazma. Mám 50Hz Samsunga a od určité rychlosti pohybu už nejsem schopen přečíst ani běžící titulky, které na CRT přečtu bez problémů. To samé se týká švenku přes krajinu a podobně. Oko má schopnost se soustředit a sledovat jednotlivý objekt v obrazu, čemuž 50Hz TV nestačí - a nevidím to z testů, ale v reálném obrazu. Navíc se stoupajícím rozlišením se tím zvyšuje rozdíl mezi statickým obrazem a pohybem. Mně by stačilo to, co uměly 100Hz TV před těmi 6 lety, kdy 100Hz znamenalo skutečně 100Hz :-)
Dnes je ten Samsung označem jako 200Hz, vypadá to, že nové modely budou dokonce označeny jako 400Hz a bude v nich 50Hz panel jen s BFI, nikoliv MCFI.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:OLED vs. UHD
« Odpověď #37 kdy: 16. 04. 2015, 18:51:46 »
Já jsem samozřejmě věděl, že tento parametr není zrovna oslnivý, ale co bychom chtěli od nejlevnějšího typu. Mě spíše zajímalo, jak se to projevuje v praxi. Televizi jsem příliš nevybaloval ani neodstrojoval pro případné vrácení. Během 14 denního testování, kdy jsem měl trvale zapnuté dvě televize vedle sebe jsem žádné zásadnější potíže s pohybem nezaznamenal nebo je nevidím. Každý je citlivější na jiné vady obrazu. Včera jsem sledoval Bayern a při fotbale se pohyb kamery netrhul ani jednou. Běžící vodorovný text je také zobrazen plynule. Dovedu si představit, že při pořádném akčním filmu k tomu dojde, ale zatím jsem takový nesledoval. Možná si večer pro vyzkoušení něco takového pustím.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:OLED vs. UHD
« Odpověď #38 kdy: 17. 04. 2015, 09:59:28 »
..Další otázka je zda na 40" TV je UHD tak moc rozdíl od HD. Chápu že na 50" už to rozdíl být může ale na 40"?
Pokud neuvedete pozorovaci vzdalenost, tak takova otazka mi prijde nesmyslna.


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:OLED vs. UHD
« Odpověď #39 kdy: 17. 04. 2015, 10:11:19 »
Jistě nemá význam marketingové zvyšování počtu Hz. Ale běžná LCD bez MCFI má horší rozlišení v pohybu než stará CRT nebo plazma. Mám 50Hz Samsunga a od určité rychlosti pohybu už nejsem schopen přečíst ani běžící titulky, které na CRT přečtu bez problémů. To samé se týká švenku přes krajinu a podobně. Oko má schopnost se soustředit a sledovat jednotlivý objekt v obrazu, čemuž 50Hz TV nestačí - a nevidím to z testů, ale v reálném obrazu. Navíc se stoupajícím rozlišením se tím zvyšuje rozdíl mezi statickým obrazem a pohybem. Mně by stačilo to, co uměly 100Hz TV před těmi 6 lety, kdy 100Hz znamenalo skutečně 100Hz :-)
Dnes je ten Samsung označem jako 200Hz, vypadá to, že nové modely budou dokonce označeny jako 400Hz a bude v nich 50Hz panel jen s BFI, nikoliv MCFI.
Ano, s tim vsim co pisete souhlasim. Moje poznamka k motion resolution byla jen v tom smyslu, ze motion resolution bezne vysilaneho obrazu muze byt uz i tak nizke (diky silne kompresi), ze rozdil kvality zobrazovacu nemusi byt tak videt. Jinak jsem taky zastancem panelu s vyssi obnovovaci frekvenci a podpurneho zpracovani (napr. Sony Motionflow), ma to smysl. Pekny test je napriklad bezici titulkovy info radek na TA3 (kdysi na CT24).


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:OLED vs. UHD
« Odpověď #40 kdy: 17. 04. 2015, 11:35:29 »
…Pekny test je napriklad bezici titulkovy info radek na TA3 (kdysi na CT24).
Jo, běžící text řekne o zpracování obrazu hodně. Škoda, že v nejtvrdších použitích ho televize namnoze opustily, tedy černo-bílé a bílo-černé, PAL i HD, s barevně uniformním podkladem i textem, s ostrými okraji. A přešly na podkládání gradientem, spoustou  barev, záměrné rozostřování běžícího textu. Prostě aby to hrálo na všem. A my jsme už odkázáni jen laborování se záznamy nebo generátory. Moc práce. Dřív si člověk i v obchodě naladil jeden, dva určité programy a bez přenášení televizoru měl za pár minut jasno.


petrkl

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 21
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:OLED vs. UHD
« Odpověď #41 kdy: 19. 04. 2015, 08:47:46 »
V budoucnu mě též čeká podobné rozhodnutí, v bytě mám dvě plasmy fullHD od Panasonicu a ty současné LCD mi připadají jako omalovánky, navíc sestra má Panasonic TX-P60ZT65 a teprve u této úhlopříčky mně přijde smysluplné zvyšovat rozlišení, u menší při standardní pozorovací vzdálenosti cca 3 m mně stačí fullHD. Takže pro mě UHD ano, ale tak od 65" výše, ale nevím jaká technologie.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:OLED vs. UHD
« Odpověď #42 kdy: 19. 04. 2015, 12:49:20 »
Myslím, že to za nás vyřeší výrobci. Podle mne od roku 2016 se už nic jiného jak UHD stejně nebude vyrábět.

Když jsem u toho, nevíte někdo, jak se tyto TV připojují k zesilovači? Na Scartu je pouze signál z tunerů, sluchátkový výstup mi vypne reproduktory a optiku si nikam nezapojím. Existuje nějaký AV převodník optika/chinch a bude to fungovat?  Doposud jsem používal na všechno stb a tam byl komletní AV výstup bez problémů. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Alex Gaga

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 726
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:OLED vs. UHD
« Odpověď #43 kdy: 19. 04. 2015, 13:02:14 »


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:OLED vs. UHD
« Odpověď #44 kdy: 20. 04. 2015, 08:19:19 »
…Pekny test je napriklad bezici titulkovy info radek na TA3 (kdysi na CT24).
Jo, běžící text řekne o zpracování obrazu hodně. Škoda, že v nejtvrdších použitích ho televize namnoze opustily, tedy černo-bílé a bílo-černé, PAL i HD, s barevně uniformním podkladem i textem, s ostrými okraji.  ..
Cernobily bezici text byva v Hyde Parku na CT24. Je ale fakt, ze rychlost vsech zminenych textu je celekem pomala pro posouzeni motion resolution. Spise je tam videt kvalita resamplovani, pripadne dalsiho podpurneho zpracovani.