Autor Téma: Antény pro příjem VKV FM pásma  (Přečteno 98120 krát)

Jan H

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 159
  • Není nad výhled s dálkovým příjmem:-)
    • Zobrazit profil
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #75 kdy: 30. 03. 2011, 22:55:16 »
Jsem laik, nepřesně jsem se vyjádřil.Pojmenujte tedy o co u přijímače jde?
DVB S:30W-75E,Skylink, DVB T:CZ,AU,SK,HU,analog uhf HU,(BiH), DVB C:UPC.
FM:CZ,SK,AU,HU,HR.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Franta Kostka

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 189
  • Pozor na psychopaty a práskače!
    • Zobrazit profil
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #76 kdy: 31. 03. 2011, 18:50:34 »
Víte vůbec, co je to zrcadlový kmitočet? Ten je při mezifrekvenčním kmitočtu 10,7 MHz vzdálen 21,4 MHz, což je už mimo pásmo.
nesmysl, při mezifrekvenčním kmitočtu 10,7 je vzdálen násobky tohoto kmitočtu nahoru a dolů, tedy i 10,7, ne jen 21,4, směšování vytváří původní směšovací kmitočty a jejich rozdíly a součty.
@Filip
chytaná frekvence plus nebo minus 10,7 a není tam to R.Plus ?
příjem DVB-T: Praděd, Radhošť, Polsko...


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #77 kdy: 31. 03. 2011, 19:01:30 »
To je asi 88.25MHz, R. Plus vysílá na 87.8, takže to né. Jak jsem psal tunerem to není, to vím jistě.


Milan Pantůček

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 129
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #78 kdy: 31. 03. 2011, 21:05:13 »
Víte vůbec, co je to zrcadlový kmitočet? Ten je při mezifrekvenčním kmitočtu 10,7 MHz vzdálen 21,4 MHz, což je už mimo pásmo.
nesmysl, při mezifrekvenčním kmitočtu 10,7 je vzdálen násobky tohoto kmitočtu nahoru a dolů, tedy i 10,7, ne jen 21,4, směšování vytváří původní směšovací kmitočty a jejich rozdíly a součty.
@Filip
chytaná frekvence plus nebo minus 10,7 a není tam to R.Plus ?
Netvrďte tady nesmysly, zrcadlový kmitočet je jenom jeden (proto se mu říká zrcadlový), potlačení jeho příjmu závisí jen na selektivitě vstupního VF obvodu. Přečtěte si teorii.
Parazitní příjem na jiných kmitočtech vzniká při přebuzení zesilovacích prvků a nedostatečné selektivitě.


Karel831

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #79 kdy: 28. 06. 2011, 21:55:08 »
Dneska jsem trochu upravil dipol a naladil jsem nově z Polska zašumělé Radio Plus na 98.95 a nikde ve výpisu stanic to není. Ani na 98.9 ani na 99.0. Nevíte, odkud to hraje?

Přijímač Sony mi taky tak nějak podobně vyvádí: v Praze na Střížkově se třeba Regina ozývala (slabě) na 90.5 - 90.6, ČRo HK nehrál vůbec. Na nedávno ještě prázdné 107.5 se "praly" Frekvence 1 s Vltavou v místní kvalitě. Po přestěhování Sony na Moravu 90.1 Radiožurnál+Orion dohromady. Jako kdyby hrály kmitočty 95.1 a 88.1 dohromady. Zjevně to způsobuje blízkost anténního svodu, když jsem totiž přenesl přijímač na opačnou stranu domu, 12m od anténního kabelu, tak se tato anomálie vůbec nevyskytovala.
Přijímače:
Radio: Panasonic SA-PM09; Sony CFD-S03CP
DVB-T: Panasonic Viera TX-L19X10E, Di-BOX T-30RF, ant. TST
DAB: TechniSat DigitRadio 250

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Butes

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 550
  • DVB-T Ready-Krásné 100kW!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #80 kdy: 20. 04. 2012, 12:27:51 »
Chci se zeptat zkušenějších, máme na domě VKV anténu tzv. S-dipól od Iskry FM-10V, která má téměř všesměrový příjem, alespoň dle výrobce. Některé vzdálenější stanice jdou hůř. Má smysl s anténou hýbat pro lepší zisk určité stanice? Ta druhá charakteristika (červeně) je kruhový dipól.
DVB-T Krásné 32k 34k 39k, Andrlův Chlum 45k
Phillips 32PFL7406K, Leadtek WinFast DTV1800H
DVB-S Astra 19,2°E 23,5°E; Philips 32PFL7406K
DAB Technisat DigitRadio 210 IR
FM Philips LX600


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #81 kdy: 20. 04. 2012, 12:51:57 »
Chci se zeptat zkušenějších, máme na domě VKV anténu tzv. S-dipól od Iskry FM-10V, která má téměř všesměrový příjem, alespoň dle výrobce. Některé vzdálenější stanice jdou hůř. Má smysl s anténou hýbat pro lepší zisk určité stanice? Ta druhá charakteristika (červeně) je kruhový dipól.
Samozrejme ze nema smysl antenou hybat, vzdalenejsi stanice jsou slabe, protoze jsou daleko, to je prece jasne . Dipol ma nulovy zisk, takze pokud chci slabsi stanice zesilit, tak musim mit antenu s vetsim ziskem, a tady to zacina byt zajimave, ziskovejsi antena je smerova antena, tudiz dojde k tomu, ze si nektere stanice zesilite, ale zaroven ty co vam hraly nyni dobre, si zhorsite az znehodnotite a ted babo rad, STA je vzdy kompromis, pokud chcete kvalitne prijimat alespon neco, tak smerovou antenu namirite tam, kam potrebujete, ale vzdy na ukor dalsich smeru. A to jeste neni vsechno - je potreba se rozhodnout, jakou polarizaci budeme prijimat. Takze proto mate na strese to co mate, lepsi vysledky da jedine klasicky fm dipol vertikalne upevneny. Iskra je kompromisni reseni.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re:Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #82 kdy: 03. 06. 2012, 17:42:16 »
Zdravím,

Zajímá mne konstrukce této antény: http://ham-radio.com/k6sti/small.htm. Je tam otevřený dipol, takže vystupní impedance činí 75 Ohm. Přes přizpůsobovací smyčku bych zapojení věděl, ale jak udělat připojení, když tam bude balun v podobě pár závitů na koaxu? 


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #83 kdy: 03. 06. 2012, 19:07:31 »
Prizpusobovaci smycka je prece jiny nazev pro balun. Jestli je smotana do krabicky nebo plandá venku je šumafuk. Ja jsem balun vyrobil z tenkeho koaxu H124 , ktery ma prumer jen 4mm a stocil jsem jej tak, aby se vesel do antenni krabice. Na 98 MHz ma pulvlnna smycka delku 1285 mm . Pokud nevadi o malinko vetsi utlum, tak staci vhf symetrizacni clen.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re:Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #84 kdy: 03. 06. 2012, 20:46:42 »
Otevřený dipol má ale 75 Ohm, takže tam asi nebude dobrý obyčejný symetrák nebo smyčka λ/2.


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #85 kdy: 03. 06. 2012, 21:50:20 »
sorry, prehledl jsem ze to je otevreny dipol, je potreba balun ze symetrickych 75 ohm na nesymetrickych 75 ohm. S temi vyobrazenymi stocenymi zavity koaxu jsem to ale take moc nepobral.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P