Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - dxpetr

Stran: 1 2 3 [4] 5 6 ... 20
46
Výhled mám celkem dobrý, zejména na východ a jih, což je Slovensko, Rakousko a Maďarsko.
Místní vysílače v Vídně mě moc dobře nechodí, ani FM ani DAB. Myslím si, že je to tím, že střed Vídně mám přesně za středem Pálavy. 98,3 mi spolehlivě zruší silných 98,1 z Brna a do toho 98,2 z Pradědu. Spíše se mi podařilo chytit 94,0 z Vídně nebo 107,2 z Maďarska, které mají slabé okolní kmitočty.   
Otázkou je, jak moc ještě investovat do FM vzhledem k jeho konci.
Konec FM je v nedohlednu, rok 2025 daleko, a i kdyby byl, tak pro dx-ing je to idealni, balkan, rusko, ukrajina pojedou i potom.

47
Jednak tuner,ale hlavně místo příjmu je podstatné. ...Běžně dole se nedá přijímat to co na kopci.Z Vídně je takovým testem např.Superfly na 98.3 vysílající z vyhlídkové věže města.....
S místem příjmu se toho moc nenadělá, tedy pokud se kvůli lovu stanic rozhodnete přestěhovat, tak ano.   :)
Ne vždy však platí, že na kopci vše jde lépe, sice se říká, že sedím vysoko, vidím daleko, ale bohužel vidím i na vysílače, které mi můj kýžený úlovek ruší. Ideální v tomto případě je místo kousek pod vrcholem, přivrácené směrem k vysílači.
Základem je vždy hodně směrová anténa. Bohužel díky vlnové délce CCIR pásma to jsou slušná monstra.
Při dnes přehuštěném FM pásmu nezbývá ale nic jiného, tedy pokud mně zajímají i vzálenější stanice.
Co se týká tuneru, musí mít volitelnou šířku pásma, což umí už jen starší tunery z 90.let, které lze navíc ještě upravit výměnou mezifrekvenčních filtrů za užší.
Naprosto jiná třída jsou tunery Sony s DSP mezifrekvencí, které jsou nepřekonatelné, úlovky, které já a kolegové z www.dx.cz  máme, jsou jenom díky nim. Takové 1.5kW Superfly z Donauturmu , nebo radio Ypsilon z Retzu s výkonem 14W  na vzdálenost 150km je pak v pohodě.  ;)

48
Dá se nějak natáčet vertikální anténa? Aby v každé poloze byl stožár dostatečně daleko až za reflektorem a zároveň nebyl rotátor moc namáhán?
Samozřejmě dá. Stačí mít takovou anténu, která jde uchytit za reflektorem.


49
Dnes ráno bylo docela slušné tropo. Místní zlínské vertikální stanice byly silně rušeny, Místo 87.8 FM R. Černá hora byli nějací Italové.
to nebylo tropo, ale příjem přes sporadickou vrstvu Es.

50
Rozhlasové stanice a jejich program / Re:Evropa 2 99.3 fm
« kdy: 07. 06. 2016, 16:59:48 »
Psát o nějaké stanici, že blbne příjem, aniž bych uvedl na co to přijímám, je jenom plácnutí do vody.
Většinou to je problém přijímací sestavy. Doba, kdy jsme na dipól na staré Tesle chytali rakušáky a hrálo to, je nenávratně pryč.
Směrová anténa, např. tří až pětiprvková, to řeší.
Třeba v Přerově je azimut mezi Pradědem a Žilinou 130°, což je bohatě na odsměrování nežádoucího vysílače. Zbytek zařídí tuner.

