Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - fanda t.

Stran: 1 2 [3] 4 5
31
Vyšší datový tok = nižší komprimace = lepší obraz. A jak jsem uvedl výše, vycházím z vlastní zkušenosti, kdy rozdíl ve kvalitě obrazu mezi ČT 24 a ČT 2 u živého přenosu byl výrazný.

Přijde mi to smutné, když mi starý DVD koncert z roku 1999 hraje jak břit a v živém vysílání ČT v roce 2011 vidím chyby (evidentně způsobené vysokou kompresí), které ruší a znehodnocují požitek.

A přitom stačí tak málo... pár megabitů navíc. MUX 3 zeje prázdnotou, ale ČRa budou raději vysílat prázdno, než by ho využily např. pro programy Českého rozhlasu. Tím by se v MUXu 1 uvolnilo 1,2 Mbit/s. Přechodem na časový multiplex dalších 0,6 Mbit/s. Pak by to mohlo vypadat např. takto:

ČT 1 ... 4,5 Mbit/s
ČT 2 ... 4,5 Mbit/s
ČT 24 ... 4,5 Mbit/s
ČT 4 ... 5,1 Mbit/s

No nebyla by to paráda?  :)

 

32
Záleží na záběru. Když budu koukat na DVD a bude tam černoch v tunelu, tak to spadne klidně i na 3 Mbit/s, ale když si pustím koncert metalové kapely může se datový tok držet klidně mezi 6-9 Mbit/s. Mám přehrávač Oppo BDP 83 SE, který datový tok zobrazuje, takže to mám odpozorované.

4,4 Mbit/s je pro ČT 4 dost málo, včera letecké záběry (pohledy na krajinu, kostely, zámek) Tour de France paráda, ale peloton už jakž-takž. Při 5 Mbit/s by to nemělo chybu   ;)

33
Tomu rozumím, po večerech studuji  ;) ... např. zde:

http://www.earchiv.cz/a96/a651k150.php3 

Klíčové je, cituji z článku:

"Statistický multiplex má ale oproti časovému multiplexu značně stíženou roli v tom, že již nemůže předem počítat s nějakým pevně daným způsobem rozdělení přenosového spoje v čase, jako je tomu u časového multiplexu. Příjemce pak ale nemůže apriorně tušit, komu patří to co právě „vylézá" z druhého konce přenosové cesty.

Jediným možným řešením je pak to, aby přenášená data sama říkala, co jsou zač a komu patří - neboli opatřit je vhodnou hlavičkou s nezbytnými identifikačními údaji. Tím samozřejmě vzniká určitá dodatečná režie, protože i tyto hlavičky spotřebovávají určitou část společné přenosové kapacity."A teď jde o to, zda by nebylo z hlediska kvality obrazu výhodnější vysílat MUX1 v časovém multiplexu s pevně danými datovými toky pro jednotlivé programy, ale navýšenými o ušetřenou "režii". 

34
Nevím přesně, jak funguje statistický multiplex, měl jsem za to, že v reálném čase nějaký procesor vyhodnocuje potřebnost a rozděluje datové toky automaticky.  Pokud tomu tak není a datové toky přepíná manuálně operátor, pak je otázka, zda to ČT využívá.

Pokud ne, je těch 0,6 Mbit/s škoda a mohly by se natvrdo přiřadit např. ČT 4 nebo ČT 24. On rozdíl v datovém toku pouhých 0,9 Mbit/s je vidět na první pohled. Naposledy, když dávali na ČT 24 a ČT 2 současně přímý přenos z návštěvy Papeže, tak rozdíl v obraze byl ohromný ve prospěch ČT 2. Nejlépe to bylo vidět na pohybujícím se průvodu lidí, kdy na ČT 24 byl dav rozostřený a s mravenčením na obrysech, na ČT 2 ten samý záběr (porovnával jsem okamžitým přepínáním) hladší, ostřejší a při pohybu nevznikaly digitální artefakty v takové míře - byly téměř neznatelné. 

35
Tak záhada je objasněna  :) 

Když nastavím šířku pásma 6 MHz nebo 7 MHz je na K22 signál 0%. Hned na sousedním kanálu 21 mám silný signál Polsatu 99% a pokud je šířka pásma nastavena na 8 MHz ukazuje mi signál i K22.
 
Je zajímavé, že tento jev se projevuje pouze na tomto jednom kanálu. Na ostatních kanálech, kde mám rovněž silný signál, neproniká do sousedních kanálů absolutně nic.

36
Ano, na analogu je tma, respektive zrnění. Ale zkoušel jsem si procházet kanály v digitálním módu a kanál 22 ukazuje plný signál.

Kontroloval jsem to asi třikrát. Analog K22 zrnění. Digitál K22 plný signál, ale bez obrazu (po spuštění vyhledávání nevyhledá žádné programy).

