Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - dxpetr

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 20
31
Analogový rozhlas / Re:Selektivita FM tunerů
« kdy: 21. 04. 2017, 10:34:14 »
Nechci se hádat, ale praxe je praxe. Ten kdo XDR-ko má doma, mi to potvrdí. Samozřejmě všichni jsme dříve měli klasické tunery, měnili jsme filtry a přepínali jsme je, porovnávali, atd... dokud jsme si nepořídili tuto mašinku. Cilivostí, odolností a selektivitou se jí vyrovnají pouze dražší sdr přijímače. Anténa je samozřejmě naprosto zásadní, používáme výkonné směrové antény na rotátoru.
Ovšem není moc lidí, kteří jsou ochotni si dát na střechu 15-ti a více prvkovou yagi anténu s motorem. Ti blázni co ano, jsou v CSDXC  8).
 

32
Analogový rozhlas / Re:Selektivita FM tunerů
« kdy: 21. 04. 2017, 08:13:14 »
no a tím se oklikou vracíme zase na začátek, ani špičkové FM tunery z konce 80.let to prostě nedávají, i s úpravami filtrů je to řádově horší, a o současně vyráběných ani nemluvě. Výše popisované osazení mají koncernová rádia ve škodovkách. Jak je to v jiných, nevím. Je škoda, že tato špičková technologie se montuje už jen do aut. Deset let nevyráběné tunery SONY XDR-F1 a S3 byly jediné, díky tomu je na ně stále vysoká poptávka nejen mezi dx-ery. Z původních 100 USD se cena šroubuje na e-bay až do 300USD. Výsledek ale stojí za to, navíc pro ně existuje velmi šikovná vychytávka zde: https://fmdx.pl/xdr-i2c/, https://fmdx.pl/xdr-gtk/ a zde https://fmdx.pl/modified-tuners/

Upozornění pro uživatele : jejich používání je silně návykové  ;)

33
Analogový rozhlas / Re:Selektivita FM tunerů
« kdy: 20. 04. 2017, 19:37:15 »
To je uplne nepochopeni. Tento IO ma PLL pouze pro lokalni oscilator, obvod zadnou demodulaci neobsahuje. Tu dela az nasledne jiz zminene digitalni zpracovani mezifrekvence. Tento IO tak na blizkou selektivitu prijimace nema temer zadny vliv, kdyz nepocitam to ze musi  mit velky dynamicky rozsah aby vynikajici selektivitu umoznil.
Neměl jsem sice čas studovat detailně zapojení celého obvodu, ale příjde mi to jako kompletní tuner. Ale připouštím, že je to jen část. Takže by bylo dobré vědět, co je ještě dál. Za ním.
něco k postudování je zde: http://ham-radio.com/k6sti/xdr-f1hd.htm servisní manuál je také dostupný.

34
Analogový rozhlas / Re:Selektivita FM tunerů
« kdy: 19. 04. 2017, 16:01:55 »
Přiznám se, že do rozhlasových tunerů nevidím už docela dost dlouho. Kdysi dávno jsem si tunery stavěl, dnes to nemá smysl. V každém případě mě ale trochu překvapují potíže se selektivitou. Budu rád, pokud se do tohoto tématu zapojí někdo, kdo má přehled o konstrukci dnešních tunerů. Selektivita vstupních dílů je určitý problém u všech radiových zařízení. Důležité je ovšem vědět, že přílišné omezení šířky MF pásma je stejně nežádoucí jako přílišná šířka. Nadměrné zúžení MF způsobuje nárůst zkreslení, což za jistých limitních podmínek může být velmi nepříjemné. Jako optimální kompromis pro kvalitní sterofonní příjem je považována šířka MF kolem 150-200kHz. Další zvýšení selektivity se řeší jiným způsobem a to je právě to, co je mi divné.
 Za mých mladých let se používal v podstatě jen jeden způsob demodulace FM a tím byl koincidenční demodulátor, který převáděl FM modulaci na NF signál na "hraně" laděného obvodu. V 70 letech se především ve špičkových  amatérských konstrukcích začaly objevovat demodulátory PLL, které zásadně zlepšíly nejen šumové vlastnosti ale právě i selektivitu. Konstrukčně, obvodově a součástkově jsou podstatně náročnější než koincidenční detektory, ale v dnešní době integrovaných obvodů bych se divil, kdyby nebyly standardem. Takže kvalitní tuner by v dnešní době měl mít MF osazenou SAW (PAW) filtrem a PLL demodulátorem. Takováto kombinace by pak měla zajišťovat nejvyšší možnou selektivitu jaká je technicky možná.
 Pokud se tímto mýlím, pak se nechám zasvětit. Opravdu jsem už za ta léta ztratil přehled. Enik.
Skutečně kvalitní = tedy poněkud dražší rádia  mají osazeno toto: http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/394426/NXP/TEF6730.html