51
Rozhlasové stanice a jejich program / Re:Evropa 2 99.3 fm
« kdy: 06. 06. 2016, 11:46:22 »
Mám to štěstí, že mi E2 vysílající na 99,3 severovýchodně od Přerova pěkně vyruší slovenské Fun radio na 99,2 tuším ze Žiliny.

eliminovat rušení ze sousední frekvence? S kvalitním tunerem a směrovou anténou to není problém, zkus příjem E2 vyzkoušet odjinud a ve vertikálu, jakou máš přijímací sestavu?

v Kroměříži bude E2 zachytitelná na některém z dalších kmitočtů:
95,5 V  0,2kW, Zlín/Příluky
95,8 V  0,2kW, Uherské hradiště
105.5 V 1,6kW, Brno Hády
106,7 V 1kW, Znojmo52
ten gumový prezervativ na f-ku sice zteří, ale až za několik let, možná že přežije i anténu, velmi často jí upadávají prvky, ukmitané díky rezonanci ve větru .

Když chceš mít jistotu, samovulkanizační gumová páska to zvládne na 100%.
No a už se zase opakuji , dírka vespod je nejlepší těsnění  8)

53
Tak jsem vyměnil ten bočníkový dipól na 3 prvkové anténě za plný dipól ze 7 prvkové antény a nic podstatného se neudálo.
Žádná nová stanice se neobjevila, pouze se zesílila E2 z Velkého Meziříčí.
Nemůže být problém ve výšce dipólu? Ten původní byl skoro jednou tak vysoký. Prvky jsou na šroubovací úchytky nad ráhnem, takže ráhno vyplňuje vnitřek dipólu. Nepomohlo by všechny prvky přemístit pod ráhno, aby profil dipólu byl volný?   
Jediné co by pomohlo, a to podstatně,je buď výkonnější anténa, nebo jiné místo. Fyzika je fyzika...

Sice kdo si hraje nezlobí, ale tohle je cimrmanovské hledání slepých uliček  :)
Ta anténa je nějak vyrobená a možná i kdysi spočítaná. Změny na stávající anténě přinesou pouze drobné nebo žádné změny.

Petr

54
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:DVB-T2 Rakousko
« kdy: 20. 04. 2016, 21:12:29 »
Parametry a obsah jednotlivých DVB-T2 multiplexů SimpliTV z Jauerlingu.
To jsou screeny z unaohmu? Jsky je to model?

55
Můžete vy, co máte vertikální antény, ukázat, jak jste vyřešili, aby nenateklo do anténní krabičky, např. po koaxu? Já jsem vytvořil takovou stříšku nad krabičkou, ale mohlo by natéci po koaxu do symetráku, protože ochranná pryž na f-konektoru časem stěří, tak jsem namontoval anténu raději o 10° ne přímo vertikálně.
Nejlepší těsnění je díra. Hlavně nic neutěsňovat. Stačí vyvrtat malou dirku zespodu.

56
tak to máš smůlu  :) Mike Fallon antény si ji vyrobil pro sebe a to podle návodu na ham radiu.
Firma, ve které působil Peter Körner (autor FM9,FM15,FM19) , VHF Teknik ve Švédsku, nabízela tyto antény za skoro trojnásobek toho (vč. dopravy), co by to stálo u nás.
Vzhledem ke slušné dokumentaci si je dx-eři dělají většinou sami. Vyplatí se to.

57
Díky za všechno, zejména dxpetrovi.
Konečně jsem našel to, co bylo námětem pro toto vlákno.
Konečně jsme objevil pořádnou dvoupolarizační anténu na FM. Slabé místo je v tom, že ji nikde nekoupím, ale už ji ani nepotřebuji.
Postupem času jsem dospěl k názoru, že je lepší mít dvě samostatné opačně polarizované antény. Přepínat to musím stejně a horizontálně polarizované signály mi přichází převážně odjinud než vertikálně.
Život je změna, ale v tom je to krásný.
naprostý souhlas, jen úplně nemáš pravdu v tom, že ji nikde nekoupíš  8)

