Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - dxpetr

Stran: 1 ... 16 17 [18] 19 20
256
Co se týká Kornerky, viz: http://ham-radio.com/k6sti/korn193.htm, budu si ji pořizovat, ale až v příštím roce. Přece jen to není anténa za pár set, ale za 6 tisíc!!! Každopádně je to špička mezi nejlepšími. Už teď se na ni těším.
No to bude určitě více, pokud nezvolíte systém DIY-urob si sám, jenom cena materiálu je téměř 2000 Kč.
Doprava ze Švédska - další ranec http://www.vhfteknik.se, otázkou je pokud vůbec budou tyto anteny ještě k mání, z jejich webu je stáhli. Podle informací co mám z fór, tak v přepočtu i s dopravou by Vás originálka přišla na více než 10000 Kč.


257
dxpetr: To co říkáte je pravda, ale pouze za situace, kdy budou splněny určité body. Samozřejmě, že pokud se přijímací místo nachází na poměrně rovinatém terénu, tak tam bez uvážení budou nejlepší výsledky s velkou ziskovou anténou, která má dobrý PZ poměr. Příkladem je třeba ta Kornerka 19.3, která opravdu nemá ve své kategorii konkurenci. To platí ale jen do doby, kdy se anténa nachází v lokalitě, kde v okolí není velkých převýšení. V nehomogenním poli se taková anténa ''rozladí'' a zisk jde dolů klidně o 5dB(i víc), tím pádem se mění i vyzařovací diagram. Navíc odrazy v takových lokalitách hrajou často ještě lépe, než signál z přímého směru. Takže s tím slovem prdítko bych byl opatrný, a spíš bych zvážil příjmové místo. Taková situace je třeba u mne, že v některých směrech mám velké kopce a někde naopak volný výhled. Přesto nemám problém s HB9CV běžně chytat brněnský Kojál včetně RDS, nebo taky Mad'arský Kékes na 90.7fm(v šumu) a to i přesto, že jsou v trase docela velké kopce.

Opět si dovolím nesouhlasit, každý v ČR, kdo nebydlí například na Pradědu nebo na Sněžce, má při příjmu v azimutu 360° nějaké kopce  ;) ,  zanechme teorie, pokud by jste zkusil stejně jako já výkonnější anténu, rozdíl k lepšímu by jste rozhodně zaznamenal. Samozřejmě pokud to myslím vážně s lovením vln, tak si projdu s měřákem střechu a anténu instaluji do nejlepšího možného místa, kde je signál pokud možno co nejvíce homogenní. Je jasné, že s pětimetrovým monstrem to není legrace, ale výsledek stojí za to.
Já například nám celý západ, sever a východ za horami, přesto přijímám docela dost stanic (viz můj bandscan v podpisu). Tyto stanice by mi na méně výkonnou anténu ani neškrtly. Moje QTH znáte, takže ani profil nepřikládám, ten můj například na Maďarsko je katastrofální.
Také si pořád stojím za tím, že směrová anténa (tedy dlouhá) je použitelná i v místech s odrazy, které díky svému diagramu může efektivně potlačit. Tohle nikdy krátká anténa prostě nedokáže. Jde samozřejmě o odražené signály místních vysílačů, u dálkového příjmu velmi slabých signálů navíc ani toto riziko nehrozí, odražený signál je už tak slabý, že se neuplatní.



258
Antonín Roll: Opakuji, že anténa není jen zisk případně PZ poměr. Je třeba brát v úvahu a to hlavně při dálkovém příjmu, že anténa musí být málo náročná na homogenitu elmag. pole.

