Autor Téma: David prosí o pomoc - Brum v zesilovači  (Přečteno 17813 krát)

David Neřeknu

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
    • E-mail
David prosí o pomoc - Brum v zesilovači
« kdy: 02. 08. 2017, 19:01:31 »
Ahoj přátelé. Opět bych poprosil o pomoc (minule jsem díky odborným radám zdejších diskutérů uspěl), tentokrát s brumem v zesilovači. Naše mladší holčina dostala za úspěšný první rok na škole Playstation 4 a původně jsem jí chtěl udělat navíc radost tím, že než se vrátí z dovolené, tak jí všechny ty elektro-hračičky zapojím přes jeden zesilovač, který jsem dotáhl od našich. Jedná se o starý (leč pro základní funkce plně dostačující, natož pro teenagerku) Pioneer A 109. Bohužel nastal zásadní problém při vícero zapojených vstupech. Nejprve jsem na zesík zapojil Evolveo Android Box a Playstation (s použitým konvertorem SPDIF na analog, tedy 2.cinche). Po zapojení a prvním vyzkoušení jsem jásal. Vše bylo OK. Problém nastal s připojením PC do dalšího vstupu zesilovače. Okamžitě se v reproduktorech objevil nepříjemný brum, který po zesílení narůstá. Po této zradě jsem místo PC zkusil na stejnou stíněnou dvojlinku zapojit notebook, se stejným výsledkem. Zajímavé na tom je, že když ze zesilovače odpojím Android Box a Playstation, tak zvuk z PC (i notebooku) nemá chybu a po brumu ani stopy. Jakmile do zesilovače, k PC, připojím jediné ze zmiňovaných zařízení, problém je znovu na světě. Ještě dodávám, že jsem zesilovač zkoušel i do jiné zásuvky. Máte prosím někdo podobnou zkušenost? 

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


rdsman

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:David prosí o pomoc - Brum v zesilovači
« Odpověď #1 kdy: 02. 08. 2017, 22:03:40 »
Dvojí zem, např. přes kolíky dvou různých zásuvkových okruhů nebo zásuvka a společná anténa.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:David prosí o pomoc - Brum v zesilovači
« Odpověď #2 kdy: 03. 08. 2017, 00:49:57 »
Je to klasická zemní smyčka. Problém způsobují ta zařízení, která se do 230V připojují 3 kolíkovou zástrčkou. Ta, co se připojují 2 kolíkovou, tímto netrpí. Jediná možnost je připojit všechna tato zařízení do jedné prodlužovačky, pak jsou země na stejném potenciálu a vyrovnávací proud mezi nimi neteče. Podobně může problém způsobovat i další zařízení uzemněné jiným způsobem - třeba TV přes anténní konektor. Ale takové se v daném výčtu neobjevuje. Bručet to začne až ve chvíli, kdy jsou připojena 2 zařízení s různou zemí, proto samotné PC nebručí.


David Neřeknu

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:David prosí o pomoc - Brum v zesilovači
« Odpověď #3 kdy: 03. 08. 2017, 12:18:46 »
Pánové, děkuji mnohokrát. Neměl jsem tušení, že na siťový brum může mít vliv anténa, proto jsem se o ní nezmínil. Udělal jsem u holky zásuvku do stropu (F konektor IN a OUT + HDMI), kde je ve smyčce koaxial (vstup: anténa z půdy a výstup: cesta k TV pod lištou) a v HDMI je switch pro 3 zařízení). Na zkoušku jsem tedy odpojil HDMI kabel a bylo po problému, tedy ne tak docela. Objednal jsem galvanický oddělovač, který zapojím přímo na anténu, pokud jsem správně pochopil z jiné diskuse. Doufám, že nebude zrada ještě jinde. Ještě jednou dík.
« Poslední změna: 03. 08. 2017, 12:22:17 od David Neřeknu »