Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Leoš Zajíček

Stran: 1 [2]
16
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re: Liberecká Tv RTM
« kdy: 28. 09. 2010, 17:54:32 »
RTM chce mít pokrytou většinu Libereckého kraje. Většina obsahu vysílání se sice soustředí na Liberec a Jablonec, protože tam je pokryto ze vzduchu. Současně však vysílá i v jiných obcích a městech po kabelu, připravuje obsah pro místní infokanály v Desné a Jiřetíně, vyrábí pořady s celokrajským záběrem (Dopravní magazín LK, Regionální publicistika, Zeptali jsme se...). Na RTM jsou pravidelně zprávy a pořady i z míst LK, kde doposud pokrytí nemá. Pokud by měl vzniknout lokální multiplex, tak musí mít větší pokrytí, než jen jedno/dvě města. V případě vysílání ze stavajících vysílačů je těžko představitelné, aby si Óčko, Public atd. platily vysílání v multiplexu s tak mizerným pokrytím, kde by navíc byl stále klasický problém s namířením antén na straně diváků. Takový multiplex by byl neufinancovatelný. Vaše myšlenka je silně naivní.

Je samozřejmě možné zkoordinovat i další vysílače na jiných kanálech, jenže podle mých informací zatím o těchto koordinacích nechtějí úřady z pochopitelných důvodů do definitivního vypnutí analogu ani slyšet. A opět opakuji: jelikož jsme v příhraničí (dokonce s dvěma státy), pak jakákoli koordinace se musí provést mezinárodně a musí ji schválit i německé a polské úřady. A přeci nikdo nechce, aby to s frekvencemi pro DVB-T dopadlo, jako s rádiemi na VKV. ČTÚ nepovolí, aby jeden malej mux měl vedle sebe dva vysílače na rozdílných kanálech. Od toho přeci DVB-T umožňuje jednofrekvenční sítě..

17
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re: Liberecká Tv RTM
« kdy: 28. 09. 2010, 15:53:03 »
Franta Finta:

Tak to pojďme vzít z jiné strany. Pro Liberecký kraj jsou mezinárodně zkoordinované následující kmitočty: 7, 26, 28, 31, 43, 52, 60, 65

7.k je pro lokální mux nepoužitelnej, protože je zkoordinovaný pro velké pokrytí společně s Ústeckým krajem.

26. a 28.k nejsou použitelné do doby vypnutí místních dokrývačů: ČT1 Malá Skála (25), Nova Černá Studnice (27), Nova Harcov (28), Nova Kokonín (29), ČT1 Železný Brod (29)...

31.k má nyní obsazena ČT1

43.k má Mux1 z Ještědu

52.k má Mux2 z Ještědu

60.k má Mux3 z Černé Hory

65.k je blokován Telefónicou O2 pro Mux4


Tedy lokální mux nemá kde vysílat, dokud se nevypne ČT1 z Ještědu, malé dokrývače všude možně v regionu, nebo TO2 nevrátí 65.k

Možná malá možnost by byla, že by se lokální mux spustil na 26.k v Liberci, ale muselo by to být s hodně omezeným výkonem a rozhodně by to nemohlo být z Ještědu, nebo z nějaké jiné lukrativní kóty. A po vypnutí dokrývačů by se vysílač přemístil a zvýšil by výkon. Jenže každá taková změna si žádá další peníze, další administraci a myslím, že RTM, nebo jakýkoli jiný operátor lokálního muxu to nebude podstupovat kvůli sotva jednoročnímu vysílání. Zvláště když takový mux by měl pokrytí maximálně jako současný Liberecký vysílač RTM - tedy menší, než má RTM dnes ze dvou analogových vysílačů.

18
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re: Liberecká Tv RTM
« kdy: 28. 09. 2010, 14:43:01 »
Těžko říci, ale v každém případě Liberec je šestým největším městem v republice. Přesto je s ním ze strany těhle DVB-Ťáků, zacházeno hůře, nežli s nějakou Horní/Dolní Lhotou...Možná to způsobily tahanice o Ještěd...Možná nějaká nenávist, která má původ ještě někde v II.světové válce, čert ví...Ale je to svinstvo, co DVB-Ťáci Liberci udělali...
Stím souhlasím... Podle Wikipedie je Liberec dokonce na pátém místě. A nepočítal bych jen Liberec, ale Liberec+Jablonec jako konglomeraci. Což je nějakých 147 tisíc lidí jen v těchto dvou městech. Plus samozřejmě signál z Ještědu přijímá i tisíce lidí mimo tato města. Jinak souhlasím i s tím, že problémem byla možná právě ta nejasná budoucnost Ještědu, kterého se ČRa chtěly zbavit.