Jinak ohledně toho PZ poměrů je to taky problém jednoznačně určit, záleží na dopadu signálu na anténu atd. U HB9CV se tato hodnota ale udává kolem 20dB, 070GBL je o malinko horší a pětiprvky(s jedním reflektorem) mají pouze 8dB. Na opravdové potlačení signálu ze zadu je dost dobrá, už tady zmíňovaná Körnerka 19.3 nebo kratší 15.11. Tady je třeba si ale uvědomit, že díky odrazum signálů z vysílače(zvlášt' u těch místních) většinou přichází signál na anténu z vícero stran, a tudíž to nejde odladit.
  dovolim si nesouhlasit, na kmitoctu mistni stanice, ktera je tak silna, ze se mi odrazi jeji signal od okolnich kopcu nebo budov, je pochopitelne uplna blbost chtit neco chytat jineho. DX-ing je o necem jinem , o loveni slabouckych stanic, kterych je hromada, ovsem zastrkanych v mezerach  mezi mistnimi silnymi . No a tady pomuze jedine fyzika , tzn. antena s velmi uzkym smerovym diagramem a maximalnim potlaceni signalu zezadu (a to s malou antenou nelze dosahnout) a superselektivni receiver, v soucasne dobe idealne s DSP .Körnerka ma takove parametry, ze se neda srovnat s zadnou jinou antenou, a to jsem jich za poslednich 30 let uz par vyzkousel. Takze pane kolego se Vas nechci dotknout, ale HB9CV je mozna dobra diky vybornemu pomeru rozmery/zisk , a jako portable je taky super, ale  na DX prijem ? Sorry. Reci okolo homogenity ci nehomogenity pole u rozmerne anteny take neobstoji, slabe vzdalene stanice proste malym prditkem nechytite. Muzu vas ubezpecit, ze se Vam Vas bandscan s poradnou antenou znacne prodlouzi. Navic pokud chci neco lovit, musim antenu umistit tak, abych dosahl co nejlepsich vysledku, u stanic, vzdalenych 300,400, a vice km jde o kazdy mikrovolt. Dalkovemu prijmu se venuji od ranneho mladi a verte ze nikdy se mi nevyplatilo delat kompromisy, pokud chcete vyzdimat maximum z prijimaci sestavy. Zvlaste dnes, kdy je plne pasmo. Akorat to ale leze do penez  :)

259
Kterou anténu na DX?  ;)

Na to neni uplne jednoznacna odpoved, NA DX-ing predevsim kvalitni, v pripade FM pasma je to bud kompromis mezi cenou a rozmery, nebo nekompromisni reseni  - vse podridit zisku, smerovosti a hlavne predozadnimu pomeru. Samozrejme se predpoklada antena na rotatoru . Diky zahumusenemu spektru nyni je jedinym ucinnym resenim uzce smerova antena (pripadne dvojce) s co nejlepsim predozadnim pomerem . Takze ja to nyni resim stavbou anteny, ktera v soucasnosti nema konkurenci, a to je Körner 19.3  viz :  http://ham-radio.com/k6sti/korn193.htm, pripadne mensi varianta : http://ham-radio.com/k6sti/korn1512.htm. Po dokonceni budu informovat .

A jen takova drobnost, bez selektivniho prijimace s uzkymi MF filtry to nema cenu.

260
Dokup si multifokus držák (ke Gibertince se dela orig.) a LNB, např. Inverto Black Ultra. Astru 2 dej napřímo, A3 našilhej, dopln diseqc prepinac a neni duvod, aby to nechodilo.

261
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:Rakouské DVB-T2
« kdy: 07. 03. 2012, 21:41:46 »
DVB-T2 z Kahlenbergu na K60 už vysílá přes rok, v Přerově jede bez problému, stejně jako K24 a K34, díky vyššímu zisku antény na konci pásma je silnější. Od vypnutí K60 z Radíkova v listopadu 2011 je příjem bez problému, před tím s výpadky. Z AOT65 tu máme úroveň 30 - 38 dBuV podle místa.


262
Potvrzuji stabilní příjem A1N, kromě TP 10714 , který už poškubává, se SNR 5,9-6,1 dB, ostatní TP od 6,4 do 7,5 dB
OP 100x115 z r. 1994, prastará české výroby, LNB INVERTO BLACK ULTRA. U Dreamboxu pokud klesne SNR pod 6,2 dB, tak bohužel...

Chcete-li 100%-ní příjem na Moravě, doporučuji Gibertinku OP120, s OP100 budou problémy. Výběr LNB už moc nepomůže, plocha je plocha.
 

QTH: Přerov


263
Potvrzuji zlepšený dálkový příjem oblastí vzdálených okolo 500km v Brně (Líšni),výrazně se to zlepšilo včera ;)

Ahoj, máš nějaký bandscan co v Líšni chodí a na jakou anténu ? 500 km je docela dálka, v Přerově přijímám nejvzdálenější program z chorvatského Sljeme HRT-HR1 na 92,1 MHz, 413 km vzdáleného, hraje i bez inverze. 

264
proc by neřekl? v HD v DVBT se prece uz par let vysila v Praze, Brně a Ostravě, jenomže do T2 se daji nacpat 4 HD programy na kanál a vvvo ttom ttoo je.....

265
Hm, tak potom to je jasné, ale pro mně nepoužitelné, na rotátoru mám ještě UHF AOT 65 a takovou větrnou zátěž si v Moravské bráně nerisknu.

266
To je mi jasne.'No skoda ze se k tomu nikdo nehlasi, vidim tam trochu problem se stozarem kontra vertikalnim dipolem, ktery antenu asi dost rozladuje, proto bych uvital prakticke zkusenosti jak to chodi.

