Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Petr Svoboda

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 72
31
Internet a domácí síť / Re:Změna hesla na Wifi
« kdy: 16. 08. 2018, 09:58:27 »
Jestli se ti nejde přihlásit uživatelským účtem na spravování routeru, tak tam asi máš stále tovární L/P, něco jako Admin/Admin. Podívej se do návodu. A v tom případě snad ani nelze hovořit o „nabourání sousedem“. To je trestuhodné zanedbání. Takže se přihlas jako administrátor, změň uživatelské i administrátorské heslo, restartuj router.
V administraci routeru uvidíš, jaká koncová zařízení - podle macové adresy - jsou/byla připojena, a také kolik stáhla dat. Tak poznáš, jestli se skutečně na tobě někdo přiživuje. Jinak na androidu Fing.

32
Jestli to bude skutečně preechem, bude to překvapivé. Tento jev je široce znám už hodně dlouho a problémem, o němž se hodně mluví, je několik posledních let. Jestli anténáři už jednou řekli, že je to v pořádku a přesto v rozvodu zůstalo silné preecho (což podle mě v pořádku není), je to podivné.

33
jen letmo. Naměřené hodnoty jsou nízké. Jediný slušný je 42. kanál. Ostatní jsou určené pro dobrý STB (ale který to je se na trhu nedozvíš), a pro TV se pohybují na dolním okraji jejich použitelnosti. Což odpovídá projevu: někdy hraje dobře, jindy mizerně. Takže bych šel od konce: účastnická zásuvka, kabel, odbočovací pole (změření a porovnání stejných údajů u souseda, který prohlásí, že mu to jede O.K.), zesilovače+filtry, anténa a její směrování (pokud to je stejné po celém baráku). C/N určitě potřebuješ vyhnat kus nad 20 dB, abys měl celoročně klid.
Pro srovnání, já mám v zásuvce, od „nejhoršího“: PS13 (Level a C/N) 58 dBµV/27 dB, pro PS12 70 dBµV/29 dB a pro PS11 72 dBµV/36 dB.

34
No právě. Bez jakýchkoli absolutních čísel, jen se slovním výstupem a případně s omáčkou pro laiky (à la špatná kvalita tuneru v TV) je návštěva anténáře bezcenná (a vsadím se, že nikoli bezplatná). Každý výstup anténáře se musí alespoň hemžit decibely, mikrovolty, megahertzy,…
A také ber hodně s rezervou výstupy, které mluví o potřebě vyšší citlivosti a dodatečném zesílení. To již patří do minulosti. V současném příjmu je toho tolik ve vzduchu, že spíš platí: tlumit a filtrovat. Některé potíže jde řešit softwarově, a některé jen hardwarově.

35
Zkontroloval bych signály (všechny) a úrovně v obou případech: když TV ukazuje 100 % i 30-90 %. K vyloučení rušení uvnitř domu/rozvodu. A nebo už úrovně nebo přítomnost signálů dají odpověď. Jestli je potřeba tlumit, odlaďovat, filtrovat. Pokud máš víc než jen slovní ujištění o bezchybnosti ověřovaného prvku, v papírovém výstupu snad některé odpovědi najdeš.
Taky bych zkontroloval SW v televizoru, pokud by tam byla nějaká moucha, určitě nejsi první.
A kdybych měl dát Radu-po-telefonu, bude to: 1. vyměň anténní kabel za nový - postaru účastnická šňůra (to je termín, co!?), 2. vraž tam útlum (např. https://www.eltasat.cz/prislusenstvi-sat-a-dvbt/utlumovy-clanek-toner-fam-20-20db) a pozoruj delší dobu chování  TV. Výsledek nahlaš.
Samozřejmě předpokládám, že jsi sám udělal krok 0. pozeptání se sousedů, jak jim to chodí, i kdybys měl svou TV přenést k nim na zásuvku.

