reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - dxpetr

Stran: 1 [2] 3 4 ... 19
16
Dle mých zkušeností, pokud máš citlivý tuner, pak zisk nehraje velkou roli. Vyměňoval jsem pětiprvky za devítiprvky v H i V polarizaci a opravdu je role zisku zanedbatelná. Novou stanici stěží chytíš. Navíc, při slučování stanic. Z pěti Kissů mám jeden, z několika Blaníků též, atd. Hlavně mít směrovost, to je stěžejní. Sfázování. Zadruhé vyselektovat s filtry stanice, co jsou 100 kHz vedle silných. Asi tak.
a tady bych si opět přihřál svou polívčičku, u tuneru jde samozřejmě o citlivost a HLAVNĚ o SELEKTIVITU. Tam stále vidím, že jsou rezervy  ;). jeden SONY XDR-F1 mám na prodej. S tím by se dalo ještě něco navíc určitě nalovit  :).

17
Byly by k mání přesné rozměry toho pětiprvku od Iskry, pls?
Iskry jsem, žel, již zaházel mezi prach a harampádí na půdu. Ale až tam někdy před koupelí v montérkách polezu, změřím je. Ale upozorňuji, že nemají žádný ČZP.


ČZP (F/B) určitě nějaký mají :-) Jako kornerka to vzhledem k jednomu reflektoru nebude, ale něco určitě jo, Iskra uvádí v katalogu 18-24dB.  Spíš mě to zajímá ohledně výpočtu zisku, škoda.

Pořád řešíš nějaké zisky  8), daleko podstatnější je u dx-ingu směrovost a předozadní poměr, u vertikálních yagin toho lze s úspěchem dosáhnout sfázováním. Pásmo je ve vertikálu zasekané lokálkama, takže pokud chceš z té změti něco vylovit, tak jedině pořádnou anténní soustavou. Tahleta se vyrovná ve vertikálu svými příjmovými vlastnostmi horizontální Kornerce FM19. Dokumentace a měření této soustavy, pokud tě to zajímá je zde: https://fmdx.pl/2x-9-el-yagi/

18
A jaký je konkrétní místní přínos oproti původním dvěma pětiprvkům?

ČZP, zisk a směrovost  8)

tož to bude muset zodpovedek kolega.

19
A jaký je konkrétní místní přínos oproti původním dvěma pětiprvkům?

ČZP, zisk a směrovost  8)

20
Digitální rozhlas / Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« kdy: 24. 01. 2019, 20:07:44 »
Nějak nechápu vaši "poznámku" ohledně délky!?? Tahle anténa d=2,95m! Emme Esse 15RB3 d= 3,08m!! Kathrein AV12
d=3,37m!!! Kovoplast 1411 d=2,68m. Tak kterou "krátkou" 14-ti prvkovou anténu máte, prosím, konkrétně přesně na mysli??? Velice by mne to zajímalo a jistě nebudu sám. Děkuji za info.
Pro "hnidopichy" zkrácená 19Y o délce 2,6m, mírně zhoršené parametry viz obr.
K poznámce ohledně délky:
Reagoval jsem jen na poznámku o 19-ti nebo 21-prvkové anténě, 14-ti prvkové jsem pochopitelně neřešil, sám je používám a vím jak jsou dlouhé.

Přínos DAB Yaginy o délce větší než 3 lambda je diskutabilní, jednak kvůli délce, mechanické stabilitě, a hlavně velkými nároky na homogenitu pole.
Samozřejmě jsem všechny dostupné DAB antény testoval v terénu na slabých signálech, a nejlíp mi stále vychází stará dobrá Vatenka, bohužel současné chlumecké jsou spíše na zlost díky mizernému mechanickému provedení, které nevyváží ani dumpingová cena.
Kathrein antény jsou mechanicky i elektricky super, mají o něco vyšší zisk na konci pásma, ale cena je brutální. Velmi slušně chodí i 15RB3 od emmesse, až na celkem chatrné provedení.

Každý má samozřejmě jiné gusto a jiné finanční možnosti, ovšem kdo to s dx-ingem myslí vážně, tak využije všechny možnosti, jak zmaximalizovat zisk antén, tady se přímo nabízí spojování antén do soustavy, jak všichni víme, směrovost samostatné vertikální yagi antény je mizerná. Dvojče nezabere to tolik místa jako u FM pásma, výhoda je že se vysílá s vertikální polarizací, rozteče u dvojic se pohybují v rozsahu 1,2-1,6 m (dle antény), nevadí stožár a efekt je zaručen. Kvalitní předzesilovač je sice fajn, ale je až na 3.místě (na 1. místě je kopec, a na 2. anténa :) )

Kdo si chce hrát , může si vyzkoušet dvojče 2x11 prvků od K6STI viz:
http://ham-radio.com/k6sti/dab.htm
https://www.youtube.com/watch?v=2E5RKkvFaOE

Na listopadovém DX-kempu na Šumavě jsme testovali i dvojčata 2xTA1411 (s úpravou pro celé pásmo) a 2x15RB3, emme esse o prsa zvítězily  ;)  , díky inverzi jsme zachytili i DAB muxy ze švýcarska.