Citace
Přitom lokální subjekty tu jsou a byly zde vždy. A nebyla to rozhodně jen RTM, z které mám osobně spíše srandu, tedy dávno před jejich vznikem jsem znal ze satelitního vysílání RTM tj. RADIO TELEVIZE MAROKO. Mají tam jedničku a dvojku. A vždy mne tedy bavilo, že v Liberci máme také RADIO TELEVIZE MAROKO. Tedy, když už volili název, mohli se alespoň podívat, zda zde není dostupné něco se shodným názvem.
Tak to bych zase tolik neřešil.. Mě se ten název sice také nějak extra nelíbí, ale to, že má stejnou zkratku s Marockou televizí, bych neviděl jako nějaký vážný problém. Dokonce jsem zaslechl historku, že když se tenkrát hledal nový název pro bývalou Keli, tak byl návrh, aby to bylo RTL - Regionální televize Liberec. Což by bylo důvtipné, ale právě kvůli zaměnitelnosti názvu s německou stanicí se od toho ustoupilo.

Citace
V každém případě zde vznikl GENUS, dnes je dokonce i na Ještědu v DVB-T tedy zdánlivě o velký krok napřed před RTM a je již majetkem Primy a je tedy začleněn do plánovaného PRIMA KLUBU dnes R1.
Právě proto Genus vůbec nepočítá s tím, že by provozoval 24h. program. On má své vyčleněné časy na Primě a R1 (dopoledne na Primě Cool) a jeho hlavní činností, co se týče finančního příjmu, je právě dodávání regionálních zpráv pro Primu, která jej také vlastní. A že by se Prima jakožto majitel rozhodla si udělat další kanál, tentokráte pouze pro jeden region a ještě kvůli tomu provozovat lokální multiplex, to je skoro vyloučené :-)

Citace
Dále pokud si vzpomínám, zde existovala lokální televize TERRA, ta se pro změnu zcela integrovala do Novy.
Terra nikdy nebyla samostatnou televizí. Bylo to jen televizní studio, které smluvně připravovalo reportáže pro Novu a současně i pro Novu zabezpečovalo regionání odpojení "Právě teď". Narozdíl od Genusu však Terra neměla samostatnou licenci, ale de facto jen technicky zabezpečovala jeden z pořadů Novy. Nova pak toto regionální odpojování zrušila.

Citace
A v neposlední řadě zde existuje např. kabelová společnost KELI a i ti mají svůj infokanál.
Právě z Keli vznikla TV RTM. K oddělení došlo právě kvůli finanční náročnosti tohoto programu pro společnost, která se zaměřuje na provoz kabelové televize a vlastní program s ne zcela levnou produkcí ji zatěžoval. Proto výstavbu vlastního muxu kvůli svému nevýdělečnému low-cost infokanálu zcela určitě neplánují.

Proto tedy z mého pohledu nikdo jiný než RTM v úvahu nepřipadá a bohužel tedy ještě minimálně rok si budeme muset počkat.

Citace
Otázka. Kdo bude mít ještě analog kvůli RTM ? Když na ostatní má DVB-T ? I když v Liberci spíše DVB-S ?
Ono málokdo hned vyhodí funkční televizi s analogovým tunerem. Bude to zkrátka tak, že kdo bude chtít sledovat RTM, tak jen vypne set-top-box a na televizi mu vyskočí tato jediná analogová stanice... je to smutné, ale asi to tak po nějaký čas bude. Dokud se nenajdou prostředky (technické i finanční) pro výstavbu a spuštění lokálního muxu.

19
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re: Liberecká Tv RTM
« kdy: 28. 09. 2010, 01:28:46 »
Franta Finta: Regionální mux je vyloženě o penězích. Ze znalosti věci považuji za skoro jediného možného provozovatele lokálního muxu právě RTM. Tak jak je to v ČB a v Klimkovicích, kde také lokální mux provozuje provozovatel místní lokální TV. ČRa mají pro lokálku moc přemrštěné ceny, TO2 očividně nějaký rozvoj DVB-T neplánuje (není to jejich prioritou) a myšlenka, že by si někdo (kdokoli) jiný najednou z ničeho nic usmyslel, že si zažádá o licenci na provozování lokálního multiplexu a bude v této oblasti podnikat čistě jako operátor malinkého místního muxu, to je úsmévné :-)

Co se týče zkoordinovaných kmitočtů, pro Ještěd jsou zkoordinovány pouze dva multiplexy (1, 2). A oba již vysílají. Mux 4 má zkoordinovaný kmitočet pro vysílání z TVP v Jablonci v Kokonínské ulici. Mux 3 nikde v okolí přidělený kmitočet nemá! Nejbližší přidělené kmitočty jsou pro vysílače Černá hora a Buková hora. A záleží jen na operátorovi a jeho klientech, zda si dodatečně zkoordinuje nějaké dokrývače o nízkém výkonu pro Liberecko/Jablonecko.