35
Analogový rozhlas / Re:Selektivita FM tunerů
« kdy: 19. 04. 2017, 07:31:30 »
dxpetr: Zas takový fanda do toho nejsem. Nepotřebuji Balkán, Ukrajinu nebo Německo. Mě stačí Morava a přilehlé části Slovenska a Rakouska. Co pojede, to pojede. Pětikilo za starý tuner + nějaká vlastní práce se ještě dá, ale než finančně náročnější instalace, raději volím internetový příjem.
rdsman: Tuner dokáži otevřít, ale jestli poznám jaké jsou tam filtry, to si nejsem jist. Je na to nějaká pomůcka, třeba barvy?
no jo, to neni o Balkanu atd.... ale o tom,jestli chces prijimat stanice vzdalene 100kHz od mistnich. Bez DSP-cka v mezifrekvenci to proste nepujde. Prijem hodne vzdalenych stanic je v podstate jen bonus k selektivite tuneru. Pokud prefiltrujes klasicky sebelepsi tuner i na sirku pasma 80 kHz, tak to nebude prilis lepsi, o kvalitnim zvuku ani nemluvě. Uz se to tady zminovalo, tunery s DSP zpracovanim signalu v mezifrekvenci to proste zvladaji.
Jinak se proste budes muset smirit s tim, ze sousedni frekvence bude nepouzitelna.
Co se tyka keramickych filtru, tak je na nich pismenocislicovy kod, ktery udava sirku pasma,  jinak to neni problem zmerit. Fitry pod 100 kHz se huře shaneji. Pokud budes chtit, tak je zmerim, pripadne dodam 110 kHz, ktere se mi vali v supliku.

36
Analogový rozhlas / Re:Selektivita FM tunerů
« kdy: 18. 04. 2017, 16:50:46 »
Tuner se stejným čipsetem jako v koncernových rádiich VW má jedině SONY XDR-F1HD a SONY XDR-S3HD.
tyto rádia obecně jsou na vrcholu možností v příjmu FM rádií. Vyrovnají se jim jedině SDR přijímače Perseus a Elad, nikoliv však ovládáním.
DX-ing bez tohoto tuneru je pouze trápení  8)

37
V brněnském regionu se objevila další rušička s názvem Rádio Dálnice. Vysílá na 96,1 ze Slavkova nebo Holubic. Spolehlivě mi zrušila Rádio Zlín z Uh.Brodu.  Vysílá v moderním módu pro ČR, tedy mono. Buď je to záměr nebo zapomněli zapnout pilot.
Po D2 z Brna směrem na jih jedou všechny 3 jejich kmitočty až po sjezd na Blučinu. Dál k Hustopečím už se různě zaskakují. Je otázkou, jestli je nutné pokrývat stejné území třemi různými kmitočty.
A dost často také vysílá jen nosnou  8), alespoň na 90.2 v Lipníku nad Bečvou

38
V fm listu je ponekud nestastne uvedena polarizace c , i kdyz se bezne v tomto pripade uziva m.
Mohlo by to pak plest, ze to je cirkularni polarizace, ale spravne to je combined, tedy kombinovana.

39
To je multi polarizace, vysilac vysila jak horizontalne, tak vertikalne

40
Tak to přesně odpovídá ten LTE vysílač :(  ---- ale když mám na zesilovači i LTE filtr , to neznamená, že to pomůže ? Nebo pomůže ale i tak je tam útlum signálu, tak nejlepší je abych dal silnější anténu směrovanou na kojal ? Případně rovnou kanálovou. Kterou byste mi doporučili ? V podstatě jde z Kojalu jen o kanál 59
V blizkosti BTS-ky pomuze pouze zarazeni samostatneho LTE filtru , opicarny stylu LTE filtr v antene nebo v zesilovaci maji malou ucinnost a slouzi hlavne k lepsi prodeji techto zarizeni. Co se tyka doporuceni anteny, tak je nutne znat uroven signalu na K59 a rusiciho LTE. Pokud je to LTE od T- mobile, musi se pouzit kvalitni strmy filtr, protoze vysila hned za K60. Jinak se to proste vyzkousi. Kdyz filtr nepomuze, bude to necim jinym 😉. Jinak samozrejme lze se obratit na ČTU s zadosti o odruseni. To je potom zdarma.