Petr

 21
Digitální rozhlas / Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« kdy: 08. 01. 2019, 19:27:25 »
Tak to přeji mnoho úspěchů s experimentováním. Tuto oblast přenechávám fundovanějším odborníkům, kteří na to mají čas, chuť a prostředky. Každopádně dej vědět, jak to ve finále s tou 21 prvkovou anténou na DAB dopadlo. To by mě opravdu zajímalo.   

Takhle dlouhá yagina je dle mého názoru zbytečnost. Podstatně větší užitek je z dvojice 14-ti prvkových antén, u vertikálu je to jednak dobře realizovatelné, jednak se takto dosáhne většího přírůstku zisku a HLAVNĚ se zlepší směrovost, která u vertikální yaginy není slavná.  Jednou, i když dlouhou yagi anténou tohoto rozhodně nelze dosáhnout.22
"Já mám kousek od tebe na této frekvenci jen šum. Nejspíše to bude nějaký intermodulační produkt vznikající ve vstupních obvodech příjmem několika silných frekvencí z blízkých Hádů."

Dají se nějak eliminovat tyto intermodulační produkty? Aniž by tedy došlo k zeslabení signálu? Mám výkonnou VKV anténu, a když ji nasměruji na 10km vzdálený 10kW vysílač, nebo 67 - 83 kW Kojál, mám těch tichých míst víc.
dají , vyměnit Integru za Sony XDR-F1  8), a pokud je použitý předzesilovač, tak ho vyhodit.

23
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 11. 01. 2018, 17:23:10 »
Také se těším na jaro, až vyzkouším všechny tři typy velkých antén. Snad některá zabere.
Od těch dubnových změn rakouského vysílání bych moc nečekal. Zvýšení výkonu z 6 na 12kW přidá jednotky dB na přijímací straně, možná to budou ale ty klíčové. Mě už rakušáci jedou teď stabilně, spíše bojuju s Kamzíkem, už začínám mít mírně navrch. Už tak 50% času mi jede. Když se dívám na spektrák, tak nechápu, kde ten tuner ty data vykouzlí.   
kolego, zvýšení výkonu vysílače na dvojnásobek vykouzlí na našich anténách (tedy pokud se nezmění vyzařovací diagram) krásné 3dB navíc, a to je docela hodně.  ;)

24
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 03. 12. 2017, 13:17:10 »
tento "typ rušení" má na svědomí jednak anténa, jednak málo selektivní FM tuner, pokud teda rušící signál nepřichází ze stejného směru na stejném kmitočtu  8)

25
Clumecke yaginy se vzdy daly provozovat vertikalne, ovsem v te dobe se jeste nedelaly z papiru.
Poctive nastesti jsou stale Vatenky. Tam u vertikalniho uchyceni neni zadny problem.
Ze stranek vyrobce sice zmizely, protoze vsichni dx-eri si je uz koupili a novi nejsou 😀, ale dal se vyrabeji na zakazku. Antenarske firmy je maji skladem.

26
Já nevím chlapi, co tady furt řešíte:
nikdo nic nevylepšil, Vaten antény se dělají roky, specielně tato anténa 14P a menší verze 10P, příp 7P se dělá minimálně 6 let.
Má je změřené z bezodrazové komoře, parametry odpovídají.
Když ještě vysílali maďaři a poláci v analogu, porovnával jsem její vlastnosti u nás s třímetrovou Kathein AV 12 Multika.
DAB 14P měla lepší zisk směrem k vyšším kanálů a lepší potlačení příjmu zezadu. Sehnat ji není problém.

Chlumec dávno pověsil výrobu antén na hřebík, to co jsou doprodeje a co se týká kvality, tak jsou nyní o několik tříd níže než Vatenky. V Kovoplastu používají tenkostěnné Al. profily, ráhno je ze 3 dílů, ve vertikálu se prohýbá jako luk, zmiňovaný symetrizační člen UHF je tam pořád. Cena je sice příznivá, ale je to dodo systém (dodělej doma).

