Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - dxpetr

Stran: 1 [2] 3 4 ... 20
16
Analogový rozhlas / Re:Rušení na středních vlnách
« kdy: 23. 12. 2019, 17:23:29 »
Tak na drat doma zastrceny do radia prijem rozhodne nehrozi.....

17
Analogový rozhlas / Re:Rušení na středních vlnách
« kdy: 23. 12. 2019, 16:15:42 »
Tohle radio je zachytitelné bez větších problémů i v autě, mam koncernove radio VW columbus.

18
gratuluji, udělali jste tady z toho kanál  >:(

19
Analogový rozhlas / Re:Selektivita FM tunerů
« kdy: 09. 04. 2019, 20:02:11 »
Nevíte někdo, jaký a jestli vůbec je rozdíl mezi filtry Murata E10,7HY a E10,7HB?

dle těchto stránek není, mají oba 150 kHz: http://www.christophlorenz.de/radio/fm/filter.php?l=en
ale našel jsem i že HY má šířku 100 kHz.

Filtry si raději měřím a vybírám, někdy je v tom hokej. 

20
bez připojení na PC samozřejmě úprava smysl nemá. Pro to se to přece nedělá. I2C ovládání funguje tak, že PC převezme komplet řízení přijímače namísto jeho procesoru a využije tak veškeré možnosti čipsetu v rádiu (NXP TEF6730/SAF7730).
probíralo se to tady několikrát, viz například https://fmdx.pl/xdr-i2c/ a https://fmdx.pl/xdr-gtk/
 a zde https://fmdx.pl/modified-tuners/.

Z mého pohledu dx-era je obrovskou výhodou možnost vzdáleného ovládání rádia přes internet, kdy mám k dispozici všechny funkce, zvuk, přepínání antén a ovládání rotátoru a možnost logování. Ukázky jsou na mém youtube kanálu viz podpis.
 

21
Dle mých zkušeností, pokud máš citlivý tuner, pak zisk nehraje velkou roli. Vyměňoval jsem pětiprvky za devítiprvky v H i V polarizaci a opravdu je role zisku zanedbatelná. Novou stanici stěží chytíš. Navíc, při slučování stanic. Z pěti Kissů mám jeden, z několika Blaníků též, atd. Hlavně mít směrovost, to je stěžejní. Sfázování. Zadruhé vyselektovat s filtry stanice, co jsou 100 kHz vedle silných. Asi tak.
a tady bych si opět přihřál svou polívčičku, u tuneru jde samozřejmě o citlivost a HLAVNĚ o SELEKTIVITU. Tam stále vidím, že jsou rezervy  ;). jeden SONY XDR-F1 mám na prodej. S tím by se dalo ještě něco navíc určitě nalovit  :).
Zdravím Vás. Pokud by se ten Soňák použil bez PC, je nějaký přínos s tím rozšířením I2C mod? Rezervy jsou. Např. vyselektovat 106,4 FM ČRo České Budějovice. Při výluce Kojálu (106,5 FM) to jede atd.
nejsem věštec, nevim o jakych urovnich signalu se bavime, nicmene rozsireni I2-C zasadnim zpusobem rozsiri moznosti xdr-ka, ktere i bez upravy diky DSP zpracovani signalu to spolehlive natre jakemukoli klasickemu FM prijimaci.
Mne ty Budejovice na 106.4 z Kletě jely i kdyz vyluka Kojalu nebyla, mam je v bandscanu. Na devitiprvek ale si nejsem jisty.

22
Hm tak ja s tim nemam vubec zadny problem, pokud neco funguje dobre, pouziju to. Vylepsovani anten neni moje priorita, ono uz temer neni co vylepsovat a zadne zazracne reseni, ktere by podstatnym zpusobem prineslo vyrazne zlepseni prijmu neexistuje. Moji prioritou je prijem vln a k tomu pouziji to nejlepsi co je dosazitelne. Radia si taky uz nestavim, protoze nikdy nedosahnu potrebnych parametru. Ze stejneho duvodu si nepocitam anteny, ale pouziju ty nejlepsi konstrukce.

23
Dle mých zkušeností, pokud máš citlivý tuner, pak zisk nehraje velkou roli. Vyměňoval jsem pětiprvky za devítiprvky v H i V polarizaci a opravdu je role zisku zanedbatelná. Novou stanici stěží chytíš. Navíc, při slučování stanic. Z pěti Kissů mám jeden, z několika Blaníků též, atd. Hlavně mít směrovost, to je stěžejní. Sfázování. Zadruhé vyselektovat s filtry stanice, co jsou 100 kHz vedle silných. Asi tak.
a tady bych si opět přihřál svou polívčičku, u tuneru jde samozřejmě o citlivost a HLAVNĚ o SELEKTIVITU. Tam stále vidím, že jsou rezervy  ;). jeden SONY XDR-F1 mám na prodej. S tím by se dalo ještě něco navíc určitě nalovit  :).

24
Byly by k mání přesné rozměry toho pětiprvku od Iskry, pls?
Iskry jsem, žel, již zaházel mezi prach a harampádí na půdu. Ale až tam někdy před koupelí v montérkách polezu, změřím je. Ale upozorňuji, že nemají žádný ČZP.


ČZP (F/B) určitě nějaký mají :-) Jako kornerka to vzhledem k jednomu reflektoru nebude, ale něco určitě jo, Iskra uvádí v katalogu 18-24dB.  Spíš mě to zajímá ohledně výpočtu zisku, škoda.

