Co si o tom myslíte? Český rozhlas by na nich chtěl spustit novou stanici mluveného slova, do které by integroval zpravodajské Rádio Česko a publicistický ČRo 6, ale také část Radiožurnálu... Posloucháte vůbec střední vlny?
Stredni vlny posloucham i doma (Big-L, Country Radio, CRo6 obcas a na KV par DW-BBC v DRM).
Myslim si to, ze takovou stanic by mel spustit 24h nonstop na DV se zvysenym vykonem (jako pred rokem 1990), ale v SimulCastu...cili v AMSS+DRM.
AMSS je normalni AM vysilani, ale soucasne jsou v nem vysilana data jako RDS u FM.
Koneckoncu by na vsech AM vysilacich v CZ mel byt uz davno ten 1U rack co upravuje AM modulaci a domodulovava do nej i tu datovou stopu AMSS.
A idealni situace by byla, kdyz by tato stanice bezela jak na DV v AMSS+DRM SimulCast, tak i na nekterem z SV kmitoctu v SFN siti AMSS+DRM SimulCast.
Co se tyce vylozene strednich vln (ne DV nebo KV), tak by si sam CRo mel vybudovat vlastni sit (krajske vysilace) SFN vysilacu AMSS+DRM vysilacu.
Mam tim na mysli, ze zakoupit pozemek 50x50m na vhodnem miste (typicky na kraji mesta "u lesa" co bejvali krajske AM-SV vysilace s typicky do 2kW vykonu) a postavit tam CFA antenu s "boudou" v ktere by bylo 10x 1.5kW tranzistorove PA sloucene paralelne do spodku CFA pres 10 Suher koaxialu (bezpecnostni zaloha...kdyz "vypadne" 1 nebo 2 nebo 3 PA, tak s dalsima PA vysilac jede dal jen se snizenym vykonem) a buzene by to bylo levnym PDM modulatorem, ktery umi jak AMSS, tak DRM vcetne SimulCastu (tyhle racky umeji i kompresor dynamiky pro AM s NF ekvalizerem), pricemz k "boude" staci privest 400Vac a 256kbps inet se zalozni DVB-S linkou. Vytvoreni rekneme 8-10ti takovych stanovist postavenych tak, aby modulator SV pasma umel modulovat soucasne treba 6 nosnych pro 6 programu CRo v SV pasmu (linearnimu PA je to v podstate jedno, zesiluje cele SV pasmo jako celek do jedne CFA anteny...cili pro 6 stanic CRo na SV staci jedna antena, jeden multimodulator a kvalitni tranzistorova PA se systemem multinapajeni CFA anteny) vyjde sice na nejake prvotni investicni penize (i kdyz to zase tolik nebude stat...neni to pro rozpocet CRo takova hruza), ale soucasne samotnej provoz stanovist vyjde o mnoho levnejsi nez platba nenazranci CRa za nekrestanske penize.
Provoz a udrzbu tech az 10-ti stanovist vhodne rozmistnene po cele republice tak, aby vytvareli jednotnou SFN sit s komplexnim pokrytim stredni evropy s nocnim presahem po cele evrope spolu se mzdovejma nakladama pro 2-3 stale technicke zamestnance CRo (starali by si o tyto stanoviste) vyjde totiz levneji nez "externi" reseni platbou CRa.
Ano, SV by pokryli vsechny programy CRo v analogu i digitalu se 100% pokrytim uzemi CZ a 30-90% pokrytim EU (tim by se vyresil prijem u CZ obcanu pracujicich v zahranici, napriklad pracujete v Mnichove a dojizdite autem denne do prace 20-40km, tak si rano zapnete DRM autoradio na nekterou ze stanic CRo a vecer pri jizde z prace to same...prijem CRo stanic by byl zajisten). Zkratka je treba se na to podivat jinak, ne tak jako dosavadni reditele CRo/CRa tak, ze si proste zaplati outsourcing u CRa, ale tak, ze treba TESLA Hloubetin zajisti vse komplexne na klic, vcetne toho, ze antena, PA, antenni prvky by byli dokonce vyrobky samotne TESLY Hloubetin (jejich nadhernej 2kW PA 100kHz-36MHz se zdrojem ve tride D je fakt kousek), takze by cena mohla byt privetiva. Pri budovani a po spusteni by se zaskolili ty 3 zamestnanci (idealne asi dlouholeti KV radioamateri-konstrukteri) pro udrzbu, provoz a drobne upravy vysilacich stanovist.
Vyhoda je, ze by CRo dostalo takove pokryti jako zadna jina CZ stanice, dokonce by se pokryvalo i Slovensko.
Co se tyce provoznich nakladu, tak by slo snizit treba elektricky odber za pomoci OZE (vetrnik+fotovoltaika+PEM4 clanky pro pripade bezvetri v noci, pricemz vyrobu vodiku z vody by si elektricka stanice delala automaticky sama) nebo pomoci nektereho z peti PEM clanku na zemni plyn, ktery by se privedl k vysilaci (zemni plyn+vzdusny kyslik = elektrika), stejne jako se na mnoha mistech v zahranici pouziva PEM clanek a 10-20 lahvi stlaceneho vodiku pro vyrobu elektriky pro BTS na stozaru, ktery je soucasti boudy s PEM+lahvema.