Celý „problém“ se mi zdá typický. Posuzování funkce SOUSTAVY jen podle funkčnosti PRVKŮ. Tedy představa, že soustava je celá „v pořádku“, jen je tam někde schovaný špatný prvek, stačí ho najít, opravit, odstranit, vyměnit, a soustava (=příjem) bude fungovat k naprosté spokojenosti. Ale zde asi bude chyba v meziprvkové vazbě.
Ty sis teď ověřil, že prvky (alespoň ty zkontrolované), jsou v pořádku. Snad nejsi vyznavačem konspiračních teorií, že všichni lžou a všetci kradnú. Tak pokud tam není ještě nějaký „utajený“ a doposud neověřený prvek, potřebuješ hledat v těch vazbách. Lakonicky to vyjádřil David, výše.

36
No, já bych viděl stále dost témat, okolo kterých by se mohla rozvinout věcná diskuse. Pár příkladů: zahušťování sítě vysílačů, dokrývání/nedokrývání, schopnosti nových přístrojů, individuální&skupinový příjem, skutečně praktické zkušenosti s T2 (těch je málo, většinou jde o extrapolaci zkušenosti s příjmem "T1"),…
Ovšem redakce „nepřikládá pod kotel“ častými odbornými články, takže stále méně čtenářů má důvod sem pravidelně chodit. A občasná diskuse je zadušena hned v počátku trolly a verbálními násilníky. Tudíž se nikdo nenamáhá věcně přispívat, natož pak položit dotaz. Snad jen úplní nováčci nebo šílenci, kteří chtějí být okamžitě seřváni hlučnými laiky.

37
Odkladiště / Re:Nahrávka TV pořadu
« kdy: 26. 06. 2018, 08:54:07 »
Zákulisní dohodou bych to klidně nazval, protože neexistuje žádný zákon, který by takovéto chování nařizoval. Ani technická specifikace (D-book) nic takového nevyžaduje. Až u systémů s podmíněným přístupem a CI+ kartou je to jiné.
Zřejmě zastáváš teorii spiknutí, fakta se ti zkoumat nechce, tak pro tebe „žádný zákon neexistuje“. Argument d-bookem je lichý, ten má jinou úlohu. Nemám nikterak potřebu tě přesvědčovat.

38
Odkladiště / Re:Nahrávka TV pořadu
« kdy: 25. 06. 2018, 11:22:04 »
Je dost pravděpodobné, že to nepůjde. Jakousi zákulisní dohodou výrobců TV se povedlo prosadit, že TV při nahrávání obsah šifrují…
To není zákulisní dohoda výrobců TV, ale kvůli „hlídačům“ práv, kteří vybírají poplatky na svůj provoz a něco (snad) přepustí i samotným autorům.

39
„ ještě je mám schovaný…“

40
ať se nebavíme jen abstraktně.
Takto vypadá deska, kde je tuner odnímatelný. Ovšem takové je cca 1 % desek v tzv. přechodných typech. Téměř vše běžné na trhu je s tunerem pevně na desce a upgrade bez výměny celé desky je prakticky nerealizovatelný.

41
Taky si myslím, že mu vyměnili celý mainboard. On dneska celý „televizor“ může být i PCB destička 10×20 cm, z pohledu laika (a při srovnání rozměrů zbytku TV), je to jen titěrný komponent. Skoro veškeré „opravy“ (mimo pruhovatých panelů) se dneska dělají výměnou MB. Na odhalování příčin a jejích odstraňování na servisech není ani čas, ani peníze. A koneckonců ani schopnosti.

K původnímu dotazu: představa, že si vyměním „tuner“ (někdy to jde), najdu v (neveřejné) databázi jeho výrobce (odlišný od značky TV) funkční driver, tento začlením do aplikačního sw televizoru a nahraji do své TV (aniž by navždy zmrtvěla); tak tato představa se mi zdá poněkud naivní.
Ano, jsou lidé, kteří toho jsou schopni, ale jejich dotaz by asi vypadal jinak. A taky bychom ho neviděli v tomto fóru.