267
Antenu jsem pouzil tuto : http://www.dxc.cz/p1068-antena-emme-esse-2169ud/,  je konstrukcne shodna se zminovanou iskrou. Pokud vam to nejede,delate nekde chybu, vysilani je vertikalu, u tak kratkeho svodu koax vubec nereste, u satelitniho prijmu mate v nem kmitocty az 2150 MHz. Pokud je spravne pripojena k radiu, tak ma podstatne vyssi zisk nez ta interni.. Zesilovac pro sat pasmo jsem zkousel , bohuzel je nepouzitelny, zahlti se silnymi signaly GSM, ten zkrat je logicky, uvedomte si ze antena ma na vystupu galvanicky zkrat a zesilovac je pruchozi pro napajeni. Zesilujte  hlavne jen pokud mate delsi svod , jinak to nema smysl.

268
dík, dobrá věc se podařila, tak to jsem rád, že ještě nemám sklerózu a pamatoval jsem si to správně.
Ještě by mě zajímalo, jakou vstupní úroveň v dBuV máte na vstupu přijímače , ušetřilo by mi to cestu na kopec při inverzi, až budu lovit DAB z Brotjacklriegelu :)

269
Není to tak dlouho, co jsem zde založil vlákno o externích anténách v L pásmu a díky informacím zde získaným jsem si pořídil DAB rádio a začal si hrát s anténami. Za což diskutujícím děkuji a na oplátku jsou zde mé zkušenosti, možná se někomu budou hodit:

Padaly zde různé návrhy a rady co a jak, ale jako obykle se mi potvrdilo, ze nejlepší je vlastní zkušenost - úkol zněl:
dostat DAB signál do obýváku k rádiu. (nebo zastavit muže z brašnou  :))
Mám bohaté zkušenosti s dálkovým příjmem MMDS v pásmu 2,1-2,3 GHz, kde jsme realizovali v roce 2000 příjem na vzdálenost až 40 km od olomouckého MMDS vysílače. Ten tehdy s 10W výkonu zaručoval pokrytí okolí do 10 km. Příjem daleko nižšího kmitočtu, z vysoko umístěného vysílače a ještě k tomu s 5 kW EIRP musel být jasným úspěchem.

V místě příjmu podle mapy pokrytí z Lysé hory neměl být žádný signál, podle profilu trasy ale nebyl důvod, aby to nešlo, i když je to 70 km daleko. Rádio na zabudovanou anténku mimo zástavbu hrálo i v autě, pokud byl vidět horizont.
Nejprve jsem si koupil UMTS LP anténu pro pásmo 900-2200 MHz , udávaný zisk 9 dB v okoli 1500 MHz.  Na spektrálním analyzéru jsem pak naměřil úroveň z antény mezi 42-48 dBuV. Jako ideální je použít pro tento kmitočet sítovou parabolickou anténu, která má při rozměrech 90cm zisk až o 12 dB vyšší než LP anténa. Válí se jich tady nepočítaně ze starých 2,4 GHz datových spojů a pozůstatků z vypnutého MMDS. Musí se ovšem u některých typů s půlvlnným dipólem vyměnit ozařovač, beze změny se mohou použít pouze původní ozařovače "lopatky" California amplifier, ve kterých je malá LP anténka. Zkoušel jsem i TV sítovou anténu přepočítanou na L-pásmo, ale výsledek byl podobný jako u LP antény. Příjemným překvapením byla LP televizní anténa UD2169 od Emme esse a od Iskry, která měla o 2 až 3 dB vyšší zisk než LP anténa na toto pásmo určená a její cena je pouze kolem 270 Kč. Na střeše domu jsem si nakonec instaloval 60 cm sítovou parabolku, 20 dB předzesilovač od Amteku, 35 m svod s napájecí výhybkou měl útlum cca 15 dB, takže u přijímače mám signálu na rozdávání. Pár fotek pro ilustraci přikládám.

270
Je v tom nějaký zmatek, takže se pokusim ještě jednou to popsat: (bohužel nemám možnost nyní to otevirat a fotit)
Vynechejme L band.  Asi jsem pomichal pojmy vivaldi modul a vivaldi antena.
Podívejte se, kam Vám vede drátek od prutové antény - a tam připájejte koax , stínění je na vedlejší plošce, propískněte si, která z nich je zem, nebo použijte kteroukoli zem v okolí . Rozhodně ale ten drát od prutovky u mně vede jinam, než do vivaldi modulu. Mám dojem, že máte nějakou starší revizi desky, ja tam ten modul nemám samostatně, je už integrovaný na základní desce.


Stran: 1 ... 16 17 [18] 19 20