Pořád řešíš nějaké zisky  8), daleko podstatnější je u dx-ingu směrovost a předozadní poměr, u vertikálních yagin toho lze s úspěchem dosáhnout sfázováním. Pásmo je ve vertikálu zasekané lokálkama, takže pokud chceš z té změti něco vylovit, tak jedině pořádnou anténní soustavou. Tahleta se vyrovná ve vertikálu svými příjmovými vlastnostmi horizontální Kornerce FM19. Dokumentace a měření této soustavy, pokud tě to zajímá je zde: https://fmdx.pl/2x-9-el-yagi/

25
A jaký je konkrétní místní přínos oproti původním dvěma pětiprvkům?

ČZP, zisk a směrovost  8)

tož to bude muset zodpovedek kolega.

26
A jaký je konkrétní místní přínos oproti původním dvěma pětiprvkům?

ČZP, zisk a směrovost  8)

27
Digitální rozhlas / Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« kdy: 24. 01. 2019, 20:07:44 »
Nějak nechápu vaši "poznámku" ohledně délky!?? Tahle anténa d=2,95m! Emme Esse 15RB3 d= 3,08m!! Kathrein AV12
d=3,37m!!! Kovoplast 1411 d=2,68m. Tak kterou "krátkou" 14-ti prvkovou anténu máte, prosím, konkrétně přesně na mysli??? Velice by mne to zajímalo a jistě nebudu sám. Děkuji za info.
Pro "hnidopichy" zkrácená 19Y o délce 2,6m, mírně zhoršené parametry viz obr.
K poznámce ohledně délky:
Reagoval jsem jen na poznámku o 19-ti nebo 21-prvkové anténě, 14-ti prvkové jsem pochopitelně neřešil, sám je používám a vím jak jsou dlouhé.

Přínos DAB Yaginy o délce větší než 3 lambda je diskutabilní, jednak kvůli délce, mechanické stabilitě, a hlavně velkými nároky na homogenitu pole.
Samozřejmě jsem všechny dostupné DAB antény testoval v terénu na slabých signálech, a nejlíp mi stále vychází stará dobrá Vatenka, bohužel současné chlumecké jsou spíše na zlost díky mizernému mechanickému provedení, které nevyváží ani dumpingová cena.
Kathrein antény jsou mechanicky i elektricky super, mají o něco vyšší zisk na konci pásma, ale cena je brutální. Velmi slušně chodí i 15RB3 od emmesse, až na celkem chatrné provedení.

Každý má samozřejmě jiné gusto a jiné finanční možnosti, ovšem kdo to s dx-ingem myslí vážně, tak využije všechny možnosti, jak zmaximalizovat zisk antén, tady se přímo nabízí spojování antén do soustavy, jak všichni víme, směrovost samostatné vertikální yagi antény je mizerná. Dvojče nezabere to tolik místa jako u FM pásma, výhoda je že se vysílá s vertikální polarizací, rozteče u dvojic se pohybují v rozsahu 1,2-1,6 m (dle antény), nevadí stožár a efekt je zaručen. Kvalitní předzesilovač je sice fajn, ale je až na 3.místě (na 1. místě je kopec, a na 2. anténa :) )

Kdo si chce hrát , může si vyzkoušet dvojče 2x11 prvků od K6STI viz:
http://ham-radio.com/k6sti/dab.htm
https://www.youtube.com/watch?v=2E5RKkvFaOE

Na listopadovém DX-kempu na Šumavě jsme testovali i dvojčata 2xTA1411 (s úpravou pro celé pásmo) a 2x15RB3, emme esse o prsa zvítězily  ;)  , díky inverzi jsme zachytili i DAB muxy ze švýcarska.


Petr

 28
Digitální rozhlas / Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« kdy: 08. 01. 2019, 19:27:25 »
Tak to přeji mnoho úspěchů s experimentováním. Tuto oblast přenechávám fundovanějším odborníkům, kteří na to mají čas, chuť a prostředky. Každopádně dej vědět, jak to ve finále s tou 21 prvkovou anténou na DAB dopadlo. To by mě opravdu zajímalo.   

Takhle dlouhá yagina je dle mého názoru zbytečnost. Podstatně větší užitek je z dvojice 14-ti prvkových antén, u vertikálu je to jednak dobře realizovatelné, jednak se takto dosáhne většího přírůstku zisku a HLAVNĚ se zlepší směrovost, která u vertikální yaginy není slavná.  Jednou, i když dlouhou yagi anténou tohoto rozhodně nelze dosáhnout.29
"Já mám kousek od tebe na této frekvenci jen šum. Nejspíše to bude nějaký intermodulační produkt vznikající ve vstupních obvodech příjmem několika silných frekvencí z blízkých Hádů."

Dají se nějak eliminovat tyto intermodulační produkty? Aniž by tedy došlo k zeslabení signálu? Mám výkonnou VKV anténu, a když ji nasměruji na 10km vzdálený 10kW vysílač, nebo 67 - 83 kW Kojál, mám těch tichých míst víc.
dají , vyměnit Integru za Sony XDR-F1  8), a pokud je použitý předzesilovač, tak ho vyhodit.

30
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 11. 01. 2018, 17:23:10 »
Také se těším na jaro, až vyzkouším všechny tři typy velkých antén. Snad některá zabere.
Od těch dubnových změn rakouského vysílání bych moc nečekal. Zvýšení výkonu z 6 na 12kW přidá jednotky dB na přijímací straně, možná to budou ale ty klíčové. Mě už rakušáci jedou teď stabilně, spíše bojuju s Kamzíkem, už začínám mít mírně navrch. Už tak 50% času mi jede. Když se dívám na spektrák, tak nechápu, kde ten tuner ty data vykouzlí.   
kolego, zvýšení výkonu vysílače na dvojnásobek vykouzlí na našich anténách (tedy pokud se nezmění vyzařovací diagram) krásné 3dB navíc, a to je docela hodně.  ;)

Stran: 1 [2] 3 4 ... 20