Na rozdíl od současných chlumeckých yagin Vatenka jede přes celé pásmo a mechanicky je nesrovnatelně kvalitnější. Testoval jsem je obě jako anténní sfázované dvojčata, elektricky jsou jak ziskově, tak směrově a předozadním poměrem prakticky shodné.
(u TA1411 jsem vyměnil reflektory za delší 4x88cm, tím se rozšířil rozsah až dolů na 170 MHz)

Co se týká monster, tak z pohledu dx-ingu není žádná anténa nebo anténní sestava dost velká  ;)
Kdybych si dal na střechu čtyřče, tak by mi Maribor hrál daleko častěji než nyní  8)

Pro zručné kutily a nadšence bych doporučil stavbu anténní sestavy (Stacked Yagis)
zde: http://ham-radio.com/k6sti/dab.htm

Bylo to tady už zmíněno kolegou, naprosto vyčerpávajícím způsobem jsou úpravy TA1411 rozebrány nestorem antén Jindrou Macounem, OK1VR. Klobouk dolů, letos se dožívá 90-ti (!) let a stále publikuje.
zde jsou odkazy:
http://www.crk.cz/FILES/VR-ANT/73.%20Ant%C3%A9ny%20pro%20p%C5%99%C3%ADjem%20digit%C3%A1ln%C3%ADho%20rozhlasu%20DAB%2B%282%29.pdf
http://www.crk.cz/FILES/VR-ANT/72.%20Ant%C3%A9ny%20pro%20p%C5%99%C3%ADjem%20digit%C3%A1ln%C3%ADho%20rozhlasu%20DAB%2B%281%29.pdf

27
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 02. 05. 2017, 16:06:45 »
ty brďo, hezký průvrt! děkujeme!

Ten Svatý kopeček je příjemný šok - (možná) nečekaný vítěz lapiduchů -mám na mysli elmag vln :)

Máš tam jenom formální překlep u 12C-17; u 17 tescodílků by ti rádio již explodovalo :)

Na Svatém kopečku není divu, že to hraje, když tam je přijímatelný i Wendelstein a Brotjackeriegel.  Z tohoto pohledu je Rakousko " místní" příjem - má výbornou polohu.

28
Analogový rozhlas / Re:Selektivita FM tunerů
« kdy: 21. 04. 2017, 10:34:14 »
Nechci se hádat, ale praxe je praxe. Ten kdo XDR-ko má doma, mi to potvrdí. Samozřejmě všichni jsme dříve měli klasické tunery, měnili jsme filtry a přepínali jsme je, porovnávali, atd... dokud jsme si nepořídili tuto mašinku. Cilivostí, odolností a selektivitou se jí vyrovnají pouze dražší sdr přijímače. Anténa je samozřejmě naprosto zásadní, používáme výkonné směrové antény na rotátoru.
Ovšem není moc lidí, kteří jsou ochotni si dát na střechu 15-ti a více prvkovou yagi anténu s motorem. Ti blázni co ano, jsou v CSDXC  8).
 

29
Analogový rozhlas / Re:Selektivita FM tunerů
« kdy: 21. 04. 2017, 08:13:14 »
no a tím se oklikou vracíme zase na začátek, ani špičkové FM tunery z konce 80.let to prostě nedávají, i s úpravami filtrů je to řádově horší, a o současně vyráběných ani nemluvě. Výše popisované osazení mají koncernová rádia ve škodovkách. Jak je to v jiných, nevím. Je škoda, že tato špičková technologie se montuje už jen do aut. Deset let nevyráběné tunery SONY XDR-F1 a S3 byly jediné, díky tomu je na ně stále vysoká poptávka nejen mezi dx-ery. Z původních 100 USD se cena šroubuje na e-bay až do 300USD. Výsledek ale stojí za to, navíc pro ně existuje velmi šikovná vychytávka zde: https://fmdx.pl/xdr-i2c/, https://fmdx.pl/xdr-gtk/ a zde https://fmdx.pl/modified-tuners/

Upozornění pro uživatele : jejich používání je silně návykové  ;)

30
Analogový rozhlas / Re:Selektivita FM tunerů
« kdy: 20. 04. 2017, 19:37:15 »
To je uplne nepochopeni. Tento IO ma PLL pouze pro lokalni oscilator, obvod zadnou demodulaci neobsahuje. Tu dela az nasledne jiz zminene digitalni zpracovani mezifrekvence. Tento IO tak na blizkou selektivitu prijimace nema temer zadny vliv, kdyz nepocitam to ze musi  mit velky dynamicky rozsah aby vynikajici selektivitu umoznil.
Neměl jsem sice čas studovat detailně zapojení celého obvodu, ale příjde mi to jako kompletní tuner. Ale připouštím, že je to jen část. Takže by bylo dobré vědět, co je ještě dál. Za ním.
něco k postudování je zde: http://ham-radio.com/k6sti/xdr-f1hd.htm servisní manuál je také dostupný.

Stran: 1 [2] 3 4 ... 19

reklama