58
Chce to vyzkoušet, osobně dávám raději přednost umístění na přiloženému obrázku. Naroubování tří nebo pětiprvku na ráhno pětiprvkovky není problém, problém je ale co se stožárem, ten musí u vertikální antény být zezadu až za reflektorem, jinak to nemá smysl dělat.
Až s odstupem času mne zaujala tvoje vertikálně polarizovaná anténa na FM. Mohl by jsi k ní něco upřesnit, pokud to není tajné. Např. typ, parametry, rozměry, zkušenosti a tak. Na první pohled vypadá snadno vyrobitelně, pokud tam není nějaká složitá impedanční transformace otevřeného šípovitého zářiče. 
Díky.
Tato anténa je výborná nejenom na vertikál, mám ji i jako skládací na portable příjem, při své velikosti má výborné parametry.
Zisk 5,2-7,2 dBd v pásmu 88-108 MHz , F/B 20-22 dB. Výstupní impedance je 75 ohmů symetrických, na desymetrizaci se použije jednoduchý proudový balun (3 závity stočeného koax. svodu, případně pár naklapávacích feritů na plášť).

59
Ale kdybys ji natočil na Zlín, kdoví, co by se dělo, a zda by to i tvůj ref. tuner nezahltilo. Jinak, chlumecký sedmiprvek, nikde jsem nenašel diagram antény. Nevíš, jak je na tom se ziskem v pásmu 104 - 108 FM? Deklarují zisk do 104 FM.
na rotatoru jsem ji pochopitelne na Tlustou otocil. On totiz Sony XDR je tak trochu jinej gang. 😎. U nas vedle radioklubu na Holem kopci u Stare vsi je par metru vysilac 101.5 CRo Olomouc s urovni 114dBuV, krome zarusenych +-100 kHz okolo zvladne XDR-ko i tuto naloz. Jsem tak trochu z oboru, takze to co pisu, na to muzes vzit jed. Nelze srovnavat klasicke FM tunery z 80.a 90. let i kdyz to tehdy byly spickove stroje s tunery osazene DSP procesorem.
Co se tyka anten z chlumce, tak byly navrzeny vice nez pred 40-ti lety, kdy byly naprosto jine pomery na pasmu, ktere u nas bylo prazdne. Radeji si anteny vyrabim sam, jsou konstrukce, ktere beze zbytku splnuji naroky na dx-ing. Ta situace ktera je dnes, vyzaduje uplne jine reseni, pokud chci prijimat neco jineho nez mistni stanice...

60
Paseku dělají zlínské vysílače, vzdálené ode mne 5 a 10 km. Horší je ten 10 km daleko , vysílá s polarizací "C", což bude asi křížová, jestli se nemýlím. Zkoušel jsem to na minivěži Philips a musel jsem anténu pak nasměrovat do vzduchu. Pak jsem koupil referenční tuner Onkyo Integra, ale ten stejně nemá útlumový článek, tak si myslím, že kdybych to dal zpět, že by si s přebuzením těžko poradil. Vždyť nyní, když anténa míří do vzduchu, tuner naměřil na té C pol. stanici 87dB. Kdybych ji nasměroval na mnou požadovaný směr, což je ale zároveň ve směru na ten silný vysílač, tak bych možná naměřil 100 dB. To už pak je snad jedno, co mám za tuner, ne?
no to zdaleka neni tuner jako tuner, v Březnici na kopci 485 mnm jsem u znameho delal bandscan,  je to na Tlustou horu vzdusnou carou pod 5 km, urovne z mistniho vysilace jak pises hrube pres 80 dBuV , ale zadny problem ,mel jsem tam devitiprvek s predozadnim pomerem 25 dB na rotatoru , sly krome silnych rakouskych stanic a madaru i srbske stanice se Zlinem za zady.
Moc moznosti neni, pokud tuner nezvlada silny signal, musi se utlumit a poslouchat jen mistni radia, pokud chces prijimat i slabsi vzdalene stanice je nutno pouzit hodne smerovou antenu, pripadne soustavu anten a tocit s ni. Je fakt, ze tuner co pouzivam je mimoradne odolny, ale v tomto pripade se musi vse zacit resit nejprve antenou.


Stran: 1 2 3 [4] 5 6 ... 20