Chci si pořídit mini pc s androidem (max do 4.000,-), buď flash disk nebo menší krabičku, potřebuji poradit
Zde je pár mých tipů na základě hořce a draze nabytých zkušeností s těmito typy zařízení:
1. Aktuálně bych zvážil, jestli má ještě smysl investovat do zařízení, kde běží Android původně vyvinutý pro chytré mobily a tablety (tj. zařízení s dotykovým displejem). Osobně bych teď asi počkal na širší nabídku zařízení s Android TV.
2. Za sebe říkám, že když už klasický Android, potom jedině s Kodi (XBMC). Minix ho mívá poměrně dobře integrované, protože se podílí na vývoji (technicky i finančně).
3. Android ve verzi 4.4 Kitkat považuji za výchozí minimum pro teď pořizované zařízení. Právě některé video-on-demand aplikace ho mají jako nejnižší podporovanou verzi (oficiální upgrade systému bývá vzácností). Spíš bych chtěl něco, na čem běží 5.0 Lollipop a vyšší. Už třeba jenom kvůli zase „povoleným šroubům“ ohledně zápisu na paměťovou kartu.
4. Zmíněné video-on-demand aplikace sice deklarují kompatibilitu s určitou verzí systému Android, ale jen podle toho se nelze řídit. Speciálně jejich funkčnost od stolu nikdo nezaručí. To chce vyzkoušet na konkrétním modelu s konkrétní verzí firmwaru (a systému). Často totiž kolidují různé více či méně standardní úpravy systému ze strany výrobců zařízení a šikanující ochrany v aplikacích s placeným obsahem. Často je na překážku tzv. root (odemčení zařízení).
5. 1 GB RAM by teoreticky měl na Android 4.4 a vyšší stačit. Obecně však platí, že čím více paměti, tím lépe. Zase totiž záleží na odladění systému a neblahém vlivu nestandardních úprav, aby z mobilního systému byl systém pro multimediální centrum. 1 GB RAM je rozumné výchozí minimum (nikoliv optimum).
6. Spíš než HDMI dongle doporučuji nějakou malou krabičku. Bývají lépe vybavené, rozšiřitelnější, výkonnější, spolehlivější, ale též zákonitě dražší.
7. Jestli trváte na bezdrátovém připojení do sítě, pak určitě radím podporu Wi-Fi v pásmu 5 GHz (IEEE 802.11n nebo IEEE 802.11ac). Vyšší rychlost, méně rušení. Samozřejmě předpokládám, že máte kompatibilní Wi-Fi router. Ještě by bylo dobré, kdyby zařízení mělo externí anténu. Nicméně platí zlaté síťařské pravidlo: stacionární zařízení se do sítě mají připojovat kabelem, takže multimediální centrum bez ethernetového rozhraní (RJ-45) bych si nekoupil.
8. Doporučuji nekupovat zařízení s malou interní pamětí (řekněme do 4 GB). Je na pováženou, jak přibývá aplikací, které se nechtějí nechat přesunout na paměťovou kartu. Navíc z interní paměti si hodně místa usurpují aplikace, které Vám vnutí Google a na multimediálním centru je nejspíš ani nebudete potřebovat (například mapy). A jeho aplikace se téměř vždy odmítají nechat přesunout na paměťovou kartu.
9. Dobře si promyslete možnosti dálkového ovládání. Kodi se dá sice ovládat přes vlastní aplikaci Kore z mobilu či tabletu, ale co ty ostatní aplikace, které chcete používat? Preferoval bych zařízení, pro které výrobce dodává značkové ovládací periférie (opět mohu doporučit Minix). Kombinovat různé značky sice lze, ale stane se, že spolu neladí (zejména herní periférie). Určitě prospěje IR přijímač, který otevírá možnosti pro různé nastavitelné dálkové ovladače ve smyslu aplikací pro chytré mobily s IR vysílačem.