42
Odkladiště / Re:je budoucnost televize nelineární?
« kdy: 26. 03. 2018, 12:02:48 »
Mě zajímá názor na obecný stav. V budoucnu, možná nepříliš vzdáleném.
Ano, z pohledu jednotlivce se to může zdát příkré, ale v tom smyslu je svět černobílý. Uvedu na příkladu analog/digitál. Je pravda, že do analogu ještě někdo (re)moduluje své vysílání nebo obecné programy. Ale vysílání „všude“ okolo nás je výhradně digitální a analogový tuner v televizorech by vůbec nemusel být.
Proto mě zajímá jakýkoli jiný pohled na věc. Postihne lineární vysílání totéž a přechod na digitál je vlastně jen posledním velkým výstřelem z Autory, než lineární vysílání zavřeme do muzea?

43
Odkladiště / je budoucnost televize nelineární?
« kdy: 23. 03. 2018, 08:22:44 »
Poslední dobou sleduji souboj tradicionalistů, lpících na lineární televizi a proroků, kteří by ji nejraději ihned zrušili.
Zajímá mě tvůj názor: Je, podle tebe, budoucnost televize spíš lineární nebo nelineární?

Aspekty:
  • splňuje nelineární TV následující úkol? Tedy: „Unaven sedám do křesla, a ty mě bav!“
  • nevyžaduje nelineární TV trvalou a obecnou kulturní znalost - nemusí konzument stále sledovat trendy, aby věděl, CO si má vyhledat, aby nebyl znuděn balastem? Tedy pročítat zprávy, informace, fóra jen proto, aby věděl co si večer pustit?
  • je nelineární služba skutečně univerzální a nesobecká? Pro každého, bez rozdílu, bez ohledu na věk (od předškoláka po seniora), bez ohledu na tělesné schopnosti (hmat, zrak, sluch),…
  • a jak s rozhlasem? Mj. k práci, v autě, zahnání ticha a samoty,…

Podle přehledu aspektů lze usoudit, co asi vyznávám já. Nemyslím si, že můj názor je „jediný správný“, a proto mě zajímá mě tvůj.

Prosím o věcnost. Na zlomyslnosti, útoky, výtky, a povýšenectví s odkazem na věk ať si potřebná osoba založí vlastní téma. Díky.

44
Prakticky: velmi často potřebuji míchat signály různých antén, používám 2vstupový zesilovač (Terra MA024). S regulovatelným ziskem a různými vloženými útlumy na vstupech vždy dosáhnu požadovaného výstupu, kde ve výsledné směsi udržím intermodulační zkreslení na přijatelné úrovni (v DVB je IMD obzvlášť zákeřné). Ale používám to pro laboratorní účely, ověřuji měřákem. Případné zádrže a odlaďovače přijdou ke slovu jen výjimečně. Ovšem pro trvalé, domácí nasazení si netroufám něco doporučovat (což asi ty hledáš). Uvádím spíš na dokreslení, že cesta existuje - neříkám ale, že je snadná. I v domácích podmínkách a za minimálních nákladů by to šlo asi realizovat, jen výsledek bude nejistý, protože mnohdy bude odporovat „zdravému rozumu“.

45
A vůbec nejtrapnější je ta reklama na cizí kanál tj. Eurosport. K tomu se samozřejmě žádná jiná evropská televize nesnížila.
Ono těch „vybojovaných“ 90 hodin navíc nebylo zadarmo. To je normální obchod, nikoli vyhraný boj, představovaný komentátory ČT. To jejich brečení mi už vadí. Ale mně jinak upozornění na Eurosport dost vyhovuje. Aspoň dobře vidím, kde musím před některými osobami utéci na Eurosport a kde zůstanu u dobrého a zasvěceného komentáře ČT.

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 72