Samozřejmě s ukončením analogového vysílání dojde k uvolnění dalších kanálů, na jednom z nich by mohl vzniknout právě lokální mux.

Co se týče myšlenky využití stávajících kanálů TV RTM: 45. kanál má problém s německým éterem a 47. naráží zase ve směru na Polsko. Je to ten samý důvod, proč RTM nikdy nemohlo použít ani jeden z těchto kanálů pro šíření s větším pokrytím.

Jasné je, že iniciativa musí vzejít z RTM. Jasné jsou i základní dva problémy, které vznik lokálního muxu mohou brzdit:

1) koordinace vhodného vysílacího kmitočtu s kvalitním pokrytím, který by nenarazil v mezinárodní koordinaci
2) finanční prostředky na přípravu, výstavbu a rozjezd lokálního muxu, protože je málo pravděpodobné, že by tyto finanční prostředky dalo dohromady RTM samo, bez strategického investora. Tím může být buď některá z místních firem (napadá mě Syner, Babylon, možná Kalendář Liberecka), nebo místní samosprávy (Město Jablonec, Statut. město Liberec, Liberecký kraj, možná Sdružení obcí Libereckého kraje, Euroregion Nisa a podobné subjekty).

20
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re: Liberecká Tv RTM
« kdy: 27. 09. 2010, 00:04:09 »
RTM mozna muze dostat za kazdou frekvenci jednu licenci , treba to pusti O2
nova koupi treti multiplex a pusti ho z jestedu.

Toto je přeci nesmysl, aby RTM za každou frekvenci dostala zvláštní licenci. RTM, resp. společnost Studio ReVi má jednu licenci na vysílání programu TV RTM prostřednictvím pozemních analogových vysílačů na území Jablonce a Liberce. A přidělené technické prostředky skýtají dva vysílače - JBC 45k a LBC 47k.

Dále je i nesmysl, aby nový multiplex vysílal na těch samých kanálech.
1) Jedním ze základních výhod DVB-T je, že mohou dva blízké vysílače vysílat na jednom kanálu (tzv. jednofrekvenční síť).
2) Je i nesmysl, aby multiplex vysílal z těch samých vysílačů, které by akorát nově tvořily jednofrekvenční síť, protože technologická náročnost této malé lokální sítě by byla příliš náročná na to, aby byl kdokoli ochoten a schopen tuto technologii zafinancovat.
3) Vůbec by se nevyřešil problém se špatným pokrytím.

Osobně tedy vidím nejreálněji to, že Studio ReVi požádá o přidělení licence k provozování lokálního multiplexu na jednom kanále z jednoho vysílače (ideálně umístěném na Ještědu, i když z finančních důvodů třeba jen na stanici lanovky) a současně změnu licence programu TV RTM spočívající ve změně technických parametrů - opuštění 45k a 47k a nově vysílání vrámci nově vzniklého lokálního multiplexu. Tím by se jednak zlepšilo pokrytí RTM a druhak by bylo vyřešeno vypnutí analogových vysílačů. Tedy výhodné by to bylo jak pro RTM, tak pro stát.

Takže jde jen o to, najít kanál, na kterém by mohl lokální multiplex vysílat tak, aby z jednoho vysílače pokryl dostatečné území.

21
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re: Liberecká Tv RTM
« kdy: 01. 09. 2010, 00:08:48 »
Regionální multiplex je pro TV RTM zatím vysněnou metou, ke které se snad časem propracuje.  Vázne to především na koordinaci kmitočtu. Tedy přesněji, RTM by ráda vysílala z Ještědu, čímž by vyřešila svůj dlouhodobý problém s pokrytím mimo Jablonec a Liberec. Problém však je s mezinárodní koordinací a proto se v současné chvíli vyčkává na uvolnění vhodného vysílacího kanálu, což bude až někdy v průběhu příštího roku. Je pravda, že finančně by provoz jednoho digitálního vysílače měl být dokonce levnější, než stávající provoz dvou analogových vysílačů.

Stran: 1 [2]