41
Nesmyslně udělané = to je zase odpověď! Co je na tom nesmyslneho? Normálně to všechno hrálo a z ničeho nic vypadl Kojal..... Mám podezření jestli není někde postaven nový LTE vysílač... A doufal jsem v radu, ne že je to nesmysl = proč nesmysl
Co byste změnil?

A ti Slováci markýza, joj, se dá chytat nebo je to kódované?
Nechat si radit po internetu a doufat takto ve vyřešení problému je sice pohodlné, ale většinou nevede k úspěchu. Reakce lidí, kteří tomu SKUTEČNĚ rozumí budou vždy stejné a ani nemohou být jiné. Přitom návštěvou anténáře přímo na místě se to dá vyřešit rychle a spolehlivě.

Pokud si chci však poradit sám, tak je třeba postupovat vylučovací metodou a zjistit, jestli nefunkčnost kanálů z Kojálu způsobují další antény v zesilovači, nebo zesilovač samotný, a to metodou pokus-omyl.

k dalším otázkám:
- zmíněné slovenské programy samozřejmě nejsou kódované. 
- proč nesmysl ? Slučování antén je "vyšší dívčí", je třeba o tom něco vědět, a při slučování dodržet určité zákonitosti a to bez znalostí a ještě lépe bez měřící techniky není jednoduché. Potom se nelze divit, že něco občas přestane hrát.   

42
Analogový rozhlas / Re:Když máte příliž vákonou anténu
« kdy: 28. 06. 2016, 23:18:32 »
Zdravím, když máte přiliž výkonnou anténu tak se vám určitě stalo že jste na jedné frekvenci chytli naráz mnoho stanic tady menší ukázka, jen je škoda že neexistuje způsob jak stanice rozdelit a vzhledem k fyzikálním zákonům to ani nepujde.

https://uloz.to/!8gYxDJbvo/21-14-59-unknown-107-400-mhz-wav

Tak se také pochlubte jakou míchanici někdy chytne vaše výkonová anténa ;) Alespon bude nějaká zábava :D lepší než nadávání nebo politika :)
boží prostoto, měl by jste si než napíšete takovou pitomost něco o tom přečíst. Třeba o tom, jak se chová přebuzený vstup málo odolného tuneru.

43
Výhled mám celkem dobrý, zejména na východ a jih, což je Slovensko, Rakousko a Maďarsko.
Místní vysílače v Vídně mě moc dobře nechodí, ani FM ani DAB. Myslím si, že je to tím, že střed Vídně mám přesně za středem Pálavy. 98,3 mi spolehlivě zruší silných 98,1 z Brna a do toho 98,2 z Pradědu. Spíše se mi podařilo chytit 94,0 z Vídně nebo 107,2 z Maďarska, které mají slabé okolní kmitočty.   
Otázkou je, jak moc ještě investovat do FM vzhledem k jeho konci.
Konec FM je v nedohlednu, rok 2025 daleko, a i kdyby byl, tak pro dx-ing je to idealni, balkan, rusko, ukrajina pojedou i potom.

44
Jednak tuner,ale hlavně místo příjmu je podstatné. ...Běžně dole se nedá přijímat to co na kopci.Z Vídně je takovým testem např.Superfly na 98.3 vysílající z vyhlídkové věže města.....
S místem příjmu se toho moc nenadělá, tedy pokud se kvůli lovu stanic rozhodnete přestěhovat, tak ano.   :)
Ne vždy však platí, že na kopci vše jde lépe, sice se říká, že sedím vysoko, vidím daleko, ale bohužel vidím i na vysílače, které mi můj kýžený úlovek ruší. Ideální v tomto případě je místo kousek pod vrcholem, přivrácené směrem k vysílači.
Základem je vždy hodně směrová anténa. Bohužel díky vlnové délce CCIR pásma to jsou slušná monstra.
Při dnes přehuštěném FM pásmu nezbývá ale nic jiného, tedy pokud mně zajímají i vzálenější stanice.
Co se týká tuneru, musí mít volitelnou šířku pásma, což umí už jen starší tunery z 90.let, které lze navíc ještě upravit výměnou mezifrekvenčních filtrů za užší.
Naprosto jiná třída jsou tunery Sony s DSP mezifrekvencí, které jsou nepřekonatelné, úlovky, které já a kolegové z www.dx.cz  máme, jsou jenom díky nim. Takové 1.5kW Superfly z Donauturmu , nebo radio Ypsilon z Retzu s výkonem 14W  na vzdálenost 150km je pak v pohodě.  ;)

45
Dá se nějak natáčet vertikální anténa? Aby v každé poloze byl stožár dostatečně daleko až za reflektorem a zároveň nebyl rotátor moc namáhán?
Samozřejmě dá. Stačí mít takovou anténu, která jde uchytit za reflektorem.


Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 20