Lokalita Pardubice, TV Loewe Individual 46, anténa širokopásmová logaritmicko-periodická (K21-69, zisk asi 9 dB) nasměrovaná na Czarnou Góru.

Krásné chytám "zadkem" K32 a K39, hladký obraz bez výpadků, tj. funkční, ale primárně kvůli vyšší kvalitě signálu sleduji Praděd K36 a Černou Horu K60, K61.
 
Ve směru, kterým je otočená anténa žádný vysílač (ani analogový ani digitál) na K22 nevysílá a signál je opravdu silný (90%), proto usuzuji, že to je signál z Krásného. Je to záhada.

37
TV mi na K22 (Krásné) ukazuje plný signál. Zkuste si to. Vysílač nevypnuli, vysílač vysílá tmu.

Že by přechodné stádium před spuštěním MUXu 3? Ví někdo něco víc?

38
To nás ve škole neučili  :)

Takže delší ochranný interval = nižší přenosová kapacita.

b = bit
B = byte

Ale jak je vidět, MUX 3 jede v pohodě s GI 1/8, takže kdyby se chtělo...

39
Není 19,9 MB/s málo?

Při šířce pásma 8 MHz by mělo jít přenášet bez problémů až 22,1 MB/s. Alespoň tak praví teorie a praktické poznatky ze zkušebního vysílání MUXu A:

http://www.digizone.cz/texty/multiplex-a/

Kam se podělo těch 2,2 MB/s ???

40
Může tu někdo kvalifikovaně uvést, jaké přesně je rozdělení datového toku v multiplexu 1 pro:

1) TV programy České televize
2) rozhlasové programy Českého rozhlasu
3) režiji (statistický multiplex)
4) volná kapacita, pokud je nějaká(?)

Info o údajně nevyužité kapacitě tu dal do placu Ivovi.

Ať je jasno. Díky.

41
Obrázek jak víno  ;)

42
Nova Litický Chlum K33 jede.

Liška na ČT 1 poběží 24 hodin, tj. definitivní vypnutí dnes o půlnoci.

43

A co tech asi 0.5-2 Mbps, ktere se vysilaji v muxu 1 prazdne, ty nevadi?


Vadí! Jak je to možné, že se ČRa neřídí budovatelským heslem ANI BIT NAZMAR!?

A teď vážně, to je pro mě nová informace. Proč se vysílají prázdné? Měl jsem za to, že MUX1 používá dynamickou metodu komprese, kde se datový tok rozděluje jednotlivým programům podle momentální potřeby, aby byla přenosová kapacita využita na 100%. Nechat 2 Megabity jen tak ladem je zločin!  :-X

44
Šťastný to člověk, kterému stačí MP3 kvalita DVB-T rádií  :)

A vypnutí obrazovky - ano, to je pěkné, ale kdo to bude takto komplikovaně obsluhovat? Např. u Sony je to položka "spořič energie" a v ní podpoložka "vypnutí obrazu" kdesi na konci menu a než se k ní nějaká babička prokliká, aby si mohla poslechnout Radiožurnál, tak umře. Nehledě na to, že každým přepnutím programu se obrazovka opět zapne a celý proces vypnutí obrazu v menu si musí projít znovu. Možná to má někdo jako koníčka, ale normální uživatel chce zmačknout jeden čudlík a poslouchat, ne neustále něco vypínat v menu...

Kdyby se zvedl datový tok SD programů na 5-6 MB/s, kvalita obrazu bude jak břit a vsadím se, že 99% diváků by kvalitní SD nerozeznala od upscalovaného "HD" vysílání.

Ale obávám se, že komerční TV na tomto nemají zájem, raději budou vysílat 10 programů telenovel s datovým tokem 2MB/s než jeden pořádný a obrazově kvalitní program.

Česká televize by snad mohla uvažovat jinak a nabídnout vyšší obrazovou kvalitu... a navýšení datového toku u SD DVB-T programů je nejlevnější a nejefektivnější způsob. Rozdíl pozná okamžitě každý i na svém současném přijímači.

45
To je námět na anketu. Anketní otázka: posloucháte rádia přes DVB-T?

U set-top-boxu bych to ještě pochopil, pokud je napojený na stereo zesilovač a repro. Ale komprimace u DVB-T rádií je vysoká, zvuková kvalita nízká, kdo chce poslouchat kvalitně, pořídí si FM tuner.

A poslouchat rádio přes zapnutou TV se spotřebou 100-300 W a malými chrchlavými reproduktorky, tak to si opravdu myslím, že takových posluchačů bude minimum.


A co se týká analogové Novy. Vliv na dojivost je otázka, ale především jde o to, že analog zabírá frekvence a blokuje spuštění DVB-T. Konkrétně např. na Pradědu kanál 53.

Stran: 1 2 [3] 4 5