Ano, i tak lze napajet vysilacl...pochopitelne by se muselo spocitat jestli nevyjde levneji kazdomesicni objezd vysilacu tema poverenejma pracovnikama, kteri by timto vymenili lahve s vodikem na provoz po celej mesic s tim, ze v plynarne by si nechali lahve vlastnene CRo opet dotlakovat vodikem.
Moznosti jsou a je to levnejsi nez si pronajimat kapacitu CRa za hrozne penize, jen je treba trochu zmenit zpusob mysleni z "komunisticko-konvecnim" na nove progresivni mysleni.
A treba by takova TESLA Hloubetin sama docela rada vytvorila projekt uskutecnitelnosti na bazi nanoanten CFA+OZE zdroje.
Muj znamej ma chalupu a tak jsme pred 2 rokama udelali zdroj v podobe vlastni vetrne elektrarny (vlastnorucne jsme ji postavili)...dava 4-12A/12Vdc uz od maleho vanku, prumer vrtule je 160cm a dvou fotovoltaickych panelu, ktere jsem sletoval z vyprodejovych prumyslovych clanku (2x panel 2x1.5m = 1-11A/12V) za diodovym (50A Schottkyho ruske diody) slucovacem je HEXFetovy spinany menic 12Vdc/230Vac (na 230Vac dava ve spicce 15A...muze i prat v pracce) v kterem jsou LC filtrovaci obvody, takze 50Hz sinusoida generovana pomoci DDS (AD9850+AT89c52) je "rozsekana" na 900 kmitoctu...po ofiltrovani je sinusoida cista. Na tech 12V je olovena AKU z autobusu 260A, system ma menic z 10.5-16V na 19V a z 19V to linearne usmernuji na 14.2V dobijeciho napeti. Takze vitr a slunce soucasne dobiji AKU a soucasne dodava elektriku a tez na noc kdyz bezi jen vitr je spolu s AKU dodavano dostatek Amper pro chod domacnosti. V celem baracku jsem system svetel predelal na vykonova LED svetla s vlastni stabilizaci (pred LED svetlem v telese svitidla je spinanej stabilizator z 12Vdc na 4.126Vdc, takze LED svetla nemeni svoji svitivost ani pri sebemensi zmene napeti nebo napetovem kmitu. Do kabelu na 230Vac jsem pustil tech 12Vdc co jde z AKU+vetrnik+fotovoltaika, cili se tam meni napeti od 10.5 do 14.2V, ale svetlo intenzitu nemeni, protoze ten 4.126Vdc spinanej stablik v telese LED svetla zabezpecuje staloou stabilitu svetla. Podobnym zpusobem jsem resil hatku jednoho znameho
https://picasaweb.google.com/ok1mjo/LEDOsvTlen#.
Kdyz by podobnym zpusobem (velkej vetrnik+pole fotovoltaiky+olovene AKU+zalozni diesel agregatek) slo udelat napajeni vysilace, tak se provozne tez usetri tim, ze by se nebralo napajeni z rozvodnejch zavodu, soucasne by to znamenalo 100% zajisteni provozu i v pripade nestesti nebo valky apod., ani by se nemusel dodavat inet, stacil by downlink pres DVB-S a kontrolni ARQ zpetne pres GSM GPRS sit. Dokonce jedna francouzska frima co dela kombinovane DRM/AMSS PDM modulatory v tom samem racku ma GPS konektor na antenu, N konektor pro vystup 50kHz-30MHz/1W PA, zasuvku pro SIM kartu (modul Siemens je uvnitr), F konektor pro DVB-S/S2 (miniPCI sat tuner je uvnitr na desce) a SMA konektor pro 4band GSM-GPRS/EDGE+2band UMTS FDD/TDD Siemens modul je tez na zadni strane racku.
System ma i LAN 2x ST-singlemode konektory pro internet.
Modulator se ovlada pres webove prostredi s moznosti remote prikazu (SSH...DVB-S in / GSM nebo DRM ARQ out pro potvrzeni) s moznosti dalkoveho nastaveni a vyberu priorit z jakeho vstupu prichazi MDI multiplex signal. Kdyz vypadne LAN, prepinase bezesve na DVB-S, pripadne i pres GSM-GPRS/EDGE+UMTS. Kontrolni potvrzovaci vystup je pres LAN, GSM, v datastreamu samotneho DRM vysilani.
Rack ma i doplnkovej AMSS/DRM prijimac DV/SV/KV pro monitoring vlastniho vysilani nebo je mozne ho prepnout jako vstupni balovaci signal, coz je dobre v pripade i valek nebo do destnych odlehlejch pralesu...pouziva se to v Amazonii...DRM na KV je primarni signal a lokalni je distribuovan do mistniho FM vysilace, je to levnejsi nez si pronajimat DVB-S linku.